środa 24 kwietnia 2024     Aleks, Grzegorz, Aleksander
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Czy Twoje dziecko jest bezpieczne?
eGorzowska - 3236_5mh0kYl8ewZWLDEH3I3Y.jpgDziecko dorasta, żyje wśród ludzi, jednak na swojej drodze może spotkać dorosłych i to nie tylko tych, którzy mu pomogą, lecz też tych, którzy będą chcieli wyrządzić mu krzywdę. Co robić, aby jak najlepiej uchronić swoją pociechę?

Sprawa uczenia dziecko ostrożności jest niezwykle delikatna, bo jak najlepiej informować o możliwych niebezpieczeństwach, aby przy okazji nie spowodować, że dziecko pozbędzie się swej wrodzonej niewinności, straci do ludzi zaufanie i będzie niepotrzebnie podejrzliwe i coraz bardziej bojaźliwe?

Przede wszystkim należy stworzyć w otoczeniu dziecka atmosferę życzliwości i zrozumienia, aby mogło swobodnie, bez obaw i bez skrępowania mówić o tym, co go spotkało. Dlatego zacznij od budowania bliskiego kontaktu ze swoim dzieckiem.
To niełatwy proces, a sukces nie przychodzi od razu. Pracujesz na niego każdego dnia czułością, pokrzepiającym gestem, miłym słowem. Nie wstydź się przytulać dziecko i okazywać mu czułość przy nadarzającej się okazji.

Rozmawiaj z dzieckiem
Bez umiejętności szczerej rozmowy, również o przeżywanych stanach emocjonalnych, uczuciach, trudno będzie mu otwarcie mówić o tym, czego się obawia czy też jakie ma potrzeby. Bliski kontakt z dzieckiem może przynieść tylko korzyści. Dziecko musi wiedzieć, że niezależnie co się złego stanie, Ty zawsze będziesz po jego stronie i nie będziesz wyrażać swojego gniewu.
Najgorsze, co może się przytrafić, to strach, że zostanie niezrozumiane, przez co ukryje przed Tobą istotny problem lub tajemnicę związaną z doznaną krzywdą. A już z pewnością nie można dziecku dawać do zrozumienia, że jest ono winne złej sytuacji, która się przytrafiła (np. molestowania).

Mów dziecku o tym, że jego ciało jest jego własnością i nikt nie ma prawa go dotykać w sposób, który jest dla niego nieprzyjemny lub wprawia go w zakłopotanie. Podkreślaj, że dotyczy to wszystkich miejsc od głowy aż po palce stóp, w tym i miejsc intymnych.
Dziecko powinno wiedzieć, że nie musi być bezwzględnie posłuszne wszystkim dorosłym (bo oni też bywają źli), że ma prawo mówić nawet dorosłym – szczególnie obcym: „nie”, jeżeli tylko czuje się zagrożone.

Warto też wyczulić dziecko, czym jest dochowanie tajemnicy, szczególnie jeżeli ktoś wymagał od niego całkowitego milczenia na przykład w sprawach związanych z dotykaniem jego ciała czy też próbował go przekupić. A można to zrobić np. tłumacząc, że w sytuacji, gdy jakaś obca osoba, będzie chciała zabrać dziecko do kina lub dać mu prezent, by odpowiadało, że „musi zapytać rodziców”.

Nie każdy sympatyczny dorosły jest godny zaufania
Warto uświadomić dziecku, że nie zawsze ta osoba, która wygląda na groźną, złą, wyrządza krzywdę. Często bywa tak, że ktoś, kto wzbudza zaufanie, jest życzliwy i miły potrafi być jednocześnie złym człowiekiem. Dlatego zamiast straszyć dzieci, dobrze jest tłumaczyć im, że ludzie mają w sobie dobre i złe cechy i nawet wyglądający porządnie też popełniają błędy i zachowują się niewłaściwie.
Nie unikaj też i nie wymiguj się od odpowiedzi na – może trudne i podchwytliwe – pytania stawiane przez dzieci, które rodzą się pod wpływem tego, co słyszą, co widzą, a czego nie rozumieją. Nie chodzi o to, by straszyć i opowiadać ponure historie, ale o to, aby przybliżyć mu temat (np. jeśli dziecko podczas oglądania filmu zada pytanie "co to jest gwałt?"- jeżeli jest mniejsze dobrze powiedzieć, że o gwałcie mówimy wtedy, gdy ktoś dotyka intymnych części ciała innej osoby w sposób dla niej nieprzyjemny).

Samoobrona

Dziecka nie możesz trzymać pod kloszem, prędzej czy później musi nauczyć się samodzielności. Najlepszą pomocą będzie nauczenie dziecka strategii i zasad samoobrony. Dlatego informuj je o różnych możliwościach jakie ma w sytuacji, kiedy jest samo i czuje się niepewnie, np. kiedy jedzie windą i współpasażer w jakikolwiek sposób je niepokoi. Dziecko powinno wiedzieć też o tym, że wsiadając do jakiegokolwiek środka komunikacji miejskiej lepiej będzie, jeżeli wybierze miejsce, w którym przebywa więcej osób (i że w autobusie czy pociągu powinno usiąść bliżej miejsca kierowcy czy konduktora).

Dziecko powinno również wiedzieć, że są dla niego niezwykle ważne pewne informacje takie jak: jego imię, jak się nazywa, gdzie mieszka, jaki jest numer telefonu do jego rodziców. Jednak informacji tych nie powinno udzielać komukolwiek, np. nieznajomej osobie, która będzie dzwonić do domu i pod byle pretekstem wypytywać o tego typu dane lub komuś, kto poprosi go, by przykładowo przez komunikator internetowy podawał szczegóły z nim lub z jego rodziną związane. Dobrze, by miało świadomość, iż zawsze, gdy czuje się zagrożone może zadzwonić na numer alarmowy 112, informując odpowiednie służby, że potrzebuje pomocy.

Jednak nie pielęgnuj w dziecku niepotrzebnych lęków. Jeżeli na przykład słyszysz, że dziecko boi się spać samo w ciemnym pokoju, zamiast tylko i wyłącznie uspokajać go, że w pokoju nikogo nie ma, zapal światło i razem przeszukajcie cały pokój. Dzięki takiej postawie dziecko nabierze przekonania, że istotnie go słuchasz i jesteś chętny/chętna udzielić mu konkretnej pomocy.

Jako rodzice nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji, jakie mogą się wydarzyć w obecności naszego dziecka, nie jesteśmy też w stanie przyjąć, że dziecko w nowej, nietypowej sytuacji - gdy przecież niezwykle ważną rolę odgrywają emocje i strach – zachowa się z rozwagą i z dużą odpowiedzialnością.

Nikt też nie jest w stanie zagwarantować, że wszystkiemu, co może być potencjalnym niebezpieczeństwem, co może się przydarzyć, da się zapobiec. Wychodząc jednak z założenia, że dziecko, które ma świadomość przysługującego mu prawa do bezpieczeństwa oraz ma wiedzę dotyczącą tego, jak się można się obronić, jest przede wszystkim bardziej pewne siebie i w odpowiednim momencie zda sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa.

Źródło: www.poprostuzdrowo.pl

22 listopada 2012 19:16, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sklep Odzieżowy "Julia" Robert Ignatowicz

ul. Kazimierza Wielkiego 79 l. 23, Gorzów Wlkp.
tel. 788 765 238
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę ... <czytaj dalej>
Zginęła w swoje 32. urodziny
Data 22 kwietnia 1940 jest uznawana za prawdopodobny dzień śmierci ... <czytaj dalej>
Wicewojewoda zrezygnował
Wojewoda Lubuski Marek Cebula zwołał na 22 kwietnia briefing prasowy. Niespodziewanie ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku wójta gminy Bogdaniec
Po niedzielnej dogrywce wyborczej nowym wójtem gminy Bogdaniec został Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
admin ego:
Nie posłuchano nas
O czym myślisz Dariusz? O tym, jak można spieprzyć szansę, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najstarszy buski zabytek
Upór ma swoje dobre strony. Uparliśmy się, by zobaczyć wnętrze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9988:
Cóż za żenujący poziom wypowiedzi - pomijam sens, bo lista lektur faktycznie woła o gruntowną zmianę. Ale te wszystkie wulgaryzmy, błędy jęz <czytaj dalej>
Anonim_2113:
Wolność wypowiedzi kończy się tam, gdzie zaczyna się promowanie nienawiści, znieważanie i rasizm <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Literaturę np. Homera czyta się tylko po to, aby podróżować np. do Grecji lub mitologę rzymską do teatru w Neapolu. Tylko z przyczyn turystyczn <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest wolność myśli i wypowiedzi, więc kto będzie chciał, pójdzie. Zaś ten Ośrodek Monitorowania.....to " ciepłe" posady i chęć & <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Won do Warszawy gumofilce. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej