czwartek 22 lutego 2024     Marta, Małgorzata, Piotr
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Jak w piątek 13.
eGorzowska - 12281_ldkKrhN7zJ0rbJh8Hg4N.jpg28 stycznia. „Urodzaje da rola gdy deszcz leje w Karola” – tak mawiają, jednak deszcz i to ulewny w styczniu, to raczej nie jest dobry pomysł, dlatego jestem prawie pewna, że to przysłowie dotyczy Karola z Blois, księcia Bretanii wspominanego 20 czerwca. Jego proces kanonizacyjny trwał od 1370 roku aż do roku 1905, wszystko przez to, że został rozpoczęty w niefortunnym czasie wyjazdu papieża Grzegorza XI z „niewoli awiniońskiej” (czyli zamiany papieskich siedzib z Awinionu na Rzym). Postępowanie kanonizacyjne odłożono wtedy na półkę, śmiało można więc rzec, że Karol z Blois był jednym z pierwszych „półkowników” (zaznaczam, że „ó” jest tu umieszczone celowo, bowiem „u” nie lubi polegiwania na półkach).

Drugie porzekadło – „Na Świętego Karola wyjrzy spod śniegu rola” – brzmi już o wiele lepiej (tylko tego śniegu brakuje notorycznie), ale i tak w starych kalendarzach wymieniane jest czwartego listopada, ze wskazaniem na Karola Boromeusza. Dzisiejszy Karol okazuje się nie mieć nic wspólnego z cytowanymi paremiami, jest za to najbardziej znany spośród sporej grupki Karolów otoczonych już nimbem świętości oraz tych, którzy jeszcze do tego pretendują.

Okazuje się, że takich Karolów mamy chyba z piętnastu. Ten, którego wspomnienie obchodzone było właśnie dzisiaj, to Karol Wielki (Karol I Święty), cesarz, zmarły w Akwizgranie (Aachen) 28.01.814 r. Nazywano go Wielkim nie tylko z powodu dokonań (władał tak dużą częścią naszego kontynentu, że jednym z jego przydomków był „ojciec Europy”), ale też z racji słusznego, jak na średniowiecze, wzrostu (wg badań z 1861 r. mierzył 192 cm, powtórzone w 2010 r. pomiary szkieletu wykazały jednak „tylko” 184 cm).

W wielu gotyckich katedrach Niemiec, Belgii i Francji można do dziś oglądać witraże z jego podobizną, przyozdobioną aureolą, ale z uznaniem świętości cesarza również nie było tak łatwo. Jego nominacja także długo czekała na zatwierdzenie. Pierwszym, który ogłosił go świętym, był antypapież Paschalis III (1165 r.), jednak prawowity papież Aleksander III nie uznał tego aktu. Przez 600 lat oddawano mu cześć jako błogosławionemu, aż w połowie XVIII w. jego kult został zatwierdzony przez Benedykta XIV.

Sława Karola Wielkiego również była wielka. Zdaniem slawistów, jego imię stało się źródłosłowem wyrazu oznaczającego władcę zwierzchniego. W naszym języku to „król”, w języku czeskim – „král”, serbskim – „kralj”, a na Połabiu – „kniaź Karolowy”. Mnie Karol Wielki kojarzy się z surowym tronem, zbudowanym z opartych na czterech filarach marmurowych płyt posadzkowych, który stoi do dziś w akwizgrańskiej katedrze. Zdjęcia nie mam, byliśmy dawno, jeszcze z aparatem analogowym. Powinnam napisać, że trzeba wycieczkę powtórzyć, tylko kiedy? Planów już tyle, że wystarczyłoby na trzy życia, trzy razy dwa oczywiście, bo Gontowcy powinni podróżować wspólnie.

Kiedy zajrzałam do dzisiejszych rocznic, złapałam się za głowę. Pasują idealnie do „trzynastego w piątek”, spójrzcie sami:

28.01.1986 – krótko po starcie, nad Florydą rozpadł się wahadłowiec Challenger. Przyczyną było uszkodzenie pierścienia uszczelniającego w silniku prawej rakiety. W katastrofie zginęła cała siedmioosobowa załoga. Loty promów kosmicznych wstrzymano na dwa lata.

28.01.2003 – w wyniku zejścia lawiny śnieżnej pod Rysami zginęło ośmioro spośród trzynastu członków wyprawy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pion”, działającego przy I LO w Tychach.


28.01.2006 – podczas wystawy gołębi pocztowych, pod ciężarem nieusuniętego śniegu zawalił się dach jednej z hal Międzynarodowych Targów Katowickich, w wyniku czego zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych.

Nie szalejcie dzisiaj za bardzo. Jest weekend. Lepiej spędzić go na spokojnych rozrywkach.

Tekst i foto Maria Gonta

28 stycznia 2023 09:21, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? Dołącz do nas, aby wspólnie tworzyć przestrzeń, w której doradztwo ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kraszewska Izabela Usługi Fryzjerskie

ul. Dowgielewiczowej 19 l. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 697 291 959
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
admin ego:
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Zamiast narzekać
Ilekroć korci nas, by PONARZEKAĆ NA DZISIEJSZĄ MŁODZIEŻ, bo dziwnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej