wtorek 26 maja 2020     Filip, Paulina, Marianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jesteśmy grubasami? Czas podjąć walkę!
eGorzowska - 6389_YNuqnsYUvxJvpySKBNS.jpg45 kg nadwagi zrzucił Lubuszanin. Każdego stać na walkę z otyłością.

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ten dzień wyraźnie zaznacza potrzebę mówienia o problemie otyłości oraz sposobach radzenia sobie z nią. – Światowy Dzień Walki z otyłością jest dobrym pretekstem, aby bliżej przyjrzeć się problemowi nadprogramowych kilogramów w Polsce. Tymczasem istnieją sposoby na zdrowe i bezpieczne zrzucenie kilogramów. Dowód? W woj. lubuskim rekord wynosi ponad 45 zrzuconych kilogramów – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy.

Otyłość - epidemia XXI wieku
Światowy dzień Walki z Otyłością to doskonały moment, by zatrzymać się dłużej nad jednym z poważniejszych problemów, jakim jest otyłość. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania tej choroby potroiła się. Obecnie, w większości krajów, 30 - 80 proc. dorosłych ma nadwagę. Problem ten w różnym stopniu dotyczy wielu państw, grup społecznych, kobiet i mężczyzn, jednak w niemalże wszystkich częściach Europy liczba osób otyłych wzrasta.
Statystyki są nieubłagane. – Według najnowszych badań SW Research przeprowadzonych na zlecenie GACA SYSTEM w województwie lubuskim problem związany z dodatkowymi kilogramami ma około 33 proc. osób. W Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet, co stanowi, aż 51 proc. populacji całego kraju. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, ale przede wszystkim uświadamiać, czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje. Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość – mówi Konrad Gaca, trener i ekspert do spraw żywienia.

Przyczyny
Przyczyn otyłości można doszukać się w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych, siedzącego trybu życia, braku ruchu i niezdrowym odżywianiu.
Pocieszające jest to, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak złożonym problemem jest otyłość. Niestety, co czwarty badany nie ma świadomości, jaka to poważna choroba, a brak motywacji uważa za największą barierą w walce z nią. Ministerstwo Zdrowia w swoich działaniach pragnie zwrócić uwagę na problem nadwagi u Polaków i jej związek z chorobami nowotworowymi. Po paleniu tytoniu jest drugim powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych (nawet do 30 proc. zachorowań). Otyłość i nadwaga przyczyniają się do powstawania ok. 40 proc. nowotworów trzonu macicy i przełyku, niemal 25 proc. nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10 proc. nowotworów piersi .

Posiłki wczoraj a dziś
Dziś podstawowym narzędziem kuchennym stała się… restauracja. Coraz rzadziej jemy posiłki wspólnie z rodziną w domu. Wolimy otrzymać produkt gotowy, który jest przetworzony, niezdrowy lub wręcz szkodliwy dla naszego organizmu. Z dekady na dekadę w naszym kraju (ale również i na świecie) zmieniały się porcje serwowanych nam posiłków. Od lat 70. bardzo się powiększyły, np. duże porcje frytek i napojów gazowanych często są kilka razy większe niż wtedy, gdy wprowadzono je na rynek. Coraz większe porcje z pewnością są przyjazne dla naszej kieszeni (mniej zapłacimy, a więcej zjemy), ale nie dla zdrowia.

Wiedza o otyłości

Większość ankietowanych klasyfikuje otyłość jako epidemię XXI wieku ( 67,3 proc. kobiet i 61,5 proc. mężczyzn), ale wciąż bardzo duży procent respondentów nie traktuje tej choroby poważnie. 34,2 proc. uważa, że można podjąć się jej leczenia we własnym zakresie, natomiast aż 41,4 proc. respondentów szukałoby informacji w internetowych serwisach tematycznych (co czwarty – na portalach społecznościowych lub forach). Odsetek osób zgadzających się z tym stwierdzeniem malał wraz z wiekiem – w najmłodszej grupie wiekowej było to ponad 70 proc. respondentów, a w najstarszej 60 proc.

O czym należy pamiętać?
– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto wprowadzić w swoje życie siedem prostych zasad, które pozwolą nam kontrolować swoją masę ciała, a co za tym idzie – uchronić się od wielu chorób dietozależnych – radzi Konrad Gaca.
  • Regularność posiłków
Regularność odpowiednio zbilansowanego jedzenia gwarantuje systematyczną utratę tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że nie możemy ominąć żadnego posiłku! Powinniśmy jeść ich cztery lub pięć, w zależności od trybu życia.
  • Śniadanie
To, co zjemy rano, będzie miało wpływ na cały dzień. W śniadaniu musi znaleźć się porcja węglowodanów i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym. Nie zapominajmy też o dobrym źródle białka.
  • Kolacja
Najlepszym pomysłem na ostatni posiłek dnia, szczególnie w czasie odchudzania, jest kolacja białkowa. Ma ona niezwykle pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną, co pomaga w odchudzaniu. Sięgnijmy po chude mięso, ryby, jajka, chudy ser biały lub specjalne proteinowe koktajle.
  • Zero soli, zero cukru
Bez soli w diecie będzie można pić duże ilości wody, dzięki czemu nie tylko oczyścimy organizm, ale także przyspieszymy swój metabolizm. Cukier jest szkodliwy – on nie tylko tuczy, ale przyczynia się do powstawania wielu chorób. Jeśli w skrajnych przypadkach ktoś musi po niego sięgnąć, niech korzysta z cukru brzozowego.
  • Resumując
Wśród 18 analizowanych krajów, Polska zajmuje siódme miejsce w rankingu częstości występowania zbyt dużej masy ciała u osób dorosłych. Dlatego Światowy Dzień Walki z Otyłością jest doskonałym pretekstem do tego, by podkreślić rangę choroby, jaką jest otyłość, zainteresować społeczeństwo tematem zmieniających się nawyków żywieniowych oraz zwrócić uwagę na to, co rzeczywiście jest nam potrzebne do wyżywienia. Dlatego Konrad Gaca stworzył tzw. niezbędnik zdrowego człowieka, który ma pomóc osobom chorym na otyłość okiełznać to schorzenie.

Niezbędnik zdrowego człowieka według Konrada Gacy
1. Otyłość to choroba, nie wstydź się jej, tylko udaj się do specjalisty
2. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu
3. Spożywaj posiłki razem ze swoimi bliskimi, to zbuduje Wasze więzi i poprawi zdrowie
4. Odżywiaj się regularnie
5. Plan minimum na Twoje treningi to 3 razy tyg. 40 min spacer
6. Rób badania profilaktyczne
7. Nigdy nie zapominaj o regeneracji, sen to podstawa

Oprac. red.
foto archiwum własne


21 października 2015 17:09, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


2. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu
rzadko kiedy mam co jeść na śniadanie...

w Caritasie dają raz dziennie 900ml zupy i ćwiartkę chleba...

Jako bezrobotny - chudnę śpiąc długo - budzi mnie głód...Anonim_9839, 21.10.2015, 17:47, 159.205.76.218 ##

"3. Spożywaj posiłki razem ze swoimi bliskimi, to zbuduje Wasze więzi i poprawi zdrowie"... samotni nie chudną? Mieszkam sam... :(
Anonim_9839, 21.10.2015, 17:55, 159.205.76.218 ##

Jakbyś nie był taki upierdliwie marudny, to pewnie nie byłbyś sam.
Anonim_4287, 21.10.2015, 17:58, 89.228.146.233 ##

Mieszkam sam ale nie samotnie!
Anonim_9839, 21.10.2015, 22:54, 159.205.76.218 ##

kogo obchodzą twoje bzdety?weź się za coś pożytecznego a nie zaśmiecaj forum swoimi upodobaniami..które nikogo nie zainteresuja
Anonim_1663, 22.10.2015, 09:04, 37.131.160.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Chcesz załatwić sprawę z urzędnikiem? Najpierw zadzwoń
Od 19 maja wznawiają bezpośrednią obsługę mieszkańców kolejne wydziały urzędu ... <czytaj dalej>
Pokaż, że dobrze segregujesz
Spółka Inneko z miastem Gorzów ogłasza konkurs na najlepsze pomysły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
Hanna Kaup:
25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
24V2020 - ruszyła giełda
24V2020. Dla zwolenników gorzowskiej giełdy towarowej przy ul. Złotego Smoka to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej