czwartek 20 czerwca 2024     Bogna, Florentyna, Rafał
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co z tą pracą?
eGorzowska - 11998_uTkI8eVn2h5nNfw8dK68.jpgWe wrześniu pracodawcy zamieścili o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu. Spadki widoczne są w branży gastronomicznej (o 20 proc.), dostawczej (prawie 30 proc. w porównaniu 2021) oraz w przypadku budownictwa.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać, czego powodem jest niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności. Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu.

Wrzesień przyniósł wyraźny wzrost aktywności poszukujących pracy – ich liczba wzrosła o 11 proc. w ujęciu rocznym i o 9 proc w porównaniu z sierpniem. Również sami kandydaci są aktywniejsi, o czym świadczy przesłanie o 15 proc. więcej odpowiedzi w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a także o 14 proc. więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca. Co ciekawe, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii (wzrost o 1/4 rok do roku w liczbie odpowiedzi na ogłoszenia).

Znaczącą zmianę widać w segmencie zdrowia. Kandydaci chcą podejmować pracę w tym obszarze (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji r/r wzrosła w tej branży o blisko 3/4, a w przeciągu miesiąca o prawie 20 proc. Większe zainteresowanie kandydatów zauważalne jest wśród prac związanych z magazynowaniem i logistyką.

Nastroje

Z badania przeprowadzonego przez OLX Praca pod koniec sierpnia tego roku wynika, że wśród szukających pracy jedynie 2 proc. ocenia, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12 proc. uważa, że raczej łatwo. Z kolei według ponad połowy (54 proc.) respondentów znalezienie nowej pracy jest aktualnie trudne.

Pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 - sierpień 2022) nastroje kształtowały się inaczej. Wśród respondentów 25 proc. uznało, że raczej łatwo było im znaleźć pracę, a dla kolejnych 17 proc. proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc.

Zagranica

Po raz kolejny bardzo wysokim zainteresowaniem cieszy się możliwość pracy za granicą – w tej kategorii użytkownicy OLX przesłali o 70 proc. więcej odpowiedzi pracodawcom. Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15 proc. wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących tam pracy.

Niemcy są głównym krajem z największą dostępnością ofert pracy zagranicznej na OLX. Jako kierunek zarobkowy Polacy wybierają również Holandię. Niezależnie od pory roku ofert pracy za granicą jest cały czas całkiem sporo.

Rynek Pracy we wrześniu – zmiany, trendy, dane
Dane: wrzesień 2022
 • We wrześniu 4,6 mln osób korzystało z kategorii Praca w serwisie OLX – to wyniki badania Mediapanel przygotowanego przez Gemius.
 • Pracodawcy zamieścili o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu 2022 r.. Pesymistyczne nastroje pracodawców widoczne są m.in. w gastronomii (spadek ogłoszeń o 20 proc. m/m ), a także w powiązanej z tym obszarem kategorii Dostawca, kurier miejski, gdzie w ujęciu r/r aż o blisko 30 proc. spadło zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem nowych osób.
 • Branża marketing i PR – wzrost liczby ofert r/r o blisko 1/4.
 • Na stanowiska związane z ochroną i z zakresu montażu i serwisu pracodawcy zgłaszają wyraźnie wyższe zapotrzebowanie, wzrosty wyniosły odpowiednio 16 proc. i 11 proc.
 • Gastronomia, hotelarstwo, budownictwo, kurierzy miejscy – obszary, w których liczba nowych wakatów spadła o blisko 40 proc (r/r).
 • Wzrost aktywności poszukujących pracy – o 15 proc. więcej odpowiedzi w ujęciu r/r, a także o 14 proc. więcej w ujęciu m/m.
 • Praca za granicą – o 70 proc. więcej odpowiedzi kandydatów (średnio użytkownik wysyłał o 20 proc. więcej aplikacji r/r).
 • Dostawcy i kurierzy miejscy – o 13 proc. mniej odpowiedzi na ogłoszenia w tej kategorii (jest to kategoria z największym spadkiem w OLX Praca we wrześniu).
 • Gastronomia – aż o 1/4 wzrosła r/r liczba odpowiedzi na ogłoszenia.
 • Obszar związany ze zdrowiem (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji wzrosła o blisko 3/4 w ujęciu r/r oraz aż o 40 proc. w ujęciu m/m.
 • Magazynowanie i logistyka – wzrost liczby odpowiedzi ze strony poszukujących średnio o 14 proc. w ujęciu r/r oraz 19 proc. m/m.
 • Oferty pracy dla pracowników z Ukrainy – wzrost o 4 proc. m/m aktywnych ofert pracy w tej kategorii.
 • Nastroje pracowników – badania przeprowadzone przez OLX Praca w okresie 25–28.08.2022 r. (N = 500):
 • wśród obecnie szukających pracy jedynie 2 proc. ocenia, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12 proc. uważa, że raczej łatwo. Z kolei według 54 proc. respondentów trudno jest znaleźć teraz pracę.
 • pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 - sierpień 2022), co czwarty uznał że było to raczej łatwe, dla 17 proc. proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc. respondentów.
Oprac. red.18 października 2022 08:27, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Audrey" Salon Fryzjerski Ewa Marosz

ul. Sikorskiego 41 lok. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 604 674 001
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
Warzybok Jan Lekarz Pediatra

ul. Parkowa 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 52 47
branża: Lekarze - pulmonolodzy <czytaj dalej>

Z wizytą u Mikołaja
Najbardziej wyczekana przez Cysię wizyta w Napapiiri (Krąg Polarny) u ... <czytaj dalej>
Co z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta
List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich ... <czytaj dalej>
Zmiany, na które trzeba się przygotować
Polskę i Europę czekają wielkie zmiany, na które trzeba być ... <czytaj dalej>
Zakończyli rok akademicki
To było wspólne zakończenie roku akademickiego Uniwersytetów III Wieku z ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
admin ego:
Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pośród meszek, komarów i wędrujących reniferów
Wczorajszy dzień spędziliśmy pod znakiem fińskiej Laponii, przepięknych widoków, komarów ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
Anonim_4245:
a kierunek bezpieczeństwo narodowe żeby po nim zostawac policjantem albo żołnierzem - to juz lepiej isc do szkólki policyjnej albo wojskowej i do <czytaj dalej>
Anonim_4245:
ratownictwo medyczne i fizjoterapia to są kierunki po których są najniższe wynagrodzenia na liscie płac

więc po co kto miałby isc na <czytaj dalej>
Anonim_4245:
bo korolewicz z ekipą zajmując stolce w instsytucjach otoczenia okołobiznesowego
wraz z łysym optymistą w różowych okularach Gawroniakiem <czytaj dalej>
Anonim_4245:
prawo i medycyna im się marzy.
może nawet otworzą! dla 20 studentów
Nie o takie kierunki chodzi.

AJP powinno działać jak da <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej