sobota 28 marca 2020     Aniela, Sykstus, Joanna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie wiadomo, skąd się bierze,
ale dotyka 30-40 proc. populacji
eGorzowska - 7712_QERREIDSiWNlHUWLLxj.jpgCoraz lepsze możliwości leczenia, lecz coraz więcej chorych.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, iż z powodu alergii cierpi dziś połowa Polaków. Choroby alergiczne dotykają mieszkańców całego współczesnego świata, bez względu na poziom rozwoju danego kraju. Zdaniem World Allergy Organization – Światowej Organizacji Alergii, u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno schorzenie alergiczne i skala zjawiska może rosnąć. Narasta także problem astmy, na którą wg WHO – Światowej Organizacji Zdrowia - choruje na świecie ponad 235 mln osób, w tym ponad 4 miliony Polaków. Choroby te znacząco wpływają na jakość życia nie tylko samych pacjentów, ale też ich rodzin, generują ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. Postęp medycyny pozwala jednak na coraz skuteczniejszą walkę z alergią i astmą. Jeśli nie można ich wyleczyć, to przynajmniej udaje się je doskonale kontrolować.

Alergia to nieprawidłowa reakcja na występujące w środowisku, na ogół niegroźne substancje i czynniki, nazwane alergenami. Układ odpornościowy zamiast je zignorować, traktuje jako zagrożenie i uruchamia reakcje obronne. Słowo alergia pochodzi z języka greckiego i jest opisem tego właśnie mechanizmu – allos znaczy inny, ergos oznacza reakcję.

Przyczyny alergii nie zostały do końca poznane, lecz szacuje się, że od 40 do nawet 80 proc. alergików odziedziczyło tę skłonność po swoich przodkach.

Powszechnie występujące alergeny wziewne (dostające się do organizmu przez drogi oddechowe), będące częstą przyczyną alergii, to roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych. Alergię pokarmową wywołują np. mleko i jego składniki, białko jaja kurzego, pszenica, żyto, ryby i owoce morza, kukurydza, orzechy, miód, niektóre owoce i warzywa oraz wiele innych składników pokarmowych, w tym chemiczne dodatki do przetworzonej żywności. Ciężkie uczulenie może wywołać jad owadów błonkoskrzydłych, dość powszechna jest alergia kontaktowa na niektóre metale (np. nikiel), lateks, zdarzają się uczulenia na leki, kosmetyki itd. Lista potencjalnych alergenów jest praktycznie nieograniczona, a ich wpływ na organizm może się objawiać w różny sposób, w postaci różnych chorób: alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry, pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego, astmy alergicznej itd. Najcięższą postacią alergii jest bezpośrednio zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Diagnostyka alergii na ogół nie przysparza dziś zbyt dużych problemów, choć bywa trudna u małych dzieci. Kiedy rozpoznanie jest pewne, konieczna jest odpowiednia terapia. W alergii stosuje się wiele grup leków objawowych, lecz wszystkie one mają działanie doraźne. Jedyną skuteczną i przyczynową metodą leczenia alergii, znaną zresztą od ponad 100 lat, jest immunoterapia alergenowa, zwana potocznie odczulaniem. Terapia polega na podawaniu osobie uczulonej coraz większych dawek szczepionki zawierającej zwykle jeden, rzadko kilka alergenów, dzięki czemu organizm przyzwyczaja się stopniowo do danego czynnika i przestaje na niego reagować, nie pojawiają się objawy alergii.
Najlepsze efekty immunoterapii osiąga się w przypadku uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść kota, alergeny pleśni. Do niedawna powszechnie dostępna była w Polsce jedynie immunoterapia iniekcyjna, czyli podskórne podawanie roztworu alergenu. Teraz możliwa jest także nowoczesna i nieinwazyjna immunoterapia podjęzykowa, znacznie wygodniejsza dla pacjentów, ponieważ prowadzona samodzielnie, w domu. W immunoterapii podjęzykowej stosuje się roztwór (krople) lub tabletki. W świetle wielu badań ta forma odczulania jest równie skuteczna jak immunoterapia iniekcyjna, a posiada lepszy profil bezpieczeństwa dla chorego. Dostępne są szczepionki podjęzykowe zawierające alergeny pyłków roślin oraz roztoczy kurzu domowego. Trwają starania o poszerzenie oferty o kolejne alergeny.

Naukowcy stale poszukują leków skutecznych w walce z astmą. W ogromnej liczbie przypadków jest już możliwa kontrola tej choroby, m.in. dzięki stosowaniu wziewnych glikokortykosteroidów. Leczenie inhalacyjne staje się coraz łatwiejsze, pojawiły się preparaty zwalczające objawy astmy nawet tylko dzięki przyjmowaniu leku raz dziennie. Poza lekami udoskonalane są także urządzenia do ich aplikowania. Podstawowym warunkiem sukcesu terapeutycznego pozostaje natomiast odpowiedzialność pacjenta, czyli przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich. Niestety, osoby cierpiące na choroby przewlekłe mają skłonność do przerywania terapii, kiedy następuje poprawa samopoczucia. W astmie takie postępowanie prowadzi jednak do kolejnego zaostrzenia choroby, dlatego lekarze propagują katalog kilku prostych zasad, których żaden chory nie powinien lekceważyć, m.in. nie zmieniać terapii, w tym leków, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Szczególnym wyzwaniem jest ciężka postać astmy, dotycząca 5-10 proc. pacjentów z tym schorzeniem. W przypadku astmy ciężkiej standardowa terapia nie przynosi efektu w postaci kontroli objawów, a ich nasilenie – duszność, kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej, niemożność swobodnego oddechu mogą stanowić zagrożenie dla życia. Przede wszystkim, zawsze znacznie pogarszają jakość tego życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. W przypadku astmy ciężkiej zwykle zachodzi konieczność stosowania glikokortykosteroidów doustnych, a te – w przeciwieństwie do glikokortykosteroidów wziewnych - obciążone są poważnymi działaniami niepożądanymi. I nawet ich częste przyjmowanie nie zawsze daje zadowalające efekty. Nadzieją dla chorych stały się nowoczesne leki biologiczne. W Polsce pacjenci mogą korzystać z ministerialnego programu lekowego leczenia ciężkiej astmy alergicznej lekiem biologicznym z grupy przeciwciał monoklonalnych o nazwie omalizumab. Jak wykazało specjalne badanie przeprowadzone na zlecenie jednej z firm farmaceutycznych, dostęp do tego programu nie jest zbyt szybki ani łatwy, jednak korzyści z przyjmowania, spektakularna poprawa stanu zdrowia, pozwalająca na powrót do aktywnego życia, przysłaniają wszystkie niedogodności. Innymi preparatami, na razie niedostępnymi w ramach programów lekowych, są mepolizumab i reslizumab.

Postęp medycyny i farmakologii budzi więc nadzieję dla wielu lekarzy i pacjentów, którzy do niedawna czuli się bezradni w walce z chorobą.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia
Foto: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=120690
5 maja 2017 05:32, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ech wy genderowcy..
A dzis wakacje! Dzięki pisowi których nie jestem zwolennikiem.
Tusk wydluzyl rok szkolny do 1 lipca zabierając dzieciakom tydzień z najlepszego czasu zycia. Wszystko w ramach gender. I dopasowania do naszego wasala Niemiec ktory nagrodził miejscem pracy naszego bohatera narodowego. A zerowkowiczom tez kazal isc od razu do szkoły zabierając rok z dziecinstwa.
Anonim_1418, 23.06.2017, 20:03, 31.0.127.184 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pointa" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe

ul. Baczyńskiego 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 77 66
branża: Pośrednictwo pracy <czytaj dalej>
"Grot" Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. "Grota" Roweckiego 21 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 85 10
branża: Spółdzielnie mieszkaniowe, administracje <czytaj dalej>
"Stalrem" Sp. z o.o.

Al. 11 Listopada 91, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 03 66
branża: Drzwi <czytaj dalej>

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się ... <czytaj dalej>
24III2020 - zamrożenie życia
24III2020. Premier ogłosił kolejne ograniczenia związane z przemieszczaniem się i zakaz ... <czytaj dalej>
Cały kraj szyje maseczki.
Szyją i w Gorzowie
Ten pomysł zrodził się w głowie pracownicy Zespołu Szkół Odzieżowych ... <czytaj dalej>
Inny Dzień Pioniera
Zbliża się 28 marca. To Dzień Pioniera i rocznica ustanowienia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2020 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6e.jpg
Hanna Kaup:
27III2020 - niesiemy pomoc
27III2020. Sytuacja, w jakiej się znajdujemy od początku miesiąca i rosnąca ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
26III2020 - ograniczenia do dwóch osób
26III2020. Obowiązują dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Do 11 kwietnia rząd wprowadził ograniczenia ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5592:
Czas pionierów skończył się z odejściem Jędrzejczaka - powiedział towarzysz. Pionierzy Jędrzejczaka z tego forum: Put wsiegda budiet sonce...M <czytaj dalej>
Anonim_3781:
Andrzej ty znowu swoje... nie potrzebuje twoich tlumaczen tym bardziej face to face...watpliwa a tym bardziej zbedna dla mnie przyjemność ...a ruga <czytaj dalej>
Anonim_6757:
Mogę panią redaktor uspokoić. Właśnie się dowiedziałem z dobrego źródła (pracownik urząd wojewódzki) że mają wszystkie dane i wszystko j <czytaj dalej>
Anonim_6234:
ludzie maja prawo do informacji ale nie ku.. w panstwie pisowskim!
dzięki za te informacje vo myslalem ze w Gorzowie nie ma przypadkow koronawir <czytaj dalej>
Taczka :
Aleś ty naiwny. Czas pionierów i tego pomnika skończył się z odejściem Jędrzejczaka. Ale, ale jest Jan Kaczanowski, kolejarz podobno-widywany p <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej