wtorek 26 maja 2020     Filip, Paulina, Marianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przybywa alergii
eGorzowska - 7775_FcmkXK4LoQ3ju9z2RDgh.jpgRozmowa z prof. zw. dr. hab. Piotrem Kuną, alergologiem i pulmonologiem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

To prawda, że wciąż przybywa alergii?

- Tak, nadal mamy do czynienia z szybkim przyrostem zachorowań na choroby alergiczne. Obecnie w Polsce cierpi na nie co trzecia osoba, a średnio co drugie dziecko w wieku szkolnym ma jakąś postać alergii.

Co jest tego powodem?
- Wpływ cywilizacji, higienizacja i urbanizacja środowiska. Mówiąc w skrócie: im więcej betonu i asfaltu, tym więcej alergii. Tak jest w Stanach Zjednoczonych i w krajach Europy Zachodniej, tak też zaczyna być w Chinach. W każdym kraju, który się rozwija, spada liczba zachorowań na takie choroby jak gruźlica czy choroby zakaźne, a pojawia się coraz więcej alergii. Jeśli ją dobrze rozpoznamy i leczymy, nie jest ona chorobą śmiertelną. Nie jest też chorobą zakaźną. Trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba przewlekła. Dlatego nie wolno przerywać leczenia.

Na czym polega terapia?

- Najważniejsze jest zawsze prawidłowe rozpoznanie poparte rozumieniem patomechanizmu choroby. Najlepiej leczy się te choroby, których mechanizmy znamy i wiemy, jakie leki podać, by je odwrócić.
Jeśli chodzi o choroby alergiczne, oprócz wysoce skutecznych leków antyhistaminowych nowej generacji, nowością ostatnich lat są bardzo nowoczesne szczepionki antyalergiczne, podawane nie tylko w formie iniekcji podskórnej, ale podjęzykowo, w formie tabletek lub kropli. Po kilku miesiącach ich stosowania objawy alergii zaczynają słabnąć. Leczenie musi jednak potrwać kilka lat, by było skuteczne.
W szczepionkach antyalergicznych podajemy odpowiednio przygotowany antygen, który zmienia odpowiedź układu immunologicznego i wytwarza tolerancję na to, na co jesteśmy uczuleni, np. na pyłki drzew, pyłki traw, pleśnie czy roztocza kurzu domowego. Jest to jedyna uznawana na świecie terapia systemowa, która skutecznie leczy alergię wywołaną określonymi alergenami.

Co z innymi alergiami?

- Przez wiele lat borykaliśmy się przede wszystkim z alergiami wziewnymi, skórnymi, nieżytem nosa czy astmą. Teraz mamy niebywały rozwój alergii pokarmowych. Ich objawy pojawiają się często nie w przewodzie pokarmowym, ale np. na skórze (jako pokrzywka) albo jako katar czy astma.
Coraz lepiej poznajemy mechanizmy tej alergii. Wiemy, jak działa, czego unikać, ale mamy tu jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
Jeśli chodzi o alergię na ukąszenia owadów, dysponujemy bardzo dobrymi lekami, które są w 100 proc. skuteczne. Jeśli ktoś jest uczulony na jad osy czy pszczoły, to jako alergolog mogę go zapewnić, że taką chorobę jesteśmy w stanie wyleczyć całkowicie. Nie można jej lekceważyć, bo ukąszenie może się zdarzyć wszędzie - na działce, w domu, w samochodzie. I trzeba być przygotowanym na samoleczenie za pomocą odpowiednich leków.

Jak leczy się dzisiaj astmę oskrzelową?
- Tu chciałbym przypomnieć, że ogólnie możemy podzielić ją na alergiczną, wywołaną alergenami, i niealergiczną, która jest często wywołana infekcjami, np. wirusowymi. Jeśli chodzi o astmę alergiczną, to okazuje się, że ci pacjenci, którzy mają alergię na alergeny całoroczne, takie jak roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, grzyby, sierść zwierząt, chorują na zdecydowanie cięższą postać astmy niż inni pacjenci. Wymagają często stałej terapii steroidami systemowymi. Mają różne powikłania związane z tą chorobą i jej leczeniem, takie jak niewydolność oddechowa, nadciśnienie, zaćma czy jaskra. Leczenie tych powikłań jest dużo droższe niż samo leczenie astmy. Opracowano więc nowe metody terapii na alergeny całoroczne oraz ciężką postać astmy. Jest to tzw. terapia biologiczna.

Co to za leki?
- Nowym lekiem, wprowadzonym kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, jest omalizumab (anty-IgE) – przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko immunoglobulinie E. Neutralizując IgE, hamuje wczesną i późną reakcję alergiczną. Jest bardzo skutecznym i bezpiecznym lekiem w terapii astmy alergicznej, przewlekłych pokrzywek, alergicznego nieżytu nosa: 9 na 10 pacjentów, którym podajemy ten lek, może mieć normalne życie, wcześniej wielu z tych chorych było na rentach chorobowych i często nie mogło wyjść z domu ze względu na swoje dolegliwości.
Ten program leczenia astmy ciężkiej funkcjonuje w Polsce już cztery lata, jest bezpłatny dla chorych, a finansuje go NFZ, obejmuje obecnie zaledwie około 500 chorych. Kryteria włączenia do niego są bardzo ostre, znacznie ostrzejsze niż w innych krajach europejskich. W Europie terapia biologiczna w astmie stosowana jest najczęściej w takich krajach jak Słowacja, Czechy, Hiszpania i Francja.

Jakie to kryteria?
- Pacjent musi być uczulony na alergeny całoroczne, mieć ciężką astmę, która nie daje się kontrolować steroidami ani innymi lekami, wymaga albo hospitalizacji, albo systemowego domowego leczenia. Program leczenia ciężkiej astmy rozwija się, tyle że bardzo powoli. Problemem jest m.in. transport chorych do ośrodków prowadzących terapię. Uważam, że chorzy ci, którzy często są po prostu biedni, powinni być dowożeni na terapię tak, jak to się dzieje w przypadku pacjentów dializowanych.

Jakie jeszcze leki biologiczne są stosowane w leczeniu ciężkiej astmy?
- Zarejestrowane są jeszcze dwa inne nowe leki: mepolizumab i reslizumab. Mają nieco inne wskazania niż omalizumab. Stosowane są w leczeniu ciężkiej, opornej na leczenie astmy eozynofilowej, czyli takiej, która przebiega z eozynofilią we krwi obwodowej. Często jest ona również oporna na leczenie steroidami. Do tej pory nie ma programu lekowego mepolizumabem choć lek jest zarejestrowany w Polsce. Firma, która go produkuje, złożyła stosowny wniosek i czeka na decyzję Ministerstwa Zdrowia, razem z chorymi mamy nadzieję, że będzie ona pozytywna.

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”.
Warsztaty „Quo vadis medicina?” XII edycja, kwiecień 2017 r.

29 maja 2017 06:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"La Rosse" Cukiernia Arleta Cybulska

ul. Ametystowa 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 33 87
branża: Cukiernicze wyroby - produkcja <czytaj dalej>
Mościcki Zbigniew Sklep Warzywno-Spożywczy

ul. Mieszka I 65, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 59 78
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Kargulewicz Waldemar Usługi Transportowe

ul. Na Skarpie 67, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 99 89
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Chcesz załatwić sprawę z urzędnikiem? Najpierw zadzwoń
Od 19 maja wznawiają bezpośrednią obsługę mieszkańców kolejne wydziały urzędu ... <czytaj dalej>
Pokaż, że dobrze segregujesz
Spółka Inneko z miastem Gorzów ogłasza konkurs na najlepsze pomysły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
24V2020 - ruszyła giełda
24V2020. Dla zwolenników gorzowskiej giełdy towarowej przy ul. Złotego Smoka to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej