poniedziałek 14 czerwca 2021     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przedszkole, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnej rodziny
eGorzowska - 2682_JCNe9DZ0mmrJNC2rp6la.jpg

W Przedszkolu Integracyjnym nr 9 trwają zajęcia adaptacyjne dla niedawno przyjętych maluchów. Raz w tygodniu, z wykwalifikowaną kadrą, wspólnie z rodzicami i co ważne – nieodpłatnie. To nowe. Nowe i bardzo dobre.

Każdy, kto ma odchowane dzieci, wie, z czym wiąże się oddanie maluszka do przedszkola. Stres, nerwy i płacz. Sama pamiętam ten moment. O ile córka nie stawiała żadnego oporu, ja kompletnie nie mogłam na niczym się skoncentrować. Zachowanie innych dzieci w szatni także nie napawało optymizmem. Nerwowy spacer wokół ogrodzenia, ze trzy telefony w ciągu dnia, czy wszystko w porządku. Generalnie pustka i brak koncentracji. Minęło 18 lat. Przyszła kolej na syna. I co? Prawdziwe zaskoczenie, niespodzianka – zajęcia adaptacyjne. Na czym one polegają? Kto je prowadzi i po co?

Odbywają się raz w tygodniu w każdy wtorek. Dzieci pląsają i bawią się wspólnie z rodzicami pod okiem specjalistów. Poznają otoczenie, samych siebie i przyzwyczajają się do personelu. Z kolei rodzice mają możliwość zaobserwowania relacji swoich pociech z rówieśnikami. W zabawach nie ma przypadku. Dzieciom czas organizuje nauczyciel wychowania przedszkolnego wspólnie z fizjoterapeutą, oligofrenopedagogiem, logopedą i psychologiem. Każde spotkanie przebiega pod innym hasłem np. „balonikowy przyjaciel”, „latający dywan” czy „gimnastyka buzi i języka” i w takich kierunkach podążają dzieci w grach i zabawach wspólnie z rodzicami. Opiekunowie nie kryją zadowolenia.
– Świetny pomysł. Jestem zachwycona. Przedszkole przestało być abstrakcją dla mojego synka. Teraz często pyta, kiedy go zostawię na dłużej i pójdę do pracy – mówi mama Tytusa pani Karolina.
Babcia Tomka, pani Czesława, z przyjemnością obserwuje postępy wnuka i tym samym się uspokaja. Jest pewna, że chłopiec sobie poradzi w kontaktach z rówieśnikami. Progres w zachowaniu swojej córki Emilki widzi także pani Ewa.
– Bezwzględnie takie zajęcia są potrzebne – dodaje.
– Korzyść jest obopólna. Wszyscy możemy się bliżej poznać. A to z pewnością załagodzi stres. Bardzo pozytywne przedsięwzięcie – podkreśla mama bliźniaczek Weroniki i Wiktorii pani Małgorzata.
Właściwie nie ma rodzica, który nie byłby zadowolony.
– We wszystkich przedszkolach takie zajęcia adaptacyjne powinny się odbywać – puentuje mama Oli pani Karolina.


Spotkań adaptacyjnych placówka opracowała kilkanaście. Pierwsza część zakończy się w czerwcu. Druga zacznie w ostatnim tygodniu sierpnia. Rodzice nie płacą za zajęcia. Nad całością czuwa nauczyciel wychowania przedszkolnego Karolina Grzebyta:
– Zaproponowane przez nas spotkania są pomostem pomiędzy dzieckiem, rodzicem a przedszkolem. To przedszkolu powinno zależeć na uzyskaniu zaufania rodzica. Zatrudniając nianię, zadajemy mnóstwo pytań, chcemy wszystko o niej wiedzieć: jakie są jej zwyczaje, jakie ma plany wobec naszego dziecka, co zamierza z nim robić? Dlaczego nie mielibyśmy uzyskać takich informacji od przedszkola? Nasza placówka stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnej rodziny. Dajemy od siebie tyle, ile możemy. Chcemy mieć pewność, że dzieci dostaną od nas to, co najlepsze – mówi.

Przedszkole nr 9 istnieje od 1974 roku. Mieści się na Widoku. Obecnie posiada status placówki integracyjnej. Corocznie uczęszcza do niego około 85 dzieci, w tym do 20 niepełnosprawnych. Dyrektor placówki Danuta Turłaj przyznaje, że zajęcia adaptacyjne są nowatorskim pomysłem wypływającym z potrzeby serca:
– Powstały na bazie prowadzonej obserwacji zachowań rodziców i dzieci, które z wielkim niepokojem pierwszego września przekraczały próg naszego przedszkola. Stwierdziliśmy, że trzeba to zmienić.
Z realizacją programu adaptacyjnego przedszkole ruszyło pięć lat temu. Zajmowała się nimi wówczas nauczycielka Beata Grzegorczyk. Początki były niepewne. Nikt nie wiedział, czy program przyjmie się w środowisku. A jednak się udało.

– W ostatni wtorek, widząc rodziców oczekujących na zajęcia, dostrzegłam w ich spojrzeniu ufność i spokój. A dzieci ? No cóż – uwierzmy w mądrość dzieci. One czują, gdzie będzie im dobrze. Zaczęły identyfikować się z paniami i z miejscem, określając je jako MOJE PRZEDSZKOLE. Czy można chcieć czegoś więcej? – kończy, uśmiechając się, dyrektor Danuta Turłaj.

Jak zapewnia pomysłodawczyni, przedszkole nie zrezygnuje z tych zajęć. Zapewnia, że jest bardzo dumna z zaangażowania rodziców i personelu w ich realizację. Dodaje, że Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 9 usytuowane „Na Zielonym Wzgórzu” jest przyjazne dla dzieci, rodziców i otaczającego świata.

Placówka z racji statusu nie ma żadnego obowiązku (nałożonego stosownymi przepisami) wprowadzenia zajęć integracyjnych. Przy obecnym zapotrzebowaniu na miejsce w przedszkolach reklama jako taka także nie jest potrzebna. Tak więc zagościła inna jakość. Nastało nowe… nowe i bardzo dobre. I niechaj tak zostanie.

Tekst i foto Katarzyna Radkiewicz

Więcej zdjęć z przedszkola w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-06-15_Przedszkole_nr_9,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-06-15_Przedszkole_nr_9_II,


15 czerwca 2012 17:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Tmbtech" Tomasz Bach

ul. Dowbór-Muśnickiego 17, Gorzów Wlkp.
tel. 697 773 373
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
Dudycz Jacek Części Zamienne

ul. Armii Polskiej 39, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 85 02
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>
"Niki" Odzież Sportowa Monika Otto

ul. Sikorskiego 6, Gorzów Wlkp.
tel. 606 184 760
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Obraz pożądania
"Obrazem pożądania" powraca do gorzowskich widzó Kino Konesera. Nowy filmowy ... <czytaj dalej>
Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7681:
Świetne na czasie!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Słabizna była głównie z powodu pogody (deszcz)
Mało b. ludzi
I tak nie mogłem być bo w pracy.

Ale atrakcyjniejszy był wy <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej