
4 czerwca zapraszam na kolejny skok w bok z trasy pomiÄ™dzy Poznaniem a Gorzowem. Tym razem o wiele krótszy, bowiem jadÄ…c z włączonÄ… opcjÄ… „omijaj drogi pÅ‚atne” (czyli ignorujÄ…c autostradÄ™), przejeżdża siÄ™ przez KamionnÄ™. Nieco z boku trasy stoi tam koÅ›cióÅ‚ z piÄ™knym szczytem. Nie sposób go nie zauważyć, szczególnie poruszajÄ…c siÄ™ ku zachodniej granicy paÅ„stwa. NaprawdÄ™ warto skrÄ™cić w lewo (w ulicÄ™ KoÅ›cielnÄ…) i zrobić sobie krótki postój.
Chociaż gotyckich koÅ›cioÅ‚ów w Wielkopolsce jest caÅ‚kiem sporo, ten posiada naprawdÄ™ wyjÄ…tkowe rozwiÄ…zania architektoniczne: ozdobny fryz na wspomnianym szczycie i ceglany ostrosÅ‚upowy heÅ‚m na niewysokiej wieży. Z drogi nie widać, że zbudowano go na krawÄ™dzi głębokiej w tym miejscu Doliny Kamionki, dla bezpieczeÅ„stwa odgradzajÄ…c od niej ceglanym murem. Nad wijÄ…cÄ… siÄ™ doÅ‚em rzeczkÄ… urzÄ…dzono plac rekreacyjny. To Å›wietne miejsce na odpoczynek i przy okazji wspaniaÅ‚y punkt obserwacyjny na Å›wiÄ…tyniÄ™, która oglÄ…dana z tej perspektywy przypomina warowne zamczysko. W Dolinie Kamionki utworzono park krajobrazowy z kilkoma niedÅ‚ugimi szlakami turystycznymi.
Warto zajrzeć też do wnÄ™trza koÅ›cioÅ‚a, gdzie znajdziecie gwiaździste sklepienie, bogato zdobione oÅ‚tarze, antependium z kurdybanu, rokokowÄ… ambonÄ™ i późnogotyckie stalle, bÄ™dÄ…ce najstarszymi elementami jego wyposażenia. Antependium to ozdobna zasÅ‚ona podstawy gÅ‚ównego oÅ‚tarza, kurdybanem natomiast nazywano roÅ›linnie garbowanÄ… skórÄ™ koźlÄ… lub cielÄ™cÄ…, wykorzystywanÄ… do upiÄ™kszania mebli i Å›cian. ByÅ‚a wytÅ‚aczana we wzory, misternie zdobiona srebrem (wczeÅ›niej zÅ‚otem) i malowana. Przypuszcza siÄ™, że ta technika zdobnicza pochodzi z Afryki, znali jÄ… nawet starożytni Egipcjanie, ale nazwÄ™ kurdyban prawdopodobnie wywiedziono od hiszpaÅ„skiej Kordoby, gdzie na przeÅ‚omie XIV i XV w. znajdowaÅ‚ siÄ™ duży oÅ›rodek produkcji takich ozdób.
Pierwsze pisemne wzmianki o Kamionnie pochodzÄ… z 1261 r. Dzisiejsza wieÅ› soÅ‚ecka ma za sobÄ… miejskÄ… przeszÅ‚ość (od XIV w. do 1874 r.). W Å›redniowieczu, kiedy miarÄ… wielkoÅ›ci oÅ›rodków miejskich byÅ‚a liczba wystawianych przez nie rycerzy, w wyprawie malborskiej (1458 r.) braÅ‚o udziaÅ‚ 3 pieszych wojowników z Kamionny. Dla porównania PoznaÅ„ wystawiÅ‚ 60, a Pniewy 2. Z kolei w styczniu 1919 r. rozegraÅ‚a siÄ™ tu jedna z ważniejszych bitew na tzw. froncie zachodnim Powstania Wielkopolskiego, a jednemu z powstaÅ„czych posterunków udaÅ‚o siÄ™ nawet zestrzelić niemiecki samolot obserwacyjny.
Chociaż nieÅ‚atwo go zauważyć, rzuciÅ‚ nam siÄ™ kiedyÅ› w oczy stylizowany sÅ‚up graniczny, stojÄ…cy na poboczu drogi. Przymocowana do niego tabliczka gÅ‚osi: „Jest czas, który niszczy i pamięć, która ocala. W tym miejscu staÅ‚ pomnik poÅ›wiÄ™cony PowstaÅ„com Wielkopolskim i wojakom, zniszczony pod koniec grudnia 1939 r. przez Niemców.” Nie mam pojÄ™cia, czy dalej odbywajÄ… siÄ™ we wsi inscenizacje batalistyczne. ByÅ‚y organizowane w rocznicÄ™ bitwy o KamionnÄ™ (19 stycznia) i jednÄ… z nich udaÅ‚o nam siÄ™ kilka Å‚adnych lat temu obejrzeć.
Tekst i foto Maria Gonta
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usÅ‚uga „Rozliczenia” już dostÄ™pna w e-UrzÄ™dzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ...
<czytaj dalej>Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagajÄ…cy w leczeniu niepÅ‚odnoÅ›ci, realizowany jest od dwóch lat. DziÄ™ki wsparciu z miejskiego budżetu na Å›wiat ...
<czytaj dalej>Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza.
Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegÅ‚osowaÅ‚a 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyÅ‚y kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ...
<czytaj dalej>