czwartek 4 marca 2021     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Polowanie na CD 19, czyli w pogoni za nowotworem
eGorzowska - 8841_0mvCNyTAafv5RMHPNGsq.jpgOgłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. To James P. Allison i Tasuko Honjo, wyróżnieni za opracowanie metody leczenia nowotworów poprzez odblokowanie działania układu odpornościowego.

Ponieważ uhonorowanie naukowców zwróci uwagę opinii publicznej na innowacyjne metody leczenia raka, jest to świetny moment, by podjąć ten temat. Prezentujemy materiał prasowy poświęcony nowatorskiej metodzie leczenia chłoniaków, zarejestrowanej niedawno w Unii Europejskiej.

Leczenie z zastosowaniem modyfikowanych limfocytów T
Terapie CAR T (chimeric antygen receptor)

Limfocyty T i limfocyty B to najbardziej znani gracze w ludzkim układzie immunologicznym. Czasami jednak zdarza się tragiczna sytuacja, kiedy jeden z najważniejszych obrońców staje się podstępnym wrogiem. Tak jest, kiedy z naszych limfocytów B w pewnym momencie powstaje nowotwór. Dochodzi niejako do rozłamu: mamy w tym samym czasie w organizmie komórki prawidłowe i coraz szybciej rozmnażające się komórki, które już nie podlegają naszej kontroli, czyli nowotwór. Nowotwory z linii komórek B powstają w wyniku akumulacji zmian genetycznych/mutacji, które prowadzą do niekontrolowanego wzrostu i zaburzeń regulacji komórek.

Trzy podstawowe grupy nowotworów pochodzących z linii komórkowej B to:
  • białaczki (z komórek prekursorowych),
  • chłoniaki (z dojrzałych limfocytów),
  • szpiczak mnogi (z komórek plazmatycznych).
Każda z komórek prawidłowych i komórek nowotworowych posiada na swojej powierzchni pewne białka, zwane dalej antygenami, dzięki którym możemy je rozpoznać. Niektóre z nich występują na wielu etapach dojrzewania, a niektóre tylko w pewnych okresach rozwoju komórek.

Chłoniaki są podzielone na chłoniaki Hodgkina i chłoniaki non-Hodgkina (w skrócie NHL), które stanowią bardzo zróżnicowaną grupę chorób z około 50 podtypami (od agresywnych, szybko rosnących podtypów, takich jak chłoniak Burkitta czy DLBCL, do wolno rosnących tzw. indolentnych). Do trzech najczęstszych chłoniaków NHL w Polsce należą: DLBCL, CLL/SLL, MCL.
W procesie leczenia chłoniaka trzeba znaleźć odpowiedni cel – antygen, który występuje na komórkach nowotworowych. Takim celem jest obecny w ciągu prawie całego procesu dojrzewania limfocytów B antygen CD 19. W prawidłowych warunkach drugi wielki gracz układu immunologicznego – limfocyty T, powinny rozpoznać komórki nowotworowe i je zniszczyć.

Dlaczego więc u wielu chorych z chłoniakami limfocyty T nie rozpoznają komórek nowotworowych, a więc ich nie niszczą? Powodów jest wiele, ale najprościej MOŻNA TO UJĄĆ W TRZY GRUPY ZAGADNIEŃ:
⦁ limfocyty T nie potrafią rozpoznać komórek nowotworowych jako obcych;
⦁ jest zbyt mało limfocytów T, które specyficznie rozpoznają dany nowotwór;
⦁ limfocyty T są wyczerpane, w związku z tym nie pracują w prawidłowy sposób.
Na tym etapie rozważań oparta jest właśnie nowa koncepcja leczenia. Chodzi o to, aby nauczyć limfocyty T jak rozpoznać nowotwór, zwiększyć ich liczbę i spowodować, żeby były aktywne i gotowe do działania.
Terapia CAR T to rodzaj immunoterapii, która wykorzystuje do walki z nowotworem własne limfocyty T pacjenta, zmienione genetycznie.

Modyfikacja genetyczna, pionierska metoda leczenia chłoniaków
Proces terapeutyczny w dużym uproszczeniu

Od konkretnego pacjenta pobiera się jego własne limfocyty T, które są następnie genetycznie modyfikowane w warunkach ex vivo (poza organizmem) za pomocą wirusów. Dzięki tej modyfikacji, pojawia się na ich powierzchni nowe białko (chimeric antygen receptor, chimeryczny receptor antygenowy). Zawiera ono mysi jednołańcuchowy fragment Fv (Single chain variable fragment, scFv) antygenu-CD19 połączony z dodatkowymi tzw. domenami kostymulującymi, które są niezbędne dla działania limfocytów T. Żywotne limfocyty CAR-T anty-CD19 są następnie namnażane i z powrotem wprowadzane do organizmu pacjenta, gdzie mogą rozpoznawać i eliminować komórki nowotworowe, te które na swej powierzchni prezentują antygen CD19.

A zatem, prowadzenie nowej terapii rozpoczyna się od chorego z chłoniakiem. W procesie zwanym plazmaferezą pobiera się jego własne limfocyty T. Następnie są one przygotowywane do bezpiecznego transportu (wylotu) do specjalistycznego laboratorium. W laboratorium limfocyty T są modyfikowane genetycznie za pomocą wirusów, tak aby potrafiły rozpoznać cel – jakim jest antygen CD19 – i go zlikwidować. W tym czasie, na kilka dni przed powrotem zmodyfikowanych już limfocytów T do chorego, pacjent „dostaje” krótką chemioterapię, aby w organizmie przygotować dla nich miejsce. Następnie zmodyfikowane limfocyty wracają z laboratorium do macierzystego szpitala, do pacjenta, gdzie następuje tzw. premedykacja, czyli podanie choremu jednego wlewu. Teraz pozostaje tylko czekać, aż „banda zabójców” – jakimi są zmodyfikowane genetycznie limfocyty T, dokona dzieła zniszczenia komórek nowotworowych.

Oczywiście, w czasie, kiedy tak zmienione limfocyty penetrują każdy zakamarek ciała pacjenta, do którego dociera krew, możemy spodziewać się działań niepożądanych. Terapia z wykorzystaniem CAR limfocytów T jest w stanie wywołać uwalnianie cytokin efektorowych jak np. czynnik martwicy nowotworu (TNF), interferonu (INF) γ czy IL-2. Cytokiny te powodują m.in. gorączkę, niedociśnienie, zaburzenia neurologiczne itd. Wymaga to leczenia przeciwciałami przeciwko IL-6 oraz kortykosteroidami. Działania niepożądane, takie jak zespół wyrzutu cytokin, czy objawy neurologiczne, wymagają bardzo dużo uwagi lekarza prowadzącego, ale w większości przypadków cofają się w krótkim czasie.

Wracając do pacjenta. Tak naprawdę posiada on w swoim krwiobiegu własne, ale odpowiednio uzbrojone limfocyty, które namierzają nieprawidłowe komórki i powodują ich apoptozę (obumarcie). Większość pacjentów może uzyskać całkowitą remisję. Oczywiście, zdarzają się tacy, którzy nie odpowiedzą na leczenie, ale możemy mieć nadzieję, że i dla nich w przyszłości znajdzie się rozwiązanie. Medycyna, jak żadna z nauk, szybko prze do przodu…

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”

1 października 2018 18:37, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Targowicz Władysław Kancelaria Prawna

ul. Mieszka I 54, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 22 72
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
Drukarnia Imedia

ul. Wodna 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 51 33
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"G4S Holdings Polska" Sp. z o.o.

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 49 26
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>

A może joga biurowa?
Co możesz zrobić dla siebie, kiedy prowadzisz siedzący tryb życia? ... <czytaj dalej>
Jak gorzowski szpital będzie się rozwijać przez kolejne 5 lat
W ostatni piątek lutego Rada Nadzorcza Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w ... <czytaj dalej>
Uwaga na Spichrzowej i Walczaka
W środę nastąpią zmiany w organizacji ruchu na terenie miasta. Spichrzowa 3 ... <czytaj dalej>
Jak to było na Teneryfie - oświadczenie klubu
W minionym tygodniu Polskę obiegł materiał dziennikarski, który w złym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Die Pacht to bogactwo. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Dwóch gości kłóciło się nad jeziorem pod Berlinem o die Pacht. Musiałem ich godzić. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
My wiemy co w Niemczech ma wartość. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
https://www.facebook.com/Uzdrowisko-Termalne-K%C5%82odawa-w-otulinie-Barlineckiego-Parku-Narodowego-101787998097422 <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej