sobota 20 kwietnia 2024     Agnieszka, Teodor, Czesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Najdłuższa zebra
eGorzowska - 12286_3ubQ2dTBTahUZQZ6Lz5N.jpg31 stycznia, wtorek. Powszedni dzień bez dedykowanych przysłów i nadmiaru świąt. O dzisiejszych patronach również trudno wyszperać jakieś ciekawostki, cóż – pozostaje przyjrzeć się nietypowym okazjom do celebracji.

W kalendarzach kulinarnych figuruje Dzień Gorącej Czekolady (ja odpadam; moje chłopskie korzenie nie tolerują takich delicji) oraz Dzień Brukselki (nie przepadam; zresztą korzenie szlacheckie, te po kądzieli, nie znoszą kapustnych). W kalendarzach napojów wyskokowych Dzień Brandy Alexander, drinka przyrządzanego z 30 ml brandy (ew. koniaku), 30 ml ciemnego likieru kawowego i 30 ml śmietany. Składniki należy wymieszać w shakerze, dodać lód, a do dekoracji użyć startej gałki muszkatołowej (haha – napisało mi się „gałki alkoholowej”; to oczywiste, że musiałam poprawić, tak samo jak oczywiste jest, że ten drink znowu nie dla mnie; chyba że śmietana będzie bezlaktozowa).

Ponieważ z racji wyżej wymienionych ograniczeń ciągle nie miałam czego świętować, nie ustawałam w poszukiwaniach. Wyszperałam Światowy Dzień Iluzjonistów. Mogę go uczcić np. obejrzeniem filmu „Iluzja” Louisa Letteriera, ale jeżeli ktoś posiada zdolności prestidigitatorskie, to dziś najlepszy dzień na ich ujawnienie. Dzisiaj też obchodzony jest Dzień Taśmy Klejącej. Jej kariera rozpoczęła się w 1925 r. od produkcji malarskiej taśmy maskującej. Pięć lat później ten sam wynalazca (Richard Drew) stworzył z celofanu przezroczystą, wodoodporną taśmę klejącą, a po kolejnych dwóch latach – dyspenser z wbudowanym ostrzem tnącym. Dziś trudno sobie wyobrazić czasy, kiedy taśmy jeszcze nie było.

No i na zakończenie został mi Dzień Zebry. Jak myślicie? Czy zebra jest biała w czarne paski, czy odwrotnie? Odpowiedź na to pytanie łatwa nie jest, bo to trochę tak, jak z jajkiem i kurą. Jajko czy kura? Kura czy jajko? Konia z rzędem temu, kto poda prawidłową odpowiedź. Do zebr można podchodzić naukowo i legendarnie.

Naukowcy twierdzą, że ich ciało jest czarne, a białe paski są prawie tak indywidualne jak linie papilarne. Ich układ w każdym przypadku jest inny. Na dodatek dzięki temu pasiastemu deseniowi omijane są przez muchy tse-tse (może owady dostają zawrotów głowy?), czyli… są wolne od roznoszonych przez nie chorób i pasożytów.

W legendach Kenijczyków z grupy Bantu zebry to osły, które w obawie przed zaprzęgnięciem ich do ciężkiej pracy nie chciały zostać udomowione. Po pomoc zwróciły się do znanego ze sprytu zająca, a ten zebrał je wszystkie w jednym miejscu, przyniósł naczynie z wybielaczem i zaczął malować nim pasy na ich ciemnej sierści (no to już wiemy, dlaczego wzór się nie powtarza). Choć zając bardzo się starał, osły niecierpliwiły się, przepychały, w końcu jeden z nich przewrócił naczynie z wybielaczem… co było dalej, można się domyślić. Te wymalowane, do osła niepodobne, zmieniły sobie na wszelki wypadek imię na „zebra” i bezpiecznie żyją na wolności, a pozostałe zostały jeden po drugim schwytane i do dnia dzisiejszego wykonują najcięższe prace.

Dziś zebra niejedno ma imię. Mamy takie ciasto (Maciej Kuroń nazywał je błyskawicznie pysznym deserem), mamy pasiaste desenie na materiałach i takież same przejścia dla pieszych. To ostatnie jest bohaterem dzisiejszego zdjęcia. Jego fragment znajduje się w lewym górnym rogu kolażu; całego chyba nigdy nie sfotografowałam, bo kto by fotografował przejście dla pieszych? Nie pomyślałam, że kiedyś będę o nim opowiadać, a przecież to zebra nie byle jaka. Kiedy powstała (w 2006 r.) prasa donosiła, iż jest to „najdłuższe przejście dla pieszych w Polsce”. Znajduje się w Witnicy przy ul. Gorzowskiej. Ma 50 m długości i było malowane przez dwa dni, przez dwie osoby. Dziesięć lat później zostało zdetronizowane przez przejście dla pieszych przy ul. Mickiewicza w Sieradzu, które mierzy (bagatela!) 100 m. Przejście sąsiaduje ze smukłym neogotyckim kościołem i pomnikiem pierwszego powojennego proboszcza, ks. Józefa Bielaka.


Duszpasterz posiadał dwa honorowe tytuły – prałata i szambelana papieskiego. Obie te kościelne nominacje należały do wyróżnień przyznawanych księżom posiadającym stosowny wiek i lata służby kapłańskiej za sobą oraz – przede wszystkim – zasługi dla Kościoła. Jednym z przywilejów była możliwość noszenia rokiety (komża z amarantowym podbiciem w dolnej części i na rękawach), mantoletu ( nakładana na komżę peleryna, mogła być w kolorze czarnym lub amarantowym) oraz dystynktoriów (łańcuch z medalionem przypisanym do konkretnej kapituły).

W 2014 r. część tytułów honorowych została zniesiona przez papieża Franciszka. Pozostał jedynie tytuł Kapelana Jego Świątobliwości przyznawany szczególnie zasłużonym księżom po skończeniu przez nich 65 lat (dotychczas przyznane tytuły zostały jednak zachowane). Ksiądz Jan Twardowski (sam będący prałatem), tak w swoim „Stopniowaniu” skomentował zaszczyt posiadania tego tytułu:
Pięć kropli, deszcz, ulewa,
coś niecoś, kawałek, kawał,
kanonik, prałat, zawał.

Tekst i foto Maria Gonta

31 stycznia 2023 09:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Marcello" Cukiernia

ul. Mieszka I 64, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 88 72
branża: Cukiernicze wyroby - produkcja <czytaj dalej>
"CDP" Sp. z o.o. Kancelaria Biegłych Rewidentów

ul. Czereśniowa 6 pok. 325, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 96 40
branża: Audytorskie usługi, rewidenci <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
admin ego:
Ukryta świątynia
No i smuteczek. Kiedy we wtorkowy wieczór podziwialiśmy z zewnątrz ... <czytaj dalej>
admin ego:
Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn
W przeddzień rocznicy powstania. Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn. (1907, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej