środa 4 października 2023     Rozalia, Franciszek, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Depresję można wyleczyć
eGorzowska - 12346_P2P76mKsiZsKK3gARyYK.jpg23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Mimo ponurych statystyk związanych z depresją, musimy wiedzieć, że ta choroba jest wyleczalna. W województwie lubuskim działają trzy Centra Zdrowia Psychicznego.

Coraz więcej osób zmaga się z depresją
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu kilku najbliższych lat depresja będzie najczęściej występującą chorobą. Obecnie na świecie liczba chorych wynosi ponad 350 mln, w Europie ok. 85 mln. Oficjalnie w Polsce zmaga się z nią ok. 1,5 mln osób. Stanowi to trzykrotność liczby mieszkańców Gdańska.

Część chorych, choć doświadcza objawów, nie zgłasza się do specjalisty i nie uzyskuje diagnozy. Tu szacunki mówią o tym, że nawet 10 proc. Polek i Polaków walczy z depresją. Dwa razy częściej diagnozowana jest u kobiet niż u mężczyzn, a do gabinetów lekarskich z jej objawami najczęściej przychodzą osoby w wieku 20-40 lat. Co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna w ciągu życia ma co najmniej jeden epizod depresji.

W 2019 r. leczeniem depresji objęto prawie 17,3 tys. osób poniżej 18. roku życia. W 2020 r., wskutek ograniczonego ze względu na pandemię COVID-19 dostępu do placówek medycznych, liczba młodych pacjentów, którzy trafili do specjalistów z powodu zaburzeń depresyjnych nieco spadła (do ok. 16,8 tys.), jednak już w 2021 roku wyniosła aż 25,3 tys. Oznacza to ponad 100-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2017.

Na depresję składa się szereg objawów
Zgodnie z klasyfikacją Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, aby można było postawić diagnozę, symptomy muszą utrzymywać się przez co najmniej dwa tygodnie.

Anhedonia to jeden z kluczowych objawów pomocnych przy diagnozowaniu depresji. Oznacza utratę zdolności do odczuwania przyjemności i radości, nawet z rzeczy, które zawsze dostarczały nam tych emocji. Ważne, żeby pamiętać, że objaw ten może pozostać po leczeniu depresji, co może być zapowiedzią tego, że choroba może nawrócić.

Obniżenie nastroju i smutek. Są to naturalnie występujące u każdego człowieka stany, jednak w depresji trwają one przewlekle i współistnieją z innymi objawami. Pojawia się poczucie wyczerpania, ciągłego zmęczenia i braku motywacji do codziennego życia.
Inne objawy dodatkowe ważne w diagnostyce to: zaburzenia toku myślenia, łaknienia (zwiększony lub zmniejszony apetyt) i masy ciała, problemy ze snem: bezsenność, problemy z zasypianiem, nadmierna senność.

Ponure statystyki...
Najpoważniejszym problemem w depresji są myśli i próby samobójcze.
Wśród osób chorujących na depresję 40-80 proc. chorych ma myśli samobójcze, 20-60 proc. podejmuje próby samobójcze, aż 15 proc. chorych odbiera sobie życie.

Każdego roku milion osób na świecie ginie z powodu depresji. Codziennie umiera 3 800 osób. Co 40 sekund na świecie zabija się człowiek.

Depresja jest chorobą wyleczalną
Mimo ponurych statystyk musimy pamiętać, że depresja jest chorobą wyleczalną.
W takim razie co zrobić, kiedy w naszym otoczeniu jest osoba dotknięta tym schorzeniem?
Najważniejsze to okazać wyrozumiałość i zrozumienie.
Należy wysłuchać, co osoba ma do powiedzenia, pokazać, że naprawdę chcemy ją zrozumieć.
Dołóż starań, by namówić chorego na wizytę u psychiatry i rozpoczęcie leczenia. Oprócz leczenia farmakologicznego ważne jest rozpoczęcie psychoterapii.
Chorego na depresję warto nakłaniać do prostych codziennych aktywności, takich jak wspólne spacery czy prace domowe. Jednak należy do tego podejść delikatnie i nie wolno robić tego w atmosferze przymusu.
Przede wszystkim nie wolno bagatelizować problemu. Gdy widzisz u kogoś bliskiego objawy depresji to zacznij działać. Nie mów "to nic takiego" albo "nie przesadzaj, to minie".

Pandemia COVID-19 widocznie odcisnęła piętno na naszym zdrowiu psychicznym. W trakcie wiosennego lockdownu (początek maja 2020) najwyższy poziom objawów depresji i lęku uogólnionego przejawiały osoby w wieku 18-24 lata, podczas gdy w grudniu – osoby w wieku 35-44 lata. Objawy depresji i lęku wiązały się z trudnościami doświadczalnymi w domu i niepokojem związanym z rozprzestrzenianiem się epidemii.

Nie zawsze osoba chora na depresję jest przygnębiona...
Nie zawsze osoba chora na depresję jest przygnębiona i pozbawiona energii. Syndrom Sisi jest bowiem szczególną odmianą depresji, która nie objawia się bezczynnością, potrzebą odosobnienia czy nawet zakończenia swojego życia, a wręcz przeciwnie. Osoby cierpiące na tę chorobę cechuje energiczność i chęć do działania. Problem w tym, że wykonywanie różnego rodzaju czynności nie przynosi zadowolenia z siebie i z pracy. Syndrom ten został nazwany ze względu na cesarzową Austrii i królowa Węgier – Elżbietę Bawarską (pieszczotliwie zwaną Sisi), której depresja przebiegała w nietypowy sposób.

Trzy Centra Zdrowia Psychicznego w Lubuskiem
W województwie lubuskim funkcjonują trzy Centra Zdrowia Psychicznego:
  • Międzyrzeckie
  • Gorzowskie
  • Zielonogórskie – na bazie Szpitala w Ciborzu
Centra zapewniają kompleksową opiekę psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną (ambulatoryjną, środowiskową, dzienną, doraźną i całodobową) dla dorosłych mieszkańców na obszarze jego działania.

Osoba w kryzysie może uzyskać pomoc bez skierowania i wcześniejszej rejestracji, dzwoniąc do Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych CZP od poniedziałku do piątku 8.00-18.00 pod numery telefonów:
  • Międzyrzeckie Centrum Zdrowia Psychicznego –powiat międzyrzecki i sulęciński tel. 506 934 627
  • Gorzowskie Centrum Zdrowia Psychicznego – powiat gorzowski, miasto Gorzów Wlkp. tel. 95 782 78 76
  • Zielonogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego – powiat zielonogórski, miasto Zielona Góra, 1) ul. Chopina 9, tel. 514 366 390, 2) ul. Bohaterów Westerplatte 11, tel. 68 506 52 81, 68 506 52 82, 3) Sulechów, al. Niepodległości 15 tel. +48 514 366 336
Centra Zdrowia Psychicznego obejmują swoją opieką osoby dorosłe.

Dzieciom i młodzieży pomaga „Pozytywka”
Opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawuje poradnia psychologiczna „Pozytywka” w Zielonej Górze. Poradnia funkcjonuje w ramach projektu: Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Zielonej Górze, współfinansowanego z EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (Oś Priorytetowa IV – Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 – Innowacje społeczne). „Pozytywka” obejmuje wsparciem dzieci i młodzież w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim.

Aby skorzystać z oferty „Pozytywki" można zadzwonić na INFOLINIĘ (tel. 459 588 995, w godzinach od 8.00 do 20.00 każdego dnia) bądź do REJESTRACJI. (tel. 459 588 988, w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku).

Oprac. red.

22 lutego 2023 21:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ... <czytaj dalej>
Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ... <czytaj dalej>
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Biuro Nieruchomości

ul. Pocztowa 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 40 56
branża: Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem <czytaj dalej>
"Promotion" Zmora Ireneusz

ul. Kołłątaja 10 b lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 51 48
branża: Finansowanie, kredyty - doradztwo <czytaj dalej>
"Jan" Maciej Pawlak

ul. Korcza 7 lok. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 00 33
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Ogród Biskupi
Castelo Branco jest oddalone od Monsanto o jakieś 50 km. ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających ... <czytaj dalej>
Nowy film Jana Holoubka
Różnorodne premiery przygotowało kino Helios na nowy filmowy tydzień. Można ... <czytaj dalej>
Przyjdź na spotkanie. Dostaniesz biuletyn
Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda zaprasza na spotkanie promocyjne związane ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Idźmy na wybory
Idźmy na wybory. Takie hasło i taka idea przyświecała tym, którzy spotkali się 1 października na Starym Rynku w Gorzowie. W samo południe, w asyście czterech aut policyjnych i kilku funkcjonariuszy ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0650.jpg
admin ego:
W Krainie za Tagiem
Alentejo to historyczna prowincja i główny obszar rolniczy Portugalii. Zajmuje ... <czytaj dalej>
admin ego:
Niezapomniany klimat
Że Idanha-A-Velha jest bardzo starą miejscowością, to naprawdę widać, jednak ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8638:
W upadku PRL-u czy raczej transformacji ustrojowej Jarek grał pierwsze skrzypce. Był mózgiem Wałęsy robola nieuka. Zrobił go prezydentem. <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Zaraz po tusku <czytaj dalej>
Anonim_6721:
Jeden wpis mało. Trzeba było aż 3 razy z tą propagandą? Jarosław Kaczyński to największe nieszczęście jakie się Polsce trafiło od upadku P <czytaj dalej>
Anonim_6732:
wierzę i wiem że jarosław jest prawym człowiekiem tj nie kradnie, posiada niewielki majątek w postaci mieszkania, emeryutury, pensji. Nie ma żon <czytaj dalej>
Anonim_6732:
powinni iść tylko ci co się interesują stanem państwa i potrafią go realnie ocenić
bez wpływu zakłamanych mediów. niestety 100% społec <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej