W ostatnim czasie niektóre gazety lokalne pałały niemalże świętym oburzeniem: zatrzymany pijany pirat drogowy – sprawca strasznego wypadku, w którym śmierć poniosła inna osoba, został wypuszczony przez sąd na wolność.
Część pierwszą artykułu czytaj
: http://www.egorzowska.pl/pokaz,ekspert,1178,
Nie jest jednak do końca tak, że sąd dobrotliwie wypuszcza sprawcę, przez co zezwala mu na pozostawanie na wolności do czasu zakończenia procesu. W każdym niemalże przypadku stosuje się bowiem inne środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.
Przede wszystkim chodzi tu o poręczenie majątkowe (tzw. kaucja), którego wysokość określa się w oparciu o charakter przestępstwa oraz możliwości finansowe osoby, której stawia się zarzuty. W codziennej praktyce najczęściej pojawiają się kwoty od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy, które w razie bezprawnego działania delikwenta mogą ulec przepadkowi na rzecz państwa.
Kolejnym bardzo często stosowanym w praktyce środkiem zapobiegawczym jest dozór policji, który polega na zobowiązaniu danej osoby do stawiennictwa w wyznaczonym komisariacie w określonych odstępach czasu, zazwyczaj do dwóch razy w tygodniu. Jednocześnie nakłada się obowiązek informować o każdym wyjeździe i o terminie powrotu. Możliwy jest tu również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi wskazanymi osobami.
Inną możliwością zabezpieczenia postępowania karnego jest zakaz opuszczania kraju. Wtedy zobowiązuje się daną osobę do zwrotu paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekraczania granicy. Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej tenże środek zapobiegawczy stracił na znaczeniu z uwagi na fakt, iż granice wewnątrzunijne można przekraczać po okazaniu dowodu osobistego, którego nie można przecież pozbawić osoby pozostającej na wolności.
Można także nakazać powstrzymanie się od określonej działalności lub prowadzenia pojazdów, z czym mamy do czynienia zazwyczaj w wypadku popełnienia przestępstw drogowych.
Wreszcie możliwe jest zawieszenie w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu określonego zawodu, z czym mamy do czynienia zazwyczaj w przypadkach czynów zabronionych popełnionych przez osoby piastujące ważne stanowiska (np.: urzędnicy, lekarze, a nawet prawnicy).
Okazuje się zatem, że wymiar sprawiedliwości ma bardzo szerokie możliwości stosowania najróżniejszych środków przymusu, które umożliwiają prawidłowe zabezpieczenie prowadzonego postępowania karnego. Dopiero w efekcie jego zakończenia, wydając wyrok, sąd wymierza sprawcy karę, którą ten będzie musiał odbyć.
adwokat Błażej Kowalczyk
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>