środa 5 sierpnia 2020     Oswald, Emil, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Najwięcej pobrań do przeszczepów wykonuje szpital w Gorzowie
eGorzowska - 8335_hkImxhFwO5cio0Gd8dg.jpgNajwięcej pobrań do przeszczepów w województwie lubuskim wykonuje Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie.

Od 2010 r. w Gorzowie wykonano 105 pobrań do transplantacji, podczas gdy w Zielonej Górze - 29, Nowej Soli - 12 i Sulechowie - cztery.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji 26 stycznia w Gorzowie odbyła się konferencja promująca ideę dawstwa.

- O przeszczepach narządów trzeba mówić zawsze i głośno! Bo nie ma fabryki, która produkowałaby nowe nerki, wątroby czy serca. Nie ma takiej maszyny, która stworzyłaby ludzką krew. Dlatego nie zabierajmy organów do nieba – apeluje marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

W Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie młodzież wysłuchała osób, które dokonują pobrań narządów oraz tych, które dzięki przeszczepom żyją.

Najtrudniejsze pytanie, jakie musi zadać lekarz w najboleśniejszej chwili, gdy ktoś bliski stracił życie, brzmi: Czy wyrażacie Państwo zgodę na pobranie narządów zmarłego (rodzica czy dziecka) do przeszczepu?
- Robimy to, bo wiemy, że zmarły dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem oczekującym na przeszczepienie narządów, przedłużyć życie – mówiła podczas spotkania koordynator ds. transplantacji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Izabela Brzychcy.

Młodzież dowiedziała się, że dawcą można zostać jeszcze za życia, oddając krew lub rejestrując się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Poza tym, także za życia, można oddać nerkę lub fragment wątroby. Wreszcie, dawcą można zostać po śmierci, bo polskie prawo mówi, że każda osoba może być dawcą narządów pod warunkiem, że za życia nie wyraziła sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Poltransplant w Warszawie. Mimo to, gdy komisja lekarska orzeknie śmierć mózgu, czyli gdy nie występują odruchy pnia mózgu (takim badaniom pacjent uznany za zmarłego, jest poddawany co najmniej dwukrotnie) o zgodę na pobranie narządów lekarze pytają rodzinę zmarłego.

- Nie namawiamy was do tego byście już dziś podjęli decyzję. Każdy z was ma wybór. Bycie dawcą to nie obowiązek. Nie chcemy, żebyście działali pod wpływem emocji. To musi być świadoma i w pełni przemyślana decyzja. Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się przyczynkiem do rozmów na temat transplantacji. Porozmawiajcie o tym ze swoimi bliskimi, poinformujcie ich o swojej decyzji, niech oni też powiedzą co o tym myślą, a gdy przyjdzie obu stronom stanąć przed trudnym wyborem zdecydowanie łatwiej będzie go dokonać – apelowała Izabela Brzychcy.

Przeszczep organów i tkanek jest często ostateczną – ale co najważniejsze – skuteczną metodą ratowania ludzkiego życia. Transplantacja to prawdziwy cud medycyny. Tej metodzie leczenia nie sprzeciwia się kościół. Jest dozwolona w wielu religiach świata. Święty Jan Paweł II – Papież Polak - też propagował tę ideę. Jak sami widzicie, człowiek po przeszczepie nie jest inwalidą. Może żyć całkiem zwyczajnie – mówił trzykrotny biorca organów i pomysłodawca znanych w całym kraju oświadczeń woli Krzysztof Pijarowski, który pierwszy przeszczep wątroby przeszedł 19 lat temu, kolejny w 2009 r., a w 2012 przeszczepienia wymagała nerka.

Z przeszczepionym sercem od siedmiu lat żyje Adriana Szklarz. Wie, że jej dawcą był młody mężczyzna, dlatego dziś mówi o sobie „kobieta z męskim sercem”. Napisała też książkę o takim tytule. Rodziny dawcy nigdy nie spotkała.
- Nawet nie wiem, co mogłabym im powiedzieć. Samo dziękuję to pewnie byłoby za mało. Ale napisałam książkę pod tytułem „Kobieta z męskim sercem”. To moja historia walki o życie, które zostałoby przerwane, gdyby nie ówczesna decyzja rodziny dawcy. Bez tego nie byłoby mnie, nie byłoby mi dane patrzeć jak rośnie i rozwija się mój syn, a i on pewnie by mnie nie pamiętał, gdyby serce dla mnie nie znalazło się na czas. Dostałam je w ostatnim momencie – mówiła Adriana Szklarz.

W Lubuskiem działania na rzecz transplantacji od wielu lat są bardzo intensywne. We wrześniu 2015 r. odnowiony został list intencyjny „Partnerstwo dla transplantacji w województwie lubuskim”.
Podpisało się pod nim piętnaście osób, w tym przedstawiciele samorządów, kościoła, szpitali i innych organizacji. Swoim autorytetem wsparł go również prof. Marian Zembala, ówczesny minister zdrowia, znany kardiochirurg i transplantolog.

oprac. redakcja
foto Agnieszka WiśniewskaKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 1/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 2/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 3/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 4/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 5/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 6/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 7/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 8/9

najwiecej przeszczepow wykonuje szpital w gorzow, zdjęcie 9/9


28 stycznia 2018 21:08, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Bon Wsparcia Przedsiębiorców
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o wznowieniu konkursu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców i przeprowadzeniu naboru uzupełniającego na nowych – transparentnych ... <czytaj dalej>
Dziecko z COVID 19 w gorzowskim szpitalu
Do odwołania Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ... <czytaj dalej>
2VIII2020 - zgłoś się właścicielu
2VIII2020. Dwa i pół miesiąca temu pisałam o pewnym pomoście w ... <czytaj dalej>
31VII2020 - wstyd
31VII2020. Jeśli chcecie popsuć sobie nastrój, to koniecznie wybierzcie się na ... <czytaj dalej>
Produkcja Clinta Eastwooda
Wśród wielu propozycji kinowych na nowy tydzień wybraliśmy seans w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - cud1.jpg
Hanna Kaup:
4VIII2020 - taki przecisk
4VIII2020. Od kiedy została wyremontowana ulica Wyszyńskiego, korzysta z niej coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
3VIII2020 - bez prądu nie ma życia
3VIII2020. Bez prądu nie ma dziś życia. Wszystko co robimy, opiera ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8319:
Chcesz żyć w tym chorym miasteczku, pracować i cieszyć sie Rodziną, bądź jak mgła - naucz się znikać. Bądź jak cień - nie posiadaj twarzy <czytaj dalej>
Anonim_8553:
Znając życie zerwą wybrzuszenie i wyrównają kostką brukową a urzędnicy powiedzą OK. <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
... żeby mu ręka uschła ! <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Bobry nie atakują łódek. <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Dzisiaj w okolicy plaży w Santocznie znaleziono zakatowanego bobra. Otrzymał 30 ciosów wiosłem i jeden nożem. Oczywiście utopiony..... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej