Å›roda 24 kwietnia 2024     Aleks, Grzegorz, Aleksander
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Stepy Mongolii oczami Stefana Piosika
eGorzowska - 6109_QUwTKrkcCQVb5OQTTRDA.jpgPrzed nami VII Nocny Szlak Kulturalny. Z 12 na 13 czerwca formalne i nieformalne grupy twórcze, instytucje i stowarzyszenia, osoby prywatne, lokale gastronomiczne bÄ™dÄ… czekać na zÅ‚aknionych kultury. WÅ›ród wielu propozycji, w MaÅ‚ej Galerii Fotograficznej odbÄ™dzie siÄ™ kolejny wernisaż z kolejnej podróży Stefana Piosika. Rok temu oglÄ…daliÅ›my AustraliÄ™ i OceaniÄ™. Tym razem zobaczymy MongoliÄ™.

Zanim zajrzycie na wystawÄ™ - to trzeba koniecznie zrobić - przeczytajcie część relacji z podróży, która znajdzie siÄ™ w katalogu. JeÅ›li zdążycie na wernisaż, może uda siÄ™ Wam zdobyć katalog z caÅ‚Ä… opowieÅ›ciÄ… i podpisem autora. Z pewnoÅ›ciÄ… te fragmenty zachÄ™cÄ… Was do wizyty w MaÅ‚ej Galerii Fotograficznej. PoczÄ…tek o 17.00.

Człowiek i baktriany

"Jedziemy na póÅ‚nocny zachód od stolicy. Przed nami 800 kilometrów. Jak na razie, nie ma tu żadnych osiedli ani wiosek. Przez kilkadziesiÄ…t kilometrów towarzyszÄ… nam stada kóz i owiec wypasajÄ…cych siÄ™ na równinach. Trawa, która je porasta, wyglÄ…da jak wystrzyżona kosiarkÄ…, ale tak "strzygÄ…" pasÄ…ce siÄ™ zwierzÄ™ta. Jest ich kilka tysiÄ™cy. SÄ… oznakowane. Ze zdziwieniem dostrzegam wielbÅ‚Ä…dy dwugarbne - baktriany. Podchodzimy je, a one pozwalajÄ… na zbliżenie siÄ™ na kilkanaÅ›cie metrów. PatrzÄ… na nas z zaciekawieniem, może z lekkÄ… nieufnoÅ›ciÄ…, ale nie uciekajÄ…. MajÄ… zaufanie do ludzi. Robi to na mnie szczególne wrażenie, bo tu na tym stepie nie widać w ich otoczeniu ani jurt, ani innych ogrodzeÅ„, nie ma też pilnujÄ…cego ich czÅ‚owieka. ZwierzÄ™ta sÄ… wolne, a mimo to nie uciekajÄ… od nas. WielbÅ‚Ä…dy zawsze żyÅ‚y z ludźmi w wielkiej harmonii, w zwiÄ…zku z tym pewnie i nam udzieliÅ‚ siÄ™ ich spokój, który panuje na tych stepach. Nie ma tu panicznych ucieczek wielbÅ‚Ä…dów ani też innych zwierzÄ…t, z którymi siÄ™ stykamy. Niby wszystko jest dzikie, ale czÅ‚owiek w tej dziczy jest jednym z elementów natury.
Baktriany z ufnoÅ›ciÄ… odwracajÄ… Å‚by, bacznie siÄ™ przypatrujÄ…c. SÄ… duże, poroÅ›niÄ™te gÄ™stÄ… brÄ…zowÄ… sierÅ›ciÄ…. Odnosi siÄ™ wrażenie, że to kożuch, ale przecież kożuch przyswoiÅ‚ sobie czÅ‚owiek. One majÄ… to "odzienie" naturalnie. W garbach magazynujÄ… tÅ‚uszcz, który stanowi zapas energii. Znane sÄ… również z faktu, że mogÄ… raz na wiele dni wypić 120 litrów wody i wykonywać przez ten czas nawet najcięższÄ… pracÄ™. Baktriany przywoÅ‚ujÄ… mi na myÅ›l znany dowcip o różnicy miÄ™dzy Polakiem a wielbÅ‚Ä…dem. Otóż wielbÅ‚Ä…d może wiele dni pracować bez picia, a Polak - wiele dni pić bez pracy. I tyle mamy wspólnego z MongoliÄ…. Chociaż te czasy też odchodzÄ… do przeszÅ‚oÅ›ci. Mongolia siÄ™ zmienia, a my przestajemy tak dużo pić." (...)

WspóÅ‚czeÅ›ni MongoÅ‚owie
"W naszej podróży zaczynajÄ… siÄ™ trafiać jurty, co oznacza, że tam znajduje siÄ™ rodzina pasterska. Co ciekawe, pasterze nie jeżdżą już tylko na koniach, ale coraz częściej na... motocyklach.
CaÅ‚y czas poruszamy siÄ™ szosÄ…. Po kilku godzinach trafiamy na wioskÄ™ zbudowanÄ… gÅ‚ównie z drewna, ale widoczne sÄ… już budynki murowane. SÄ… sklepy. Ze zdziwieniem dostrzegam pod daszkiem stóÅ‚ bilardowy. To też wspóÅ‚czesna zmiana. PrÄ…d we wsi jest wytwarzany z lokalnych agregatów. Nie spotyka siÄ™ linii przesyÅ‚owych z elektrowni. Ludzie tu sÄ… bardzo spokojni, przyjaźni, w żadnym wypadku nie przejawiajÄ… oznak agresji czy niezadowolenia. Kiedy robiÄ™ zdjÄ™cia, nie odnoszÄ… siÄ™ do tego z dezaprobatÄ…. Dzieci - jak na caÅ‚ym Å›wiecie - z zaciekawieniem wszystko oglÄ…dajÄ…, chciaÅ‚yby dotknąć, sÄ… radosne, pogodne, czyste, Å‚adnie ubrane.

Tradycyjne mongolskie stroje widoczne sÄ… w poÅ‚owie, reszta już ubiera siÄ™ wspóÅ‚czeÅ›nie w odzież dostarczanÄ… przez sieci handlowe, prawdopodobnie z Chin, bo przecież tam majÄ… najbliżej. KiedyÅ› odzież byÅ‚a wytwarzana wyÅ‚Ä…cznie przez mongolskie kobiety. Za materiaÅ‚ sÅ‚użyÅ‚y im skóry, ale przÄ™dÅ‚y i ubijaÅ‚y w formie filcowej weÅ‚nÄ™ z owiec, które majÄ… dÅ‚ugÄ… sierść. Natomiast sama skóra z sierÅ›ciÄ… jest doskonaÅ‚ym podÅ‚ożem do leżenia w jurcie.

Tradycyjnym ubiorem MongoÅ‚ów jest del. NoszÄ… go zarówno mężczyźni, jak i kobiety. To dÅ‚ugie luźne okrycie przypominajÄ…ce pÅ‚aszcz, siÄ™gajÄ…ce poniżej kolan. Na stepach chodzÄ… w nich wszyscy, przepasujÄ…c siÄ™ kolorowym pasem z materiaÅ‚u, chyba z filcowanej weÅ‚ny. NoszÄ… charakterystyczne spiczaste czapki, chociaż zdarzajÄ… siÄ™ też kapelusze. Przewija siÄ™ nawet demonstracja elegancji, szczególnie z okazji Å›wiÄ…t lub uroczystoÅ›ci." (...)

Owoo na złe duchy

"WÄ™drujÄ…c po stepie, napotykamy kopiec usypany z kamieni (owoo), z zatkniÄ™tym na wierzchoÅ‚ku sÅ‚upem, obwiÄ…zanym gÅ‚ównie niebieskimi wstążkami (sÄ… też żóÅ‚te i pomaraÅ„czowe). To one - powiewajÄ…c na wietrze - odganiajÄ… zÅ‚e duchy i moce. Owoo to rodzaj przydrożnej kapliczki, miejsce Å›wiÄ™te dla wyznawców buddyjskiej odmiany szamanizmu. TradycjÄ… jest trzykrotne obejÅ›cie jej zgodnie z ruchem wskazówek zegara i pozostawienie tam swoich trzech kamieni, a dodatkowo jakichÅ› osobistych rzeczy, np. kul, którymi siÄ™ ktoÅ› podpieraÅ‚ w chorobie, a które symbolizujÄ… wyleczenie, narzÄ™dzi gospodarskich, misek, a także butelek czy papierków po cukierkach. Nie sprawia to wrażenia wysypiska Å›mieci, gdyż butelki sÄ… precyzyjnie powtykane miÄ™dzy pozostawione kamienie, podobnie papiery czy inne rzeczy. Z uwagi na niewielkie zaludnienie terenów, ludzie pojawiajÄ… siÄ™ tam raz na jakiÅ› czas, nie ma wiÄ™c obawy, że miejsca te przerodzÄ… siÄ™ rzeczywiÅ›cie w wysypiska Å›mieci, tym bardziej że ich istnienie zwiÄ…zane jest z wyznawanÄ… religiÄ… i do tych miejsc MongoÅ‚owie odnoszÄ… siÄ™ z ogromnym szacunkiem. SpotykaliÅ›my owoo co kilkadziesiÄ…t kilometrów, ale zdarzyÅ‚o siÄ™ też widzieć kapliczki w bliskim sÄ…siedztwie, np. przy drodze i kilkaset metrów dalej na szczycie góry."

Jurta
W trakcie dalszej podróży dojeżdżamy do kilku jurt pobudowanych nad jeziorem. Tu znów bÄ™dziemy nocować. Jurta - ku naszemu zaskoczeniu - to okrÄ…gÅ‚y pokój, czysty elegancki, przygotowany dla turystów, nawet z Å‚óżkami. W miejscu, w którym kiedyÅ› paliÅ‚o siÄ™ ogieÅ„, stoi piecyk zwany kozÄ…. Kiedy na zewnÄ…trz jest ledwie 5-6 stopni w plusie, tu panuje przyjemne ciepÅ‚o. W koÅ„cu jurta ocieplona jest grubÄ… warstwÄ… wojÅ‚oku, a wspóÅ‚czesna wykoÅ„czona okryciem wierzchnim.

Ważnym jest, że drzwi wychodzÄ… na poÅ‚udnie. WedÅ‚ug zwyczaju, w jurcie należy poruszać siÄ™ zgodnie z ruchem wskazówek zegara. ZwiÄ…zane jest to z przekonaniem, że dwa filary w Å›rodku, podtrzymujÄ…ce konstrukcjÄ™ u jej zwieÅ„czenia, symbolizujÄ… matkÄ™ i ojca, jako nierozerwalnÄ… caÅ‚ość rodziny i gwarant jej istnienia. Dlatego obcy czÅ‚owiek nie może miÄ™dzy nimi przejść, by nie zburzyć harmonii funkcjonowania tej rodziny. Tradycyjna mongolska jurta ma trzy strefy: mÄ™skÄ…, żeÅ„skÄ… i dla goÅ›ci, nieprzedzielone niczym, poza zwyczajami, które trzeba uhonorować i przestrzegać. JeÅ›li wejÅ›cie jest od poÅ‚udnia, to na póÅ‚noc znajduje siÄ™ najważniejszy gość, od zachodu mężczyźni, a od wschodu kobiety. We wszystkich jurtach dostrzegam podobne meble, sprzÄ™ty, buddyjski oÅ‚tarzyk oraz zdjÄ™cia domowników. Co ciekawe, w Mongolii u dzieci do piÄ…tego roku życia nie okreÅ›la siÄ™ z pÅ‚ci. ChÅ‚opcy i dziewczynki bawiÄ… sie razem, gdyż w tym wieku mogÄ… być narażone na atak zÅ‚ych mocy. Ten stan koÅ„czy siÄ™ w momencie inicjacji jeździeckiej. Po niej dziecko otrzymuje strój del, specjalny dla dziewczÄ…t i specjalny dla chÅ‚opców. NastÄ™pnym etapem jest ukoÅ„czenie dziewiÄ…tego roku życia. Wtedy otrzymuje talizman, z którym nie rozstaje siÄ™ do koÅ„ca życia. MałżeÅ„stwa zawierajÄ… 16- i 17-latki, a domem staje siÄ™ jurta (ger) mężczyzny. Ger skrapia siÄ™ wódkÄ…, by zyskać przychylność duchów opiekuÅ„czych. Wiąże siÄ™ to z caÅ‚oÅ›ciÄ… filozofii buddyjskiej opartej na szamanizmie i lamaizmie, dwóch religiach, które historycznie funkcjonujÄ… na tych obszarach."

Specjał z krwi

"Zanim po dwóch dniach podróży zaÅ›niemy w mongolskiej jurcie, czeka nas kolacja zrobiona przez gospodarza. SpecjaÅ‚em, którym nas ugoÅ›ci, jest wyrób podobny do kieÅ‚basy, wypeÅ‚niony gÅ‚ównie krwiÄ…. Uprzedza mnie, żebym siÄ™ nie obrzydziÅ‚. Ten przysmak jest trochÄ™ posolony, z dodatkiem ostrych przypraw, rzadki i gorÄ…cy. Każdy, kto siÄ™ decyduje, próbuje po troszeczkÄ™. Ale przede wszystkim gospodarz wnosi miskÄ™ z gotowanÄ… baraninÄ…. Jest w towarzystwie kelnera w ogromnej biaÅ‚ej czapce i biaÅ‚ym fartuchu - jakbym żywcem widziaÅ‚ obsÅ‚ugÄ™ na wielkim statku pasażerskim na oceanie. I ten step mongolski kojarzy mi siÄ™ wÅ‚aÅ›nie z oceanem. Nie dziwi mnie, że Mickiewicz pisaÅ‚ przed laty w "Stepach AkermaÅ„skich": "WpÅ‚ynÄ…Å‚em na suchego przestwór oceanu". Mężczyźni wnoszÄ… michÄ™ z gotowanÄ… baraninÄ…. Zaczynamy konsumować. Przyprawiona pysznie. MiÄ™so bardzo wszystkim smakuje i odpowiada. PosiÅ‚ek jest skropiony Czyngis-chanem, który zawiera 39 proc. alkoholu. Przepraszam ciÄ™, wielki wodzu mongolski, ale to w twojej ojczyźnie dobrÄ… wódkÄ™ nazwano twoim imieniem."

Tradycja pochówku
"Na stepach Mongolii nie ma typowych dla europejskiej kultury miejsc pochówku. SÄ… rozrzucone krÄ™gi o Å›rednicy jednego - dwóch metrów, obÅ‚ożone polnymi kamieniami. To jedyne Å›wiadectwo, że w tym miejscu znajdowaÅ‚y siÄ™ szczÄ…tki czÅ‚owieka. Nie jest jednak napisane, kto nim byÅ‚. Tubylcy nie chcÄ… mówić o swoich zwyczajach pochówku zmarÅ‚ych, ale wiadomo, że po Å›mierci ciaÅ‚o wynosi siÄ™ na otwartÄ… przestrzeÅ„ stepu, oddajÄ…c w ten sposób naturze to, co stworzyÅ‚a. CiaÅ‚o zmarÅ‚ego ukÅ‚ada siÄ™ gÅ‚owÄ… na póÅ‚noc, Å›ciÄ…ga ubranie, naciera tÅ‚uszczem, by zapachem przyciÄ…gnąć dzikie zwierzÄ™ta. Jest gÅ‚Ä™boka wiara, iż zjedzenie ciaÅ‚a przez zwierzÄ™ta i to szybko, Å›wiadczy o tym, że zmarÅ‚y byÅ‚ dobrym czÅ‚owiekiem, a dusza trafia do innego wcielenia."

Załamanie pogody
PiÄ™kna pogoda zaÅ‚amuje siÄ™. Czarne chmury zÅ‚owieszczo nadciÄ…gajÄ… zza horyzontu. Zrywa siÄ™ gwaÅ‚towny wiatr. KoÅ„czymy pobyt nad rzekÄ… i w te pÄ™dy udajemy siÄ™ skalistym zboczem na wierzchoÅ‚ek wzniesienia. O zgrozo! Widzimy nasze namioty rozciÄ…gniÄ™te po ziemi, powyrywane z mocowaÅ„, starmoszone. Obozowisko nie do użytku. Nie pozostaje nic innego, jak z powrotem postawić namioty i przetrwać nawaÅ‚nicÄ™. Tak jak nagle przychodzi zmiana pogody i burza, tak szybko mija. RozbÅ‚yskujÄ… gwiazdy na niebie, a kiedy rano wstajemy, na namiotach i Å›nieg, i temperatura poniżej zera. Nie jesteÅ›my tym specjalnie zdziwieni, ponieważ tak gwaÅ‚towne zmiany pogody - jak nam wyjaÅ›niono - zdarzajÄ… siÄ™ i tutaj w Mongolii, tym bardziej że jesteÅ›my w górach we wrzeÅ›niu, kiedy już odczuwa siÄ™ powiewy póÅ‚nocnych wiatrów i zdarzeÅ„ atmosferycznych znad Syberii. Przecież od poczÄ…tku listopada do kwietnia obszar przykryty jest Å›niegiem, a rzeki nad którymi teraz jesteÅ›my, sÄ… zamarzniÄ™te. Wszyscy koledzy jesienne stroje zamieniajÄ… na zimowe. Na twarzach moich przyjacióÅ‚ odbija siÄ™ zadowolenie, ponieważ pogoda usposabia nas do myÅ›lenia o tym, że jesteÅ›my na prawdziwej wyprawie, gdzie obok przyjemnoÅ›ci Å‚owienia ryb trzeba myÅ›leć o wÅ‚asnym zabezpieczeniu przed zmiennymi warunkami klimatycznymi."

Zakończenie
"Nie da siÄ™ poznać żadnego Å›rodowiska w dwa tygodnie, a już na pewno nie da siÄ™ poznać Mongolii. Ten kraj, który jako imperium stworzyÅ‚ Czyngis-chan zwany Temudżynem, ma tak wiele zwyczajów i tradycji, jest tak skrajny kulturowo i wyznaniowo, że trzeba by siÄ™ tam urodzić i przez caÅ‚e życie zgÅ‚Ä™biać tÄ™ bogatÄ… historiÄ™. W "Tajnej historii MongoÅ‚ów" przeczytaÅ‚em, że Temudżyn urodziÅ‚ siÄ™, Å›ciskajÄ…c w prawej dÅ‚oni skrzep krwi. Do nieba wstÄ…piÅ‚ już jako Czyngis-chan - Książę Oceanu...

Zostawiam wiÄ™c Was z refleksjÄ… na temat tych mongolskich skrajnoÅ›ci i zapraszam do indywidualnego poszukiwania wiedzy o tym niezwykle ciekawym kraju, w którym mieszkajÄ… niezwykle ciekawi ludzie."

Tekt i foto Stefan Piosik
stepy mongolii oczami stefana piosika, zdjęcie 2/2


7 czerwca 2015 10:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doÅ›wiadczenia wiem, że najważniejsze sÄ… relacje bezpoÅ›rednie. Ustalenia, które zapadajÄ… wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsÅ‚aniajÄ… siÄ™ zalane tarasy. Niestety, ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa, nie mogÄ… być jeszcze udostÄ™pnione. ZdecydowaÅ‚a o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne dziaÅ‚anie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Chojnicki Bogdan Biuro Projektów

pl. Jana Pawła II 1 lok. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 781 538 555
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
"ALARM" Zakład Instalacji Alarmowych

ul. Chodkiewicza 23 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 509 957 136
branża: Alarmowe systemy - instalacja <czytaj dalej>
"Arcad" Wojciech Gawroński

ul. Sikorskiego 111 l. 310, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 73 10
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>

Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ ... <czytaj dalej>
Zginęła w swoje 32. urodziny
Data 22 kwietnia 1940 jest uznawana za prawdopodobny dzieÅ„ Å›mierci ... <czytaj dalej>
Wicewojewoda zrezygnował
Wojewoda Lubuski Marek Cebula zwoÅ‚aÅ‚ na 22 kwietnia briefing prasowy. Niespodziewanie ... <czytaj dalej>
W wyjÄ…tkowym muzeum
SÄ… tylko trzy miejsca na Å›wiecie, gdzie zobaczycie tak ogromnÄ… ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecieÅ„ 2024 »
P W Åš C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
admin ego:
Co na to władze miasta?
Wobec informacji o planowanym na 2 maja Marszu Flagi i ... <czytaj dalej>
admin ego:
Sosna na Szczudłach
Być w Busku Zdroju i nie odwiedzić Sosny na SzczudÅ‚ach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziaÅ‚ać wiÄ™cej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9617:
Jest wolność myÅ›li i wypowiedzi, wiÄ™c kto bÄ™dzie chciaÅ‚, pójdzie. ZaÅ› ten OÅ›rodek Monitorowania.....to " ciepÅ‚e" posady i chęć & <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Won do Warszawy gumofilce. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Nie sÄ…dziÅ‚em na poczÄ…tku, że Pan bÄ™dzie aż tak dobrym managerem. Zaczęło siÄ™ trochÄ™ dziwnie, Å›wiÄ™tem i kurczakami, ale efekty pokazaÅ‚y, Å <czytaj dalej>
Anonim_6779:
I jeszcze raz, gratulujÄ™ i życzÄ™ 100 lat rzÄ…dzenia Gorzowem. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
I dobrze, tak miaÅ‚o być, za Å›cieżkÄ™ rowerowÄ… wzdÅ‚uż KÅ‚odawki. ProszÄ™ kontynuować przedÅ‚użenie do KÅ‚odawy. Popieram. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej