piątek 29 marca 2024     Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Choroba nie tylko królewska
eGorzowska - 6125_GhiTeObYWOhnnf06MVd.jpgRozmowa z hematologiem, prof. dr hab. n. med. Krystyną Zawilską, przewodniczącą Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.

Jakie są objawy hemofilii?
- Ciężką postać tej rzadkiej choroby łatwo rozpoznać, objawia się bowiem, od wczesnego dzieciństwa, krwawieniami po drobnych nawet urazach i zranieniach. Daje także samoistne wylewy krwi, najczęściej do stawów. Po zastrzykach u chorego dziecka tworzą się krwiaki, nawet po podaniu witaminy K, co jest standardowym postępowaniem. Wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia zapobieganie krwawieniom. Istnieją postacie hemofilii, tzw. średnio ciężkie, kiedy objawy są mniej nasilone. Jest jeszcze postać tzw. łagodna, kiedy krwawienia pojawiają się tylko po urazach, ale mogą tu występować bardzo groźne krwawienia pooperacyjne. Dlatego szczególnie ważne jest rozpoznanie postaci choroby umiarkowanej i łagodnej.

Jakie badania trzeba wykonać, aby u małego dziecka rozpoznać hemofilię?

- Istotne dla postawienia prawidłowej diagnozy jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu rodzinnego. Musimy się dowiedzieć, czy w rodzinie nie było przypadków skazy krwotocznej. Ta informacja ukierunkowuje dalszą diagnostykę. 30 proc. przypadków hemofilii nie występuje jednak rodzinnie. Jest skutkiem pojawienia się nowej mutacji. Te, tzw. sporadyczne przypadki, na pewno trudniej rozpoznać. Postawienie diagnozy jest łatwiejsze, jeżeli wiemy, że w rodzinie występowała hemofilia. Podstawowymi badaniami są tzw. wstępne, przesiewowe badania krzepnięcia krwi, proste i dostępne we wszystkich laboratoriach. Dalsza diagnostyka wymaga badań specjalistycznych np. oznaczenia aktywności czynników krzepnięcia VIII i IX.

Czy dzisiaj młodzi ludzie decydując się na potomstwo, mogą sprawdzić prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z hemofilią?
- Są już możliwości badań prenatalnych, ale nie zleca się ich kobietom, które nie mają tzw. obciążenia dziedzicznego. To znaczy, w których rodzinie nie występowała hemofilia. Jest to badanie genetyczne, które określa mutacje w genie kodującym czynnik VIII lub czynnik IX. Jeśli chodzi o podstawowe, które najczęściej zdarzają się w hemofilii A, można je oznaczać w Instytucie Hematologii w Warszawie. Natomiast są już znane bardzo dobre metody oznaczania nosicielstwa hemofilii albo wykrywania hemofilii w stanie prenatalnym, niestety, w Polsce niedostępne.

Mówi się, że hemofilia to choroba królów....
- ...ponieważ poprzez potomstwo angielskiej królowej Wiktorii rozprzestrzeniła się na dworach m.in. Hiszpanii, Prus i Rosji. Takim ostatnim sławnym nosicielem hemofilii był carewicz Aleksy, który miał ciężką postać tej choroby. Często widujemy go na zdjęciach, na których jest odpowiednio ustawiony, żeby nie było widać przykurczu w obrębie stawu kolanowego. Nosicielką tej choroby - hemofilii B - była jego matka Aleksandra, wnuczka królowej Wiktorii, żona ostatniego cara Rosji, o czym przekonaliśmy się niedawno, kiedy zrobiono analizę genetyczną prochów carskiej rodziny.

Dlaczego carewicz Aleksy miał przykurcz kolana?
- Z powodu ponawiających się wylewów krwi do stawów, najczęściej właśnie kolanowych, łokciowych, skokowych. Powtarzające się wylewy powodują zmiany destrukcyjne w stawie, które z czasem się nasilają i doprowadzają do stanu, który określamy mianem artropatii hemofilowej. Jest ona bardzo częsta w Polsce u osób dorosłych, dotyczy prawie 90 proc. pacjentów chorych na hemofilię. Artropatia hemofilowa jest wynikiem braku profilaktyki, podawania niewystarczających ilości koncentratów czynników krzepnięcia, w efekcie czego wylewy były częste i doszło do dużych zmian w stawach. Artropatia jest przyczyną inwalidztwa. Nieraz zmusza pacjenta do poruszania się na wózku, ogranicza możliwości życiowe, a także zdolności do pracy. Często konieczne staje się endoprotezowanie stawu kolanowego. U tych pacjentów niezbędna jest rehabilitacja przed i po takiej operacji. Są to jednak zabiegi wykonywane w nielicznych ośrodkach, gdyż wymagają doświadczonego ortopedy i ścisłej współpracy z hematologiem.

Czy na hemofilię chorują tylko mężczyźni?
- Faktycznie, choroba niemal w 100 proc. dotyka mężczyzn. Jeśli chodzi o kobiety, to pojawia się niewielka grupa pań chorych na hemofilię, co jest związane z taką zmianą genetyczną, która nazywa się lionizacją jednego z chromosomów. Może być to także efekt związku rodzinnego chorego na hemofilię i nosicielki wadliwego genu - występuje wówczas podwójne obciążenie genetyczne - i wtedy kobieta (córka chorego na hemofilię i nosicielki) może mieć również tę ciężką chorobę. Jeśli mamy nosicielkę i zdrowego mężczyznę, to statystycznie 50 proc. chłopców zachoruje na hemofilię, a 50 proc. córek będzie nosicielkami. Jeżeli mamy dziecko chorego na hemofilię i zdrowej kobiety, to wtedy wszyscy synowie będą zdrowi, a wszystkie córki będą nosicielkami.

Terapia hemofilii jest obciążona pewnymi niebezpieczeństwami.
- To poważny problem starszych pacjentów, z których około 70 proc. jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Otrzymywali oni koncentraty czynników krzepnięcia albo mrożone osocze, które dawniej, w latach 80. ubiegłego stulecia, nie było badane (nie umieliśmy tego robić) w kierunku tych groźnych wirusów. I ci pacjenci zostali zarażeni. Często przyczyną ich śmierci nie są krwawienia, lecz skutki zakażenia: marskość wątroby, a także rak wątrobowo-komórkowy. W przypadku dzieci sytuacja przedstawia się znacznie lepiej, ponieważ obecnie koncentraty czynników krzepnięcia są bardzo bezpieczne. Zarówno dawcy, jak i same koncentraty są bardzo dokładnie badane pod kątem wirusów zapalenia wątroby typu B i C, czy wirusa HIV. Koncentraty poddawane są procesom inaktywacji wirusów. W ostatnich latach nie było przypadków zakażenia tymi wirusami wśród chorych na hemofilię. Jeszcze bardziej bezpiecznymi są preparaty rekombinowane, czyli koncentraty czynników krzepnięcia uzyskiwane metodą inżynierii genetycznej, które w tzw. trzeciej generacji nie zawierają żadnych białek pochodzących od człowieka ani białek zwierzęcych. Nie zawierają żadnych wirusów ani prionów.

Czy pacjenci mają do nich dostęp?

- Polscy pacjenci mają dobry dostęp do preparatów osoczopochodnych. Natomiast preparaty rekombinowane są zarezerwowane dla dzieci i to tylko tych, które nie otrzymały dotychczas preparatu osoczopochodnego. Nie ma to żadnego uzasadnienia medycznego, a jest to - moim zdaniem - związane wyłącznie z chęcią oszczędzania pieniędzy, ponieważ preparaty rekombinowane są znacznie droższe niż preparaty osoczopochodne. Dostęp do osoczopochodnych koncentratów czynników krzepnięcia jest dobry, zaopatrzenie bardzo się poprawiło i to jest sukces. Koncentraty te są oczywiście dla pacjenta bezpłatne, finansowane z programu Ministerstwa Zdrowia, który nazywa się „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012-2018”.

Na ile człowiek chory na hemofilię musi prowadzić oszczędzający tryb życia?
- U dzieci chorych na ciężką postać hemofilii realizujemy program profilaktyki krwawień. Polega na toczeniu (podawaniu) deficytowego koncentratu czynnika krzepnięcia w hemofilii A trzy razy w tygodniu dożylnie, a w hemofilii B - dwa razy. Umożliwia to dzieciom prowadzenie normalnego trybu życia, chodzenie do szkoły, a nawet zajęcia sportowe. Powinny one jednak unikać sportów urazowych.

Pacjenci z hemofilią zawsze powinni nosić czynnik krzepnięcia przy sobie?
- Trudno tego od nich wymagać, podobnie jak trudno przewidzieć, co każdemu z nas może się zdarzyć w drodze do pracy czy szkoły. W przypadku chorego na hemofilię czas podania czynnika krzepnięcia ma duże znaczenie w sytuacji np. wylewu krwi czy urazu. Ogranicza bowiem ilość krwi, która się wylała na przykład do mózgu i może uratować pacjenta nawet przed śmiercią. Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię stara się, aby książeczka, którą chorzy noszą przy sobie, była uznana za dokument oficjalny, żeby pogotowie lub SOR uznały za obowiązującą zasadę, że takiemu choremu trzeba w pierwszej kolejności podać koncentrat czynnika krzepnięcia. W książeczce zawarte są także informacje o hemofilii, jaka jest aktywność czynników krzepnięcia, jaką ilość i jakiego preparatu trzeba podać w każdym przypadku. Nie zawsze jednak to jest respektowane.

Czynniki krzepnięcia są drogie.

- Są bardzo drogie. Szczególnie czynniki rekombinowane, ale Ministerstwo Zdrowia dysponuje pulą na zakup tych koncentratów, to jest przewidziane w programie, i suma ta przekracza 200 milionów złotych na rok.

Kiedyś hemofilia to był wyrok...
- W leczeniu hemofilii nastąpił bardzo duży postęp. Średnia życia chorych mężczyzn nie odbiega od średniej całej populacji. Według zaleceń Parlamentu Europejskiego optymalnym sposobem leczenia hemofilii jest stworzenie ośrodków kompleksowej opieki, które zapewniają choremu dostęp do hematologa, ortopedy, stomatologa, fizjoterapeuty, specjalisty chorób zakaźnych, chirurga, psychologa i do laboratorium wykonującego badania krzepnięcia krwi.

Mamy takie ośrodki w Polsce?
- Niestety, nie. Narodowy Program przewidywał ich utworzenie w 2013 roku, ale do tej pory nie zostały uruchomione.

Przeważyły finanse?

- Specjalistów mamy i mogłyby takie ośrodki powstać. Blokują to rozwiązanie sprawy organizacyjne oraz zaniżona przez NFZ wycena procedur. Nie tracę jednak nadziei, że z biegiem lat takie specjalistyczne ośrodki powstaną. Pacjenci na nie czekają!

Oprac. redakcja
wg Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”
foto Wikipedia

15 czerwca 2015 22:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komunikacja miejska w święta

Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. 30 marca (sobota): linie tramwajowe nr 1, ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Villa Estetica Urszula Kolasińska

ul. Żwirowa 39 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 604 468 260
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
Firma Handlowo-Usługowa Tadeusz Fredyk Grupa Budowlana MTF

ul. Władysława Łokietka 11 c, Gorzów Wlkp.
tel. 696 065 725
branża: Budowlane usługi - brukarstwo <czytaj dalej>
"Melgaz" Sp.j. Hurtownia AGD

ul. Grobla 24, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 57 43
branża: Artykuły gospodarstwa domowego - hurt <czytaj dalej>

Trudna walka o siebie
KIno Helios na świąteczny czas proponuje różnorodne gatunkowo filmy. Moż ... <czytaj dalej>
Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
Koniecznie czytajcie Pegaz Lubuski
Pierwszemu w tym roku numerowi czasopisma literackiego Pegaz Lubuski pod ... <czytaj dalej>
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
admin ego:
Wielkanoc w Danii
Wielkanoc (Påske) trwa w Danii już od wczoraj. Nie, żeby ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła wymaga zmian
Jak dobrze, że nie jesteśmy maturzystami. Pisze do mnie nauczycielka akademicka, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4788:
Ci radni są do d..y wszyscy <czytaj dalej>
Anonim_4788:
Słusznie odjęto punkty. Cyjanek to nie morfina. Pisać o czymś czego się nie wi to zwymyślanie i brak wiedzy więc punkty jak najbardziej uzasadn <czytaj dalej>
Anonim_2329:
Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowa <czytaj dalej>
FFFF:
Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanyc <czytaj dalej>
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej