poniedziałek 11 grudnia 2023     Waldemar, Damazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uczyć dziecko przestrzegania zasad
Okres dojrzewania to dla młodego człowieka bardzo trudny czas zmagania się z rozterkami na temat własnej tożsamości, seksualności, funkcjonowania w środowiskach. Dlatego potrzebuje autorytetu, kogoś, kto przeprowadzi go przez labirynt młodości i wytłumaczy, na czym polega dobre życie.

Dziecko dorastając, musi przejść inicjację. To słowo trochę zapomniane i niemodne. Ale inicjacja ma mu pomóc stać się człowiekiem świadomym niebezpieczeństw, odpowiedzialnym za siebie i innych, mądrym, stałym, opanowanym. Tak kiedyś definiowano dojrzałość. Choć dzisiejsze czasy zostawiają nieco większy niepisany margines na dorastanie, uważam, że jest to tendencja niekorzystna. Jednostka, na tyle wcześnie, na ile to możliwe, powinna stać się samodzielna, odważna i aktywna.
Ten, kto będzie towarzyszył jej w procesie wchodzenia w dorosłość, niech będzie osobą zaufaną, do której przyjdzie w razie potrzeby, zasięgnie rady, wygada się bez obaw, że zostanie wyśmiana lub jej problemy zbagatelizowane. Co może więc uczynić rodzic, który chce stać się przyjacielem dziecka?

Po pierwsze: nie zmuszać!
Rzeczy, które nie mają obiektywnej wartości, nie można traktować obligatoryjnie. Każde dziecko, któremu rodzice od najwcześniejszych lat stawiają granice i uczą kultury osobistej, ma wewnętrzną intuicję samowychowania. Podkreślam, że wychowanie musi cechować konsekwencja i dobre reguły. Największy bunt powstaje u dziecka wtedy, gdy zmusza się je do rzeczy, których nie chce i narzuca, np. sposób ubierania, zachowania, zainteresowania, przyjaciół czy drogę życiową.

Po drugie: być dostępnym
Jesteśmy zabiegani. Brakuje nam czasu na podstawowe obowiązki. W pośpiechu jemy, rozmawiamy, spotykamy się. Brakuje głębi i zatrzymania, nieco więcej uwagi poświęconej tym, którzy najbardziej nas potrzebują.
Dziecko, drogi Rodzicu, będzie Cię zaskakiwać w najmniej oczekiwanych momentach, dlatego zawsze powinieneś być czujny i gotowy do rozmowy z nim. Jeśli naprawdę nie możesz poświęcić mu uwagi, umów się na najbliższy konkretny termin. Może to śmieszne, zapisywać w kalendarzu takie daty, ale w ten sposób może dostrzeże, że zależy ci na nim i że poważnie traktujesz jego sprawy. Pamiętaj też, aby spytać, z jakim problemem pociecha przyszła do Ciebie.

Po trzecie: partnersko współdziałać
Jednostka, która ma stać się autonomiczna, samodzielna i twórcza, potrzebuje obecności kogoś, kto ją w pełni zaakceptuje. Akceptacja odnosi się do istoty człowieka jako podmiotu, nie przedmiotu, a więc kogoś wartościowego samego w sobie, z natury. Akceptacja nie oznacza przyklaskiwania złym czynom, ale polega na bezwarunkowej miłości. I tę bezwarunkową akceptację należy dziecku pokazywać nawet w sytuacjach konfliktowych. Będąc rodzicem, warto codziennie przypominać sobie, jak kiedyś było się nastolatkiem, by nie stawać się zbyt surowym wobec dzieci. Potrzebna jest cierpliwość i mądrość. Mądrość, by udzielać wartościowych rad i karać, jeśli okaże się to konieczne. Jednak kary powinny być sporadyczne. W większości przypadków same konsekwencje niewłaściwego czynu dziecka będą dla niego wystarczająco dotkliwe. Jeśli jednak okaże się inaczej, kara musi być powiązana z rodzajem złamanej zasady. Np.: szesnastoletni syn przychodzi do domu godzinę po umówionym czasie. W efekcie nie zabraniamy mu wyjścia z kolegami do kina, ale przy okazji kolejnego spotkania poza domem, będzie musiał wrócić godzinę wcześniej.

Takie zdrowe granice uczą dziecko bycia słownym, punktualnym, wyrabiają charakter i pokazują, że trzeba ponosić odpowiedzialność za swoje czyny. Nie ma w nich więc niczego złego. Kara powiązana z przekroczeniem reguł jest uzasadniona. Dziecko uczy się, że są zasady, których należy przestrzegać. Takie metody pomogą mu stać się dojrzałym człowiekiem. Warunkiem sukcesu wychowawczego jest jeszcze jedna rzecz. Metody należy używać w atmosferze miłości i szacunku, a nie lęku i złości. Niech dają dziecku poczucie bezpieczeństwa – to rodzicielski obowiązek. A poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowanie dziecka to warunek jego prawidłowego rozwoju.

Dominika Kizińczak



19 czerwca 2011 23:04, Dominika Amroziewicz
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Stosujac te metody siedzlibyśmy jeszcze na drzewach - bo rodzice nie pozwoliliby nam ryzykować!
A co z twórczością?
Napedem cywilizacj jest własnie wszystko co jest potępiane w tym tekscie!
Tylko nieposłuszni i gniewni kręca tym swiatem.
Metody zalecane w tym artykule tworzą miernoty - spolegliwych nie myślacych osobników do pracy na taśmie i relaksie przed telewizorem! Oczywiście z alkoholem w łapie - nie ma relaksu bez chlania!
Anonim_3683, 20.06.2011, 16:57, 93.186.195.34 ##

Po pierwsze, chyba nie wiesz, co to jest wychowywanie. Zasady istnieją nawet w świecie zwierząt, a bez nich człowiek przestaje być człowiekiem. W dodatku, pewnie - jak zwykle - nie przeczytaleś całego tekstu i wypisujesz te swoje "mądrości", które dowodzą jakiejś życiowej frustracji, niespełnienia, złości na świat i ludzi, którzy potrafią żyć w miłości i nie muszą być agresywni. Po drugie, powtarzasz się. Czy to nie dowód na miernotę? Nieustanne marudzenie o tym samym?
Anonim_2782, 20.06.2011, 17:39, 81.190.166.228 ##

"...Zasady istnieją nawet w świecie zwierząt, a bez nich człowiek przestaje być człowiekiem..." - chyba zaczyna być czlowiekiem? Zaczyna mysleć.
" Po drugie, powtarzasz się." - wychowanie polega na powtarzaniu.
Anonim_3683, 20.06.2011, 19:22, 93.186.195.34 ##

W tekście - jak można przeczytać - autorka wychodzi od twórczości, czyni ją celem wychowania. Wystarczy poświęcić tekstowi troszkę uwagi.
Anonim_5221, 20.06.2011, 22:46, 87.105.245.112 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Piotr Gąsiorek Kancelaria Aplikanta Radcowskiego

ul. 9 Maja 27 c/2, Gorzów Wlkp.
tel. 794 900 049
branża: Doradztwo prawne <czytaj dalej>
"Anna" Przedsiębiorstwo Handlowe Dariusz Rosiak

ul. Pionierów 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 20 34
branża: Bielizna - detal <czytaj dalej>

Remonty budynków
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje. Będzie remont 20 lokali mieszkalnych komunalnych z ... <czytaj dalej>
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
admin ego:
Na granicy Nawarry i Kraju Basków
Santikurutze Kanpezuko Ibernalo – nawet nie umiem tego przeczytać, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Profesorskie granie w Kameralnej
Najpierw to powinienem podziękować osobie/osobom, które zadecydowały o występie/ recitalu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1628:
Zapomniałem dodać posłów sejmowych i europosłów: Sibińska, Rafalska, niezatapialny Komarnicki senator jeden był do wyboru na liście.
O i <czytaj dalej>
Anonim_1628:
lubuskie służy tylko i wyłącznie zielonej górze i tamtym okolicom.

W Zachodniopomorskim byśmy znaczyli jeszcze mniej
nie wiem ja <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Nooo, rewelkowe te Wasze relacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Gratuluję! I bardzo słusznie! Filharmonia i Jazz Club "Pod Filarami" to dwie wiodące instytucje kulturalne! Jest jeszcze w szpicy WiMBP! <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Niekoniecznie. Teraz jest jednak miastem wojewódzkim. Jeżeli Zielona Góra chce dalej czerpać profity z urzędu marszałkowskiego, musi się jakoś <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej