sobota 12 czerwca 2021     Janina, Jan, Onufry
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Obie strony muszą zachować szczególną ostrożność
Rozmowa z komisarzem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Przemysławem Muszyńskim
eGorzowska - 1613_7nflTNaQh2AzQywXU8fe.jpg

21 maja weszły w życie nowe przepisy ułatwiające rowerzystom poruszanie się po polskich drogach. Które są dla nich szczególnie korzystne?
– Głównie przepisy określające ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które dają rowerzystom możliwość korzystania z większych swobód, bo bardzo dużo zmieniło się w zakresie relacji kierujący pojazdem – kierujący rowerem.  Ale przypominam wszystkim rowerzystom, że nadal obowiązuje artykuł czwarty przepisów o ruchu drogowym, który mówi o ograniczonym zaufaniu do innych użytkowników dróg.
Poza tym, pojawił się przepis, który pozwala na jazdę jeden obok drugiego, ale tu też trzeba pamiętać, że można tak robić tylko wtedy, gdy nie utrudniamy ruchu innym. Oczywiście, jeśli to będzie droga o dużym natężeniu ruchu, taka jazda będzie niebezpieczna nie tylko dla samych rowerzystów, ale też dla kierujących samochodami. Niestety, rowerzyści są grupą niechronioną w ruchu drogowym i ta sytuacja jest dla nich niebezpieczna, bo każde zdarzenie drogowe może skończyć się dla nich nie tylko utratą zdrowia, ale i życia.

Przeczytaj też
http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,1557,

1 czerwca Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie zainaugurowała kampanię Rowerem bezpiecznie do celu. Na czym ona polega?
– Nasza ogólnokrajowa kampania, realizowana przez wydział ruchu także na terenie województwa lubuskiego, ma zapewnić rowerzystom jak największe bezpieczeństwo. Chodzi o to, by zdarzeń z udziałem tych osób było jak najmniej. Dlatego będziemy na drogach kontrolować relacje kierujący samochodem – rowerzysta i dyscyplinować do przestrzegania nowych przepisów. Chcemy, by kierowcy mieli poszanowanie dla rowerzystów, którzy są takimi samymi uczestnikami ruchu jak każdy inny. Z drugiej strony, będziemy przyglądać się rowerzystom, zachęcać ich do używania elementów odblaskowych, ale też restrykcyjnie karać, jeśli będzie dochodzić do drastycznego naruszania przez nich przepisów ruchu drogowego.

Kiedy jechałam do pana, spotkałam rowerzystę, który miał na sobie kamizelkę odblaskową. Dzięki temu był doskonale widoczny z daleka. Czy w przypadku rowerzystów istnieje obowiązek korzystania z takich kamizelek?
– Istnieje, ale jest ograniczony. Dzieci do lat 15, poruszające się poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu mają obowiązek używać tych elementów. Szkoda więc, że przy ostatniej zmianie przepisów nie wprowadzono takiego obowiązku również dla pozostałych rowerzystów. W złych warunkach pogodowych, kiedy widoczność jest ograniczona – jadąc nawet limitem prędkości 90 km/h – kierowca widzi nieoznakowanego rowerzystę z opóźnieniem. Czas reakcji wynosi około sekundę, a wtedy przejeżdża ponad 30 metrów. Wtedy właśnie może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. Dlatego apelujemy, żeby dla własnego bezpieczeństwa używać elementów odblaskowych, świateł przednich i tylnych, a więc obowiązkowego wyposażenia roweru, czy kamizelek odblaskowych.

W Gorzowie mamy coraz więcej ścieżek rowerowych. Jak pan je ocenia?
– Jeśli chodzi o ścieżki, na pewno chciałoby się, żeby były wszędzie, szczególnie przy dużych ciągach komunikacyjnych, takich jak droga krajowa nr 22 w kierunku Nierzymia. Szkoda, że ta właśnie nie jest dokończona. To jest niebezpieczne dla rowerzysty, który wcześniej jedzie wyluzowany i nagle wjeżdżając na drogę, musi bardzo uważać na to, co się tam dzieje. Poza tym, zdarzają się też błędy w oznakowaniu ścieżek. Dlatego w naszej kampanii będziemy lustrować wszystkie, nie tylko w Gorzowie, ale i województwie, pod kątem ich oznakowania.

Na pewno zna pan ul. Wyszyńskiego w Gorzowie. Od strony Kłodawy mamy tam ścieżkę rowerową. Jadąc w kierunku komendy policji, rowerzysta co 50, 100 m musi schodzić z roweru i przeprowadzać go przez wjazdy do posesji, bo tam ścieżki się urywają. To chyba jakaś pomyłka?
– Przyjrzymy się temu. Takie sygnały do komendy wojewódzkiej z komendy miejskiej nie docierały. Na pewno zobaczymy, co w tym zakresie można zrobić, co poprawić, by było lepiej i bezpieczniej.


W takim razie proszę wyjaśnić, kto ma pierwszeństwo w sytuacji, gdy: samochód jedzie od strony Castoramy w kierunku skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, a po prawej stronie ścieżką rowerową – rowerzysta, który przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym na Wyszyńskiego skręca w lewo i przejeżdża dwupasmówkę, po której jedzie auto?


– Nie mieszkam w Gorzowie i nie znam tego miejsca, więc możemy o tej sytuacji rozmawiać wirtualnie. Ale zarówno kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności – i jeśli jest pieszy czy rowerzysta na przejściu, ustąpić mu pierwszeństwa – jak i sam rowerzysta, wykonując swój manewr, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Nie ma czegoś takiego, że bezwzględne pierwszeństwo ma rowerzysta. On musi sprawdzić, czy może bezpiecznie przejechać przez przejście. Pamiętajmy, to obie strony mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności.

Dziękuję.
 


5 czerwca 2011 22:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Proftek"

ul. Bohaterów Westerplatte 2 /59, Gorzów Wlkp.
tel. 796 668 886
branża: Dywany, wykładziny - czyszczenie, renowacja <czytaj dalej>
"Łuc" S.C. Zakład Masarski Sklep Wędliniarsko-Mięsny

ul. Kosynierów Gdyńskich 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 00 83
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>
"Ekom" Przedsiębiorstwo Usługowo-Remontowe

ul. Kostrzyńska 89, Gorzów Wlkp.
tel. 502 553 003
branża: Energetyczne instalacje, urządzenia <czytaj dalej>

Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Podróż w odcieniach błękitu
Drugie wydarzenie z cyklu "Dobry Wieczór Gorzów" to była błękitna ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Jak dadza dostęp do danych statystycznych urzedu nt mieszkancow i miasta to bedzie jak najb dobra wspólpraca.

Us dawno w Szczecinie prowa <czytaj dalej>
Anonim_7949:
Pielęgniarki super. Tylko jak napisałem wcześniej zabawny jest ten bełkot urzędniczy:
"Działalność centrum ma obejmować badania w z <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej