
Niezawodny pomysł na biznes nie istnieje, a sama idea i założenie firmy to tylko połowa sukcesu. Drugą część stanowią czynniki: kapitał, determinacja i doświadczenie. To one pomogą wypracować wysoką pozycję w wybranej branży, a co za tym idzie – zyski. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu własnej firmy?
Każdy rynek ma swoją specyfikę. Zupełnie inaczej prowadzi się klienta w Polsce, w USA czy w Szwecji. Niezależnie od kraju, wprowadzenie każdego nowego pomysłu na rynek powinna poprzedzać szczegółowa analiza ryzyka oraz możliwości powodzenia.
Kapitał
O kwestiach związanych z założeniem firmy mówi założyciel polskiej firmy IT Coders Center
Tomasz Gibas: - Bez odpowiedniego kapitału żadna firma, nawet oparta na najlepszym pomyśle, nie ma szans na rozwój, a co za tym idzie – na przetrwanie na rynku. Dlatego im więcej kapitału przedsiębiorca posiada na starcie, tym lepiej. Na szczęście w Polsce działa coraz więcej różnorodnych funduszy inwestycyjnych, które zapewniają możliwość uzyskania finansowania zewnętrznego. Oznacza to, że duże możliwości finansowe stoją przed startupami. Z ostatniego raportu Startup Poland wynika, że aż 40 proc. startupów nadal liczy na zewnętrzne uzyskanie funduszy. W Polsce tacy przedsiębiorcy mogą skorzystać z zasobów finansowych venture capital (ich fundusze to pula środków wnoszona przez różnych kapitałodawców), aniołów biznesu (prywatnych inwestorów) czy pozyskać środki z Unii Europejskiej (zaledwie 25 proc. właścicieli startupów decyduje się na ten krok).
Specjalizacja
Wybranie wąskiej specjalizacji może przynieść wiele korzyści, ponieważ pozwala zdobyć doświadczenie i stale podnosić swoje kwalifikacje w określonym zakresie. Jednoczesne realizowanie wielu projektów z różnych dziedzin może sprawić, że świadczone usługi czy oferowane produkty będą traciły na jakości. Z kolei droga w ściśle wyznaczonym kierunku daje możliwość kompetencyjnego wyróżnienia się, co z pewnością zostanie docenione przez klientów. Bez tego ciężko jest zbudować zaufanie i dalszy sukces.
Ludzie
Bez dobrego zespołu nie można stworzyć dobrej firmy. Warto szkolić nowe talenty, które od samego początku powinny uczyć się obowiązków w zgodzie z wartościami przedsiębiorstwa. Kompetentni i zaangażowani pracownicy są najważniejszym elementem firmowej układanki – często źródłem innowacyjnych pomysłów, które przyczyniają się do rozwoju działalności. Co ważne, jeśli firma tworzona jest przez ludzi z pasją, wtedy codziennie można odkrywać nowe możliwości, a w biurze zawsze panuje przyjazna atmosfera, która sprzyja kreatywności.
Nowa firma nie jest miejscem dla osób odkładających pracę na później, ponieważ wymaga pełnego zaangażowania i wysiłku. Jednak jej założenie daje szansę na spełnienie zawodowych ambicji i urzeczywistnienie własnego pomysłu na biznes.
oprac. red.
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>