czwartek 25 kwietnia 2024     Marek, Jarosław, Wasyl
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Piotr Orlow na Pikniku Chopinowskim w Gorzowie
eGorzowska - 9428_7byef3IcE7Hfm6aVzJIl.jpgW tym roku po raz trzeci na Placu Sztuk przy Gorzowskiej Filharmonii odbywają się Pikniki Chopinowskie. Pierwsze spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina pod chmurką odbyło się w roku 2017. W ubiegłym Piknik nieco zmodyfikowano i oprócz muzyki Fryderyka Chopina zaproponowano także muzykę innych kompozytorów.

Podobnie jest i teraz. Pierwsza część koncertu, to muzyka Chopina, druga - to np. muzyka Bacha, Beethovena, Scarlattiego, Paderewskiego i innych wielkich kompozytorów.

Wyjątkiem był 28 lipca, gdy pianista Piotr Pawlak z orkiestrą gorzowskich filharmoników pod batutą Jacka Kraszewskiego w części pierwszej wykonał Koncert fortepianowy f-moll op. 21. Fryderyka Chopina. W drugiej części ten młody solista (rocznik 1998) zagrał kilka ballad, także Chopina.

Tegoroczny Piknik pomyślany jest tak, aby zaprezentować młodych, nawet bardzo młodych, ale już uznanych i nagradzanych na licznych konkursach artystów. Tak było w minioną niedzielę 11 sierpnia.

W Pikniku wziął udział Piotr Orlow rocznik 2003 (16. urodziny będzie obchodził 19 sierpnia), uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w klasie prof. dr hab. Beaty Bilińskiej. I ten kontakt z panią profesor, jak podkreślił młody artysta, jest bardzo cenny. Tata, Tomasz Orlow, dr hab. sztuki muzycznej, adiunkt Instytutu Muzyki na Uniwersytecie Śląskim mówi, że zainteresowanie syna muzyką, zauważył bardzo wcześnie. Piotr, już jako maluszek na dobranoc nie słuchał tradycyjnych kołysanek, a Koncertów Rachmaninowa. Jako trzylatek zasiadał do fortepianu i próbował improwizować.

Fortepian zawsze był obecny w jego życiu. Gdy Piotr miał sześć lat, jednym z utworów na egzaminie do szkoły muzycznej była jego autorska improwizacja (obowiązywały trzy utwory). Już w wieku siedmiu lat zdobył swoją pierwszą pierwszą nagrodę.

Muzyka to jego życie. Mówi, że za bardzo go nie ciągnie do beztroskiego biegania z kolegami. Ma dużo zajęć. Ukochana muzyka i indywidualny tok lekcji wymagają dużo czasu. A interesuje go jeszcze fotografia, szeroko rozumiany kosmos i historia starożytna oraz stare instrumenty klawiszowe. Ale głównie poświęca się grze na fortepianie i muzyce, czasem nawet siedem godzin dziennie. Bardzo lubi Chopina, ale fascynuje go Jan Sebastian Bach.

Od początku, jako solista, bierze udział w koncertach na terenie szkoły i w środowisku. Uczestniczy w konkursach i kursach pianistycznych, krajowych i zagranicznych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym we Wrocławiu, w kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki fortepianowej. W ubiegłym roku wziął udział w  XIX Gorzowskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka polska i nie tylko” organizowanym przez Szkołę Muzyczną I i II st. im. T. Szeligowskiego. W konkursie wystąpiło niemal 70 wykonawców z 25 szkół muzycznych w Polsce, w trzech grupach wiekowych. Piotr Orlow został laureatem w grupie najstarszej.

Na XXI Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu zdobył jedną z głównych nagród oraz nagrodę za najlepsze wykonanie Fugi a-moll F. Chopina. W 2014 r. wygrał Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Alla Polacca” w Warszawie. W 2013 zdobył nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Jana S. Bacha na IX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Pianistów w Głubczycach. W 2017 w Niemczech na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym otrzymał Nagrodę Główną. W 2018 r. podczas XI Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Mistrz Klawiatury” w Warszawie - II nagrodę Instytutu Fryderyka Chopina oraz nagrodę Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w formie półrecitalu w sali koncertowej uczelni na 26. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Najnowsza nagroda pochodzi z tego roku, z XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Petera Toperczera w Koszycach. Nagród i wyróżnień ma już bardzo wiele, choć nie skończył jeszcze 16 lat.

Na gorzowskim Pikniku Chopinowskim wykonał: w pierwszej części pięć utworów Fryderyka Chopina, a po przerwie - Johanna S. Bacha V Partite G-dur BWV 829 i Ludwiga van Beethovena Grande Sonate Pathetique c-moll op. 13.

I oczywiście były bisy i to dwa!

Jego mama Agnieszka Piasecka-Orlow jest dyrygentką. Pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Wyczytałam, że prowadzi chóry. Piotr ma jeszcze siostrę i na pewno ona też interesuje się muzyką. Bo jakby inaczej....

Być może coś w tym jest, że dziecko otrzymuje w genach takie predyspozycje. Ja Piotrowi życzę dalszych sukcesów i nagród jak najwięcej. Ze wzruszeniem słuchałam jego koncertu na naszym Pikniku. A grał tak, że nawet dzwony w pobliskim kościele mu nie przeszkadzały i oklaski tam, gdzie powinna być cisza. Potrafi się skupić na tym, co w danej chwili robi. A to bardzo dobra cecha.

Jak powiedział Ludwig van Beethoven „Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne”. A Piotr pasję ma!

I cieszę się, że tym razem na Pikniku zabrakło leżaków i krzeseł.

Ewa Rutkowska
foto Filharmonia Gorzowska


13 sierpnia 2019 17:58, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Będzie się działo na Kosynierów
Wykonawca prac na ul. Kosynierów Gdyńskich, od wtorku (23 kwietnia), ... <czytaj dalej>
Zginęła w swoje 32. urodziny
Data 22 kwietnia 1940 jest uznawana za prawdopodobny dzień śmierci ... <czytaj dalej>
Wicewojewoda zrezygnował
Wojewoda Lubuski Marek Cebula zwołał na 22 kwietnia briefing prasowy. Niespodziewanie ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku wójta gminy Bogdaniec
Po niedzielnej dogrywce wyborczej nowym wójtem gminy Bogdaniec został Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
admin ego:
Synagoga w Chmielniku
Synagoga w Chmielniku jest jedną z największych w woj. świętokrzyskim. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nie posłuchano nas
O czym myślisz Dariusz? O tym, jak można spieprzyć szansę, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Jeżeli zapotrzebowanie na takie odruchy "narodowościowe" rośnie, znaczy że w społeczeństwie coś się psuje. Staje się sfrustrowane, <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Gumofilce na traktory i do Warszawy. Żoliborz wam pomoże. <czytaj dalej>
Anonim_5511:
ktos kto ten artykuł nadyrdymał nie rozumie tekstu pisanego

tam nie ma nic rasistowskiego
tylko dobitnie podkreslona prawda <czytaj dalej>
Anonim_5511:
kończyłem technikum wieczorowe i miałem "trochę" okrojony program
jednego tygodnia na drugi polonistka zadawała lalke do przeczyta <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej