środa 13 listopada 2019     Arkadia, Mikołaj, Stanisław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie wiadomo, skąd się bierze,
ale dotyka 30-40 proc. populacji
eGorzowska - 7712_QERREIDSiWNlHUWLLxj.jpgCoraz lepsze możliwości leczenia, lecz coraz więcej chorych.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, iż z powodu alergii cierpi dziś połowa Polaków. Choroby alergiczne dotykają mieszkańców całego współczesnego świata, bez względu na poziom rozwoju danego kraju. Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą wg WHO – Światowej Organizacji Zdrowia - choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 miliony Polaków. Choroby te znacząco wpływają na jakość życia nie tylko samych pacjentów, ale też ich rodzin, generują ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. Postęp medycyny pozwala jednak na coraz skuteczniejszą walkę z alergią i astmą. Jeśli nie można ich wyleczyć, to przynajmniej udaje się je doskonale kontrolować.

Alergia to nieprawidłowa reakcja na występujące w środowisku, na ogół niegroźne substancje i czynniki, nazwane alergenami. Układ odpornościowy zamiast je zignorować, traktuje jako zagrożenie i uruchamia reakcje obronne. Słowo alergia pochodzi z języka greckiego i jest opisem tego właśnie mechanizmu – allos znaczy inny, ergos oznacza reakcję.

Przyczyny alergii nie zostały do końca poznane, lecz szacuje się, że od 40 do nawet 80 proc. alergików odziedziczyło tę skłonność po swoich przodkach.

Powszechnie występujące alergeny wziewne (dostające się do organizmu przez drogi oddechowe), będące częstą przyczyną alergii, to roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych. Alergię pokarmową wywołują np. mleko i jego składniki, białko jaja kurzego, pszenica, żyto, ryby i owoce morza, kukurydza, orzechy, miód, niektóre owoce i warzywa oraz wiele innych składników pokarmowych, w tym chemiczne dodatki do przetworzonej żywności. Ciężkie uczulenie może wywołać jad owadów błonkoskrzydłych, dość powszechna jest alergia kontaktowa na niektóre metale (np. nikiel), lateks, zdarzają się uczulenia na leki, kosmetyki itd. Lista potencjalnych alergenów jest praktycznie nieograniczona, a ich wpływ na organizm może się objawiać w różny sposób, w postaci różnych chorób: alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry, pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego, astmy alergicznej itd. Najcięższą postacią alergii jest bezpośrednio zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Diagnostyka alergii na ogół nie przysparza dziś zbyt dużych problemów, choć bywa trudna u małych dzieci. Kiedy rozpoznanie jest pewne, konieczna jest odpowiednia terapia. W alergii stosuje się wiele grup leków objawowych, lecz wszystkie one mają działanie doraźne. Jedyną skuteczną i przyczynową metodą leczenia alergii, znaną zresztą od ponad 100 lat, jest immunoterapia alergenowa, zwana potocznie odczulaniem. Terapia polega na podawaniu osobie uczulonej coraz większych dawek szczepionki zawierającej zwykle jeden, rzadko kilka alergenów, dzięki czemu organizm przyzwyczaja się stopniowo do danego czynnika i przestaje na niego reagować, nie pojawiają się objawy alergii.
Najlepsze efekty immunoterapii osiąga się w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść kota, alergeny pleśni. Do niedawna powszechnie dostępna była w Polsce jedynie immunoterapia iniekcyjna, czyli podskórne podawanie roztworu alergenu. Teraz możliwa jest także nowoczesna i nieinwazyjna immunoterapia podjęzykowa, znacznie wygodniejsza dla pacjentów, ponieważ prowadzona samodzielnie, w domu. W immunoterapii podjęzykowej stosuje się roztwór (krople) lub tabletki. W świetle wielu badań ta forma odczulania jest równie skuteczna jak immunoterapia iniekcyjna, a posiada lepszy profil bezpieczeństwa dla chorego. Dostępne są szczepionki podjęzykowe zawierające alergeny pyłków roślin oraz roztoczy kurzu domowego. Trwają starania o poszerzenie oferty o kolejne alergeny.

Naukowcy stale poszukują leków skutecznych w walce z astmą. W ogromnej liczbie przypadków jest już możliwa kontrola tej choroby, m.in. dzięki stosowaniu wziewnych glikokortykosteroidów. Leczenie inhalacyjne staje się coraz łatwiejsze, pojawiły się preparaty zwalczające objawy astmy nawet tylko dzięki przyjmowaniu leku raz dziennie. Poza lekami udoskonalane są także urządzenia do ich aplikowania. Podstawowym warunkiem sukcesu terapeutycznego pozostaje natomiast odpowiedzialność pacjenta, czyli przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Niestety, osoby cierpiące na choroby przewlekłe mają skłonność do przerywania terapii, kiedy następuje poprawa samopoczucia. W astmie takie postępowanie prowadzi jednak do kolejnego zaostrzenia choroby, dlatego lekarze propagują katalog kilku prostych zasad, których żaden chory nie powinien lekceważyć, m.in. nie zmieniać terapii, w tym leków, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Szczególnym wyzwaniem jest ciężka postać astmy, dotycząca 5-10 proc. pacjentów z tym schorzeniem. W przypadku astmy ciężkiej standardowa terapia nie przynosi efektu w postaci kontroli objawów, a ich nasilenie – duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej, niemożność swobodnego oddechu mogą stanowić zagrożenie dla życia. Przede wszystkim, zawsze znacznie pogarszają jakość tego życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. W przypadku astmy ciężkiej zwykle zachodzi konieczność stosowania glikokortykosteroidów doustnych, a te – w przeciwieństwie do glikokortykosteroidów wziewnych - obciążone są poważnymi działaniami niepożądanymi. I nawet ich częste przyjmowanie nie zawsze daje zadowalające efekty. Nadzieją dla chorych stały się nowoczesne leki biologiczne. W Polsce pacjenci mogą korzystać z ministerialnego programu lekowego leczenia ciężkiej astmy alergicznej lekiem biologicznym z grupy przeciwciał monoklonalnych o nazwie omalizumab. Jak wykazało specjalne badanie przeprowadzone na zlecenie jednej z firm farmaceutycznych, dostęp do tego programu nie jest zbyt szybki ani łatwy, jednak korzyści z przyjmowania, spektakularna poprawa stanu zdrowia, pozwalająca na powrót do aktywnego życia, przysłaniają wszystkie niedogodności. Innymi preparatami, na razie niedostępnymi w ramach programów lekowych, są mepolizumab i reslizumab.

Postęp medycyny i farmakologii budzi więc nadzieję dla wielu lekarzy i pacjentów, którzy do niedawna czuli się bezradni w walce z chorobą.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia
Foto: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=120690
5 maja 2017 05:32, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ech wy genderowcy..
A dzis wakacje! Dzięki pisowi których nie jestem zwolennikiem.
Tusk wydluzyl rok szkolny do 1 lipca zabierając dzieciakom tydzień z najlepszego czasu zycia. Wszystko w ramach gender. I dopasowania do naszego wasala Niemiec ktory nagrodził miejscem pracy naszego bohatera narodowego. A zerowkowiczom tez kazal isc od razu do szkoły zabierając rok z dziecinstwa.
Anonim_1418, 23.06.2017, 20:03, 31.0.127.184 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa ulicy Szczecińskiej
W czwartek (14 listopada) planowane jest rozpoczęcie prac na ulicy Szczecińskiej, na odcinku o długości około 350 m - od ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Zofia Paluch

ul. Walczaka 84 m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 99 34
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"Eko-Rembud-Zremb" Sp z o.o.

ul. Fabryczna 19 /20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 20 10
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>

Przebudowa ulicy Szczecińskiej
W czwartek (14 listopada) planowane jest rozpoczęcie prac na ulicy ... <czytaj dalej>
Tango Piazzola - marzenie - to będzie teatralny hit
Po sobotniej premierze spektaklu „Tango Piazzola – marzenie” emocje wypełniły ... <czytaj dalej>
Spotkania biznesowe w nowej formule
Trzy godziny trwało spotkanie przedsiębiorców przygotowane przez Wydział Obsługi Inwestora ... <czytaj dalej>
Siedem premier
Kino Helios proponuje w nowym filmowym tygodniu aż siedem premier. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
widz5328:
Nie zapomnijmy o rewelacyjnym oświetleniu, którego autorem i pomysłodawcą jest Monika Sidor, pochwalona przez samą autorkę dramatu, a o której <czytaj dalej>
ryś:
A czy prawdą jest, że Inneko RCS wywozi odpady komunalne bez odpowiedniego zezwolenia?
W Rejestrze Działalności Regulowanej
ZCG MG6 ta <czytaj dalej>
krzyś:
ciekawe jak w takim towarzystwie odnalazłby się prezes Inneko RCS?

wychowanek prezesa Artura Cz.


<czytaj dalej>
Anonim_7993:
trudnosci ze znalezieniem pracownikow wykwalifikowanych wynikaja z braku szkolen przez przedsiebiorcow i przyjmowania na staze. zamiast tego szuka sie <czytaj dalej>
Anonim_7993:
o trudnosci znalezienia pracownika za minimum krajowe po wyzszych studiach do ksiegowosci??? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej