piątek 19 kwietnia 2024     Adolf, Leon, Tymon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Depresję można wyleczyć
eGorzowska - 12346_P2P76mKsiZsKK3gARyYK.jpg23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Mimo ponurych statystyk związanych z depresją, musimy wiedzieć, że ta choroba jest wyleczalna. W województwie lubuskim działają trzy Centra Zdrowia Psychicznego.

Coraz więcej osób zmaga się z depresją
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu kilku najbliższych lat depresja będzie najczęściej występującą chorobą. Obecnie na świecie liczba chorych wynosi ponad 350 mln, w Europie ok. 85 mln. Oficjalnie w Polsce zmaga się z nią ok. 1,5 mln osób. Stanowi to trzykrotność liczby mieszkańców Gdańska.

Część chorych, choć doświadcza objawów, nie zgłasza się do specjalisty i nie uzyskuje diagnozy. Tu szacunki mówią o tym, że nawet 10 proc. Polek i Polaków walczy z depresją. Dwa razy częściej diagnozowana jest u kobiet niż u mężczyzn, a do gabinetów lekarskich z jej objawami najczęściej przychodzą osoby w wieku 20-40 lat. Co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna w ciągu życia ma co najmniej jeden epizod depresji.

W 2019 r. leczeniem depresji objęto prawie 17,3 tys. osób poniżej 18. roku życia. W 2020 r., wskutek ograniczonego ze względu na pandemię COVID-19 dostępu do placówek medycznych, liczba młodych pacjentów, którzy trafili do specjalistów z powodu zaburzeń depresyjnych nieco spadła (do ok. 16,8 tys.), jednak już w 2021 roku wyniosła aż 25,3 tys. Oznacza to ponad 100-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2017.

Na depresję składa się szereg objawów
Zgodnie z klasyfikacją Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, aby można było postawić diagnozę, symptomy muszą utrzymywać się przez co najmniej dwa tygodnie.

Anhedonia to jeden z kluczowych objawów pomocnych przy diagnozowaniu depresji. Oznacza utratę zdolności do odczuwania przyjemności i radości, nawet z rzeczy, które zawsze dostarczały nam tych emocji. Ważne, żeby pamiętać, że objaw ten może pozostać po leczeniu depresji, co może być zapowiedzią tego, że choroba może nawrócić.

Obniżenie nastroju i smutek. Są to naturalnie występujące u każdego człowieka stany, jednak w depresji trwają one przewlekle i współistnieją z innymi objawami. Pojawia się poczucie wyczerpania, ciągłego zmęczenia i braku motywacji do codziennego życia.
Inne objawy dodatkowe ważne w diagnostyce to: zaburzenia toku myślenia, łaknienia (zwiększony lub zmniejszony apetyt) i masy ciała, problemy ze snem: bezsenność, problemy z zasypianiem, nadmierna senność.

Ponure statystyki...
Najpoważniejszym problemem w depresji są myśli i próby samobójcze.
Wśród osób chorujących na depresję 40-80 proc. chorych ma myśli samobójcze, 20-60 proc. podejmuje próby samobójcze, aż 15 proc. chorych odbiera sobie życie.

Każdego roku milion osób na świecie ginie z powodu depresji. Codziennie umiera 3 800 osób. Co 40 sekund na świecie zabija się człowiek.

Depresja jest chorobą wyleczalną
Mimo ponurych statystyk musimy pamiętać, że depresja jest chorobą wyleczalną.
W takim razie co zrobić, kiedy w naszym otoczeniu jest osoba dotknięta tym schorzeniem?
Najważniejsze to okazać wyrozumiałość i zrozumienie.
Należy wysłuchać, co osoba ma do powiedzenia, pokazać, że naprawdę chcemy ją zrozumieć.
Dołóż starań, by namówić chorego na wizytę u psychiatry i rozpoczęcie leczenia. Oprócz leczenia farmakologicznego ważne jest rozpoczęcie psychoterapii.
Chorego na depresję warto nakłaniać do prostych codziennych aktywności, takich jak wspólne spacery czy prace domowe. Jednak należy do tego podejść delikatnie i nie wolno robić tego w atmosferze przymusu.
Przede wszystkim nie wolno bagatelizować problemu. Gdy widzisz u kogoś bliskiego objawy depresji to zacznij działać. Nie mów "to nic takiego" albo "nie przesadzaj, to minie".

Pandemia COVID-19 widocznie odcisnęła piętno na naszym zdrowiu psychicznym. W trakcie wiosennego lockdownu (początek maja 2020) najwyższy poziom objawów depresji i lęku uogólnionego przejawiały osoby w wieku 18-24 lata, podczas gdy w grudniu – osoby w wieku 35-44 lata. Objawy depresji i lęku wiązały się z trudnościami doświadczalnymi w domu i niepokojem związanym z rozprzestrzenianiem się epidemii.

Nie zawsze osoba chora na depresję jest przygnębiona...
Nie zawsze osoba chora na depresję jest przygnębiona i pozbawiona energii. Syndrom Sisi jest bowiem szczególną odmianą depresji, która nie objawia się bezczynnością, potrzebą odosobnienia czy nawet zakończenia swojego życia, a wręcz przeciwnie. Osoby cierpiące na tę chorobę cechuje energiczność i chęć do działania. Problem w tym, że wykonywanie różnego rodzaju czynności nie przynosi zadowolenia z siebie i z pracy. Syndrom ten został nazwany ze względu na cesarzową Austrii i królowa Węgier – Elżbietę Bawarską (pieszczotliwie zwaną Sisi), której depresja przebiegała w nietypowy sposób.

Trzy Centra Zdrowia Psychicznego w Lubuskiem
W województwie lubuskim funkcjonują trzy Centra Zdrowia Psychicznego:
  • Międzyrzeckie
  • Gorzowskie
  • Zielonogórskie – na bazie Szpitala w Ciborzu
Centra zapewniają kompleksową opiekę psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną (ambulatoryjną, środowiskową, dzienną, doraźną i całodobową) dla dorosłych mieszkańców na obszarze jego działania.

Osoba w kryzysie może uzyskać pomoc bez skierowania i wcześniejszej rejestracji, dzwoniąc do Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych CZP od poniedziałku do piątku 8.00-18.00 pod numery telefonów:
  • Międzyrzeckie Centrum Zdrowia Psychicznego –powiat międzyrzecki i sulęciński tel. 506 934 627
  • Gorzowskie Centrum Zdrowia Psychicznego – powiat gorzowski, miasto Gorzów Wlkp. tel. 95 782 78 76
  • Zielonogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego – powiat zielonogórski, miasto Zielona Góra, 1) ul. Chopina 9, tel. 514 366 390, 2) ul. Bohaterów Westerplatte 11, tel. 68 506 52 81, 68 506 52 82, 3) Sulechów, al. Niepodległości 15 tel. +48 514 366 336
Centra Zdrowia Psychicznego obejmują swoją opieką osoby dorosłe.

Dzieciom i młodzieży pomaga „Pozytywka”
Opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawuje poradnia psychologiczna „Pozytywka” w Zielonej Górze. Poradnia funkcjonuje w ramach projektu: Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Zielonej Górze, współfinansowanego z EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (Oś Priorytetowa IV – Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1 – Innowacje społeczne). „Pozytywka” obejmuje wsparciem dzieci i młodzież w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim.

Aby skorzystać z oferty „Pozytywki" można zadzwonić na INFOLINIĘ (tel. 459 588 995, w godzinach od 8.00 do 20.00 każdego dnia) bądź do REJESTRACJI. (tel. 459 588 988, w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku).

Oprac. red.

22 lutego 2023 21:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"M.G." Usługi Transportowe Marcin Gradzik

ul. Dekerta 36, Gorzów Wlkp.
tel. 503 384 601
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Uni-Truck" Sp. z o.o.

ul. Owcza 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 94 70
branża: Samochody - ciężarowe, dostawcze - sprzedaż <czytaj dalej>
Kośmicki Arkadiusz Usługi Hydraulczne

ul. Kołłątaja 1 e lok. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 604 526 602
branża: Budowlane usługi - wodno-kanalizacyjne <czytaj dalej>

Ostatnie 100 dni mojego życia
Poznajcie Piotrka, wrażliwego, dobrego, ambitnego i z pozoru uśmiechniętego faceta ... <czytaj dalej>
Marta Bejnar-Bejnarowicz wkrótce nie radna
Najaktywniejsza radna Rady Miasta Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz przyjmuje stanowisko architekta ... <czytaj dalej>
Koniec blokowania S3 na węźle Myślibórz
Rolnicy blokujący trasę S3 nie dostali zgody na przedłużenie protestu. Tydzień ... <czytaj dalej>
W tym roku gruszka
Miasto Gorzów ogłosiło nabór do kolejnego Nocnego Szlaku Kulinarnego. Zaprasza ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
admin ego:
Dzień Ochrony Zabytków
Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków przypominamy, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Jaskini Zbójeckiej
A dziś zabieramy Was do Łagowa, ściślej – do Jaskini ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej