piątek 23 sierpnia 2019     Róża, Apolinary, Filip
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie wiadomo, skąd się bierze,
ale dotyka 30-40 proc. populacji
eGorzowska - 7712_QERREIDSiWNlHUWLLxj.jpgCoraz lepsze możliwości leczenia, lecz coraz więcej chorych.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, iż z powodu alergii cierpi dziś połowa Polaków. Choroby alergiczne dotykają mieszkańców całego współczesnego świata, bez względu na poziom rozwoju danego kraju. Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą wg WHO – Światowej Organizacji Zdrowia - choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 miliony Polaków. Choroby te znacząco wpływają na jakość życia nie tylko samych pacjentów, ale też ich rodzin, generują ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. Postęp medycyny pozwala jednak na coraz skuteczniejszą walkę z alergią i astmą. Jeśli nie można ich wyleczyć, to przynajmniej udaje się je doskonale kontrolować.

Alergia to nieprawidłowa reakcja na występujące w środowisku, na ogół niegroźne substancje i czynniki, nazwane alergenami. Układ odpornościowy zamiast je zignorować, traktuje jako zagrożenie i uruchamia reakcje obronne. Słowo alergia pochodzi z języka greckiego i jest opisem tego właśnie mechanizmu – allos znaczy inny, ergos oznacza reakcję.

Przyczyny alergii nie zostały do końca poznane, lecz szacuje się, że od 40 do nawet 80 proc. alergików odziedziczyło tę skłonność po swoich przodkach.

Powszechnie występujące alergeny wziewne (dostające się do organizmu przez drogi oddechowe), będące częstą przyczyną alergii, to roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych. Alergię pokarmową wywołują np. mleko i jego składniki, białko jaja kurzego, pszenica, żyto, ryby i owoce morza, kukurydza, orzechy, miód, niektóre owoce i warzywa oraz wiele innych składników pokarmowych, w tym chemiczne dodatki do przetworzonej żywności. Ciężkie uczulenie może wywołać jad owadów błonkoskrzydłych, dość powszechna jest alergia kontaktowa na niektóre metale (np. nikiel), lateks, zdarzają się uczulenia na leki, kosmetyki itd. Lista potencjalnych alergenów jest praktycznie nieograniczona, a ich wpływ na organizm może się objawiać w różny sposób, w postaci różnych chorób: alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry, pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego, astmy alergicznej itd. Najcięższą postacią alergii jest bezpośrednio zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Diagnostyka alergii na ogół nie przysparza dziś zbyt dużych problemów, choć bywa trudna u małych dzieci. Kiedy rozpoznanie jest pewne, konieczna jest odpowiednia terapia. W alergii stosuje się wiele grup leków objawowych, lecz wszystkie one mają działanie doraźne. Jedyną skuteczną i przyczynową metodą leczenia alergii, znaną zresztą od ponad 100 lat, jest immunoterapia alergenowa, zwana potocznie odczulaniem. Terapia polega na podawaniu osobie uczulonej coraz większych dawek szczepionki zawierającej zwykle jeden, rzadko kilka alergenów, dzięki czemu organizm przyzwyczaja się stopniowo do danego czynnika i przestaje na niego reagować, nie pojawiają się objawy alergii.
Najlepsze efekty immunoterapii osiąga się w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść kota, alergeny pleśni. Do niedawna powszechnie dostępna była w Polsce jedynie immunoterapia iniekcyjna, czyli podskórne podawanie roztworu alergenu. Teraz możliwa jest także nowoczesna i nieinwazyjna immunoterapia podjęzykowa, znacznie wygodniejsza dla pacjentów, ponieważ prowadzona samodzielnie, w domu. W immunoterapii podjęzykowej stosuje się roztwór (krople) lub tabletki. W świetle wielu badań ta forma odczulania jest równie skuteczna jak immunoterapia iniekcyjna, a posiada lepszy profil bezpieczeństwa dla chorego. Dostępne są szczepionki podjęzykowe zawierające alergeny pyłków roślin oraz roztoczy kurzu domowego. Trwają starania o poszerzenie oferty o kolejne alergeny.

Naukowcy stale poszukują leków skutecznych w walce z astmą. W ogromnej liczbie przypadków jest już możliwa kontrola tej choroby, m.in. dzięki stosowaniu wziewnych glikokortykosteroidów. Leczenie inhalacyjne staje się coraz łatwiejsze, pojawiły się preparaty zwalczające objawy astmy nawet tylko dzięki przyjmowaniu leku raz dziennie. Poza lekami udoskonalane są także urządzenia do ich aplikowania. Podstawowym warunkiem sukcesu terapeutycznego pozostaje natomiast odpowiedzialność pacjenta, czyli przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Niestety, osoby cierpiące na choroby przewlekłe mają skłonność do przerywania terapii, kiedy następuje poprawa samopoczucia. W astmie takie postępowanie prowadzi jednak do kolejnego zaostrzenia choroby, dlatego lekarze propagują katalog kilku prostych zasad, których żaden chory nie powinien lekceważyć, m.in. nie zmieniać terapii, w tym leków, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Szczególnym wyzwaniem jest ciężka postać astmy, dotycząca 5-10 proc. pacjentów z tym schorzeniem. W przypadku astmy ciężkiej standardowa terapia nie przynosi efektu w postaci kontroli objawów, a ich nasilenie – duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej, niemożność swobodnego oddechu mogą stanowić zagrożenie dla życia. Przede wszystkim, zawsze znacznie pogarszają jakość tego życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. W przypadku astmy ciężkiej zwykle zachodzi konieczność stosowania glikokortykosteroidów doustnych, a te – w przeciwieństwie do glikokortykosteroidów wziewnych - obciążone są poważnymi działaniami niepożądanymi. I nawet ich częste przyjmowanie nie zawsze daje zadowalające efekty. Nadzieją dla chorych stały się nowoczesne leki biologiczne. W Polsce pacjenci mogą korzystać z ministerialnego programu lekowego leczenia ciężkiej astmy alergicznej lekiem biologicznym z grupy przeciwciał monoklonalnych o nazwie omalizumab. Jak wykazało specjalne badanie przeprowadzone na zlecenie jednej z firm farmaceutycznych, dostęp do tego programu nie jest zbyt szybki ani łatwy, jednak korzyści z przyjmowania, spektakularna poprawa stanu zdrowia, pozwalająca na powrót do aktywnego życia, przysłaniają wszystkie niedogodności. Innymi preparatami, na razie niedostępnymi w ramach programów lekowych, są mepolizumab i reslizumab.

Postęp medycyny i farmakologii budzi więc nadzieję dla wielu lekarzy i pacjentów, którzy do niedawna czuli się bezradni w walce z chorobą.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia
Foto: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=120690
5 maja 2017 05:32, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ech wy genderowcy..
A dzis wakacje! Dzięki pisowi których nie jestem zwolennikiem.
Tusk wydluzyl rok szkolny do 1 lipca zabierając dzieciakom tydzień z najlepszego czasu zycia. Wszystko w ramach gender. I dopasowania do naszego wasala Niemiec ktory nagrodził miejscem pracy naszego bohatera narodowego. A zerowkowiczom tez kazal isc od razu do szkoły zabierając rok z dziecinstwa.
Anonim_1418, 23.06.2017, 20:03, 31.0.127.184 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będzie nowy budżet. Możesz złożyć propozycję zadań
Ogłoszenie w sprawie prac nad projektem budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na 2020 rok. Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego informuje, że trwa procedura ... <czytaj dalej>
Na pocztę po gadżety
Do wszystkich Urzędów Pocztowych na terenie Gorzowa oraz w Deszcznie i Bogdańcu trafiły gadżety - kubki, magnesy, długopisy i torby ... <czytaj dalej>
Bez odwołania od decyzji wojewody w sprawie filharmonii
Prezydent Jacek Wójcicki w każdym swoim stanowisku dotyczącym funkcjonowania gorzowskich instytucji kultury podkreślał, że zależy mu na zgodnym ich współdziałaniu. ... <czytaj dalej>
Door-to-door i likwidacja barier architektonicznych
Transport typu „door-to-door” dla osób o ograniczonej mobilności oraz dostosowania architektoniczne w budynkach wielorodzinnych – to główne cele działań, które ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Warta Tourist" Sp. z o.o. Hotel "Mieszko" Restauracja "Oda"

ul. Kosynierów Gdyńskich 82, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 50 51
branża: Restauracje <czytaj dalej>
"Fokus" Sklep Spożywczo-Przemysłowy

ul. Spokojna 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 10 83
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Lubuska Pracownia Geodezyjna

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 99 82
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>

Jak latem dbać o dzieci
Bez względu na to, gdzie spędzamy czas, upalna letnia aura, ... <czytaj dalej>
Wsparcie dla rodzin
Od początku lipca złożono już ponad 3,2 mln wniosków o ... <czytaj dalej>
Dwa dni Motocyklowego Lata Party
Sztab Organizacyjny Motocyklowego Lato Party w Gorzowie zaprasza miłośników dwóch ... <czytaj dalej>
W gorzowskim szpitalu jest bezpiecznie, ale w Zielonej Górze…
W związku z tym, że w zielonogórskim szpitalu bakterię New ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2019 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Uchwała gorzowskich radnych do kosza
Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie zmiany statutu Filharmonii Gorzowskiej. Uzasadnienie pochodzi z 25 lipca. Pełna treść Rozstrzygnięcia Nadzorczego poniżej. Powinnam zacząć od "a nie mówiłam"? W ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
Hanna Kaup:
Jubileusz roku
Niedawno pisałam o ślubie roku, a to był chyba jubileusz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
To był ślub roku, czyli prezydent Wójcicki nie jest już kawalerem
To był wymarzony dzień na ślub, którym od dłuższego czasu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Propaganda na FB: Kto i jak chce wpływać na wyborców
Wraz ze startem kampanii wyborczej ruszyła akcja „Kto cię namierzył”. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu
Zbliżają się wakacje, na które coraz częściej wybieramy się samolotem. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3879:
Dajcie spokój. Widziałem na Chróściku mają frakcje osobno rozłożone.Puszczają osobno odpady selektywne na linie a nie razem z odpadami komunal <czytaj dalej>
Anonim_2567:
Anonim_5153:
Rozumiem, że tym źródłem są mieszkańcy, którzy źle segregują? <czytaj dalej>
Anonim_5153:
Anonim_2567 :
Czy widziałeś/aś kiedyś aby operatorzy śmieciarki grzebali w śmieciach i separowali "dobre od złych" odpadów? Cza <czytaj dalej>
Anonim_5654:
Mocne działania marketingowe służą albo wzmocnieniu pozytywnych działań operacyjnych albo przykryciu miernoty. <czytaj dalej>
Anonim_9327:
Przynajmniej coś robią <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej