wtorek 7 lipca 2020     Cyryl, Metody, Estera
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
O muzyce przez wielkie i małe "m"
W ostatnim liście pisałem Ci o książce. Dzisiaj chciałbym nieco o Muzyce. Tej przez wielkie „M” i tej przez małe.

Ta przez małe „m” to moje plumkanie na pianinie w czas czytania nagrodzonych wierszy w konkursie im. Zdzisława Morawskiego. To już wiesz, bo pisałem Ci kiedyś, że taki konkurs literacki w moim mieście co dwa lata. Tym razem organizowany samodzielnie przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Samodzielnie – bo wprzódy razem z Klubem Myśli Twórczej LAMUS, co to od jakiegoś czasu zmienił nazwę na Kamienica Artystyczna LAMUS. Jak zapewne pamiętasz, to w kamienicy właśnie promocja książki mojej Melanii się odbyła, piękna!

Nagrodzone w tegorocznym konkursie wiersze pięknie czytali Ela Kuczyńska i Romek Wojciechowski. Ela, podobnie jak Ty, Miła, zajmuje się rzeczami pięknymi – cudnie śpiewa, grając sobie na gitarze, uczy ładnego, dykcyjnego czytania tekstów… A ja? No cóż? Starałem się sprostać, plumkając poetycznie na swoim pianinku cyfrowym. Ponoć całkiem ładnie to wyszło.

No a przez wielkie „M”? Otóż wczoraj wieczorem Julio niesamowity recital. Bo wystaw sobie - solo na kontrabasie! To Pan Renaud Garcia-Fons. Już wcześniej słuchałem jego gry z płyty CD i w You Tube, więc wiedziałem, że to będzie muzyczna uczta.
I tak było! Przewędrowaliśmy z pięciostrunnym kontrabasem, muzyką z niego, od Hiszpanii, przez Francję i Bretanię po Irlandię, Szkocję krainę Kurdów po dźwięki muzyki sefardyjskiej. Cóż, Miła! Słowa nie są w stanie oddać wczorajszych odczuć, wyobrażeń, wzruszeń.

Zapewne jesteś ciekawa, co w mojej filharmonii. W miniony piątek nie byłem – a koncert okolicznościowy się grał i śpiewał z okazji Dnia Niepodległości. Wybieram się w tym tygodniu. To będzie wieczór z muzyką oratoryjną, bo kolejna rocznica męczeńskiej śmierci Pięciu Braci Międzyrzeckich. A więc pieśni sakralne a capella i kompozycje instrumentalne. Pośród autorów Henry Purcell, Edward Grieg, Pablo Casalas, Szymon Godziemba-Trytek, Marek Jasiński i Paweł Łukaszewski. Zainteresowało mnie nazwisko Pablo Casalas – dotąd mi nieznane. Więc sobie poszperałem w Wikipedii i encyklopedii. Ciekawa postać. Urodził się w grudniu 1876 roku w Katalonii, a zmarł w 1973 w Portoryko – tak więc prawie nam współczesny. I taka ciekawostka – profesorem, który uczył Casalasa gry na wiolonczeli, był wiolonczelista pochodzenia francusko-polskiego Viktor Mirecki. Ten sam, u którego kształcił się Mścisław Rostropowicz. Niestety, zarówno Internet, jak i moja encyklopedia milczą na temat Viktora. Wspominają Franciszka i Stanisława Mireckich. Szkoda. Muszę poszukać w innych źródłach.

Sądzę, że głównym punktem piątkowego programu będzie wykonanie "Litanii de Sanctis Martyribus na sopran, wiolonczelę, chór i orkiestrę”. Utwór ten napisał Paweł Łukaszewski. Najpierw do tekstów w języku polskim - tu autorem był ks. Andrzej Czechowicz z Międzyrzecza. Obecna oficjalna wersja jest łacińska – tutaj wkład pracy prof. Sylwestra Dworackiego. Również wersja muzyczna różni się nieco od pierwowzoru z 2003 roku. Kompozytor wprowadził instrumenty dęte i zmodyfikował
nieco partię solisty, którym może być również wiolonczelista – na wiolonczeli w Filharmonii Gorzowskiej zagra Pan Piotr Więcław.

Zobacz Miła jak to jest! Utwór ma niespełna dwanaście lat, a już znalazłem dwie wersje jego powstania. Jedna z nich powiada, że kompozycja powstała na zamówienie skrzypka Mariusza Monczaka i Musica Viva Association z Montrealu.
Druga zaś głosi, że Państwo Monczakowie (Ewa i Mariusz) w dwutysięcznym roku podczas pobytu w Rokitnie (Sanktuarium Maryjne) zauroczyli się kapliczką Pięciu Braci Międzyrzeckich a także historią z nimi związaną. Uświadomili sobie, że za trzy lata będzie millennium męczeńskiej śmierci Braci. I to wtedy zrodził się pomysł uświetnienia tej daty – a ponieważ są muzykami – to najlepiej stosownym utworem muzycznym. Ze swoim pomysłem zwrócili się do burmistrza Międzyrzecza (wtedy to był Pan Zygmunt Kubiak). Projekt się spodobał i burmistrzowi i Radzie Miasta.

I kiedy znalazły się pieniądze, zwrócono się do Polskiego Wydawnictwa Muzycznego o ewentualne wskazanie kompozytora – to uznało, że odpowiednim będzie Pan Paweł Łukaszewski. No i mamy utwór, który już wielokrotnie w różnych miejscach sakralnych był wykonywany. Po raz pierwszy w Paradyżu 14 września 2003 roku, następnego dnia w Międzyrzeczu. Grała orkiestra „Lubuska Symfonietta”.
A prawykonanie ostatecznej wersji to już Słubice 11 października 2014 roku w kościele pw. Najświętszej Marii Panny zagrali symfonicy bydgoscy.

Ależ się rozpisałem! Ale chciałem, byś miała ogląd na sprawę piątkowego koncertu.
Dobre wydarzenie muzyczne szykuje się na niedzielę, 23 listopada. Ada Maria Witczyk – skrzypaczka i Edyta Lajdorf – fortepian w dwóch sonatach skrzypcowych: a-moll op. 13. Ignacego Jana Paderewskiego i e-moll op. 82. Edwarda Elgara. Bardzo ciekawy zestaw. Niecodzienne około muzyczne wydarzenia wyczytałem przy okazji szperania, szukania historii powstania tych utworów. A Pani Ada Maria Witczyk swoją edukację muzyczną zaczynała w Gorzowie! Ale o tym koncercie napiszę Ci następnym razem. Dzisiaj, zapewne, już dosyć o muzyce.

Tutaj zimno – wprawdzie plus pięć stopni, ale wilgotno i wiatr – co oczywiście nie przeszkodziło mi niewielkiej dwudziestokilometrowej przejażdżce rowerkiem do lasu.
Teraz, kiedy piszę, już zmrok za szybami okna. Ja we flanelowej koszuli, a obok kubek herbaty z cytryną i miodem. Jednak trochę się wyziębiłem na tym rowerku!

Pozdrowienie i dobre myśli posyłam!
Marek, w niedzielę 9 listopada 2014 roku


10 listopada 2014 22:14, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nie ma się czym chwalić jeśli nie chodzi się na koncerty okolicznościowe z okazji największego święta narodowego.Koncert się podobał czego dowodzi , że na bis śpiewali wszyscy wraz z muzykami.Takich koncertów też publiczność potrzebuje.Szkoda , że zmarnowano dorobek Odeonu, który spokojnie mógłby przygotowywać niedzielne koncerty familijne , tym samym odciążając przeciążonych muzyków FG.Zasłużone brawa dla śpiewaków, orkiestry i pana Szczepana Kaszyńskiego.
112233, 11.11.2014, 10:31, 89.228.135.201 ##

"...Zapewne jesteś ciekawa, co w mojej filharmonii..." ja jestem ciekawy za ile kupiłeś?
Anonim_8382, 11.11.2014, 14:24, 78.8.210.236 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

UE znosi ograniczenia w podróżowaniu

30 czerwca Rada Unii Europejskiej przyjęła zalecenie o stopniowym znoszeniu tymczasowych ograniczeń dotyczących innych niż niezbędne podróży do UE, z ... <czytaj dalej>
Gorzów on Tour
Na wakacje Gorzów wyrusza w trasę. Będzie się prezentował mieszkańcom regionu ze swoich najlepszych stron. W każdy wakacyjny wtorek, od ... <czytaj dalej>
Trzy nowe karetki dla Gorzowa
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Dwa z nich zakupione zostały w ramach programu ... <czytaj dalej>
Gorzów za dziesięć lat
Rozpoczynają się prace nad Strategią Rozwoju Miasta 2030. O tym jakie będzie miasto zdecydują mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w obszarach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Mikomax" Meble Biurowe Marek Rzeźniczek

pl. Jana Pawła II 50 F, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 52 95
branża: Meble - biurowe <czytaj dalej>
"Bokaro Szeligowscy" Sp.j.

ul. Kobylogórska 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 63 93
branża: Glazura, gres, terakota - detal <czytaj dalej>
"Optilux" Zakłady Optyczne

ul. Dunikowskiego 24, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 72 17
branża: Optycy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
Hanna Kaup:
6VI2020 - nieszczęście na własne żądanie
6VI2020. Od kilku dni obserwuję budowę domku jednorodzinnego. To, jak pracują ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
5VII2020 - by zieleń w betonie nie umarła
5VII2020. Coraz częściej mówimy o zmianie klimatu, o upalnych latach i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8682:
Trzaskowski zapisz się do kabaretu. <czytaj dalej>
Anonim_1285:
Pisze i mówi się "tramwaj". Nie martw się, jeszcze się nauczysz. <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Trasy na zawarcie nigdy jmnie bedzie bo po to TJ postawil dominante zeby nigdy nie bylo mozna tam zrobic. I zeby gorzowianie z buta tlumnie lazili od <czytaj dalej>
Anonim_4366:
W deugim rzucie gdy miastu przybeda srodki mialy byc zakuopi9ne jazz duo albo inny rodzaj tranwaiku nowoczesny. Tatey byly tynczasowo dla zapewnienia <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Politykow nie zabraklo na uruchimieniu tranwaika. Wszystkie geby pomitykow musialy zbrylowac w mediach. Tak to oni zrobili tranwaje. Ręki do tego nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej