
7 grudnia. Jak to było w przysłowiu sprzed dwóch dni? „…siódmy grudnia o marcu gada”? No to marzec chłodno się zapowiada, bo aura ostatnio do najprzyjemniejszych nie należy. Dzisiejsze porzekadła też straszą: „Na święty Ambroży poprawią się mrozy” i „Święty Ambroży zimy przysporzy”.
Patronem dzisiejszego dnia jest św. Ambroży z Mediolanu i właśnie w Mediolanie będzie dziś najbardziej uroczyście. Tamtejsza Festa di Sant'Ambrogio obchodzona jest od XIII wieku, zawsze w rocznicę dnia, w którym Ambroży wybrany został w tym mieście biskupem (7.12.374).
Z kolei pamiątką siódmego grudnia z roku 1510 r. jest rozpoczynający się dzisiaj tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy o nazwie „Oh bej! oh bej!” (och jak miło! och jak miło!), nawiązującej do radosnych okrzyków mediolańskich dzieci, obdarowanych wtedy upominkami przez papieskiego delegata Giannetto Castiglione. Jarmark potrwa tydzień, natomiast dziś wieczorem zwyczajowo wystartuje też nowy sezon operowy w La Scali.
Ciekawe święto rozpoczyna się dzisiaj również w Kolumbii. To Día de las Velitas (Dzień Świec). Tradycja obchodów sięga 1854 r., kiedy w oczekiwaniu na bullę papieską, ogłaszającą powszechnie dogmat o Niepokalanym Poczęciu Matki Boskiej, przez całą noc poprzedzającą to wydarzenie, wyznawcy palili na ulicach świece. Dziś wieczorem ulice zostaną zamknięte dla ruchu kołowego. Oświetli je niezliczona liczba lampionów i wielokolorowych świec, świeczek, świeczuszek, pośród których przemieszczać się będą różnobarwne parady zakończone pokazami fajerwerków.
Z figurami i wizerunkami św. Ambrożego najczęściej spotykamy się w skansenach i w pasiekach, gdzie ma chronić roje od szkód i zapewnić dobre zbiory. Nie od dziś wiadomo, że „Ambroży miodu dołoży”. Święty jest patronem pszczelarzy i pasieczników, opiekunem bartników i producentów pierników. Przedstawiany jest najczęściej z biskupim pastorałem i kószką, czyli wyplecionym ze słomy nierozbieralnym ulem w kształcie dzwonu. Na obrazach z kolei widnieje często, przypisywany mu aforyzm „Dobra mowa jest jak plaster miodu”.
Wśród atrybutów świętego znajduje się też dziecko w kołysce, związane z przypisywaną mu legendą. Zgodnie z podaniem, w niemowlęctwie przeżył niewiarygodną przygodę z pszczołami, które miały go szczelnie obsiąść. Przerażona matka próbowała owady odgonić, zauważyła jednak, że poza składaniem miodu na ustach chłopczyka, nie robiły nic. „Jeśli niemowlę żyć będzie, stanie się wielkim człowiekiem i złotoustym mówcą” – orzekł ojciec małego Ambrosiusa Aureliusa. Miał rację.
Na dzisiejszej kartce z kalendarza wylądowały zegary (jeden w kształcie kószki), będące fragmentem arcybogatej kolekcji, którą można oglądać w prywatnym Muzeum Pszczelarstwa, funkcjonującym w „Dworze Bartnika” na Podlasiu. „Dwór Bartnika” znajduje się w Narewce na Hajnowszczyźnie, a my z całego serca namawiamy, byście tam kiedyś trafili. Pysznie karmią (jest restauracja), można się wyspać (jest dużo pokoi), można pospacerować po świetnie zaaranżowanym ogrodzie, podziwiając przy okazji zabytkowe ule, można też kupić pyszny miód i inne wyroby pszczelarskie.
Ciekawostka na zakończenie. Św. Ambroży jest także opiekunem zwierząt domowych oraz dziewic konsekrowanych, których główną patronką jest jego siostra, św. Marcelina. W panteonie świętych zasiada także ich brat św. Satyr (właściwie Uraniusz Satyr). Ambroży był wśród nich najmłodszy.
Tekst i foto Maria Gonta
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>