
Sierpień jest idealnym miesiącem na pierwsze jesienne porządki. Ogród każdego roku wymaga gruntownego sprzątania, dlatego najlepiej zrobić to w momencie, kiedy pogoda jeszcze sprzyja.
Co warto zrobić jeszcze w sierpniu w swoim ogrodzie?
Przypominamy, jak zadbać o przekwitłe kwiatostany, jakie są ekologiczne sposoby czyszczenia ogrodu, jakie gadżety do ogrodu wybrać.
Ogród przy domu, działka czy zielony skwer przy mieszkaniu – każdego roku przed nadejściem zimy trzeba je uporządkować. Sprzątamy wszystko od kostki brukowej, przez meble ogrodowe, do płotów i tarasów.
Przekwitnięte kwiatostany i kwiaty cebulowe
Sierpień w ogrodzie jest idealnym miesiącem do porządkowania rabat. Dlatego wtedy warto usuwać przekwitnięte kwiatostany róż i bylin. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre gatunki jeszcze w tym roku powtórzą kwitnienie.
Jeżeli marzymy o zakwiecanym i kolorowym ogrodzie, pod koniec sierpnia zaczynamy sadzenie niektórych gatunków kwiatów cebulowych (np. krokusów, przebiśniegów i lilii białej). Aby uchronić cebule przed gryzoniami i szkodnikami, sadzonki powinny być w ażurowych plastikowych koszyczkach dedykowanych roślinom cebulowym.
Meble ogrodowe i grill
Teoretycznie wiele mebli ogrodowych jest odpornych na trudne warunki atmosferyczne. W praktyce, lepiej o nie zadbać. Po sezonie, krzesła, fotele i stoły wymagają gruntownego czyszczenia. Można to zrobić tradycyjnie, czyli wyszorować ręcznie, ale w przypadku chociażby rattanu, będzie to czasochłonne. Doskonale sprawdza się w tym celu myjka parowa do ogrodu, która jest w stanie usunąć brud ze wszystkich zakamarków. Urządzenie ma na tyle dużą moc, że bez użycia chemii – czyli ekonomicznie i w pełni bezpieczne – doczyści nie tylko meble ogrodowe, ale też grilla.
Podobnie poradzi sobie z umyciem kratek żeliwnych lub emaliowanych.
Warto, by czyszczenie kostki i mebli ogrodowych było ekologiczne, ponieważ najczęściej odbywa się właśnie na trawniku czy w okolicach kwiatostanów. Dlatego zwracajmy uwagę na alternatywne rozwiązania, które nie wymagają chemii, a dzięki wysokiej temperaturze mycia zabijają bakterie i usuwają brud. Taka opcja zdecydowanie lepiej sprawdzi się w ogrodzie i będzie bezpieczna dla trawy i kwiatów.
Zabezpiecz rośliny
Oprócz czyszczenia, równie ważne jest zabezpieczenie wszystkich miejsc, które mogą ucierpieć w pierwsze zimne wieczory. Nie można zapomnieć w szczególności o kwiatach i roślinach.
W sierpniu i wrześniu, warto pamiętać o przycinaniu krzewów i drzew. Do cienkich gałązek wystarczą zwykłe nożyce ogrodowe lub sekator, ale grubsze gałęzie wymagają wykorzystania piły ogrodowej. Tego typu prace najlepiej wykonać, kiedy na roślinach są jeszcze liście.
Ścięte gałęzie oraz liście, będą świetną osłoną dla kwiatostanów, które są wrażliwe na zmiany pogody i wymagają szybkiego osłaniania przed chłodem. Dlatego już na koniec lata zbierz je w jedno miejsce albo przygotuj do osłonięcia nimi wybranych roślin.
Oprac. redakcja
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>