sobota 12 czerwca 2021     Janina, Jan, Onufry
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Poławiacze przełomów są też w Gorzowie
eGorzowska - 1973_F9okb9TElT3UMLwBYeD.jpg

– Opisywane w książce „Przełom – się” ludzkie losy mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego wstrząsającego filmu – mówi bibliotekarka z Bydgoszczy Krystyna Skiera. – Ta książka z pewnością będzie dla wielu drogowskazem, jak żyć – twierdzi wikariusz generalny Diecezji Bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek.

Bohaterami i autorami książki Fundacji Arka z Bydgoszczy „Przełom – się” są poławiacze przełomów. To ludzie, którzy odpowiedzieli na konkurs rozstrzygnięty 11 października w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. W swoich tekstach poruszają sprawy bliskie każdemu człowiekowi, a więc problemy dzieciństwa, syndromu odrzucenia, walki ze słabościami i brakiem zaufania, a także oswajaniem bólu i ciemności. Mimo trudnych tematów jest w nich dużo optymizmu i nadziei.


Danuta Kijewska: „Wierzę w przypadki i w scenariusz zapisany przez Boga, od 14 lat maszeruję razem z rakiem”

Jedna z autorek, której tekst znalazł się w wydawnictwie, Maria Szmuda z Gorzowa wyznała: „Dotarło do mnie, ile jeszcze mam”, a jej koleżanka Danuta Kijewska, że rak całkiem odmienił jej życie i teraz jest zupełnie innym człowiekiem: „Jestem żywym przykładem, że raka można pokonać albo z nim żyć” – napisała w swojej pracy. Z kolei Zenon Miszewski z Ustki zrozumiał, po co żyje, a Arkadiusz Zając z Solca Kujawskiego przyznał: „Dzięki kontaktowi z niemieckimi studentami i stypendystami z innych krajów nie skupiam się wyłącznie na swoich własnych problemach, które – jak się okazało – nie są największe”.


Książka pełna jest wyznań ludzi zwykłych, których życie okupione zmaganiem z niemocą czyni ich niezwykłymi i pokazuje innym, jak się nie poddać okrutnemu niejednokrotnie losowi. Przełomy, jakich doświadczyli konkursowicze, są inspirującym materiałem do przemyśleń nad życiem każdego z nas.

„Przełom – się” to siódme wydawnictwo Fundacji Arka Bydgoszcz, także przełomowe, bo zupełnie inne niż sześć jego poprzedniczek. Wyróżnia je szata graficzna oraz dostępność w wersji dźwiękowej.

Całość zaprezentowano na spotkaniu ok. 70 laureatów konkursu w Pieczyskach koło Bydgoszczy. Ze 106 prac, jakie napłynęły do Fundacji Arka, kapituła, w której zasiedli dziennikarze, psycholog i lekarz, szczególnie wyróżniła Annę Kokot z Poznania, Marię Golankę z Sosnowca, Jarosława Andrasiewicza z Łodzi, Martę Borek z Krakowa i Arkadiusza Zająca z Solca Kujawskiego.

Adrian Nawrot: „Po prostu żyć w pełni, nie opuszcza mnie optymizm, pokonywałem bariery w ludziach i w sobie”

To ich teksty otwierają ponad 170-stronicowy tom, przedstawiony na specjalnej konferencji, w której uczestniczyli: pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych przy prezydencie miasta Bydgoszcz Andrzej Ofczyński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy Renata Dębińska i jej zastępca Ewa Taper, sekretarz Koronowa Ewa Sosnowska, wikariusz generalny Diecezji Bydgoskiej ks. Bronisław Kaczmarek i dyr. Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen Maria Senska oraz gospodarz spotkania, kierownik WDW „Żagiel” Eugeniusz Podbielski.

Wszyscy podkreślili, że różnorodność przełomów życiowych pokazanych w książce jest zaskakująca.
– Ta pozycja powinna być obowiązkową lekturą na studiach psychologicznych i pedagogicznych, bo zawiera takie mądrości, których student nie znajdzie nigdzie, tylko w prawdziwych ludzkich historiach – powiedziała psycholog Anna Strojny, która zasiadała w kapitule konkursu.

Spotkanie w Pieczyskach to nie tylko konferencja poświęcona wydaniu książki czy wykład psychologa, ale też integracyjne warsztaty fotograficzne, aktorskie i dziennikarskie, które pozwalały doświadczać kolejnych przełomów pod okiem fotografa Janusza Michalskiego z Bydgoszczy, aktora Teatru Śląskiego z Katowic Zbigniewa Wróblai dziennikarki z Gorzowa Hanny Kaup, która opracowała konkursowe teksty i zajęła się ich redakcją.

Warsztaty, które miały swoją siódmą edycję, zamknęły w całość działania osób niepełnosprawnych, którym zależy na burzeniu murów między ich światem i światem ludzi zdrowych. Ci ludzie chcą – jak Anna Kokot – nie czekać w życiu na przełomy, ale samemu je odnajdywać i wabić do siebie. W ten sposób łatwiej poszukiwać miłości, przyjaźni i sposobów na życie.

Koniecznie sięgnijcie po to wydawnictwo. Dajcie się wciągnąć w sidła poławiaczy przełomów.

Książkę można zakupić w Fundacji:

Arka Bydgoszcz
ul. Warszawska 25
85-085 Bydgoszcz
tel. 52 322 56 70
e-mail: fundacjaarka@op.pl, fa@wp.pl
www.fundacja-arka.org

/Tekst powstał w czasie warsztatów dziennikarskich, a zdjęcia – fotograficznych/

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 1/9
Elżbieta Szklarska: „Na mojej drodze pojawił się dobry anioł, a wkrótce cała rzesza dobrych aniołów”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 2/9
Gabriela Hoppe: „Czy przełom każdego dotyka i jego przeżycie każdemu się należy?”


polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 3/9
Katarzyna i Jacek Rąpca: „Z jednej strony nie rozumiem bezsensownej pogoni zdrowych, z drugiej zadziwia mnie nicnierobienie niepełnosprawnych, którzy nie wymagają nic od siebie, tylko oczekują od otoczenia”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 4/9
Krzysztof Sikorski: „… zrozumiałem, że aby przetrwało to, co piękne, musimy się nauczyć to pielęgnować”
polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 5/9
Paulina Izabela Romanowska: „Marzyłam, by poczuć się jak zawodowa modelka”


polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 6/9
Regina Adamowicz: „Jeszcze jestem”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 7/9
Renata Roganowska: „Dość siedzenia w domu”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 8/9
Renata i Ryszard Pawelczak: „Codzienność dla jednych szara i monotonna, w każdej sekundzie ma dla mnie największą wartość”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 9/9
Sebastian Telenga – pracę o nim napisała siostra Dorota Rajkowska: „… warto się przełamywać i próbować otwierać kolejne drzwi”


13 października 2011 18:53, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Rozumieć siebie, to co nam się przytrafia (złego)- to wielka sztuka. Nie każdemu się udaje. Mi, akurat nie!
Więc z podziwem czytam o osobach silnych "sobą"...!
Z.M.P.
Anonim_9445, 14.10.2011, 21:57, 81.190.177.95 ##

Mozna i tak.... tylko PO CO?
Anonim_1617, 14.10.2011, 23:02, 89.79.182.49 ##

Tylko po co? Żeby nie być kulą u nogi. Żeby nam samym było lepiej. Żeby z nami było lepiej. Żeby szukać sensownych rozwiązań. Żeby żyć, a nie wegetować. i jeszcze wiele innych "żeby".
Anonim_3713, 14.10.2011, 23:20, 188.47.165.89 ##

Pokonałem kilka barier - uratowałem swoje zycie. Jednak po latach od tej walki zastanawiam sie czy było warto? Bo walka była łatwiejsza niż teraźniejszość. Byt mnie pokonuje... czy to istotne kiedy umrzemy? Ja czekam na smierc... nie wyjde jej naprzeciw - jednak powitam ja z ulga.
Nie jestem typem wojownika - zwyciężanie nie daje mi adrenalinowego kopa. Przeciwnie - mam swiadomośc że moja wygrana to czyjas klęska - coś za cos. A sam soba nie stanowie aż takiej wartości - może na moje miejsce w zyciu wszedłby jakiś geniusz? Zajmuje miejsce...
Anonim_2964, 14.10.2011, 23:30, 188.165.225.112 ##

Do 2964. To smutne, co piszesz. Bardzo. Człowiek jest istotą tragiczną, bo skazaną na nieuchronny koniec. Sądzę jednak, że nie można tak myśleć o sobie. Każdy z nas ma na tym krótkim świecie coś do zrobienia. Codzienność - czytaj ludzie - potrafi być okrutna, a pokonywanie barier łatwiejsze niż samo trwanie. Najpewniej potrzebujesz kogoś, kto nada sens Twoim dniom. Może musisz GO szukać. Niestety, nie spada nam manna z nieba, sami musimy o nią zabiegać. Może więc nie szukasz? Sądzisz, że Twoja wygrana to czyjaś klęska? Nie myśl tak. Jeśli nie krzywdzisz z premedytacją, nie możesz obwiniać się o to, co się przytrafia innym. Na pewno potrzebny Ci drugi człowiek. Życzę Ci GO z całego serca. Powinien pomóc Ci patrzeć na świat tak, by nie czekać na koniec. Jesteśmy tu przez chwilę. Warto ją wykorzystać. Pozdrawiam - "doświadczona"
Anonim_3713, 15.10.2011, 09:37, 188.47.131.110 ##

Tak, człowiek może być szczęśliwy zaczynając od siebie. Piszesz, że nie stanowisz dla siebie takie wartości. No więc może warto od tego zacząć - stać się dla siebie kimś ważnym i czuć się dobrze w swojej skórze. To podstawa szczęścia. Życzę Ci takiego zdrowego zwrócenia się we własnym kierunku. Kochając siebie zaczniesz kochać innych. Pozdrawiam wierząc, że jesteś kimś naprawdę wyjątkowym!
Anonim_5653, 15.10.2011, 13:31, 87.105.141.236 ##

"człowiek może być szczęśliwy zaczynając od siebie"
"stać się dla siebie kimś ważnym"
"Kochając siebie zaczniesz kochać innych"
... heheeee sztandarowe hasła psychoterapeutów... duzo tego macie w zanadrzu?
Anonim_7161, 15.10.2011, 16:30, 93.186.195.34 ##

"duzo tego macie w zanadrzu?" najlepiej wykpić i potępić wszystko i wszystkich. Nikt nie powiedział, że w życiu będzie łatwo, więc może warto spróbowac. Nikt ci nie każe iśc zaraz do psychoterapeuty, ale może warto spróbowac zrozumiec, co znaczą te "sztandarowe hasła".
Anonim_6356, 15.10.2011, 16:53, 89.228.134.128 ##

Nieustannie wierzę, że człowiek mimo wszystko jest ISTOTĄ DOSKONAŁĄ:)
Anonim_7321, 16.10.2011, 13:50, 89.69.34.116 ##

"Nieustannie wierzę, że człowiek..." to społeczne zwierzę.
Anonim_3197, 16.10.2011, 14:13, 89.79.182.49 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Wamp ABC"

ul. Warszawska 161, Gorzów Wlkp.
tel. 604 516 025
branża: Kosmetyczne salony, gabinety - wyposażenie, sprzęt <czytaj dalej>
"Effect" Paweł Buczowski

Wełniany Rynek 12, Gorzów Wlkp.
tel. 601 655 286
branża: Językowe kursy, szkoły <czytaj dalej>
"Alex" Aleksandra Mazur

ul. Warszawska 227, Gorzów Wlkp.
tel. 693 853 552
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Podróż w odcieniach błękitu
Drugie wydarzenie z cyklu "Dobry Wieczór Gorzów" to była błękitna ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0497.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Jak dadza dostęp do danych statystycznych urzedu nt mieszkancow i miasta to bedzie jak najb dobra wspólpraca.

Us dawno w Szczecinie prowa <czytaj dalej>
Anonim_7949:
Pielęgniarki super. Tylko jak napisałem wcześniej zabawny jest ten bełkot urzędniczy:
"Działalność centrum ma obejmować badania w z <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej