piątek 29 marca 2024     Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Sanatorium nowej ery. Egle Birsztany – tam zadbają o Ciebie całościowo
eGorzowska - 9687_RpWqhDeRQwtqhn4ZCjNs.jpgTurystyka medyczna cieszy się na świecie coraz większą popularnością. Ludzie poszukują miejsc, w których nie tylko otrzymają właściwą opiekę i pomoc w swoich dolegliwościach, ale też takich, które poza zabiegami oferują odpowiedni komfort oraz atrakcyjne otoczenie. Tak jest w Sanatorium Egle w Birsztanach. Jeśli jeszcze tam nie byliście, wybierzcie się w tę podróż ze mną, a potem zaplanujcie swój pobyt, bo warto doświadczyć cudownego działania natury „szeroko na błękitnym Niemnem rozciągnionej”.

Do Egle Birsztany trafiłam we wrześniu tego roku, i choć byłam już w wielu podobnych miejscach, o tym nie potrafię zapomnieć i wciąż myślę, jak do niego wrócić. Zachwyciło mnie tam podejście do człowieka - całościowe, czyli jak mówią specjaliści, holistyczne. Egle Sanatorija zbudowano w 2013 r. jako kompleks będący częścią popularnego, bo działającego od ponad 40 lat, sanatorium w Druskiennikach.

Birsztany leżą godzinę jazdy samochodem od granicy z Litwą w kierunku na Kowno i Mariampol. Dziś mniej znane w Polsce od Druskiennik, ale z pewnością wkrótce zyskają sławę i u nas, bo można tam znaleźć to, czego potrzebuje zabiegany człowiek XXI wieku: ciszę i spokój. To dzięki nim odzyska siły i wróci do pracy ze zdwojoną energią.

Po przyjeździe do Birsztan odetchnęłam czystym i rześkim powietrzem. Urzekła mnie błoga cisza i czarująca o każdej porze dnia - i z pewnością roku - wstęga Niemna. Wijący się urokliwie wśród zieleni, jest niczym tło dla natury-malarza. To również z tego powodu raz do roku odbywa się tam międzynarodowy plener malarski, którego prace zdobią później sanatoryjne korytarze. To tam nad Niemnem zobaczycie magicznie mgliste pejzaże poranka; srebrzyście połyskujące fale pozostawione przez motorówki czy wycieczkowe statki. To tam toczy się majestatyczne życie natury.

Wtapiam się w nie, przysiadając na jednej z wielu ławek i wpatruję w nieustannie zmieniającą się rzeczywistość, wzlatujące w niebo rybitwy, pływające przy brzegu kaczki czy żerujące w trzcinie łabędzie. Spaceruję po promenadzie wiodącej wzdłuż nasypu, wdycham krystaliczne powietrze i sycę się ciszą. W otaczającym obiekt parku przysiadam w solankowej tężni, by poprawić kondycję górnych dróg oddechowych. Zapominam, że istnieje świat pogoni za codziennymi obowiązkami i wciąż uciekającym czasem. W końcu to malowniczy Park Regionalny Zakola Niemna.

Otoczenie Sanatorium Egle zachwyca mnie od pierwszej chwili. Chcę tu zostać na dłużej.
Najpierw poznaję kompleks połączonych ze sobą obiektów. Jest tu wszystko, co człowiekowi potrzebne nie tylko w czasie pobytu na leczeniu czy rehabilitacji. To sanatorium nowej ery i choć składa się z kilku części, goście swobodnie poruszają się po nich bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Baza noclegowa to pokoje jedno i dwuosobowe, łączone, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz alergicznych, dla których pokryto podłogi specjalnymi wykładzinami, wreszcie luksusowe apartamenty. Pamiętajcie, że każdy pokój ma swój balkon. Można tam odpoczywać między zabiegami, zatopić się w ulubionej lekturze czy po prostu sączyć poranną kawę. Gdybyście zapomnieli wziąć ze sobą książkę, nie martwcie się. W Egle Birsztany znajduje się spora biblioteka, w której znajdziecie ok. 20 tys. woluminów w kilku językach świata. Wkrótce pojawi się też część polskojęzyczna (obecnie dostępna w Druskiennikach).

Jeśli dla kogoś balkon jest zbyt mały i woli taras, wystarczy, że uda się na dach sanatorium. Wyobrażacie sobie np. poranną gimnastykę w miejscu, z którego rozpościera się panorama Niemna? Albo odpoczynek pod pergolą? To uczucie, którego trzeba samemu doświadczyć.

Wszystko w Egle Birsztany jest tak urządzone, by pobyt pozostawił tylko dobre wspomnienia. Tak więc na każdym piętrze znajdują się pokoje zabiegowe. Wystarczy włożyć na siebie biały szlafrok i udać się do jednego z gabinetów, w którym np. masażysta przywróci sprawność zastałym mięśniom, wprowadzając w stan prawdziwej błogości. Służy temu również wystrój pomieszczeń, ich kolorystyka oraz sącząca się delikatnie muzyka relaksacyjna.

W Sanatorium Egle Birsztany można wybierać spośród 100 zabiegów i usług, które służą poprawie sprawności nie tylko fizycznej, ale – co szczególnie ważne w dzisiejszym świecie - kondycji psychicznej, uspokojeniu nerwów i równowadze emocjonalnej.
Wchodzę do głównego obiektu. Wita mnie miła obsługa, która oprowadza po obiekcie. W osobnym skrzydle znajdują się gabinety zabiegowe i lekarskie. Jest też sala dla dzieci, w której znajdą wszystko, co umili im czas. Panie chętnie zajrzą do elegancko urządzonych sklepików oraz studia urody.

Medical SPA

Strefa zabiegowa to imponujący kompleks basenów. Chcesz kąpać się w słodkiej wodzie? Bardzo proszę. Wolisz mineralną? Nic prostszego. Wszystko znajdziesz w jednym miejscu. Oczywiście, z jacuzzi, masażem i saunami. Z pewnością niecodzienny widok stanowią stojące w basenie łóżka. Można więc ćwiczyć naprawdę na leżąco i bez lęku przed wodą. To bardzo ułatwia rehabilitację osobom z ograniczeniem ruchów oraz tym, którzy nie mogą ćwiczyć wysiłkowo.
Kompleks basenów to nie wszystko. W specjalnej strefie zabiegowej masz możliwość korzystania z prawdziwych masaży podwodnych, a nie tylko z automatycznych systemów zamontowanych w wannach, z kąpieli węglowych, okładów białym i czarnym błotem torfowym z dodatkiem zapachu osobno dedykowanego dla kobiety i osobno dla mężczyzny. Wszystko w nowiutkich pomieszczeniach, zaprojektowanych tak, by przy okazji zabiegu czuć dobrą aurę miejsca.

W osobnej części znajdują się pokoje do fizjoterapii, terapii zajęciowej, relaksacji czy haloterapii (inhalacji solankowych). Każde z nich inaczej urządzone, każde dające inny rodzaj przyjemności. Koniecznie trzeba też skorzystać z Madical SPA, np. bursztynowego. Tam dopiero poczujesz się po królewsku. Zanim wejdziesz do bursztynowego pomieszczenia, w którym kładziesz się na bursztynowym łóżku, tuż za drzwiami czeka na Ciebie bursztynowa nalewka, stolik i fotele również wykładane bursztynem. Po wyjściu z bursztynowego zabiegu możesz wybierać oferowane w pełnej gamie kosmetyki, które wzmocnią działanie odbytej zdrowotnej sesji.

Poznając Sanatorium Egle Birsztany, w wolnej chwili przysiadam w kawiarni, która kusi nie tylko miłą atmosferą, ale też własnymi wyrobami deserowymi i sokami.
Oczywiście, w takim kompleksie nie może zabraknąć posiłków z prawdziwego zdarzenia. Te serwowane są trzy razy dziennie w przestronnej jadalni, w której znajdziesz stoliki nie tylko na cztery osoby. Jeśli chcesz spożywać śniadanie, obiad czy kolację we dwójkę, wybierasz taki właśnie stolik. A jakie są posiłki? Wszystkie wydawane w formie szwedzkiego stołu. Wybór od dań jarskich, przez wszelkiej maści sałatkowe dodatki, zupy, kilka rodzajów ryb czy mięs, po desery. I tu też do wyboru kilka ciast, leguminy, bita śmietana, świeże a nawet – dla tych, którzy wolą dietę – pieczone owoce. Oczywiście napoje, w tym kawę i herbatę.

Nadniemeńskie źródła
Wróćmy na chwilę na zewnątrz. Eglės Sanatorija to kompleks budynków hotelowych i leczniczych posadowiony wśród sosnowego lasu. Stąd też wzięła się nazwa obiektu, bowiem egles po litewsku znaczy sosna. Otaczający sanatorium park a także pobliski las o powierzchni około 250 ha stanowi od 1986 r. pomnik przyrody i jest prawnie chroniony, a drogom oddechowym kuracjuszy sprzyja nie tylko umieszczona w parku tężnia, ale cała leśna przestrzeń bogata w substancje produkowane przez rośliny, które w połączeniu z wilgotnością Niemna działają jak naturalny inhalator. Kiedyś ludzie wybierali takie miejsca, by się w nich osiedlać, bo były zbawienne dla zdrowia. Dziś łagodny klimat służy w Birsztanach cierpiącym z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, ruchu, nerwowego czy pokarmowego, a także w chorobach endokrynologicznych, dróg moczowych, skórnych i kobiet. Dlatego warto tam pojechać i oddać się w ręce specjalistów, którzy zaproponują odpowiednie do schorzenia pakiety rehabilitacyjne lub zabiegi pielęgnacji twarzy i ciała w ramach medycyny estetycznej.

Urodę terenu, na którym wybudowano Egle Sanatorium, podkreśla przepiękna wstęga Niemna, innym bogactwem są tu wody mineralne znane od lat, a dziś stanowiące markę samą w sobie. Druskieniki i Birsztany to dwa uzdrowiska balneologiczne z naturalnymi źródłami tej wody wykorzystywanymi do celów leczniczych. W Birsztanach jest 25 źródeł wody, którą butelkowano już w latach 20. minionego wieku, a w październiku 2013 r. pierwsza partia wody mineralnej spółki Birštono Mineraliniai Vandenys wyruszyła do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Co ważne, na potrzeby kuracjuszy w każdym pokoju i na sanatoryjnych korytarzach znajdują się dystrybutory tej niezwykłej wody, która składem przypomina wodę z Morza Martwego. Jakie są jej korzyści zdrowotne? M.in. kontroluje kwas żołądkowy, wspomaga wydzielanie, reguluje metabolizm, hamuje skurcze, ma działanie przeciwzapalne. Stąd pomaga leczyć zaburzenia układu pokarmowego (np. przewlekłe zapalenie żołądka ze zmniejszoną kwasowością, wrzody żołądka i dwunastnicy), choroby nerek i choroby endokrynologiczne, np. zaburzenia metaboliczne, cukrzycę. Woda mineralna w Sanatorium Egle działa podwójnie terapeutycznie, również przez kąpiel w wypełnionych nią w basenach.

Tradycja i współczesność
Człowiek XXI wieku cierpi na wiele schorzeń i chorób. Jego przeciążony organizm coraz częściej wymaga regeneracji. W stanach nawracającego dyskomfortu czy remisji choroby specjaliści zalecają przynajmniej dwa razy w roku zabiegi Medical SPA jako najskuteczniejsze i niezbędne w zachowaniu odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej. Można z nich korzystać w Birsztanach i Druskiennikach. Tam wykorzystuje się dary natury: błoto torfowe i wody mineralne, bo w nich kryje się tajemnica zdrowia. W jego przywracaniu Egle Birsztany łączą dawne tradycje ze współczesną medycyną. Efekt? Poprawa i powrót do zdrowia oraz zapobieganie rozwojowi licznych schorzeń, dzięki kompleksowemu zastosowaniu: ruchu, wody mineralnej, masaży i psychoterapii.

Niewiele jest dziś sanatoriów, w których kuracja leczniczym błotem wygląda tak, jak przed laty. Nasze ciało podzielono na części i odpowiedniej wielkości plastry przykłada się na chore partie. W Birsztanach błotem torfowym owija się całe ciało, w razie potrzeby mieszając z leczniczą wodą mineralną. Taki zabieg działa na receptory termiczne, chemiczne i przeciwbólowe skóry tak, że biologicznie aktywne substancje są w niej uwalniane, dzięki czemu wszystkie układy zaczynają reagować, stymulując aktywność enzymów, przyspieszając procesy regeneracji i hamując stany zapalne.

W medycznym SPA jesteś postrzegany jako niepodzielna całość. Specjaliści wiedzą, że ból przechodząc nerwami do ośrodkowego układu nerwowego, zmienia pozytywne myśli w negatywne. Im silniejszy, tym bardziej jesteśmy poirytowani, źli, a praca nie daje zadowolenia. Medyczne leczenie SPA ma pobudzić powstanie nowych punktów w ośrodkowym układzie nerwowym przy użyciu czynników naturalnych: kąpieli mineralnych, ergoterapii czy psychoterapii. Ich zadaniem jest aktywacja procesów gojenia. Kiedy ból jest tłumiony, neurony wracają do normalnego stanu początkowego i negatywne emocje znikają.

Coraz częściej uświadamiamy sobie, jak ważny jest biologiczny związek człowieka ze środowiskiem zewnętrznym. Coraz częściej potrafimy docenić terapię klimatyczną. Kochamy słońce, odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, a czasem i wiatr. Jeśli na co dzień tracimy te połączenia, nawet tego nie czując, bo żyjemy w klimacie własnego domu czy pracy, dajmy naszemu ciału i psychice raz na jakiś czas nagrodę w postaci Medical SPA, a organizm z pewnością odwdzięczy się nam w dwójnasób.

Europejski certyfikat

Medical SPA „Eglės Sanatorija”, które znajduje się w dwóch uzdrowiskach i ośrodkach wypoczynkowych w Birsztanach i Druskienikach, może poszczycić się jedną z najważniejszych ocen, którą otrzymało w połowie 2019 r. To certyfikat medyczny „EuropeSpa” potwierdzający, że świadczone tam usługi spełniają najwyższe standardy jakości dla europejskiego medycznego SPA.
- Ten certyfikat jest owocem wielkiego wysiłku i ciężkiej pracy, który należy docenić. To pozwala konkurować z najlepszymi europejskimi SPA - powiedział CEO Medical SPA Eglės Sanatorija Artūras Salda. - Przez prawie 50 lat działalności medyczne SPA było znane nie tylko na Litwie, ale i za granicą. Chociaż większość klientów medycznych SPA to Litwini, są też goście z sąsiednich krajów (z Łotwy i Polski) oraz z krajów skandynawskich, a także Niemiec i Izraela. „Eglės sanatorija” znana ze swoich naturalnych właściwości leczniczych w połączeniu z nowoczesnym sprzętem medycznym i harmonią usług, od dawna jest uważana przez Litwę i partnerów zagranicznych za instytucję kładącą nacisk na jakość. Atest medyczny „EuropeSpa” potwierdzają co roku dziesiątki tysięcy powracających do nas klientów. Mam nadzieję, że ten dowód jakości naszych usług zatwierdzony przez Europejskie Stowarzyszenie SPA (ESPA) zachęci zagranicznych turystów do odwiedzenia Litwy, odkrywania doskonałych kurortów w Birsztanach i Druskienikach, do przetestowania i oceny naszych usług jako wiarygodnego partnera na nowych rynkach - dodał A. Salda.

Przypomnę, że „EuropeSpa” to oficjalny system oceny jakości, jeden z najbardziej rygorystycznych w Europie w zakresie zdrowia. Aby uzyskać certyfikat, w pierwszej połowie 2019 r. eksperci ESPA przeprowadzili audyty wydajności w sanatoriach medycznych „Eglės sanatorija” w Birsztanach i Druskienikach. Oceniano zgodność z międzynarodowymi standardami ponad 400 kryteriów bezpieczeństwa, higieny i infrastruktury w zakresie m.in.: jakości produktów i usług, technicznego wyposażenia basenów, sprzętu do produkcji żywności, jakości zakwaterowania, kwalifikacji pracowników. Aby uzyskać certyfikat „EuropeSpa”, instytucja musiała spełnić co najmniej 80 proc. wszystkich wymagań.
Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Koniecznie sami sprawdźcie

Mój pierwszy pobyt w Birsztanach nie był wystarczająco długi, by skorzystać z wszelkich propozycji leczniczych i doświadczyć całego wachlarza przyjemności, by zajrzeć we wszystkie urokliwe miejsca po obu stronach Niemna. Nie miałam już czasu na spacer po całym uzdrowisku ani zgłębienie historii tych terenów. Ale zachwyt i marzenie o powrocie pozostały. Wystarczyła mi obserwacja majestatycznie pływających statków (od 2014 r. do Birštonas można dopłynąć z Kowna) czy mknących po tafli wody motorówek. Wiem, że organizuje się tam spływy kajakowe z Olity do Birsztan, a nawet podróże statkiem wikingów. Wystarczył mi – z jednej strony – widok licznych balonów unoszących się nad okolicą, a – z drugiej – wysokiej na 51 m wieży widokowej posadowionej w pobliskim Parku Regionalnym na grzbiecie Škėvonys. Otwarta 12 lipca jest najwyższą obecnie na Litwie wieżą obserwacyjną -137 m npm. Ma 300 schodów i sześć przestrzeni do odpoczynku. Jej metalowa konstrukcja została ozdobiona modrzewiowymi panelami i odnosi się do litewskiej tradycji architektury obronnej. Jeśli jednak komuś ta wysokość by nie wystarczyła, może w niedalekim miasteczku Pociunai wynająć samolot. Przypomina o tym egzemplarz stojący na skrzyżowaniu dróg prowadzących do uzdrowiska. Wspominałam już o plenerach malarskich, a na koniec chcę dodać, że co dwa lata wiosną Birsztany toną w dźwiękach jazzu, bo uzdrowisko gości tradycyjny, najstarszy litewski międzynarodowy Birštonas Jazz Festival. W 2020 r. odbędzie się po raz 21. od 27 do 29 marca.

I jeszcze słowo o historii Birsztan. Ta sięga XIV w. i wiąże się z budową dworu, który pełnił rolę letniej rezydencji władców Litwy. Przybywali tu nie tylko, by napawać się pięknymi widokami i oddychać zdrowym powietrzem, ale też na królewskie łowy. Dziś, wędrując po okolicy, napotkacie pomnik z jasno-różowego granitu. To książę Witold Wielki – siedząc na koniu - dostojnie spogląda na uzdrowisko. A jeśli zapragniecie poznać szczegóły dotyczące samego kurortu, koniecznie wejdźcie do muzeum mieszczącego się w drewnianej willi z 1933 r. (wstęp darmowy). Największą część ekspozycji poświęcono okresowi uzdrowiskowemu Birsztan od czasów cara po dzień dzisiejszy. Warto też zobaczyć Muzeum Sakralne, Kościół św. Antoniego Padewskiego, dom koncertowy tzw. kurhaus czy Szlak Zdrowia Žvėrinčiusa, który rozpoczyna się w pobliżu Parku Witolda, a jego ścieżka spacerowo-rowerowa ciągnie się na długości 15 km. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych miejsc, na które napotkacie w okolicach Egle Sanatorija Birsztany. Z pewnością pobyt tam będzie wypełniony zarówno zbawiennymi dla zdrowia kuracjami, jak i atrakcjami, które zgotuje Wam otoczenie. Pamiętajcie, o zbawiennym działaniu tych terenów mówiło się już przed wiekami. Dlatego najlepiej sprawdźcie to sami.

Tekst i foto Hanna Kaup



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 1/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 2/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 3/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 4/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 5/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 6/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 7/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 8/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 9/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 10/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 11/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 12/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 13/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 14/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 15/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 16/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 17/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 18/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 19/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 20/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 21/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 22/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 23/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 24/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 25/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 26/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 27/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 28/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 29/30

sanatorium nowej ery egle birsztany  tam zadba, zdjęcie 30/30


26 grudnia 2019 19:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komunikacja miejska w święta

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. 30 marca (sobota): linie tramwajowe nr 1, ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ecco Holiday" Biuro Licencyjne

ul. Władysława Łokietka 9 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 26 60
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>
"Pako" S.C. Komis Samochodowy

ul. Energetyków 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 31 89
branża: Samochody - używane <czytaj dalej>

Trudna walka o siebie
KIno Helios na świąteczny czas proponuje różnorodne gatunkowo filmy. Moż ... <czytaj dalej>
Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
Koniecznie czytajcie Pegaz Lubuski
Pierwszemu w tym roku numerowi czasopisma literackiego Pegaz Lubuski pod ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
admin ego:
Wielkanoc w Danii
Wielkanoc (Påske) trwa w Danii już od wczoraj. Nie, żeby ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła wymaga zmian
Jak dobrze, że nie jesteśmy maturzystami. Pisze do mnie nauczycielka akademicka, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4788:
Ci radni są do d..y wszyscy <czytaj dalej>
Anonim_4788:
Słusznie odjęto punkty. Cyjanek to nie morfina. Pisać o czymś czego się nie wi to zwymyślanie i brak wiedzy więc punkty jak najbardziej uzasadn <czytaj dalej>
Anonim_2329:
Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowa <czytaj dalej>
FFFF:
Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanyc <czytaj dalej>
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej