piątek 12 kwietnia 2024     Juliusz, Zenon, Wiktor
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W sprawie sztucznej inteligencji
eGorzowska - 13198_Htr6GI75sa3AiFE3UDfe.jpgKoniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy za miesiąc.

Za nami ostatni odcinek negocjacji trójstronnych w sprawie unijnego rozporządzenia o sztucznej inteligencji. W dokumencie znalazły się obowiązkowe oceny ryzyka dla systemów należących do kategorii wysokiego ryzyka, prawo do skargi na działanie systemów AI i podwyższone standardy dla modeli podstawowych, o które walczyły organizacje społeczne. Szczegóły przyjętych rozwiązań poznamy dopiero za około miesiąc, kiedy opublikowana zostanie oficjalna wersja AI Act.

Przedstawiciele Parlamentu, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej wypracowali konsensus po 36-godzinnym maratonie negocjacyjnym. O efekt pytamy prezeskę Fundacji Panoptykon Katarzynę Szymielewicz, która w ramach koalicji europejskich organizacji społecznych zabiegała o prawa ludzi w tworzonej regulacji.

– Nie jest dobrze, ale na pewno mogło być gorzej. Ochrona praw ludzi w ostatecznej wersji aktu jest słabsza niż to, co proponował Parlament Europejski w czerwcu, ale jest dużo lepsza niż w projekcie, który wyszedł z Komisji Europejskiej – ocenia Szymielewicz.

Od kwietnia 2021 r., kiedy Komisja Europejska ogłosiła swój projekt regulacji, organizacje społeczne w całej Europie walczyły o wydłużenie listy systemów zakazanych, doprecyzowanie kryteriów decydujących o tym, jaki system trafi do kategorii wysokiego ryzyka, a także realne obowiązki dla firm i instytucji wdrażających takie systemy.

– Najbardziej kontrowersyjne z punktu widzenia organizacji społecznych jest rozwodnienie zakazów, które miały chronić Europejczyków i Europejki przed systemami, które potrafią ustalać tożsamość człowieka na podstawie zdjęcia jego twarzy albo rozpoznawać przeżywane w danym momencie emocje. Takie systemy mogą być łatwo użyte przeciwko ludziom, np. przez niekontrolowane w sposób demokratyczny służby – wyjaśnia Szymielewicz. – Na szczęście ostał się przynajmniej zakaz scoringu społecznego.

Organizacje chciały też wprowadzenia konkretnych mechanizmów chroniących ludzi w zetknięciu z systemami sztucznej inteligencji.

– Według przecieków w ostatecznym tekście AI Act znalazło się prawo do indywidualnej skargi na źle działający albo dyskryminujący system. Będziemy mieć też możliwość zbiorowego dochodzenia praw. To ważne, bo mówimy o systemach, których działanie dotyka wielu osób. A więc kiedy popełniają błędy – również wiele osób na tym cierpi – dodaje Szymielewicz.

Najtrudniejsze w negocjacjach okazały się zagadnienia związane z regulacją modeli podstawowych, takich jak GPT, Bard, Anthropic czy Gemini. Ostatecznie regulacja obejmie także ich twórców i dostawców. Nałożone na nich obowiązki, w tym m.in. zarządzanie ryzykiem, udostępnianie dokumentacji technicznej partnerom, przejrzystość, jakość i zgodność z prawem baz danych treningowych, będą minimalne dla niewielkich modeli, a większe dla liderów rynku takich jak Microsoft czy OpenAI.

Duże emocje wzbudziły też obowiązki firm i instytucji wdrażających systemy z kategorii wysokiego ryzyka. – Ostatecznie w AI Act – przynajmniej według przecieków – znalazł się obowiązek przeprowadzania oceny wpływu na prawa człowieka dla każdego takiego systemu przed jego wdrożeniem. W ten sposób Unia Europejska chce zapobiegać szkodom, jakie może powodować źle zaprojektowana albo źle wykorzystana sztuczna inteligencja, a nie czekać aż mleko się wyleje – wyjaśnia Szymielewicz.

Z bardziej szczegółowym komentarzem Panoptykon wstrzymuje się do momentu, kiedy zostanie opublikowana ostateczna treść rozporządzenia o AI – co powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Prawa do materiału prasowego: Fundacja Panoptykon.
Treść dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.
foto pixabay


11 grudnia 2023 17:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


obecna unia powinna w trybie natychmiastowym płacić reparacje wojenne, a nie powoływać swoje rządy w krajach ościennych
Anonim_9733, 07.01.2024, 00:14, 146.70.85.59 ##

śmiechu warte: https://gazetalubuska.pl/uniwersytet-zielonogorski-padl-ofiara-cyberataku-zostaly-zablokowane-wszystkie-serwisy-sprawa-hakera-zajmuje-sie-policja/ar/c5-18217511
Anonim_9733, 08.01.2024, 16:57, 146.70.85.39 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku prezesa GIM
Objęcie funkcji prezesa spółki zajmującej się realizacją miejskich inwestycji, jest kolejnym wyzwaniem, które postawił przed Agnieszką Surmacz - byłą wiceprezydent ... <czytaj dalej>
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
To centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. - To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o ... <czytaj dalej>
Niedziela Miłosierdzia
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przypadającą w tym roku 7 kwietnia, rozpoczyna się 80. Tydzień Miłosierdzia. Jest to jednocześnie święto patronalne ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Amir" Firma Handlowa Anna Nuckowska

Wełniany Rynek 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 37 88
branża: Bielizna - detal <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Wawrów 84"

ul. ---------------, Wawrów 84
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Dyrektorka ZKS odwołana
Dyrektorka Zespołu Kształcenia Specjalnego nr 1 została odwołana. W środę 10 ... <czytaj dalej>
Historii ciąg dalszy
Kiedy jednego dnia oglądało się „Kochanka królowej” (tytuł oryginalny „En ... <czytaj dalej>
Gorzów ma nowych radnych
Wybory samorządowe za nami. 7 kwietnia gorzowianie zdecydowali o nowym ... <czytaj dalej>
Na naukę nigdy nie jest za późno
Co prawda Wielkanoc już za nami, ale na naukę nigdy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
admin ego:
A w domu wiosna w rozkwicie
Od wczoraj jesteśmy w domu. Przyjechaliśmy w nocy ze środy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Każdy rozwija się w swoim tempie
Kilka dni temu znów spotkałem się z tym, że nauczycielka ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3351:
Nie bzdurna tylko zostawiona sama sobie. Bez nadzoru, bez troski o jakość wykonania, po wszystkim niszczejca w tempie ekspresowym, pełna niedoróbe <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Jest w Gorzowie jedna, która w 3 klasie szkoły podstawowej osiągnęła wiek umysłowy pomiędzy maturą a pierwszym rokiem studiów. Tak wysokie IQ <czytaj dalej>
Anonim_5964:
Która inwestycja wójcickiego była bzdurna?????????
A na cholerę papuga do sejmiku województwa? Co on tam dla Gorzowa zdziała.
Bo że T <czytaj dalej>
Anonim_5964:
Zmora o maj gór, paluch!! Najaktywniejszy radny. Krupa co tak ładnie rozdawała z entuzjazmem kartki żeby na nią głosować.
Kozanowa!!! Co p <czytaj dalej>
Anonim_5964:
Na Dunikowskiego też odwołać dyrekcje <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej