poniedziałek 6 lipca 2020     Łucja, Dominika, Teresa
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
Wszystko mija
Najdroższa!

Jakże mi przykro i tak naprawdę nie mogę się pogodzić z tymi złymi od Ciebie wiadomościami! Ale to nic Miła. Złe chwile także mijają, jak wszystko w życiu.

Głogowski poeta Piotr Mosoń tak napisał:
Pan Cogito wciąż wierzy
że jeszcze nie jest tak źle
by nie mogło być dobrze

przymyka oko
na masowe szkolenia prywatnych Piłatów
na taśmową produkcję zastępczych sumień
w sam raz na uczciwą kieszeń
obywatela

zaiste – Pan Cogito ufa
że to jeszcze nie dziś
nie ten sąd ostateczny gdy zdrożne uciechy
podstarzałych senatorów płci nierozpoznawalnej
będą warte jasnej pomroczności
bardziej niż wczoraj

jego nieskalana niewinność
wymaga odświeżającego wizerunku
a w każdym razie
nie uniesie kolejnego upokorzenia

co ciekawe Pan Cogito nadal chciałby
wspomóc przypadkowe społeczeństwo
odpowiednią jałmużną

ale nieprzewidywalny naród ukradł
obola co na czarną godzinę

byleż on rozmienił go na pełnię chleba
a nie na drobne igrzyska

Czytaj więc, Miła, Zbigniewa Herberta. Czytaj Pana Cogito. To mądry Człowiek.
I zaiste wierz mi, minie zły czas. I chociaż w moim życiu ostatnio trochę radości było – takich docenień niespodziewanych, nagłych, o których może innym razem Ci napiszę, to i tak w przewadze smutki. Tak jak tam, gdzie jesteś, tak i tutaj niedobrych ludzi nie brakuje. Takich, którzy zupełnie bezinteresownie i nie wiadomo dla jakiej to satysfakcji potrafią zabić w nas wszystko.

A tutaj, Julio, w najbliższy piątek trochę mojego Chopina w filharmonii. Także innych kompozytorów Muzyka na fortepian solo, którą zagra Pan Adam Wodnicki. Najsampierw Samuela Barbera Nokturn op. 33 napisany w hołdzie Johnowi Fieldowi.
Jest piękną ta kompozycja, taka klarowna, czysta, wyrazista. Nic dziwnego, że Fieldowi, wszak to twórca gatunku muzycznego, jakim jest nokturn. A żył ten Irlandczyk w czasach romantyzmu. Był znakomitym pianistą, kompozytorem, nauczycielem fortepianu. Podróżował po ówczesnej Europie, koncertował, udzielał lekcji. No, właśnie – miedzy innymi Marii Wodzińskiej, kiedy z rodziną przebywała w Szwajcarii. Stąd może podejrzenie, że wydany pośmiertnie Nokturn cis-moll Lento con gran espressione Fryderyka Chopina Maria we współpracy z Fieldem napisała. Ale to nieprawda.

Po Nokturnie Barbera, do przerwy w recitalu już tylko Chopin. Impromptu As-dur op. 29, w tej samej tonacji trzecia z kolei ballada, potem Bolero op. 19 i utwór, na który już czekam – Allegro de concerto op. 46. Otóż Fryderyk zamierzał napisać trzeci koncert fortepianowy i to Allegro miało być jego częścią. Ocenia się, że Chopin przez bez mała dziesięć lat cyzelował ten fragment i – co oczywiste – nigdy już nie napisał koncertu. W końcu w 1841 roku wydał tę kompozycję w opusie 46. Z rzadka jest grywana na recitalach, a naprawdę warta słuchania, poznania. Ja sobie odtwarzam ją z płyty CD dość często.

Ballada As-dur op. 47 uważana za arcydzieło i jak piszą biografowie, nie zgadzając się zupełnie, jest zapisem nutowym narracji Świtezianki Adama Mickiewicza – inni twierdzą, że wiersza Hericha Heinego Lorelay. Że to muzyczny opis tamtych historii o wysokim brzegu Renu, o pięknej Lorelay, co to żeglarzy swoim śpiewem zwodziła i biedni ginęli w odmętach rzeki.

Bolero? Bolero miało być utrzymane w stylu hiszpańskim, tymczasem w wielu fragmentach przypomina poloneza. A może zależy to od interpretacji?

Po pauzie, Miła, Muzyka rosyjska. Aleksandra Skriabina Fantazja h-moll op. 28 i Sergieja Prokofiewa Sonata nr 6 A-dur op. 82. Sonata ma swój przydomek, podobnie jak jeszcze dwie inne – skomponowane w latach 1939-1944, nazwano je „wojennymi”. I taka jest ich narracja – nasycona tragizmem tamtych złych czasów.

A czy wiesz, że Skriabin wymyślił „świetlny fortepian”? Dzisiaj, w dobie nowych technik, nie byłoby problemem generowanie barw wyświetlanych na ekranie za pomocą klawiszy fortepianu. Sam kompozytor nie doczekał takiej prezentacji. Tuż po jego śmierci zrealizowano jego pomysł, najpierw w Nowym Yorku (1915). W Rosji dopiero w 1962, a w Polsce w 1978 r. Muszę o tej historii poczytać nieco więcej.

O Sergieju Prokofiewie taką, owszem, niezbyt miłą anegdotę znalazłem w Wikipedii:
Zmarł 5 marca 1953 roku. Tego samego dnia zmarł również przywódca Związku Radzieckiego Józef Stalin. Zgon Stalina skupił na sobie uwagę całego narodu, w związku z czym śmierć kompozytora była nieomalże niezauważona, a państwowe uroczystości żałobne uniemożliwiały przeprowadzenie pogrzebu Prokofjewa. Zbieg tych dwóch wydarzeń stał się także tematem anegdoty związanej z osobą dyrygenta Grzegorza Fitelberga, dyrektora Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dzień po śmierci Stalina i Prokofjewa Fitelberg po przyjściu na próbę orkiestry miał zwrócić się do muzyków słowami: Panowie, proszę wstać. Dziś w nocy umarł wielki radziecki kompozytor Siergiej Prokofjew. Proszę uczcić minutą ciszy. Po minucie miał z kolei powiedzieć do koncertmistrza: Panie Wochniak, podobno Stalin też umarł.

To jest tak, jak Ci pisałem na początku listu – wszystko mija. Zło i dobro. Deszcz pada na dobrych i na złych. Może dlatego czują się tak pewnie ci drudzy. Tyle że po nich nic nie zostaje – może kpina!

Napiszę Ci, Miła, po piątku jak było.
No właśnie! W piątek także promocja nowej książki poetyckiej Beaty Patrycji Klary. Poetkę znasz z poprzednich tomików, które posyłałem. Ten nosi tytuł „Misterium solitera”. I wiersze w nim zastraszają, są niesamowite zarówno w samym zamyśle tego cyklu jak i w efekcie końcowym, mnie akurat przerażającym.
Ale nie dlatego wybiorę Muzykę tego wieczora.

Moje pozdrowienie, dobre myśli i uśmiech posyłam.
Bądź, proszę, dobrej myśli. Nie zaniedbuj, jeśli to możliwe, ćwiczeń do Messiaena.

Marek28 maja 2014 21:58, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Trzy nowe karetki dla Gorzowa
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Dwa z nich zakupione zostały w ramach programu ... <czytaj dalej>
Gorzów za dziesięć lat
Rozpoczynają się prace nad Strategią Rozwoju Miasta 2030. O tym jakie będzie miasto zdecydują mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w obszarach ... <czytaj dalej>
Lubuskie jeziora czyste jak łza
Wędkarstwo, nurkowanie, turystyka kajakowa czy żeglarstwo. Wszystko to oferują lubuskie jeziora. Z najnowszego raportu o stanie kąpielisk przygotowanego przez Europejską Agencję ... <czytaj dalej>
Uroczystości w Rokitnie
Tradycyjna czerwcowa pielgrzymka do Rokitna w intencji powołań w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, będzie miała szczególny charakter. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Trans-Moto" Zbigniew Raczykowski

ul. Źródłowa 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 06 27
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>
"Ol-Shel" Tacjana Noskiewicz

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 663 464 389
branża: Stacje paliw <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
Hanna Kaup:
5VII2020 - by zieleń w betonie nie umarła
5VII2020. Coraz częściej mówimy o zmianie klimatu, o upalnych latach i ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
4VII2020 - deepfake, czyli w jakim świecie
będą żyły moje wnuki
4VII2020. Pojęcie „fake news” zrobiło w Internecie oszałamiającą karierę. Trudno dziś ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4366:
Trasy na zawarcie nigdy jmnie bedzie bo po to TJ postawil dominante zeby nigdy nie bylo mozna tam zrobic. I zeby gorzowianie z buta tlumnie lazili od <czytaj dalej>
Anonim_4366:
W deugim rzucie gdy miastu przybeda srodki mialy byc zakuopi9ne jazz duo albo inny rodzaj tranwaiku nowoczesny. Tatey byly tynczasowo dla zapewnienia <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Politykow nie zabraklo na uruchimieniu tranwaika. Wszystkie geby pomitykow musialy zbrylowac w mediach. Tak to oni zrobili tranwaje. Ręki do tego nie <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Hasełka z politologii to do przedszkola. <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Dariusz... Miliński... Ciekawa, fascynująca postać! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej