piątek 14 sierpnia 2020     Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Ten sam szpital, ale nie taki sam
eGorzowska - 5521_bNaAfKcMUdJ28kXkTWBQ.jpg- Cieszy nas, że coraz częściej pacjenci polecają nas swoim bliskim. To ten sam szpital, co przed rokiem, ale nie taki sam - powiedział w rocznicę przekształcenia gorzowskiej placówki w spółkę prawa handlowego dyr. ds. medycznych Adam Ostrowski.

Szpital w Gorzowie zamknął pierwszy rok działalności w formie spółki. Stał się nią 6 września 2013 r. po wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego jako Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki. Dzień wcześniej miał na swoim koncie 270 mln zł długu - dziś ok. 80 mln zł (to pożyczka na 15 lat od zarządu województwa; pierwszą ratę spłaci w grudniu tego roku), zatrudniał 270 lekarzy - dziś 306. Po roku pracy zgromadził na swoim koncie 23 mln zł, które pozwalają na myślenie o poważnych i wielomilionowych inwestycjach, do których potrzebny jest wkład własny. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydał 6,6 mln zł na nowy sprzęt medyczny.

O procesie przekształcenia i osiągniętych w minionym roku sukcesach na rocznicowej konferencji prasowej zorganizowanej 15 września mówił prezes spółki Piotr Dębicki.
- Od kilkunastu lat szpital borykał się z problemami. Rok temu dostał nową szansę. Postaraliśmy się jej nie zaprzepaścić. Nie tylko się bilansujemy, ale jesteśmy w stanie wypracować zysk. Jeśli chodzi o przychody, to w historii szpitala osiągnęliśmy wynik nienotowany, bo 206 mln zł - mówił.

Podkreślił również zadowolenie z pozyskania kadry, a co najważniejsze - dobrej i merytorycznej rady nadzorczej, w której zasiadają nie tylko fachowcy od zarządzania, ale też prawnicy i ekonomiści. Szefostwo szpitala jest zadowolone z podwyższenia jakości usług oraz obsługi personelu, ale także planów inwestycyjnych.

Przed 6 września 2013 r. każdego miesiąca komornicy zabierali z kont szpitala 4 mln zł. Dług rósł i nie było mowy o rozwoju. Ale już w pierwszym kwartale po przekształceniu spółka wygenerowała około 12 mln zł zysku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zainwestowała w nowy sprzęt ponad 6,6 mln zł. Dzięki temu szpital wzbogacił się o 150 różnych aparatów i urządzeń medycznych, w tym RTG z ramieniem C, myjnie endoskopowe, tory wizyjne. Wkrótce będzie wykonywać badania na nowym aparacie ESWL, rezonansie magnetycznym czy tomografie komputerowym SPECT-CT. Warto dodać, że oczekiwanie na badanie NMR skróciło się z trzech miesięcy do miesiąca, gdyż pracownia działa sześć dni w tygodniu od 7.30 do 22.00.

Zarząd spółki zrealizował nałożone przed rokiem przez Urząd Marszałkowski zadania. Teraz pracuje nad rozbudową szpitala o pawilon wielofunkcyjny. Będą w nim: Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Oddział Reumatologii i Chorób Płuc, pomieszczenia do chemioterapii dziennej i jednodniowej, Centralna Pracownia Leków Cytostatycznych i Zespół Poradni Onkologicznych z gabinetami: poradni onkologicznej, chirurgii onkologicznej, hematologicznej, radioterapeutycznej, psychoonkologii i leczenia bólu oraz ginekologicznym. Szacuje się, że wybudowanie Gorzowskiego Centrum Onkologii będzie kosztowało ok. 30 mln zł.

- To sukces na skalę krajową - tak o procesie przekształcenia gorzowskiego szpitala w spółkę prawa handlowego powiedziała marszałek Elżbieta Polak. - Spółka nie tylko się bilansuje, ale przede wszystkim ma zysk. Planowaliśmy rozwój tego szpitala i tak się stało. Teraz szpital jest w dobrych rękach i jest mądrze zarządzany - dodała.

Prezes Dębicki zdradził, że plany na najbliższe lata zakładają realizację inwestycji na ok. 155 mln zł. Jeśli konieczny byłby tylko 15-procentowy wkład własny, trzeba mieć na koncie co najmniej 23 mln zł. Zysk, jaki udało się wypracować w minionym roku, pozwala myśleć optymistycznie. Obecnie najważniejsze jest utworzenie Gorzowskiego Centrum Onkologii z ośrodkiem radioterapii. Inwestycja znalazła się w Strategii Polski Zachodniej oraz Kontrakcie Terytorialnym i znajdzie zewnętrzne finansowanie również z programu onkologicznego (na wyposażenie).

W najbliższym czasie szpital wymieni osiem wind w głównym budynku. Stare i wysłużone zostaną zastąpione nowymi ze stali nierdzewnej i automatycznym sterowaniem lepszym od obecnego. Sama stolarka przeciwpożarowa będzie kosztowała ok. 3 mln zł. Poza tym, do końca roku ma być wyremontowany Oddział Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej. Zarząd twierdzi, że za rok szpital zyska nowy budynek, w którym znajdzie się zespół poradni onkologicznych.
- Za pediatrią, tam gdzie dziś jeszcze straszą stare fundamenty, powstanie nowe ramię szpitala. A potem przyjdzie czas na kolejne plany, których dziś jeszcze nie zdradzimy - powiedzieli prezesi Piotr Dębicki i Ryszard Hatała.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 1/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 2/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 3/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 4/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 5/6

ten sam szpital ale nie taki sam, zdjęcie 6/6


16 września 2014 08:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


19 marca w Gorzowie:
"Cały szpital będzie musiał być przygotowany do opieki nad pacjentem z chorobą nowotworową. Mam tu na myśli zabiegi chirurgiczne na wysokim poziomie. Operacje raka: szyjki macicy, piersi, trzustki, krtani i inne."
I co się udało?
Duży zysk Szpitala, 16.09.2014, 16:10, 83.20.92.170 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dożynki diecezjalne
Diecezja zielonogórsko-gorzowska włączy się w zaproponowaną przez biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego inicjatywę czuwania modlitewnego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W kościołach ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz wiemy, że w tym roku będzie trudniej, bowiem do rywalizacji ... <czytaj dalej>
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Azalia" Hurtownia Kwiatów Anna Duchnik

ul. Poznańska 48, Gorzów Wlkp.
tel. 722 162 195
branża: Rośliny, nasiona, cebulki - hurt <czytaj dalej>
Hrybacz Zofia Księgarnia

ul. Matejki 80, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 85 10
branża: Księgarnie <czytaj dalej>
"Herz-Polska" Sp. z o.o.

ul. Makowa 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 86 84
branża: Samochody - części, akcesoria - hurt <czytaj dalej>

11VIII2020 - awantura o elewację
11VIII2020. Nie tylko mnie nieco poniosło w czasie porannego pisania felietonu. ... <czytaj dalej>
Radni na kwarantannie
U jednego z radnych wojewódzkich wykryto COVID-19. W związku z ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz ... <czytaj dalej>
Czy Twoja Karta Mieszkańca jest ważna?
Gorzowska Karta Mieszkańca skończyła dwa lata. Jeśli chcesz nadal korzystać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2503.jpg
Hanna Kaup:
14VIII2020 - nagłe olśnienie - aktualizacja
14VIII2020. Z pewnością każdy doznał kiedyś olśnienia i dostrzegł coś, co ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
13VIII2020 - wrzosówki na gorzowskich murawach
13VIII2020. To, co na zdjęciu srebrzy się pośród traw i zarośli ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1732:
Aninom 1459 masz problemy z czytaniem i rozumiem.ale to chyba dzisiaj polska norma. <czytaj dalej>
Anonim_1459:
Czyli chcemy żeby było czysto, ale... i tutaj setka powodów dla których się "niedasie". Zamiast pochwały postawy obywatelskiej, przypi <czytaj dalej>
Anonim_8291:
Rozsądny komentarz <czytaj dalej>
Anonim_1732:
Słuszna krytyka i trzymanie ręki na pulsie. Gdyby nie to, byłoby jeszcze gorzej. <czytaj dalej>
1378:
Do anonim 2891. Jaki lament? To nasze pieniądze są marnotrawione, to my patrzeliśmy na bałagan na tej inwestycji, to "nasi" urzędujący <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej