sobota 20 kwietnia 2024     Agnieszka, Teodor, Czesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
zygmunt_marek_piechocki BLOG

« powrót
O poezji, nagrodzie i piątkowym koncercie...
Z cyklu: Droga Julio

Ależ nazbierało się różnych różności do napisania Tobie!
Najpierw to dziękuję za Twój list i CD z nagraniami Twoich śpiewających i grających
dzieciaczków. Cały przedwczorajszy wieczór spędziłem z Nimi i Tobą. I to było miłe.

Czytałem wiersze Pani Aldony Borowicz. Zupełnie nieznanej mi Poetki. Więc na początek wiersze, później zobaczenie w Wikipedii. A tam m.in. tak o Niej: „Bogactwo myśli i języka, często wzruszająca i osobista treść utworów, pozwalają na określenie poezji Aldony Borowicz jako oryginalnego zjawiska we współczesnej liryce polskiej”.
Zgadzam się z tym zdaniem całkowicie. I żałuję, że nie znałem wcześniej Poezji tej Pani. Teraz już za późno. ale te dwa wersy z wiersza pt. „Klasyk współczesności w misyjnej TVP” może chciałbym na motto do swojego tomiku, który być może w marcu się wydrukuje:

Jest tylko prostota słów
i nagość


Sama wiesz, a inni to mówią, że moje teksty są proste w słowach, nie ma w nich wydumanych metafor, paraboli, że posługuję się zwykłym językiem. Ba, niektórzy zarzucają mi brak polotu, poruszanie przyziemnych spraw. Także tych bardzo osobistych – więc ta nagość, więc prostota słów – jakże byłyby uzasadnione!

Wczoraj, Miła, odbierałem dyplom Nagrody Literackiej Związku Literatów Polskich Oddziału Gorzowskiego. Jestem pierwszym w moim mieście, który taki dyplom dostał. Cieszę się. Jakoś nie poszły na marne – tak sądzę – słowa Pana Zdzisława Morawskiego, który jest patronem tej Nagrody. To On kiedyś, kiedyś powiedział do mnie: „Pisz, tylko staraj się nie używać przymiotników”. Więc się starałem.

Za pół godziny będę się ubierał na wyjście do Filharmonii Gorzowskiej na koncert,
o którym pisałem Ci w minionym tygodniu. Jak wrócę, napiszę, jak było. Czy była Muzyka…

Jest dwudziesta druga godzina tego piątkowego dnia. Właśnie wróciłem z Filharmonii Gorzowskiej. Czy była Muzyka? Była! Pan Piotr Paleczny świetny w Koncercie fortepianowym e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. To było profesorskie granie – profesorskie – znaczy na najwyższym poziomie. Pod każdym względem. Orkiestra, owszem, dorównywała Mistrzowi. No! Może z dwoma drobniutkimi potknięciami w części trzeciej, żeby oddać sprawiedliwość moim rozmówcom w czas antraktu.
Był bis. Nokturn cis-moll op. posth. Lento con gran espressione. Ten, o którym Ci pisałem ostatnio. Ależ interpretacja! Ciary na plecach, łzy w oczach. Myślałem, że tylko ja tak odebrałem to wykonanie. Nie, nie tylko! Wiele osób odczuło podobnie, podobnie reagowało.

Po Fryderykowym Koncercie jeszcze Ferenca Liszta Preludia i Aleksandra Głazunowa Chopiniana. Bardziej podobały mi się Chopiniana – zagrane brawurowo, ze swadą, rozmachem. Tarantellę, ostatni utwór z cyklu, bisowano po zasłużonym aplauzie widowni. Tak było dzisiaj. Była Muzyka! A ja już myślami w przyszłym piątku, przyszłym wieczorze w filharmonii.

A takie to utwory w Koncercie z okazji 300. rocznicy urodzin Carla Philippa Emanuela Bacha z podtytułem Koncert Ekumeniczny zagrane zostaną:

Jan Sebastian Bach / Suita nr 1 C-dur BWV 1066
Friedrich Ludwig Benda / Koncert skrzypcowy nr 1 F-dur
Carl Ditters von Dittersdorf / Symfonia (ze zbiorów Jasnogórskich)
Carl Philipp Emanuel Bach / Symfonia na smyczki i basso continuo h-moll nr 5 WQ 182
Felix Mendelssohn-Bartholdy / V Symfonia D-dur "Reformacyjna" op. 107

Ekumeniczny? A to z tytułu chociażby pochodzenia kompozytorów, wyznawanej religii i miejsc, gdzie ich Muzykę w formie manuskryptów pieczołowicie przechowano. Symfonię Carla Dittersa von Dittersdorfa np. w zbiorach Jasnej Góry.

Z tego zestawu mnie najbardziej i się podoba, i jej czekam – V Symfonia op. 107,
która posiada przydomek „Reformacyjna”. Właściwie, Moja Miła, symfonia ta winna mieć numer pierwszy, ale zawiłe historie i z jej powstaniem, wydaniem, stosunkiem do niej samego Feliksa spowodowały, że ma numer piąty. Wydana została dopiero w 1868 roku. Tak więc minęło trzydzieści osiem lat od jej napisania, trzydzieści sześć od pierwszego wykonania. A dlaczego „Reformacyjna”? Otóż tak: rok 1830 zaznaczył się w historii Europy trzechsetną rocznicą napisania przez Filipa Melanchtona (prawdziwe nazwisko – Schwartzend) ustanawiającego doktrynę luteranizmu, tzw. „Wyznania augsburskiego”. I na uroczystości z tej okazji – na to liczył Felix Mendelssohn – miała zostać wykonaną jego kompozycja. Jako ortodoksyjny luteranin miał nadzieję, że to właśnie jego dzieło zostanie wybrane. Ale nie zostało ukończone ani wybrane. Uroczystości miały mieć charakter religijny – organizatorzy przedsięwzięcia byli jednak nieufni ani pewni kompozycji z powodu żydowskiego pochodzenia Mendelssohna. Cóż? Niepierwszy i nieostatni to raz powodem odrzucenia dzieła była inność w danym społeczeństwie!

A cudna jest ta Symfonia! Jakże pięknie zaczynają ją wiolonczele…

Pozwól Miła, że jeszcze zdań kilka o Feliksie Mendelssohnie. Tak kiedyś pisałem do naszej wspólnej znajomej Julii z R.:

Pozwolisz, że wrócę na chwilę do Feliksa Mendelssohna – Bartholdy’ego. Zawsze zastanawiałem się nad tym Jego podwójnym nazwiskiem. W Mamy biblioteczce cała seria biografii sławnych ludzi, więc poszperałem w mendelssohnowej. I cóż się okazało? Na przełomie XVIII i XIX wieku (wcześniej również) Żydzi w Niemczech, mimo że stanowili kilka procent populacji, nie byli równoprawnymi obywatelami, ograniczani w różnych dziedzinach życia – przemieszczania się, prowadzenia działalności gospodarczej na większą skalę. I aby osiągnąć jako taki status, wielu Żydów przechodziło na wiarę chrześcijańską, zwłaszcza na protestantyzm. W rodzinie Mendelssohnów uczynił to pierwszy szwagier ojca Feliksa – Salomon Itzig. To właśnie on dla pokreślenia, zaakcentowania swojej chrystianizacji przybrał nazwisko Bartholdy, należące do właścicieli posiadłości, którą nabył. I tak, później wszyscy członkowie to nazwisko, jako drugie nosili!

Wydaje mi się niezwykle ciekawym jak nowo ochrzczeni, zwłaszcza ci starsi przyjmowali inne zasady wiary, sprawowali swoje powinności w nowej rzeczywistości religijnej. Znalazłem bardzo ciekawy fragment listu ojca Feliksa, Abrahama do starszej siostry pianisty – Fanny. Pozwolisz, że zacytuję – bo to niezwykłe słowa i warto je „mieć”. Ba, zapamiętać: „Czy Bóg jest ? Czym jest Bóg ? Czy jakaś część naszego ja jest wieczna i żyje nadal, gdy pozostała umiera? I gdzie? I jak? Nie wiem tego wszystkiego i dlatego też nigdy Cię o tym nie pouczałem. Wiem tylko jedno, że i we mnie i w Tobie i w każdym człowieku jest wieczna skłonność do dobra, prawdy i sprawiedliwości, jest w nas sumienie, które ostrzega i prowadzi, gdy schodzimy z właściwej drogi. Oto co wiem, w co wierzę. Tą wiarą żyję. I, to jest właśnie moja religia…”

Zostawiam Cię Najmilsza z tymi zdaniami, pytaniami, które w moim umyśle od dawna krążą nie znajdując trafnej odpowiedzi. Sumienie? A jeśli ktoś go nie ma? Albo ma wypaczone? To co wtedy?

Kończyłem pisać w sobotnie popołudnie, po powrocie z pochówku dalszej krewnej w Poznańskiem. Może stąd te ostatnie zdania? Nie wiem!

Pozdrowienie moje i myśli dobre nieustanne posyłam!

Marek
w sobotę 1 marca 2014 roku


 


4 marca 2014 23:00, Marek Z. Piechocki
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"I żałuję, że nie znałem wcześniej Poezji tej Pani. Teraz już za późno." dlaczego?
Anonim_9869, 05.03.2014, 09:24, 78.8.221.168 ##

Bo tomik już w druku i za późno by coś dodać.
Anonim_8696, 05.03.2014, 10:24, 81.190.171.184 ##

Dlaczego tej poetki? Są miliony innych!
Anonim_3474, 05.03.2014, 11:19, 78.8.223.173 ##

"odbierałem dyplom Nagrody Literackiej Związku Literatów Polskich " a coś bliższego? Jakaś relacja ew. foto???
Anonim_3898, 05.03.2014, 14:48, 78.8.223.173 ##

Bo własnie ta Poetka napisała te dwa wersy, które mnie uwiodły. Znaczą dla mnie wiele.
Relacja pewnie na stronach WiMBP w Zielonej Górze lub gorzowskiej. Nie wiem. Nie sprawdzałem. Zaraz zajrzę.
Z.M.P.
Anonim_8696, 05.03.2014, 15:31, 81.190.173.249 ##

"Wyniki Lubuskich Wawrzynów 2013" - to o to chodzi? Bo innych wieści nigdzie nie ma!
Anonim_3898, 05.03.2014, 15:46, 78.8.223.173 ##

Są fotki na stronie zielonogórskiej. M.in.
Pani Maria Morawska odbierająca nagrodę za nieżyjącego Męża - Księcia Poetów, no i ja z szefem Oddziału ZLP w Gorzowie.
http://www.wimbp.zgora.pl/index.php?option=com_fwgallery&view=gallery&id=16:gala-wreczenia-wawrzynow-2013&Itemid=200#fwgalleryto
Anonim_8696, 05.03.2014, 15:47, 81.190.173.249 ##

To jaka nagrodę dostałeś? Bo nie widze żadnej listy...
Anonim_3898, 05.03.2014, 15:56, 78.8.223.173 ##

Ta "Enographia Thalloris" to pomyłka... ani edytorsko ani praktycznie - kto będzie to czytał? Potrzeba specjalne wsparcie zbudować... bo rece oberwie.
Anonim_3898, 05.03.2014, 15:58, 78.8.223.173 ##

Tu była zapowiedź nagrody dla Pana Marka http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,4899,
Anonim_7402, 05.03.2014, 16:37, 81.190.167.195 ##

"Tu była zapowiedź nagrody dla Pana Marka "

"...że wkrótce WiMBP wyda tomik poezji Z. Marka Piechockiego...?




Anonim_3898, 05.03.2014, 16:57, 78.8.223.173 ##

Tak napisała Pani Renata Ochwat w Echugorzowa (wyjaśnienie dla 3898);
A teraz o czymś innym będzie i dużo przyjemniejszym. otóż chciałam serdecznie pogratulować Markowi Piechockiemu nagrody literackiej imienia Zdzisława Morawskiego przyznanej po raz pierwszy przez gorzowski oddział Związku Literatów Polskich za niezwykłe dokonania literackie i edytorskie w roku 2013. Tak to profesjonaliści docenili to, co Marek zrobił dla poezji Melanii Fogelbaum. Dodam tylko, że szykuje się więcej i to na niwie międzynarodowej. Ale Marek prosił, żeby na razie dziób pozostał skręcony w ósemkę, więc na razie tyle. Ja się szalenie cieszę, bo poezja Melanii oraz książka poetycka wokół niej osnuta to rzecz naprawdę odrębna, ważna dla polskiej i żydowskiej kultury. No i przy okazji niesamowicie smakowicie wydana. Nagroda została wręczona w Zielonej Górze podczas gali Wawrzynów Literackich.

Książka z poezjami Melanii Fogelbaum (odczytałem rękopisy znalezione w ruinach getta łódzkiego w 1945 roku, SONAR wydał)"Drzwi otwarte na nicość" a poetycka, o której pisze Pani R.O. to mojego autorstwa "Powrót Melanii Fogelabaum" opisująca w formie listów do Melanii pracę nad Jej rękopisami. O tych książkach pisała w swoim czasie w tym forum Pani Krystyna Kamińska.

I jak pisałem do Julii, cieszę się że zostałem dostrzeżony. Cieszę się, że taka nagroda została ustanowiona w Gorzowie.To będzie taki nobilitacyjny "gorzowski Nobel"za kolejny rok.
Kto w następnym roku? Jestem ciekaw!
Z.M.P.

Anonim_8696, 05.03.2014, 17:00, 81.190.173.249 ##

Kategoria dla p. Marka?
"nobilitacyjny "gorzowski Nobel" nie ma to jak poczucie własnej wartości! Ciekawe jaka konkurencja w tej kategorii była?
Anonim_3898, 05.03.2014, 17:06, 78.8.223.173 ##

Kto w następnym roku? Jestem ciekaw!

"...że wkrótce WiMBP wyda tomik poezji Z. Marka Piechockiego...?

A ze konkurencji brak...




Anonim_3898, 05.03.2014, 17:08, 78.8.223.173 ##

Jest około trzydziestu piszących w Miasteczku G. i okolicach - np. w Barlinku.
To konkurencja.
Sam sobie tego dyplomu ani nie przyznałem ani nie wręczyłem.
A nagroda jest im. Zdzisława Morawskiego - nooo, może przesada z tym "gorzowskim Noblem. Ale i tak jest fajnie dostać im. Z. Morawskiego - Księcia Poetów nie tylko Miasteczka G.
A kto nie lubi być docenionym?
Z.M.P.
Anonim_8696, 05.03.2014, 19:01, 81.190.173.249 ##

A kto był nominowany? We wszystkich kategoriach - warto by znać konkurentów "w cuglach".
Anonim_3898, 05.03.2014, 19:13, 78.8.223.173 ##

Co za jakiś natręt. Pewnie ten sam, który już tu kiedyś narobił zamieszania. Prowokator, który cierpi na samotność
Anonim_7402, 05.03.2014, 20:37, 81.190.167.195 ##

"który cierpi na samotność" - a nawet gdyby to co? Wyjada ci z miski? Czy co?
Anonim_3898, 05.03.2014, 21:24, 78.8.223.173 ##

Kto pyta nie błądzi.
Żeby się dowiedzieć, kto był nominowany należy zajrzeć na stronę Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze. Dla jasności
- ani mojego ani nazwiska Pana Janusza Koniusza, którzy otrzymaliśmy dyplomy od ZLP na liście nominowanych Pan nie znajdzie.To były wyróżnienia dodatkowe, poza regulaminem Wawrzynu Literackiego.
Z.M.P.
Anonim_8696, 05.03.2014, 22:11, 81.190.170.201 ##

Marku - gratulacje!! Wspaniale, że to właśnie Ty dostałeś tę nagrodę. Zasłużyłeś na nią.
Anonim_6588, 05.03.2014, 22:42, 89.69.12.223 ##

Dziękuję!):-)
Z.M.P.
Anonim_8696, 05.03.2014, 22:50, 81.190.170.201 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Informacja Kolejowa

Gorzów Wlkp.,
tel. 95 194 36
branża: Ważne Telefony - Informacyjne <czytaj dalej>
"Euro Advicer" Paweł Dzyga

ul. Sportowa 16 b/3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 758 08 80
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"Budowlane Biuro Inżynierskie" Jerzy Ożóg

ul. Małopolska 12 m. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 96 38
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6e.jpg
admin ego:
Ukryta świątynia
No i smuteczek. Kiedy we wtorkowy wieczór podziwialiśmy z zewnątrz ... <czytaj dalej>
admin ego:
Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn
W przeddzień rocznicy powstania. Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn. (1907, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej