poniedziałek 9 grudnia 2019     Aneta, Leokadia, Wiesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
O muzyce przez wielkie i małe "m"
W ostatnim liście pisałem Ci o książce. Dzisiaj chciałbym nieco o Muzyce. Tej przez wielkie „M” i tej przez małe.

Ta przez małe „m” to moje plumkanie na pianinie w czas czytania nagrodzonych wierszy w konkursie im. Zdzisława Morawskiego. To już wiesz, bo pisałem Ci kiedyś, że taki konkurs literacki w moim mieście co dwa lata. Tym razem organizowany samodzielnie przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Samodzielnie – bo wprzódy razem z Klubem Myśli Twórczej LAMUS, co to od jakiegoś czasu zmienił nazwę na Kamienica Artystyczna LAMUS. Jak zapewne pamiętasz, to w kamienicy właśnie promocja książki mojej Melanii się odbyła, piękna!

Nagrodzone w tegorocznym konkursie wiersze pięknie czytali Ela Kuczyńska i Romek Wojciechowski. Ela, podobnie jak Ty, Miła, zajmuje się rzeczami pięknymi – cudnie śpiewa, grając sobie na gitarze, uczy ładnego, dykcyjnego czytania tekstów… A ja? No cóż? Starałem się sprostać, plumkając poetycznie na swoim pianinku cyfrowym. Ponoć całkiem ładnie to wyszło.

No a przez wielkie „M”? Otóż wczoraj wieczorem Julio niesamowity recital. Bo wystaw sobie - solo na kontrabasie! To Pan Renaud Garcia-Fons. Już wcześniej słuchałem jego gry z płyty CD i w You Tube, więc wiedziałem, że to będzie muzyczna uczta.
I tak było! Przewędrowaliśmy z pięciostrunnym kontrabasem, muzyką z niego, od Hiszpanii, przez Francję i Bretanię po Irlandię, Szkocję krainę Kurdów po dźwięki muzyki sefardyjskiej. Cóż, Miła! Słowa nie są w stanie oddać wczorajszych odczuć, wyobrażeń, wzruszeń.

Zapewne jesteś ciekawa, co w mojej filharmonii. W miniony piątek nie byłem – a koncert okolicznościowy się grał i śpiewał z okazji Dnia Niepodległości. Wybieram się w tym tygodniu. To będzie wieczór z muzyką oratoryjną, bo kolejna rocznica męczeńskiej śmierci Pięciu Braci Międzyrzeckich. A więc pieśni sakralne a capella i kompozycje instrumentalne. Pośród autorów Henry Purcell, Edward Grieg, Pablo Casalas, Szymon Godziemba-Trytek, Marek Jasiński i Paweł Łukaszewski. Zainteresowało mnie nazwisko Pablo Casalas – dotąd mi nieznane. Więc sobie poszperałem w Wikipedii i encyklopedii. Ciekawa postać. Urodził się w grudniu 1876 roku w Katalonii, a zmarł w 1973 w Portoryko – tak więc prawie nam współczesny. I taka ciekawostka – profesorem, który uczył Casalasa gry na wiolonczeli, był wiolonczelista pochodzenia francusko-polskiego Viktor Mirecki. Ten sam, u którego kształcił się Mścisław Rostropowicz. Niestety, zarówno Internet, jak i moja encyklopedia milczą na temat Viktora. Wspominają Franciszka i Stanisława Mireckich. Szkoda. Muszę poszukać w innych źródłach.

Sądzę, że głównym punktem piątkowego programu będzie wykonanie "Litanii de Sanctis Martyribus na sopran, wiolonczelę, chór i orkiestrę”. Utwór ten napisał Paweł Łukaszewski. Najpierw do tekstów w języku polskim - tu autorem był ks. Andrzej Czechowicz z Międzyrzecza. Obecna oficjalna wersja jest łacińska – tutaj wkład pracy prof. Sylwestra Dworackiego. Również wersja muzyczna różni się nieco od pierwowzoru z 2003 roku. Kompozytor wprowadził instrumenty dęte i zmodyfikował
nieco partię solisty, którym może być również wiolonczelista – na wiolonczeli w Filharmonii Gorzowskiej zagra Pan Piotr Więcław.

Zobacz Miła jak to jest! Utwór ma niespełna dwanaście lat, a już znalazłem dwie wersje jego powstania. Jedna z nich powiada, że kompozycja powstała na zamówienie skrzypka Mariusza Monczaka i Musica Viva Association z Montrealu.
Druga zaś głosi, że Państwo Monczakowie (Ewa i Mariusz) w dwutysięcznym roku podczas pobytu w Rokitnie (Sanktuarium Maryjne) zauroczyli się kapliczką Pięciu Braci Międzyrzeckich a także historią z nimi związaną. Uświadomili sobie, że za trzy lata będzie millennium męczeńskiej śmierci Braci. I to wtedy zrodził się pomysł uświetnienia tej daty – a ponieważ są muzykami – to najlepiej stosownym utworem muzycznym. Ze swoim pomysłem zwrócili się do burmistrza Międzyrzecza (wtedy to był Pan Zygmunt Kubiak). Projekt się spodobał i burmistrzowi i Radzie Miasta.

I kiedy znalazły się pieniądze, zwrócono się do Polskiego Wydawnictwa Muzycznego o ewentualne wskazanie kompozytora – to uznało, że odpowiednim będzie Pan Paweł Łukaszewski. No i mamy utwór, który już wielokrotnie w różnych miejscach sakralnych był wykonywany. Po raz pierwszy w Paradyżu 14 września 2003 roku, następnego dnia w Międzyrzeczu. Grała orkiestra „Lubuska Symfonietta”.
A prawykonanie ostatecznej wersji to już Słubice 11 października 2014 roku w kościele pw. Najświętszej Marii Panny zagrali symfonicy bydgoscy.

Ależ się rozpisałem! Ale chciałem, byś miała ogląd na sprawę piątkowego koncertu.
Dobre wydarzenie muzyczne szykuje się na niedzielę, 23 listopada. Ada Maria Witczyk – skrzypaczka i Edyta Lajdorf – fortepian w dwóch sonatach skrzypcowych: a-moll op. 13. Ignacego Jana Paderewskiego i e-moll op. 82. Edwarda Elgara. Bardzo ciekawy zestaw. Niecodzienne około muzyczne wydarzenia wyczytałem przy okazji szperania, szukania historii powstania tych utworów. A Pani Ada Maria Witczyk swoją edukację muzyczną zaczynała w Gorzowie! Ale o tym koncercie napiszę Ci następnym razem. Dzisiaj, zapewne, już dosyć o muzyce.

Tutaj zimno – wprawdzie plus pięć stopni, ale wilgotno i wiatr – co oczywiście nie przeszkodziło mi niewielkiej dwudziestokilometrowej przejażdżce rowerkiem do lasu.
Teraz, kiedy piszę, już zmrok za szybami okna. Ja we flanelowej koszuli, a obok kubek herbaty z cytryną i miodem. Jednak trochę się wyziębiłem na tym rowerku!

Pozdrowienie i dobre myśli posyłam!
Marek, w niedzielę 9 listopada 2014 roku


10 listopada 2014 22:14, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nie ma się czym chwalić jeśli nie chodzi się na koncerty okolicznościowe z okazji największego święta narodowego.Koncert się podobał czego dowodzi , że na bis śpiewali wszyscy wraz z muzykami.Takich koncertów też publiczność potrzebuje.Szkoda , że zmarnowano dorobek Odeonu, który spokojnie mógłby przygotowywać niedzielne koncerty familijne , tym samym odciążając przeciążonych muzyków FG.Zasłużone brawa dla śpiewaków, orkiestry i pana Szczepana Kaszyńskiego.
112233, 11.11.2014, 10:31, 89.228.135.201 ##

"...Zapewne jesteś ciekawa, co w mojej filharmonii..." ja jestem ciekawy za ile kupiłeś?
Anonim_8382, 11.11.2014, 14:24, 78.8.210.236 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Obrady rozpoczną się o godz. 14.00 w sali ... <czytaj dalej>
Ważny komunikat
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych lekarzy w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym w ... <czytaj dalej>
Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Koreańczycy w Gorzowie
Przedstawiciele Yanguu, miejscowości w Korei Południowej, odwiedzili w poniedziałek Gorzów. Spotkanie władz obu miast odbyło się w gorzowskiej filharmonii. Prezydent ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Roler" Firma Handlowa Sklep z Artykułami Sportowymi Beata Dowhan

ul. 30 Stycznia 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 10 26
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
"Auto Transport" S.C.

ul. Kostrzyńska 76, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 00 51
branża: Pomoc drogowa <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8695:
Sam album nie byl zbyt udany, zdjecia powtorzone, brak typowo gorzowskich akcentow tamtego okresu. To nie tylko moja opinia. <czytaj dalej>
Anonim_9346:
"Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasi <czytaj dalej>
Anonim_4393:
Smieszny i naiwny komentarz...

(Nobel dla Tokarczuk byl/jest gestem czysto etno-kulturo-politycznym, wiec nie mozna tego brac zbyt powaznie <czytaj dalej>
Anonim_9346:
Pani Olga Tokarczuk na Prezydenta! <czytaj dalej>
Anonim_1853:
dlatego zadnych szczepionek nigdy nie brałem ani brać nie będe
a lewacy chcą wprowadzic szczepionki obowiązkowe <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej