sobota 12 czerwca 2021     Janina, Jan, Onufry
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Fryzjerski klan
eGorzowska - 1840_euVzHi58Zgo4KYpLugcl.jpg


Nie przeczą, kiedy mówię, że stworzyli klan. – No przecież każdy z nas – Babijów – właściwie kogoś do tego zawodu z rodziny wciągnął. Jest tata, mama, siostra, jej syn, brat mamy, bratanek i siostrzenica – wymienia Dominika Babij-Nisiewicz.

Ale mąż nie chciał, żebym pracowała w tym zawodzie – wspomina Zofia Babij. – Obawiał się, że będę narażona na częste kontakty z mężczyznami. A poza tym, kiedyś ten zawód nie miał najlepszej reputacji. W każdym razie dopiero treściowa skłoniła go, by zgodził się na moją pracę. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez tego fachu, tych ludzi i tego miejsca. Tu mnie wszystko trzyma, a w domu czuję się bardziej chora. Mogłabym już odejść, zostawić to, ale nie mogę. Człowiek rano wstaje, idzie tu i wtedy dzień jest cudowny. Poza tym przez te 30 lat to i klientki są jak rodzina. I ja się z nimi starzeję. To jest zupełnie inne życie.

Państwo Babijowie mają dwa zakłady: w Międzyrzeczu, od którego zaczęła się historia ich klanu, i w Skwierzynie. W pierwszym pracuje pani Zofia z córką Wiolettą Winnicką i jej synem Kamilem, a w drugim – z młodszą córką Dominiką pan Czesław Babij (na zdj.)

 Trudno uwierzyć, ale on, głowa rodu, zajmuje się fryzjerstwem od ponad 50 lat. Od 1968 szkoli uczniów. Co roku jednego. Zaraz będzie miał ich na koncie 40. Także i on nie planował, że zwiąże swoje życie z fryzjerstwem.
– Po siódmej klasie złożyłem papiery do Technikum Leśnego. Podobało mi się to – opowiada. – Zostałem przyjęty, ale w międzyczasie zmarł ojciec, a mama mało zarabiała i nie było jej stać na opłacanie internatu. Trzeba szczerze powiedzieć, że była bieda, a ja sam rozumiałem, że nie podoła finansowo. Któregoś razu siostra przyniosła wiadomość z Nowej Soli, że potrzebują fryzjera. Zgłosiłem się. Chyba ten zawód był mi pisany, bo wytrzymałem ponad pół wieku. I nic mi nie jest, a nogi mam jak dziewczynka, żadnych żylaków.

Zdrowie pan Czesław zawdzięcza także warunkom, jakie sobie stworzył w pracy.
– Miałem taki jeżdżący fotelik. To dla starszych fryzjerów była profanacja zawodu. Oni uważali, że nie można pracować na siedząco. Jeszcze zanim przyjechałem do Międzyrzecza, trzy lata uczyłem się fachu u mistrza Czesława Krajewicza w Trzcielu. Potem od 1962 przez kilka lat związany byłem ze Spółdzielnią Fryzjersko-Kosmetyczną w Gorzowie. Odbyłem terminowanie we wszystkich zakładach miasta, bo rzemieślnicy bali się konkurencji i odsyłali nas po trzech, czterech miesiącach dalej. Więc w tej spółdzielni zamówili takie siodełka, ale nie używali ich, tylko z czasem zezłomowali. To ja – kiedy poszedłem na swoje – sam skonstruowałem coś podobnego. – Jeszcze niedawno tu było – podpowiada pani Dominika.

Ona też nie marzyła o tym zawodzie. – Poszłam do ekonomika, ale zrezygnowałam i przeniosłam się do klasy wielozawodowej w Zespole Szkół Budowlanych w Międzyrzeczu. Mam dyplom mistrzowski i uprawnienia do szkolenia. Na początku pracy w Skwierzynie, walczyłam ze sobą, nie mogłam się tu przyzwyczaić, a teraz po 15 latach nie wyobrażam sobie, żebym mogła robić co innego albo gdzie indziej – mówi z uśmiechem Dominika.
Ani ona, ani jej siostra Wioletta nie wyobrażają sobie, żeby ich rodzice z nimi nie pracowali. – Wiola powtarza, że mama niechby siedziała z tyłu zakładu w Międzyrzeczu, ale ma być. Ja to samo mówię tacie, niechby nawet z tyłu leżał, ale ma tu ze mną być.

Rodzina Babijów jest rodziną spełnioną. Pani Wiola czuje się dodatkowo szczęśliwa, bo jej syn Kamil też poszedł do zawodu. – A początkowo nie chciał o tym słyszeć. Skończył liceum i sam dojrzał do tej decyzji. Jeździł z nami na konkursy i pokazy od najmłodszych lat, a potem sam w nich uczestniczył.
– W Bydgoszczy zacząłem nawet zdobywać uprawnienia szkoleniowca, ale musiałem przerwać, bo mieliśmy tu bardzo dużo pracy. Teraz wolę sam pracować, niż uczyć innych – mówi Kamil, który chętnie zajmuje się fryzjerstwem artystycznym i wizażem. Babcię też sam czesze. Tak, jak uważa. I tak postępuje z klientkami. – Zawsze robię po swojemu i panie są zadowolone – podkreśla.

Dziś nikt nie kryje, że kobiety lubią, kiedy ich włosami zajmują się młodzi mężczyźni. – One wolą naszą obsługę, a ja marzę, żeby wszystkie chciały mieć na swoich głowach to, co ja chcę im zrobić – dodaje z uśmiechem Kamil.

Fryzjerski klan, któremu początek dali Zofia i Babijowie to ludzie, którzy wiedzą, czym jest rzemiosło, jakim się zajmują. Nie tylko znają się na najnowszych trendach, nie tylko podążają za modą, wiedzą wszystko o fryzjerstwie, rozumieją i szanują ludzi, którzy do nich przychodzą. A to jest najważniejsze, żeby nie skrzywdzić nikogo i żeby klient do nas wrócił. – Jeśli nie pokażemy, że jest dla nas ważny, nie mamy co tu robić – mówią zgodnie.

Tekst i foto Hanna Kaup


24 sierpnia 2011 09:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Świetni ludzie, super fachowcy.
Anonim_3995, 24.08.2011, 19:21, 93.94.186.92 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
FM Bank S.A. Oddział

ul. Sikorskiego 141 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 80 90
branża: Banki <czytaj dalej>
"Waldi" Firma Handlowo-Usługowa

ul. Podmiejska 30, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 55 42
branża: Okna <czytaj dalej>

Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Podróż w odcieniach błękitu
Drugie wydarzenie z cyklu "Dobry Wieczór Gorzów" to była błękitna ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Jak dadza dostęp do danych statystycznych urzedu nt mieszkancow i miasta to bedzie jak najb dobra wspólpraca.

Us dawno w Szczecinie prowa <czytaj dalej>
Anonim_7949:
Pielęgniarki super. Tylko jak napisałem wcześniej zabawny jest ten bełkot urzędniczy:
"Działalność centrum ma obejmować badania w z <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej