sobota 23 września 2023     Tekla, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co z tą pracą?
eGorzowska - 11998_uTkI8eVn2h5nNfw8dK68.jpgWe wrześniu pracodawcy zamieścili o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu. Spadki widoczne są w branży gastronomicznej (o 20 proc.), dostawczej (prawie 30 proc. w porównaniu 2021) oraz w przypadku budownictwa.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać, czego powodem jest niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności. Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu.

Wrzesień przyniósł wyraźny wzrost aktywności poszukujących pracy – ich liczba wzrosła o 11 proc. w ujęciu rocznym i o 9 proc w porównaniu z sierpniem. Również sami kandydaci są aktywniejsi, o czym świadczy przesłanie o 15 proc. więcej odpowiedzi w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a także o 14 proc. więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca. Co ciekawe, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii (wzrost o 1/4 rok do roku w liczbie odpowiedzi na ogłoszenia).

Znaczącą zmianę widać w segmencie zdrowia. Kandydaci chcą podejmować pracę w tym obszarze (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji r/r wzrosła w tej branży o blisko 3/4, a w przeciągu miesiąca o prawie 20 proc. Większe zainteresowanie kandydatów zauważalne jest wśród prac związanych z magazynowaniem i logistyką.

Nastroje

Z badania przeprowadzonego przez OLX Praca pod koniec sierpnia tego roku wynika, że wśród szukających pracy jedynie 2 proc. ocenia, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12 proc. uważa, że raczej łatwo. Z kolei według ponad połowy (54 proc.) respondentów znalezienie nowej pracy jest aktualnie trudne.

Pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 - sierpień 2022) nastroje kształtowały się inaczej. Wśród respondentów 25 proc. uznało, że raczej łatwo było im znaleźć pracę, a dla kolejnych 17 proc. proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc.

Zagranica

Po raz kolejny bardzo wysokim zainteresowaniem cieszy się możliwość pracy za granicą – w tej kategorii użytkownicy OLX przesłali o 70 proc. więcej odpowiedzi pracodawcom. Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15 proc. wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących tam pracy.

Niemcy są głównym krajem z największą dostępnością ofert pracy zagranicznej na OLX. Jako kierunek zarobkowy Polacy wybierają również Holandię. Niezależnie od pory roku ofert pracy za granicą jest cały czas całkiem sporo.

Rynek Pracy we wrześniu – zmiany, trendy, dane
Dane: wrzesień 2022
 • We wrześniu 4,6 mln osób korzystało z kategorii Praca w serwisie OLX – to wyniki badania Mediapanel przygotowanego przez Gemius.
 • Pracodawcy zamieścili o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu 2022 r.. Pesymistyczne nastroje pracodawców widoczne są m.in. w gastronomii (spadek ogłoszeń o 20 proc. m/m ), a także w powiązanej z tym obszarem kategorii Dostawca, kurier miejski, gdzie w ujęciu r/r aż o blisko 30 proc. spadło zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem nowych osób.
 • Branża marketing i PR – wzrost liczby ofert r/r o blisko 1/4.
 • Na stanowiska związane z ochroną i z zakresu montażu i serwisu pracodawcy zgłaszają wyraźnie wyższe zapotrzebowanie, wzrosty wyniosły odpowiednio 16 proc. i 11 proc.
 • Gastronomia, hotelarstwo, budownictwo, kurierzy miejscy – obszary, w których liczba nowych wakatów spadła o blisko 40 proc (r/r).
 • Wzrost aktywności poszukujących pracy – o 15 proc. więcej odpowiedzi w ujęciu r/r, a także o 14 proc. więcej w ujęciu m/m.
 • Praca za granicą – o 70 proc. więcej odpowiedzi kandydatów (średnio użytkownik wysyłał o 20 proc. więcej aplikacji r/r).
 • Dostawcy i kurierzy miejscy – o 13 proc. mniej odpowiedzi na ogłoszenia w tej kategorii (jest to kategoria z największym spadkiem w OLX Praca we wrześniu).
 • Gastronomia – aż o 1/4 wzrosła r/r liczba odpowiedzi na ogłoszenia.
 • Obszar związany ze zdrowiem (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji wzrosła o blisko 3/4 w ujęciu r/r oraz aż o 40 proc. w ujęciu m/m.
 • Magazynowanie i logistyka – wzrost liczby odpowiedzi ze strony poszukujących średnio o 14 proc. w ujęciu r/r oraz 19 proc. m/m.
 • Oferty pracy dla pracowników z Ukrainy – wzrost o 4 proc. m/m aktywnych ofert pracy w tej kategorii.
 • Nastroje pracowników – badania przeprowadzone przez OLX Praca w okresie 25–28.08.2022 r. (N = 500):
 • wśród obecnie szukających pracy jedynie 2 proc. ocenia, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12 proc. uważa, że raczej łatwo. Z kolei według 54 proc. respondentów trudno jest znaleźć teraz pracę.
 • pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 - sierpień 2022), co czwarty uznał że było to raczej łatwe, dla 17 proc. proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc. respondentów.
Oprac. red.18 października 2022 08:27, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ... <czytaj dalej>
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ... <czytaj dalej>
Jak posprzątasz, może dostaniesz książkę
Gorzów Wielkopolski po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenów ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Skorpion" Agencja Ochrony

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 56 56
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>
"Biuart" Sp. z o.o.

ul. Żwirowa 41, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 43 43
branża: Komputery - urządzenia peryferyjne, drukarki <czytaj dalej>
Wrzos

ul. Borowskiego 35 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 03 33
branża: Kamieniarskie usługi <czytaj dalej>

Będzie badanie, zabawa i tort
Konsultacje medyczne i atrakcje dla całych rodzin – to wszystko ... <czytaj dalej>
Groził, że skoczy z mostu
Policyjne doświadczenie i opanowanie sierżanta Dawida Kamyka sprawiły, że mężczyzna, ... <czytaj dalej>
Liderzy gorzowskiego biznesu
W piątek 16 września podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
admin ego:
Na Szlaku Białych Miasteczek
O Setenil de las Bodegas z pewnością nie można powiedzieć, ... <czytaj dalej>
admin ego:
W sercu Andaluzji
Do Antequery ściągnęły nas dolmeny. Dla megalitycznych budowli jestem gotowa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5239:
Świetna sesja.Dobrze że Byłyście.Błyskawiczna relacja bezcenna.Podziwiam.

<czytaj dalej>
Anonim_6328:
Przypomnę ostatni film i zarazem pierwszy polski który wygrał Oscara. To ida. Tylko za wątek w szpitalu gdzie chory przyznał się że siekierą z <czytaj dalej>
Anonim_2364:
Ten biuletyn to świetna sprawa. Nie mogę się co roku nadziwić, że osoby z "takimi" (bardzo ciekawymi) życiorysami mieszkają obok mnie <czytaj dalej>
Kapiszon:
Dlaczego politycy, ze swoimi dworakami nie zro ią jakiejś bijatyki na stadionach np PO przeciwko PiS i Lewicy, 3 drodze. Bilety po 50 szłyby, jak w <czytaj dalej>
Anonim_7499:
No wreszcie ekspert. Jak Tusk zdradził Polskę? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej