poniedziałek 9 grudnia 2019     Aneta, Leokadia, Wiesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Wszystko mija
Najdroższa!

Jakże mi przykro i tak naprawdę nie mogę się pogodzić z tymi złymi od Ciebie wiadomościami! Ale to nic Miła. Złe chwile także mijają, jak wszystko w życiu.

Głogowski poeta Piotr Mosoń tak napisał:
Pan Cogito wciąż wierzy
że jeszcze nie jest tak źle
by nie mogło być dobrze

przymyka oko
na masowe szkolenia prywatnych Piłatów
na taśmową produkcję zastępczych sumień
w sam raz na uczciwą kieszeń
obywatela

zaiste – Pan Cogito ufa
że to jeszcze nie dziś
nie ten sąd ostateczny gdy zdrożne uciechy
podstarzałych senatorów płci nierozpoznawalnej
będą warte jasnej pomroczności
bardziej niż wczoraj

jego nieskalana niewinność
wymaga odświeżającego wizerunku
a w każdym razie
nie uniesie kolejnego upokorzenia

co ciekawe Pan Cogito nadal chciałby
wspomóc przypadkowe społeczeństwo
odpowiednią jałmużną

ale nieprzewidywalny naród ukradł
obola co na czarną godzinę

byleż on rozmienił go na pełnię chleba
a nie na drobne igrzyska

Czytaj więc, Miła, Zbigniewa Herberta. Czytaj Pana Cogito. To mądry Człowiek.
I zaiste wierz mi, minie zły czas. I chociaż w moim życiu ostatnio trochę radości było – takich docenień niespodziewanych, nagłych, o których może innym razem Ci napiszę, to i tak w przewadze smutki. Tak jak tam, gdzie jesteś, tak i tutaj niedobrych ludzi nie brakuje. Takich, którzy zupełnie bezinteresownie i nie wiadomo dla jakiej to satysfakcji potrafią zabić w nas wszystko.

A tutaj, Julio, w najbliższy piątek trochę mojego Chopina w filharmonii. Także innych kompozytorów Muzyka na fortepian solo, którą zagra Pan Adam Wodnicki. Najsampierw Samuela Barbera Nokturn op. 33 napisany w hołdzie Johnowi Fieldowi.
Jest piękną ta kompozycja, taka klarowna, czysta, wyrazista. Nic dziwnego, że Fieldowi, wszak to twórca gatunku muzycznego, jakim jest nokturn. A żył ten Irlandczyk w czasach romantyzmu. Był znakomitym pianistą, kompozytorem, nauczycielem fortepianu. Podróżował po ówczesnej Europie, koncertował, udzielał lekcji. No, właśnie – miedzy innymi Marii Wodzińskiej, kiedy z rodziną przebywała w Szwajcarii. Stąd może podejrzenie, że wydany pośmiertnie Nokturn cis-moll Lento con gran espressione Fryderyka Chopina Maria we współpracy z Fieldem napisała. Ale to nieprawda.

Po Nokturnie Barbera, do przerwy w recitalu już tylko Chopin. Impromptu As-dur op. 29, w tej samej tonacji trzecia z kolei ballada, potem Bolero op. 19 i utwór, na który już czekam – Allegro de concerto op. 46. Otóż Fryderyk zamierzał napisać trzeci koncert fortepianowy i to Allegro miało być jego częścią. Ocenia się, że Chopin przez bez mała dziesięć lat cyzelował ten fragment i – co oczywiste – nigdy już nie napisał koncertu. W końcu w 1841 roku wydał tę kompozycję w opusie 46. Z rzadka jest grywana na recitalach, a naprawdę warta słuchania, poznania. Ja sobie odtwarzam ją z płyty CD dość często.

Ballada As-dur op. 47 uważana za arcydzieło i jak piszą biografowie, nie zgadzając się zupełnie, jest zapisem nutowym narracji Świtezianki Adama Mickiewicza – inni twierdzą, że wiersza Hericha Heinego Lorelay. Że to muzyczny opis tamtych historii o wysokim brzegu Renu, o pięknej Lorelay, co to żeglarzy swoim śpiewem zwodziła i biedni ginęli w odmętach rzeki.

Bolero? Bolero miało być utrzymane w stylu hiszpańskim, tymczasem w wielu fragmentach przypomina poloneza. A może zależy to od interpretacji?

Po pauzie, Miła, Muzyka rosyjska. Aleksandra Skriabina Fantazja h-moll op. 28 i Sergieja Prokofiewa Sonata nr 6 A-dur op. 82. Sonata ma swój przydomek, podobnie jak jeszcze dwie inne – skomponowane w latach 1939-1944, nazwano je „wojennymi”. I taka jest ich narracja – nasycona tragizmem tamtych złych czasów.

A czy wiesz, że Skriabin wymyślił „świetlny fortepian”? Dzisiaj, w dobie nowych technik, nie byłoby problemem generowanie barw wyświetlanych na ekranie za pomocą klawiszy fortepianu. Sam kompozytor nie doczekał takiej prezentacji. Tuż po jego śmierci zrealizowano jego pomysł, najpierw w Nowym Yorku (1915). W Rosji dopiero w 1962, a w Polsce w 1978 r. Muszę o tej historii poczytać nieco więcej.

O Sergieju Prokofiewie taką, owszem, niezbyt miłą anegdotę znalazłem w Wikipedii:
Zmarł 5 marca 1953 roku. Tego samego dnia zmarł również przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin. Zgon Stalina skupił na sobie uwagę całego narodu, w związku z czym śmierć kompozytora była nieomalże niezauważona, a państwowe uroczystości żałobne uniemożliwiały przeprowadzenie pogrzebu Prokofjewa. Zbieg tych dwóch wydarzeń stał się także tematem anegdoty związanej z osobą dyrygenta Grzegorza Fitelberga, dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dzień po śmierci Stalina i Prokofjewa Fitelberg po przyjściu na próbę orkiestry miał zwrócić się do muzyków słowami: Panowie, proszę wstać. Dziś w nocy umarł wielki radziecki kompozytor Siergiej Prokofjew. Proszę uczcić minutą ciszy. Po minucie miał z kolei powiedzieć do koncertmistrza: Panie Wochniak, podobno Stalin też umarł.

To jest tak, jak Ci pisałem na początku listu – wszystko mija. Zło i dobro. Deszcz pada na dobrych i na złych. Może dlatego czują się tak pewnie ci drudzy. Tyle że po nich nic nie zostaje – może kpina!

Napiszę Ci, Miła, po piątku jak było.
No właśnie! W piątek także promocja nowej książki poetyckiej Beaty Patrycji Klary. Poetkę znasz z poprzednich tomików, które posyłałem. Ten nosi tytuł „Misterium solitera”. I wiersze w nim zastraszają, są niesamowite zarówno w samym zamyśle tego cyklu jak i w efekcie końcowym, mnie akurat przerażającym.
Ale nie dlatego wybiorę Muzykę tego wieczora.

Moje pozdrowienie, dobre myśli i uśmiech posyłam.
Bądź, proszę, dobrej myśli. Nie zaniedbuj, jeśli to możliwe, ćwiczeń do Messiaena.

Marek28 maja 2014 21:58, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Ważny komunikat
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych lekarzy w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym w ... <czytaj dalej>
Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Nowy prezes Inneko
Łukasz Marcinkiewicz uzupełni skład zarządu Grupy Kapitałowej Inneko. Rada nadzorcza powołała go na stanowisko prezesa. Funkcję tę ma pełnić trzy ... <czytaj dalej>
Może zostaniesz ławnikiem?
Informacja o uzupełniającym wyborze ławników. Rada Miasta informuje o przystąpieniu do uzupełniającego wyboru dwóch ławników do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
BRITISH STUDIO

ul. 30 Stycznia 27, Gorzów Wlkp.
tel. 727 93 44 33
branża: Językowe kursy, szkoły <czytaj dalej>
"NG2" S.A. Salon Obuwniczy "CCC"

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 27 07
branża: Obuwie - detal <czytaj dalej>
Śliwiak Tomasz Kawiarnia

ul. Piłsudskiego 46 c, Gorzów Wlkp.
tel. 662 208 146
branża: Kawiarnie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - k3a.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9346:
"Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasi <czytaj dalej>
Anonim_4393:
Smieszny i naiwny komentarz...

(Nobel dla Tokarczuk byl/jest gestem czysto etno-kulturo-politycznym, wiec nie mozna tego brac zbyt powaznie <czytaj dalej>
Anonim_9346:
Pani Olga Tokarczuk na Prezydenta! <czytaj dalej>
Anonim_1853:
dlatego zadnych szczepionek nigdy nie brałem ani brać nie będe
a lewacy chcą wprowadzic szczepionki obowiązkowe <czytaj dalej>
Anonim_7119:
czujemy, że anonim_8982 to paweł adrian. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej