niedziela 13 czerwca 2021     Antoni, Lucjan, Gracja
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Czy Twoje dziecko jest bezpieczne?
eGorzowska - 3236_5mh0kYl8ewZWLDEH3I3Y.jpgDziecko dorasta, żyje wśród ludzi, jednak na swojej drodze może spotkać dorosłych i to nie tylko tych, którzy mu pomogą, lecz też tych, którzy będą chcieli wyrządzić mu krzywdę. Co robić, aby jak najlepiej uchronić swoją pociechę?

Sprawa uczenia dziecko ostrożności jest niezwykle delikatna, bo jak najlepiej informować o możliwych niebezpieczeństwach, aby przy okazji nie spowodować, że dziecko pozbędzie się swej wrodzonej niewinności, straci do ludzi zaufanie i będzie niepotrzebnie podejrzliwe i coraz bardziej bojaźliwe?

Przede wszystkim należy stworzyć w otoczeniu dziecka atmosferę życzliwości i zrozumienia, aby mogło swobodnie, bez obaw i bez skrępowania mówić o tym, co go spotkało. Dlatego zacznij od budowania bliskiego kontaktu ze swoim dzieckiem.
To niełatwy proces, a sukces nie przychodzi od razu. Pracujesz na niego każdego dnia czułością, pokrzepiającym gestem, miłym słowem. Nie wstydź się przytulać dziecko i okazywać mu czułość przy nadarzającej się okazji.

Rozmawiaj z dzieckiem
Bez umiejętności szczerej rozmowy, również o przeżywanych stanach emocjonalnych, uczuciach, trudno będzie mu otwarcie mówić o tym, czego się obawia czy też jakie ma potrzeby. Bliski kontakt z dzieckiem może przynieść tylko korzyści. Dziecko musi wiedzieć, że niezależnie co się złego stanie, Ty zawsze będziesz po jego stronie i nie będziesz wyrażać swojego gniewu.
Najgorsze, co może się przytrafić, to strach, że zostanie niezrozumiane, przez co ukryje przed Tobą istotny problem lub tajemnicę związaną z doznaną krzywdą. A już z pewnością nie można dziecku dawać do zrozumienia, że jest ono winne złej sytuacji, która się przytrafiła (np. molestowania).

Mów dziecku o tym, że jego ciało jest jego własnością i nikt nie ma prawa go dotykać w sposób, który jest dla niego nieprzyjemny lub wprawia go w zakłopotanie. Podkreślaj, że dotyczy to wszystkich miejsc od głowy aż po palce stóp, w tym i miejsc intymnych.
Dziecko powinno wiedzieć, że nie musi być bezwzględnie posłuszne wszystkim dorosłym (bo oni też bywają źli), że ma prawo mówić nawet dorosłym – szczególnie obcym: „nie”, jeżeli tylko czuje się zagrożone.

Warto też wyczulić dziecko, czym jest dochowanie tajemnicy, szczególnie jeżeli ktoś wymagał od niego całkowitego milczenia na przykład w sprawach związanych z dotykaniem jego ciała czy też próbował go przekupić. A można to zrobić np. tłumacząc, że w sytuacji, gdy jakaś obca osoba, będzie chciała zabrać dziecko do kina lub dać mu prezent, by odpowiadało, że „musi zapytać rodziców”.

Nie każdy sympatyczny dorosły jest godny zaufania
Warto uświadomić dziecku, że nie zawsze ta osoba, która wygląda na groźną, złą, wyrządza krzywdę. Często bywa tak, że ktoś, kto wzbudza zaufanie, jest życzliwy i miły potrafi być jednocześnie złym człowiekiem. Dlatego zamiast straszyć dzieci, dobrze jest tłumaczyć im, że ludzie mają w sobie dobre i złe cechy i nawet wyglądający porządnie też popełniają błędy i zachowują się niewłaściwie.
Nie unikaj też i nie wymiguj się od odpowiedzi na – może trudne i podchwytliwe – pytania stawiane przez dzieci, które rodzą się pod wpływem tego, co słyszą, co widzą, a czego nie rozumieją. Nie chodzi o to, by straszyć i opowiadać ponure historie, ale o to, aby przybliżyć mu temat (np. jeśli dziecko podczas oglądania filmu zada pytanie "co to jest gwałt?"- jeżeli jest mniejsze dobrze powiedzieć, że o gwałcie mówimy wtedy, gdy ktoś dotyka intymnych części ciała innej osoby w sposób dla niej nieprzyjemny).

Samoobrona

Dziecka nie możesz trzymać pod kloszem, prędzej czy później musi nauczyć się samodzielności. Najlepszą pomocą będzie nauczenie dziecka strategii i zasad samoobrony. Dlatego informuj je o różnych możliwościach jakie ma w sytuacji, kiedy jest samo i czuje się niepewnie, np. kiedy jedzie windą i współpasażer w jakikolwiek sposób je niepokoi. Dziecko powinno wiedzieć też o tym, że wsiadając do jakiegokolwiek środka komunikacji miejskiej lepiej będzie, jeżeli wybierze miejsce, w którym przebywa więcej osób (i że w autobusie czy pociągu powinno usiąść bliżej miejsca kierowcy czy konduktora).

Dziecko powinno również wiedzieć, że są dla niego niezwykle ważne pewne informacje takie jak: jego imię, jak się nazywa, gdzie mieszka, jaki jest numer telefonu do jego rodziców. Jednak informacji tych nie powinno udzielać komukolwiek, np. nieznajomej osobie, która będzie dzwonić do domu i pod byle pretekstem wypytywać o tego typu dane lub komuś, kto poprosi go, by przykładowo przez komunikator internetowy podawał szczegóły z nim lub z jego rodziną związane. Dobrze, by miało świadomość, iż zawsze, gdy czuje się zagrożone może zadzwonić na numer alarmowy 112, informując odpowiednie służby, że potrzebuje pomocy.

Jednak nie pielęgnuj w dziecku niepotrzebnych lęków. Jeżeli na przykład słyszysz, że dziecko boi się spać samo w ciemnym pokoju, zamiast tylko i wyłącznie uspokajać go, że w pokoju nikogo nie ma, zapal światło i razem przeszukajcie cały pokój. Dzięki takiej postawie dziecko nabierze przekonania, że istotnie go słuchasz i jesteś chętny/chętna udzielić mu konkretnej pomocy.

Jako rodzice nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogą się wydarzyć w obecności naszego dziecka, nie jesteśmy też w stanie przyjąć, że dziecko w nowej, nietypowej sytuacji - gdy przecież niezwykle ważną rolę odgrywają emocje i strach – zachowa się z rozwagą i z dużą odpowiedzialnością.

Nikt też nie jest w stanie zagwarantować, że wszystkiemu, co może być potencjalnym niebezpieczeństwem, co może się przydarzyć, da się zapobiec. Wychodząc jednak z założenia, że dziecko, które ma świadomość przysługującego mu prawa do bezpieczeństwa oraz ma wiedzę dotyczącą tego, jak się można się obronić, jest przede wszystkim bardziej pewne siebie i w odpowiednim momencie zda sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa.

Źródło: www.poprostuzdrowo.pl

22 listopada 2012 19:16, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Skarżyński Oil Service Spółka Jawna

ul. Kazimierza Wielkiego 61 pok. 320, Gorzów Wlkp.
tel. 605 999 713
branża: Hydraulika siłowa - sprzęt, materiały <czytaj dalej>
"Eurospeedtrans" S.C. Łucja Drojecka Piotr Rajnos

ul. Owocowa 22, Gorzów Wlkp.
tel. 697 557 542
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
Radlak-Szymańska Beata Sprzedaż Artykułów Przemysłowych

ul. Sikorskiego 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 77 94
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Podróż w odcieniach błękitu
Drugie wydarzenie z cyklu "Dobry Wieczór Gorzów" to była błękitna ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Jak dadza dostęp do danych statystycznych urzedu nt mieszkancow i miasta to bedzie jak najb dobra wspólpraca.

Us dawno w Szczecinie prowa <czytaj dalej>
Anonim_7949:
Pielęgniarki super. Tylko jak napisałem wcześniej zabawny jest ten bełkot urzędniczy:
"Działalność centrum ma obejmować badania w z <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej