
Za powstawanie łupieżu suchego odpowiada grzyb Pityrosporum ovale, oraz źle dobrane kosmetyki.
Gdy na naszej głowie zostaje zaburzona przepuszczalność bariery naskórkowej, pobudza się namnażanie keranocytów i powstaje sucha łuska. Sam łupież suchy nie wpływa na wypadanie włosów, jednak nieleczony może przekształcić się w łupież tłusty, a tu już pewne jest, że kosmyki zaczną wypadać.
Latem rzadziej cierpimy na tę przypadłość, ponieważ promienie UV działają przeciwzapalnie, natomiast jesienią i zimą pod grubymi czapkami grzyby rozwijają się z większym natężeniem.
Wiele osób cierpi na tę chorobę, jednak walka z nią jest stosunkowo łatwa, ale wymaga systematyczności. Podstawowym orężem jest szampon.
Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać w składzie: cynk, selen, siarkę, kwas salicynowy, smołę (dość kontrowersyjny składnik), ze składników aktywnych najlepsze są: ketokonazol, pirytonian cynku, pirokton olaminy, cyklopiroksolamina, dziegieć, olejki eteryczne (geraniowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, komforowy).
Jeżeli nie chcemy używać aptecznych szamponów, możemy posiłkować się domowymi sposobami.
Liść laurowy dobrze wspomaga walkę z łupieżem, dwie łyżki zalewamy 200ml wody i odstawiamy do wystygnięcia, po czym nakładamy na umytą i osuszoną głowę jak maskę, a po 30 minutach zmywamy. Kurację należy stosować dość długo, ale pierwsze pozytywne efekty widać już po kilku dniach.
Płukanka rozmarynowa: działa bakterio i grzybobójczo, łyżkę ziół zalewamy wrzątkiem (ok. 200ml), gdy napar ostygnie, aplikujemy go na skórę głowy.
Ocet jabłkowy: dwie łyżki octu na szklankę wody, mieszamy i tym moczymy nasze kosmyki.
Olejek z drzewa herbacianego: jego użycie wymaga od nas więcej zachodu: 7 kropel mieszamy z łyżką oliwy, wcieramy w skórę głowy i trzymamy przynajmniej 30 min.
Czasem łupież powstaje w wyniku zmian hormonalnych i wtedy żadne apteczne preparaty nie pomogą, dopóki nie wyleczymy choroby, więc jeśli szampony i domowe sposoby nie działają, warto skorzystać z wizyty u trychologa, który dobierze odpowiednią kurację dostosowaną do indywidualnego problemu.
Kamila Zielińska
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>