
Jest rześki, kilkustopniowy poranek 30 września. Ponieważ dziś, w ostatni szkolny dzień września, obchodzimy Dzień Zadawania Głupich Pytań, tym razem zacznę od chińskiego aforyzmu „Ten, kto zadaje głupie pytanie, jest głupi przez pięć sekund, lecz ten, kto go nie zadaje, zostaje głupi na całe życie”.
Mnóstwo pytań bez odpowiedzi w każdej głowie siedzi. Są tacy, którzy nie boją się/nie wstydzą ich zadawać, a są i tacy, co siedzą cichutko, jak mysz pod miotłą. Pewne jest jedno – gdybyśmy ich wcale nie zadawali, prawdopodobnie nadal siedzielibyśmy na drzewie.
Szukanie odpowiedzi rozwija bardziej, niż jakakolwiek inna czynność i chyba z tego właśnie wzięły się pozostałe dzisiejsze święta: Międzynarodowy Dzień Tłumacza i Tłumaczeń, Międzynarodowy Dzień Podcastów, Dzień Archiwisty i Światowy Dzień Copywritera.
Archiwiści i tłumacze zawdzięczają datę swojego święta jednemu z patronów dzisiejszego dnia, św. Hieronimowi ze Strydonu, pierwszemu, który przełożył Pismo Święte z greki i jęz. hebrajskiego na łacinę. Zmarły 30 września 420 r. Hieronim patronuje również archeologom, biblistom, bibliotekarzom, bibliotekom, uczniom i studentom, a w przysłowiu został uwieczniony razem ze św. Protem (11.09) „Jeśli na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima deszczyk jest, albo go ni ma”. Stuprocentowa sprawdzalność gwarantowana!
Podsumowanie mijającego miesiąca zawiera się natomiast w porzekadle: „Jeśli wrzesień był ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy”. Tegoroczny wrzesień był zdecydowanie bardziej kreatywny, więc i w październiku spodziewać się możemy wszystkiego, co tylko aura ofiarować nam potrafi.
Na zakończenie dodam, że podcasty świętują od roku 2013. Początkowo te internetowe audycje nie miały zbyt wielu fanów, z czasem jednak zyskały popularność. Powstaje ich coraz więcej i rośnie liczba ich słuchaczy. Copywriterów uczczono dopiero dwa lata temu (2020), słusznie zauważając, że ich rola w tworzeniu treści reklamowych jest niebagatelna.
Nie można też zapomnieć o dzisiejszym Dniu Chłopaka. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich chłopców – i tych małych, i dużych.
… a wracając do głupich pytań. Carl Sagan – pionier astrobiologii, pisarz i astronom – w swojej książce „Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku” stwierdził: "Są pytania naiwne, nudne, źle sformułowane, pytania postawione po nieodpowiedniej samokrytyce. Ale każde pytanie jest wołaniem, by zrozumieć świat. Nie ma czegoś takiego jak głupie pytanie ”.
Tekst i foto Maria Gonta
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>