piątek 6 grudnia 2019     Mikołaj, Emilian, Leontyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Koncert na 85-lecie
Tak więc Julio, już po sobotnich i niedzielnych moich muzycznych po mieście ekskursjach. Skumulowane od piątku emocje i wrażenia teraz pisząc, wygaszał będę i spróbuję Ci opowiedzieć o wydarzeniach – sądzę, że one nawet przez duże „w”. Bo oto na 18.00 w sobotę zapraszały afisze, portale w Internecie, maile na koncert w niecodziennym dla muzyki miejscu – w byłej Łaźni Miejskiej, tej w której był basen, gdzie za młodu pływałem, skakałem z trampoliny (nie bez strachu). Od wielu lat nieczynny. Niecka basenu zakryta podłogą na odpowiednim stelażu. Na co dzień trenują tam na rozstawionych stołach pingpongiści. Tożsamością tego miejsca (łaźnię zbudowano w latach 1928-1930) od jakiegoś czasu zajmuje się mój kolega Zbyszek Sejwa i to On wpadł na pomysł zorganizowania koncertu właśnie tam, bo to taka trochę okrągła, 85. rocznica od czasu zbudowania. A jeszcze - złożyło się tak, że spomiędzy filharmoników gorzowskich wyłonił się (założył – nooo, nie wiem jak nazwać) sekstet smyczkowy o dźwięcznej nazwie „Echo”, który szukał dla siebie miejsca na pierwszy występ. No i tak to się fajnie poukładało.

Zapewne nie bez trudności organizacyjnych, ale z sukcesem. Sukcesem mierzonym – jak sądzę – 400-osobową frekwencją. Ja, że nieco późno dotarłem do łaźni, siedziałem na dostawianej ławeczce na samym końcu. I to było dobre miejsce, a obawy co do akustyki okazały się bezzasadne – słychać było doskonale każdą nutę, każdy instrument.

A co zagrano? Najpierw, Miła, Kwartet smyczkowy c-moll op. 110. Dymitra Szostakowicza, po nim Sekstet B-dur op. 18. Johannesa Brahmsa. No cóż... Dwa wielkie dzieła i uważam, że bardzo poprawnie, zgodnie z intencjami autorów wykonane. Jakiegoś – nie wiem, jak nazwać – blasku, wyjątkowego charakteru, odrębnego odbioru nadało miejsce, jego charakter. Ta inność zapewne dobrze usposobiła Muzyków i publiczność. Samo to, że tylu nas było, niosło wykonawców.
No i ta Muzyka! Przecież niezwykła, o której nie chcę Ci pisać, bo znasz! Oba utwory w kanonie dzieł ważnych. A jakimże niepewnym co do swojej kompozycji był Johannes Brahms. Wysłał manuskrypt Franzowi Joachimowi, by ten przejrzał, może uzupełnił, poprawił… Joachim, tuż po otrzymaniu nut tak napisał do Brahmsa: „Właśnie dałem Twój Sekstet kopiście i mam nadzieję, że będę mógł go przegrać już w następną niedzielę rano. Bardzo spodobał mi się ogólny pomysł i zrealizowanie nowej części (tu mowa o Rondzie). Zakończenie jest udane, jasne i ożywiające nastrój. Należą Ci się gratulacje za napisanie nowego wysoce artystycznego dzieła…” A ja gratuluję naszym Muzykom wykonania - w kwartecie zagrali Paulina Wąsik, Agnieszka Wenda, Ania Szczepaniak i Katarzyna Winkiewicz, w sekstecie zaś Łukasz Jaros, Agnieszka Wenda, Magdalena Michna, Ania Szczepaniak, Katarzyna Winkiewicz i Piotr Więcław. Gratuluję także organizatorom – to przecież całkiem spore przedsięwzięcie, a ich podpis to Kamienica Artystyczna LAMUS.

Dzisiaj, w niedzielę, koncert kameralny w Filharmonii Gorzowskiej. Dwie sonaty na skrzypce i fortepian. Ignacego Jana Paderewskiego a-moll op. 13. i Edwarda Elgara e-moll op. 82. Równorzędne potraktowanie obu instrumentów – gęste partie zarówno skrzypiec jak i fortepianu. Ignacego Jana Paderewskiego podobała mi się bardziej – może bardziej śpiewna, melodyjna, romantyczna. Ale obie sonaty w dobrym wykonaniu pań – na skrzypcach Ada Maria Witczyk (gorzowianka), na fortepianie Edyta Lajdorf.

Nie wiem. Może jestem jeszcze zbyt podekscytowany tymi od piątku emocjami, że nie potrafię Ci bliżej opisać. Zresztą? Czy emocje można opisać? Jak ująć to, co zostało w duszy? Jakimi słowami objąć znaczenie intuicyjnego przyjmowania tego, czego się słucha (muzyki), doświadczania niedotykalnego. Jakoś nie umiem.

A może, Julio, w ogóle nie powinno się?

Marek, w niedzielny wieczór 23 listopada 2014 roku
Foto Zbigniew Sejwa


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
koncert na 85lecie, zdjęcie 1/4

koncert na 85lecie, zdjęcie 2/4

koncert na 85lecie, zdjęcie 3/4

koncert na 85lecie, zdjęcie 4/4


25 listopada 2014 16:17, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Uważam , że koncert w Łaźni był wyjątkowo udany.Warto byłoby organizować tam podobne koncerty cyklicznie , tym bardziej , że wyjątkowo dopisała publiczność.Jest to niesamowite , że aż tle osób postanowiło tam przyjść,Czy to tylko ciekawość miejsca , czy sama miłość do muzyki sprawiła , tego nie wiem.Dlatego trzeba ten eksperyment powtórzyć , aby publiczność , co to nigdy do FG biletu nie kupiła jednak do innej formy rozrywki skutecznie zachęcić.
Anonim_4454, 27.11.2014, 10:04, 89.228.135.201 ##

I na cholerę było budować Filharmonię? Okazuje się ze w Gorzowie jest kilka miejsc które zmieszczą melomanów gorzowskich!
Anonim_6627, 27.11.2014, 12:59, 62.87.225.219 ##

Dokladnie 140 mln poszło na budowe gmachu fg. I po co?
Anonim_1383, 27.11.2014, 22:19, 79.186.177.91 ##

A Sejwa szykuje sie na objecie stanowiska dyrektora Mos i rozszerza dzialnosc? Dzialalnosc muzyczna bardziej nošna? Spledoru dodaje?
muzycznie, 27.11.2014, 22:23, 79.186.177.91 ##

Niech pan S. przeniesie sie do Bogdanca. Tam z pania dyrektor od kultury sprawny duecik stworza. Pan S byl wspołautorem wszelkich reform w gorzowskiej kulturze. W Gorzowie może być już niewygodnie.
Anonim_7357, 27.11.2014, 22:30, 79.186.177.91 ##

Pan S. to hochsztapler i zawsze się ustawi dupą do wiatru! Tu nawet nowy prezio nie pomoże - układy wyrobione przez lata samowładzy T.J. będą procentować!
Anonim_9163, 28.11.2014, 12:22, 78.8.221.88 ##

Nigdzie się nie przeniesie, bo od stycznia 2015 będzie wcdyrektorem MOS. Ciekawe czy nowy prezydent wie, że za jego plecami szybciutko obsadza się stołki? Panie nowy prezydencie zainteresować się jak najszybciej co się wyrabia w Miejskim Ośrodku Sztuki!
Anonim_6538, 28.11.2014, 12:46, 83.25.101.54 ##

Panie Marku, gdzie się podział Pański obiektywizm. Frekwencja, to przede wszystkim ciekawość obiektu.
Koncert w tym miejscu (byłem) to wielkie nieporozumienie...e...e.
Sejwę, czas najwyższy pogonić, to jeden z największych szkodników w gorzowskiej kulturze.
Anonim_9712, 01.12.2014, 13:21, 83.11.42.205 ##

Ta "frekwencja", która przyszła zobaczyć obiekt wyszła po pierwszej części koncertu. Większość, jednak, została. Uważam, że Muzyka się obroniła - siedziałem w ostatnim rzędzie i słyszałem doskonale każdą nutę. Oba utwory poznałem przez wielokrotne ich słuchanie w róznych wykonaniach w portalu You Tube - nie sądzę by "basenowe" odbiegało jakością - poza tym "na żywo" to "na żywo"!
Ja i wiele osób odebrało ten koncert bardzo dobrze. Najważnieszym, że NASI Filharmonicy nie zamykają się w murach F.G., że są widoczni poza. A koncerty kameralne w Jazz Clubie, WiMBP, kościołach też są bee... Dodam tylko, że szykuje się nowy projekt w nowym miejscu. Jestem ciekaw jakie będą reakcje!
Z.M.P.
Anonim_9334, 01.12.2014, 13:38, 81.190.180.62 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Nowy prezes Inneko
Łukasz Marcinkiewicz uzupełni skład zarządu Grupy Kapitałowej Inneko. Rada nadzorcza powołała go na stanowisko prezesa. Funkcję tę ma pełnić trzy ... <czytaj dalej>
Może zostaniesz ławnikiem?
Informacja o uzupełniającym wyborze ławników. Rada Miasta informuje o przystąpieniu do uzupełniającego wyboru dwóch ławników do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim ... <czytaj dalej>
Słubice chcą być Europejską Stolicą Kultury
Lubuskie samorządy sięgają planami daleko i wysoko. Tak też jest w przypadku Słubic, które chcą pretendować do miana Europejskiej Stolicy Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Emmar" Henryka Dobrowolska-Buszkiewicz

ul. Obotrycka 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 10 33
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
Firma Transportowa Przewóz Mienia i Rzeczy Sylwia Modrzewska

ul. Warszawska 214 a m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 667 344 502
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7119:
czujemy, że anonim_8982 to paweł adrian. <czytaj dalej>
Anonim_1345:
Jest pięknie ,radośnie oby tak dalej. A widać ze kogoś zazdrość bardzo zżera od środka .Nikt nikogo nie zmusza do śpiewania czy słuchania. <czytaj dalej>
Anonim_1866:
"Rzadko udzielam się na forach" - może w przypadku Anonima 8982 to błąd. Takich wypowiedzi nigdy za wiele. <czytaj dalej>
Anonim_4458:
Panie Andrzeju - chyba naprawdę nie warto... W sumie to jest bardzo smutne. <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Anonim_8982.
Dlaczego się nie podpisujesz pod swoim, bardzo pouczającym, komentarzem. DLACZEGO?
<czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej