
CyberprzestÄ™pcy sÄ… mistrzami w wykorzystywaniu do swoich celów aktualnych wydarzeÅ„ i obowiÄ…zujÄ…cych trendów. Nic dziwnego, że swojÄ… uwagÄ™ zwrócili na osoby zainteresowane wirtualnymi walutami.
WedÅ‚ug raportu Federalnej Komisji Handlowej Stanów Zjednoczonych, miÄ™dzy październikiem 2020 a majem 2021 w wyniku oszustw kryptowalutowych Amerykanie stracili niemal 80 mln dolarów. Prawie dwukrotnie wiÄ™kszy wynik odnotowano w Wielkiej Brytanii – ok. 146 mln funtów. Jak rozpoznać najpopularniejsze schematy dziaÅ‚aÅ„ oszustów, które mogÄ… napotkać na swojej drodze użytkownicy inwestujÄ…cy w krypto waluty?
Bitcoin, Monero, Ethereum czy Dogecoin – pytanie, w którÄ… z kryptowalut inwestować, zadaje sobie coraz wiÄ™cej osób liczÄ…cych na szybkie zyski. Niestety, obszar wirtualnych walut to stosunkowo nowy, wciąż nieuregulowany Å›wiat, w którym cyberprzestÄ™pcy nierzadko majÄ… przewagÄ™. UczestniczÄ…c w rynku kryptowalut trzeba mieć Å›wiadomość dużego ryzyka oszustwa.
– RosnÄ…ca liczba niewykwalifikowanych inwestorów to wymarzona sytuacja dla oszustów, którzy wabiÄ… swoje ofiary wiadomoÅ›ciami mailowymi i reklamami obiecujÄ…cymi milionowe zarobki. CyberprzestÄ™pcy dysponujÄ… całą paletÄ… dziaÅ‚aÅ„ i narzÄ™dzi, dziÄ™ki którym mogÄ… wykraść nie tylko nasze oszczÄ™dnoÅ›ci ulokowane w kryptowalutach, ale również dane. Dlatego też warto sceptycznie podchodzić do wszelkich wyjÄ…tkowo atrakcyjnych ofert inwestycyjnych, gdyż mogÄ… przynieść nam one wiÄ™cej szkód niż pożytku – mówi starszy specjalista ds. cyberbezpieczeÅ„stwa ESET
Kamil Sadkowski.
Najczęstsze oszustwa kryptowalutowe
JeÅ›li twoje wirtualne pieniÄ…dze znajdujÄ… siÄ™ na gieÅ‚dzie kryptowalut, to istnieje duża szansa, że zainteresujÄ… siÄ™ nimi cyberprzestÄ™pcy. Niejednokrotnie udaÅ‚o siÄ™ im wykraść portfele z gieÅ‚d kryptowalutowych, a spowodowane przez nich straty siÄ™gaÅ‚y setek milionów dolarów.
Piramida finansowa
Piramida finansowa w wirtualnym wydaniu to rodzaj oszustwa inwestycyjnego, w którym ofiary nakÅ‚ania siÄ™ do inwestowania w nieistniejÄ…ce firmy lub „system szybkiego zarabiania”. W rzeczywistoÅ›ci pieniÄ…dze nieÅ›wiadomych inwestorów trafiajÄ… do kieszeni oszustów. CzÄ™stokroć oferty tego rodzaju kuszÄ… chÄ™tnych, chcÄ…cych zainwestować pieniÄ…dze w biznes majÄ…cy zagwarantować im bogactwo, za pomocÄ… nowych i bliżej nieokreÅ›lonych technologii. Potencjalny nabywca nie dysponuje wystarczajÄ…cÄ… wiedzÄ…, która pozwala zweryfikować takÄ… ofertÄ™.
„Pompuj i zrzucaj”
Osoby zainteresowane inwestowaniem w kryptowaluty mogÄ… również spotkać siÄ™ z oszustwem, czÄ™sto okreÅ›lanym jako „pompuj i zrzucaj”. OszuÅ›ci zachÄ™cajÄ… inwestorów do kupowania udziaÅ‚ów w maÅ‚o znanych firmach kryptowalutowych, czÄ™sto bazujÄ…c przy tym na faÅ‚szywych informacjach. Impuls popytowy sprawia, że cena akcji takich firm roÅ›nie, korzystajÄ…c z wzrostu kursu oszust sprzedaje wÅ‚asne udziaÅ‚y (osiÄ…gajÄ…c zysk), jednoczeÅ›nie pozostawiajÄ…c ofiarÄ™ z bezwartoÅ›ciowymi akcjami.
Uważaj na fałszywe wiadomości
Jednym ze sposobów dotarcia do ofiar jest wykorzystanie wizerunku znanych osób. PrzestÄ™pcy przechwytujÄ… lub tworzÄ… faÅ‚szywe konta celebrytów w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. DziÄ™ki nim w krótkim czasie docierajÄ… do setek tysiÄ™cy czy nawet milionów użytkowników, próbujÄ…c zachÄ™cić ich do inwestowania w faÅ‚szywe firmy. Jak podaje Federalna Komisja Handlowa USA ponad 2 miliony dolarów w kryptowalutach wykradÅ‚ od inwestorów oszust podszywajÄ…cy siÄ™ pod Elona Muska.
– Phishing to jeden z najpopularniejszych sposobów dziaÅ‚ania oszustów. E-maile, SMS-y i wiadomoÅ›ci z mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych sÄ… sfaÅ‚szowane, co powoduje, że wyglÄ…dajÄ… jakby pochodziÅ‚y z wiarygodnego, zaufanego źródÅ‚a. Czasami to „źródÅ‚o” – na przykÅ‚ad faÅ‚szywy dostawca kart kredytowych, bank lub urzÄ™dnik paÅ„stwowy – nakÅ‚ania do zapÅ‚aty za produkt czy usÅ‚ugÄ™ za pomocÄ… kryptowalut. StosujÄ…c socjotechniki i ponaglenia, cyberprzestÄ™pcy liczÄ… na nieprzemyÅ›lane decyzje ofiar ataku. Warto wiÄ™c dokÅ‚adnie czytać otrzymywane wiadomoÅ›ci, weryfikować ich prawdziwość u źródÅ‚a i nie dziaÅ‚ać w poÅ›piechu – tÅ‚umaczy Kamil Sadkowski.
Złośliwe aplikacje kryptowalutowe
CyberprzestÄ™pcy nierzadko umieszczajÄ… w sklepach z aplikacjami wÅ‚asne faÅ‚szywe aplikacje, podszywajÄ…ce siÄ™ pod legalne aplikacje kryptowalutowe. Instalacja takiego faÅ‚szywego programu może skoÅ„czyć siÄ™ zarówno utratÄ… naszych danych, jak i pieniÄ™dzy, tym bardziej jeÅ›li pobierzemy go z nieoficjalnego sklepu z aplikacjami. Program potrafi zainfekować urzÄ…dzenie ofiary, wykraść hasÅ‚a do portfela kryptowalut lub nakÅ‚aniać do pÅ‚acenia za nieistniejÄ…ce usÅ‚ugi.
Zbiór podstawowych zasad bezpieczeÅ„stwa
-
Nigdy nie podawaj danych logowania, finansowych ani osobowych, nawet jeÅ›li wiadomość zostaÅ‚a przesÅ‚ana przez Twojego znajomego. W rzeczywistoÅ›ci może to być cyberprzestÄ™pca, który przejÄ…Å‚ pocztÄ™ e-mail lub konto w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. W takim przypadku skontaktuj siÄ™ ze znajomym, korzystajÄ…c z innego kanaÅ‚u komunikacji, i zapytaj, czy wysÅ‚aÅ‚ do Ciebie wiadomość z ofertÄ… inwestycyjnÄ….
-
CzytajÄ…c wiadomoÅ›ci mailowe lub otrzymujÄ…c atrakcyjne oferty inwestycyjne, kieruj siÄ™ zasadÄ… „JeÅ›li coÅ› jest zbyt piÄ™kne, aby mogÅ‚o być prawdziwe, to zwykle tak wÅ‚aÅ›nie jest”. Podchodź sceptycznie do wszelkich ofert inwestycyjnych i nie angażuj siÄ™ w nie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Włącz uwierzytelnianie wieloskÅ‚adnikowe dla wszystkich kont kryptowalutowych, które posiadasz.
-
Odrzucaj wszelkie „możliwoÅ›ci” inwestycyjne, które wymagajÄ… pÅ‚atnoÅ›ci z góry.
-
Nigdy nie korzystaj z nieoficjalnych sklepów z aplikacjami i nie Å›ciÄ…gaj podejrzanych aplikacji kryptowalutowych.
-
Korzystaj z oprogramowania anty-malware na komputer i urzÄ…dzenia mobilne od renomowanego dostawcy.
– NajlepszÄ… broniÄ… do walki z oszustwami jest zdrowy rozsÄ…dek i krytyczne spojrzenie. Niestety, żyjemy w czasach, w których nie wszystko, co czytamy w sieci, jest prawdÄ…, a wiele informacji jest tworzonych specjalnie, by nas oszukać. Dlatego, aby uniknąć oszustwa, pamiÄ™tajmy o podstawowych zasadach bezpieczeÅ„stwa – podsumowuje ekspert ESET.
Oprac. redakcja
foto pixabay
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>