czwartek 18 kwietnia 2024     Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzej Królowie w Gorzowie
eGorzowska - 5747_iuRa9ymH5GaCgSqt95D.jpg

Trwają przygotowania siódmej edycji Orszaku Trzech Króli. Do Gorzowa zawita po raz pierwszy.

W ponad 300 miejscowościach Polski i 15 na świecie trwają przygotowania do Orszaku Trzech Króli. Wydarzenie przygotowują szkoły, parafie, domy kultury i wolontariusze. Orszak ruszy 6 stycznia 2015 r.
To będzie impreza plenerowa, a jej scenariusz oparty na ewangelicznym przekazie o Mędrcach ze Wschodu, którzy podążają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie narodzonego Jezusa. Oddają mu pokłon i objawiają światu.

W Gorzowie orszak ruszy o 14.00 z Placu Grunwaldzkiego w kierunku katedry. Będzie mu towarzyszyło głośne kolędowanie ubranych w barwne stroje rycerzy, wojowników i dwórek. Każdy będzie mógł przyłączyć się do Orszaku Trzech Króli. W tym celu otrzyma od organizatorów papierową koronę.



W innych miastach wydarzenie ma już swoją tradycję. Np. w Krakowie Trzej Królowie jadą z Wawelu dorożkami, w Kłodzku przywraca się tradycję wypiekania „szczodraków” – pieczywa obrzędowego dla kolędników, w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory śpiewają słowackie kolędy, a w Świdnicy wspólnie będą kolędować katolicy i protestanci.

– Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! - podkreśla prezes Fundacji Orszak Trzech Króli Maciej Marchewicz.

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną. Organizują go zwykli ludzie, rodziny, młodzież, dzieci. W wielu miejscowościach jest początkiem lokalnej współpracy, która kontynuowana jest cały rok w różnych działaniach na rzecz wspólnoty.

Ambasadorami Orszaku są m.in.: reżyser Krzysztof Zanussi, zespół Varius Manx, aktor Rafał Mroczek, Bolesław Błaszczyk z Grupy MoCarta. W Gorzowie patronat nad jasełkami przyjął bp Stefan Regmunt i prezydent Jacek Wójcicki.

Oprac. redakcja


Informacja ze strony: http://orszak.org/

Czym jest Święto Trzech Króli

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji,
Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym są przedstawienia jasełkowe

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

Czym jest Orszak Trzech Króli
Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Orszak ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.

Fundacja
Fundacja „Orszak Trzech Króli” została powołana do istnienia w 2010 roku, od 2012 roku jest organizacją pożytku publicznego. Jest głównym organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. Przez cały rok pracuje również nad innymi wartościowymi projektami.

Głównym celem Fundacji jest przywrócenie radosnej tradycji wspólnego kolędowania do przestrzeni publicznej oraz szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych. Fundacja zabiega również o to, aby każdy Orszak miał wymiar charytatywny. Zebrane podczas Orszaku datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. zdolnych dzieci i młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin. Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Orszak Trzech Króli to nie tylko uliczne jasełka, które odbywają się co roku 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, ale również szczególna „wartość dodana” – całoroczna, bogata oferta edukacyjna, kulturalna i artystyczna skierowana za pośrednictwem szkół, świetlic, organizacji harcerskich i innych placówek do dzieci i młodzieży na każdym etapie wiekowym i rozwojowym – od przedszkola do liceum. Fundacja Orszak Trzech Króli wspiera szkolne teatry, chóry, kluby odtwórstwa historycznego. Fundacja jest także organizatorem świetnie już rozpoznawalnych, ogólnopolskich konkursów: na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, konkursu plastycznego i fotograficznego.

Fundacja "Orszak Trzech Króli” ożywia uśpioną tradycję związaną ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadnia, że może ona z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie. Przywraca więc do publicznej przestrzeni dacja „Orszakradosne, wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi w okresie od 25 stycznia do 6 grudnia. Są to niewyczerpane źródła inspiracji.

Fundacja „Orszak Trzech Króli” reaktywuje dawne obyczaje z różnych terenów Polski, przypominając o ich bogactwie, różnorodności, niezwykłej urodzie i głębokim, symbolicznym znaczeniu. Przywracając te staropolskie zwyczaje, Fundacja zwraca szczególną uwagę na to, że ich przeżywanie miało od zawsze aspekt nie tylko religijny, ale również „więziotwórczy” – prorodzinny, wspólnotowy, integrujący, pomagający budować autentyczne, głębokie relacje, łączący ludzi i całe pokolenia. Fundacja pokazuje jak cennym, aktywnie i twórczo spędzonym czasem może być okres Świąt Bożego Narodzenia – w wymiarze tak rodzinnym, jak i społecznym.

Działania Fundacji zostały dostrzeżone i docenione przez kapitułę konkursu “Tulipany życia“, która w 2012 roku nagrodziła tym tytułem oraz statuetką “Tulipanów” barwne orszaki w prestiżowej kategorii „Dzieło Kultury”. Jury tak uzasadniło wybór: „Współczesna sztuka operuje często hermetycznym językiem i środkami wyrazu zrozumiałymi jedynie dla wąskich grup odbiorców. Dlatego niezwykle cieszą inicjatywy tworzące otwartą przestrzeń uczestniczenia w kulturze. Orszaki Trzech Króli odwołują się do tradycji polskich i wartości leżących u podstaw cywilizacji europejskiej. Wspólne kolędowanie na ulicach polskich miast pokazuje jak rodziny mogą ubogacać najbliższe otoczenie”.

W 2012 roku informacje o Orszaku Trzech Króli znalazły się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który od 50 lat (wcześniej jako Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków) jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma międzynarodowymi instytucjami działającymi na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa, w tym m.in. z UNESCO.

W 2013 roku starania Fundacji Trzech Króli i wszystkich lokalnych organizatorów w Polsce i na świecie stały się jeszcze bardziej zauważalne w publicznej przestrzeni. Orszak otrzymał prestiżowe wyróżnienie od kapituły nagrody „Pro Publico Bono”.


29 grudnia 2014 22:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


" W tym celu otrzyma od organizatorów papierową koronę..." papierowe rządy? Papierowy Prezio?
Anonim_7571, 30.12.2014, 01:28, 78.8.212.133 ##

Wyznawcy religii prawoslawnej obchodza 6 grudnia Wigilie Narodzenia Panskiego i maja racje - chrzescijanie swietuja zbyt wczesnie. Nawet obecnie pogoda na to wskazuje.
Anonim_3692, 30.12.2014, 13:06, 83.23.63.46 ##

Rzeczywiście 6 grudnia jest "później" niż 24 grudnia. Ech...
Anonim_8647, 30.12.2014, 16:50, 89.228.146.43 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Nowa" Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe

Al. 11 Listopada 159, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 56 85
branża: Budowlane materiały <czytaj dalej>
"Elsen-Logistyka" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 21 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 80
branża: Spedycja <czytaj dalej>

Marta Bejnar-Bejnarowicz wkrótce nie radna
Najaktywniejsza radna Rady Miasta Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz przyjmuje stanowisko architekta ... <czytaj dalej>
Koniec blokowania S3 na węźle Myślibórz
Rolnicy blokujący trasę S3 nie dostali zgody na przedłużenie protestu. Tydzień ... <czytaj dalej>
W tym roku gruszka
Miasto Gorzów ogłosiło nabór do kolejnego Nocnego Szlaku Kulinarnego. Zaprasza ... <czytaj dalej>
Dobrzy ludzie zostają w naszych sercach
Nie zawsze liczne zajęcia pozwalają zmieścić się w czasie. Nie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0199.jpg
admin ego:
W Jaskini Zbójeckiej
A dziś zabieramy Was do Łagowa, ściślej – do Jaskini ... <czytaj dalej>
admin ego:
Skandynawskie mity
Książka ukazała się 3 kwietnia 2024 r. nakładem #wydawnictwozyskiska. Skandynawskie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej