poniedziałek 27 września 2021     Damian, Wincenty, Kosma
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Do Mongolii ze Stefanem Piosikiem
eGorzowska - 5464_Gcs7EYVR8qKajBZzEPO0.jpgZnany gorzowski miłośnik podróży i fotografii Stefan Piosik przemierzył w swoim życiu najdalsze obszary świata. Wędrował m.in. wokół koła podbiegunowego, od Alaski po Przylądek Horn, kilkakrotnie wracał do Afryki, przeprawiał się syberyjskimi rzekami, łowił ryby wokół Madagaskaru, a w lutym tego roku przez miesiąc poznawał Australię.

Z wszystkich podróży zawsze przywozi wiele wspomnień i jeszcze więcej zdjęć. Wydał kilkanaście albumów, w których utrwala najpiękniejsze miejsca i chwile. Od kilku lat wpisuje się w tradycję Gorzowskiej Nocy Kulturalnej i w Małej Galerii Fotografii otwiera swoje kolejne wystawy, które ściągają setki miłośników dalekich podróży i fotografowania.

– Ja chcę dzielić się z innymi tym, co zobaczyłem. Nie każdy – z różnych względów – może pojechać w tak odległe miejsca, dlatego prezentując swoje zdjęcia, chcę tę piękną i odległą naturę przybliżać – mówi podróżnik.

Wystawy, które przygotowuje, uzupełnia również katalogami. Mówi w nich o swoich niezwykłych przygodach i spotkaniach nie tylko z ludźmi, ale też z egzotyczną zwierzyną. Mówi o zwyczajach ludzi poszczególnych regionów świata, o warunkach, w jakich w czasie swoich wędrówek przebywa. A te wymagają od podróżnika nie tylko świetnej organizacji, ale też doskonałej kondycji, orientacji w terenie i radzenia sobie w trudnych, często zaskakujących warunkach i sytuacjach.

W 2014 r. relacje z kilku swoich wypraw Stefan Piosik spisał w formie wspomnienia, któremu nadał tytuł „Świat wokół Bieguna Północnego”. Na 35 stronach przedstawił bezdroża Czukotki, rosyjską tajgę, bagienno-mglisty Zalew Rybiński, Grenlandię i lodowce północnej półkuli, a także Kanadę w puszczy i na wodzie, dwa tygodnie w siodle na Jukonie oraz Alaskę wśród reniferów, niedźwiedzi i wilków.

Wspomnieniowa opowieść podróżnika znalazła się w drugim numerze elitarnego wydawnictwa „Zeszyty Safaryjskie”, czyli „Nieregularnika Polskiego Klubu Safari” pod redakcją Cezarego Andruszewskiego. Wydawnictwo wyróżnia elegancka twarda oprawa, kredowy papier i zdjęcia ilustrujące podróże. Oprócz Stefana Piosika, w „Zeszytach” znajduje się m.in. relacja Jana Marii Witkiewicza z Kamczatki 2012, a także rozważania o konstytucji przyrodniczej i łowieckiej Cezarego Andruszewskiego oraz myśli na temat modelu organizacyjnego polskiego łowiectwa Witolda Daniłowicza.

Stefan Piosik jest pasjonatem przyrody i łowiectwa. Wędruje po świecie, by osobiście doświadczyć praw natury i przekonać się, jakiej wymaga od człowieka pokory i dyscypliny. Wkrótce znów wyjeżdża. Tym razem do Mongolii. Z Warszawy przez Moskwę samolotem dotrze do Ułan Bator, a później już lądem w zachodnie tereny kraju, obfitujące w jeziora. Tam będzie łowił mniej i bardziej znane gatunki ryb. Podróż odbywa się w ramach najpopularniejszego telewizyjnego programu wędkarskiego „Taaaka ryba!”. Jego pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem jest Jerzy Biedrzycki. Około 20-minutowe filmy prezentowane są na antenie Polsat Play i Polsat 2 od 2008 r.

Gorzowski podróżnik już obiecuje kolejną dawkę zdjęć i wspomnień. Dzięki temu i my będziemy mogli wybrać się w fotograficzną podróż do Mongolii.

Tekst i foto Hanna Kaup

PS
Fotografie Stefana Piosika z Australii i Oceanii można oglądać w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kos. Gdyńskich. Wystawa czynna w sierpniu i wrześniu.

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
do mongolii ze stefanem piosikiem, zdjęcie 1/5

do mongolii ze stefanem piosikiem, zdjęcie 2/5

do mongolii ze stefanem piosikiem, zdjęcie 3/5

do mongolii ze stefanem piosikiem, zdjęcie 4/5

do mongolii ze stefanem piosikiem, zdjęcie 5/5


26 sierpnia 2014 14:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Światowy Dzień… Stefanii
Gorzowski nosorożec po raz pierwszy, od czasu gdy został odnaleziony, świętował Światowy Dzień Nosorożca. Z tej okazji w środę w ... <czytaj dalej>
Próba syren
W czwartek (23 września) w godzinach 12.00-12.30 na terenie całego miasta zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych. Nadane zostaną następujące sygnały; - ... <czytaj dalej>
Pielgrzymkowy weekend i liczenie wiernych
W najbliższą sobotę 25 września odbędą się aż trzy pielgrzymki diecezjalne. Po raz dziewiąty do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski na swoje ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Zakład Gastronomiczny Krystyna Czernecka

ul. Szwoleżerów 2, Gorzów Wlkp.
tel. 502 411 953
branża: Bary <czytaj dalej>
"Matras" S.A. Księgarnia nr 139

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 27 45
branża: Księgarnie <czytaj dalej>
"Infostil" Sp. z o.o. Ośrodek Komputerowy

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 23 30
branża: Komputery - sprzedaż <czytaj dalej>

Światowy Dzień… Stefanii
Gorzowski nosorożec po raz pierwszy, od czasu gdy został odnaleziony, ... <czytaj dalej>
Przemyk, Komenda w kinie
Historię Grzegorza Przemyka czy Tomka Komendy obejrzysz w nowym tygodniu ... <czytaj dalej>
Medycy z UZ najlepiej zdali egzamin
Lekarski Egzamin Końcowy to państwowy test niezbędny do uzyskania pełnego ... <czytaj dalej>
Wykryją najmniejszą zmianę
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zyskał nowoczesną broń do walki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży (2)
Podróżowanie po świecie w warunkach pandemii nieco się zmieniło. Poszczególne ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży
Gorzów jest tak skomunikowany z resztą świata, że nawet gdyby ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Mirosława:
Była wspaniałym lekarzem. Od dziecka wiedziałam, że właśnie do niej można się zwrócić w każdej sprawie. Niech spoczywa w spokoju.
<czytaj dalej>
Anonim_6352:
W ciągu ostatnich lat 2 razy zdecydowałem się pojechać pociągiem do Wrocławia z przesiadką w Zielonej Górze i... 2 razy pociąg z Gorzowa nie <czytaj dalej>
Anonim_2499:
Tez chcialem jechac pociagiem w Polske bo samochodem tak daleko wyjezdzac to jest zmęczenie a pociag wiadomo wygodniej i mozna spac w podrozy.
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ja rozumiem, że w gorących latach przeobrażeń ustrojowych można było popełnić kardynalne błędy. Także w reorganizacjach na kolei. Ale czy n <czytaj dalej>
Anonim_8593:
Będę tam i w tym roku za dwa tygodnie :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej