sobota 20 kwietnia 2024     Agnieszka, Teodor, Czesław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Rezonans magnetyczny – podróż do wnętrza ciała
eGorzowska - 5303_lltnY6Ybl6XnyeNwpSR.jpgOd zarania dziejów lekarze poszukiwali sposobu, aby wejrzeć do wnętrza ludzkiego organizmu. Aż do XX wieku nie było to możliwe bez skalpela. Potem przyszedł Rentgen – prawdziwy przełom, który zadziwiał swoimi możliwościami, ale towarzyszyły mu skutki uboczne – szkodliwe promieniowanie. Przez kilka dekad nikt nie przypuszczał, że będzie możliwe podglądanie wnętrza organizmu inną metodą, na dodatek bezpieczną. Druga rewolucja diagnostyczna nastąpiła w latach 70., gdy zaczęto stosować rezonans magnetyczny. Dzisiaj nie można sobie wyobrazić nowoczesnej diagnostyki większości chorób, w szczególności raka, bez obrazowania MRI (ang. magnetic resonance imagining). Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, jest nieszkodliwe i nieinwazyjne, nie niesie żadnych skutków ubocznych. Otrzymywane trójwymiarowe obrazy wnętrza ciała wręcz zaskakują precyzją, stanowiąc niezastąpione narzędzie dla diagnosty.

Badanie jest jednak głośne – emisji pól magnetycznych towarzyszy silny hałas. Nie każdy go toleruje, mimo stosowania zatyczek do uszu czy nauszników ochronnych. Wielkim krokiem naprzód technologii MRI jest cichy skaner magnetyczny. Pozwala on wykonać badanie, któremu nie towarzyszy już hałas, lecz co najwyżej nieuciążliwy lekki szum. Ta technologia jest już obecna także w Polsce. Jako pierwszą w naszym kraju zastosowało ją Centrum Diagnostyczne HELIMED w Opolu.

Zasada działania MR
Obecnie technika MRI rozwija się w kierunku badań specjalistycznych, upowszechniają się przystawki do precyzyjnego badania głowy lub piersi (mammografii). Zwiększa się komfort badania, skraca jego czas. Najnowsze osiągnięcia to badanie ciche, bez uciążliwego hałasu o ogromnym nasileniu, który dotąd był uciążliwą cechą badań MRI. Obrazowanie magnetyczno-rezonansowe opiera się, mówiąc w skrócie i uproszczeniu, na stałych pomiarach oddziaływania sztucznie wytworzonego pola magnetycznego na próbkę (np. komórki ludzkiego organizmu). Pole magnetyczne przechodząc przez próbkę wzbudza fale radiowe, ich zmiany są mierzone, a komputer zapisuje je w postaci przestrzennych obrazów.
Obraz otrzymywany w technice MRI nie jest zdjęciem (jak w przypadku rentgena, czy wykorzystującego promieniowanie jonizujące tomografu CAT). Obraz w MRI jest to skomputeryzowana mapa sygnałów radiowych wysyłanych przez atomy ludzkiego ciała pod wpływem silnego pola magnetycznego.

Wskazania
Trudno dziś o obszar terapeutyczny, który nie korzystałby z obrazowania MRI. Jest to technika najbardziej optymalna np. w onkologii. Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego i jest szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi, co wykorzystywane jest często do badania mózgu, mięśni i serca. Obrazowanie metodą MRI wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego ciała.

Przeciwwskazania
Wszczepiony rozrusznik serca, metalowe ciała obce w tkankach miękkich (np. klipsy naczyniowe po operacjach laparoskopowych lub odłamki w sąsiedztwie naczyń, narządów miąższowych lub w oku, płytki ortopedyczne, itp.) lub klaustrofobia. Przeciwwskazaniem może być także nadwrażliwość na hałas, gdyż efektem ubocznym pracy generatorów pola magnetycznego jest głośny, nieprzyjemny dźwięk. Pacjent chroni się przed nim za pomocą zatyczek do uszu.

Przebieg badania

Wykonanie badania nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne, chociaż może wywołać uczucie lekkiego dyskomfortu w związku z koniecznością pozostania przez kilkanaście minut w jednej pozycji. Podczas badania wymagane jest leżenie bez ruchu, ponieważ ma to wpływ na jego jakość. Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia, ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi. Ważne jest, żeby wejść do sali, w której znajduje się aparat do rezonansu magnetycznego, w luźnym ubraniu pozbawionym metalowych elementów np. guzików, bez paska, zegarka, kluczy, kart płatniczych i telefonów komórkowych (mogą ulec rozmagnesowaniu). W przypadku badania głowy i oczodołów nie robimy makijażu i rezygnujemy z lakieru do włosów. Kosmetyki zawierają drobinki metali, które fałszują wyniki.

Najnowsze techniki diagnostyczne w badaniu MRI
Najnowocześniejsze urządzenia do badania MRI redukują najważniejsze niewygody związane z badaniem. Znacznie zmniejsza się uczucie ciasnoty poprzez zapewnienie większej średnicy gantry - tunelu, w którym przebywa pacjent podczas badania. Badanie trwa ponadto krócej, co wpływa pozytywnie tak na chorego, jak i na jakość obrazowania, a to z kolei pozwala lekarzowi dokładniej postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Na koniec najważniejsze – najnowocześniejsza technologia MRI redukuje uciążliwy hałas podczas badania. Pierwszy w Polsce aparat pozwalający na obrazowanie tzw. sekwencją cichą działa w klinice Centrum Diagnostycznym HELIMED w Opolu.

Historia - MRI KALENDARIUM
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) to nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza obiektów. Ma przede wszystkim zastosowanie w medycynie, gdzie jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej (tomografii). W fizyce stosowano tę technikę od bardzo dawna, w medycynie zagościła w latach 70. Jednak prawdziwy postęp to lata 90., a druga młodość tej techniki to XXI wiek.

Wszystko zaczęło się od odkrycia genialnego wynalazcy serbskiego pochodzenia, Nikoli Tesli. W 1882 r. w Budapeszcie odkrył on wirujące pole magnetyczne. Było to fundamentalne odkrycie w fizyce, które pozwoliło, między innymi, na skonstruowanie wydajnych silników elektrycznych – takich, jakie stosujemy obecnie.

W 1956 r. jednostka Tesli została oficjalnie uznana za jednostkę określającą moc pola magnetycznego urządzeń do rezonansu magnetycznego (MRI). Im silniejsze pole magnetyczne, tym silniejsze odbicie sygnału od cząstek ciała i lepsza jakość obrazów MRI.

Maszyny do MRI dzielimy według ich mocy wyrażonej w Teslach:
• Maszyny niskiego pola: poniżej 0,2 Tesli
• Maszyny średniego pola: 0,2 – 0,6 Tesli
• Maszyny wysokiego pola: 1 - 3 Tesli i więcej

Obecnie na świecie dostępne są już pojedyncze aparaty dysponujące mocą 7 Tesli, jednak typowy aparat dysponuje polem o mocy 2-3 Tesli.

W 1937 r. profesor Uniwersytetu Kolumbia Isidor I. Rabi zauważył, że jądra atomowe umieszczone w silnym polu magnetycznym zaczynają pochłaniać i emitować fale radiowe. Rozwinięcie tego odkrycia doprowadziło go do nagrody Nobla.

W 1971 r. dr Raymond Damadian, fizyk i eksperymentator pracujący nad wczesnymi technikami MRI w centrum medycznym na nowojorskim Brooklynie zauważył, że komórki nowotworowe poddane polu magnetycznemu dają inny obraz niż komórki zdrowe. Było to spowodowane większą zawartością wody, a tym samym wodoru w komórkach nowotworowych. Gdy maszyna MRI została wyłączona, komórki rakowe jeszcze przez krótki czas emitowały promieniowanie radiowe. Stąd tylko kwestią czasu było takie przetworzenie otrzymywanych fal radiowych, aby powstał obraz, na którym widać wnętrze ciała oraz ewentualne zmiany patologiczne.

W 1973 r. Paul Lautebur, chemik i pionier rezonansu magnetycznego z Uniwersytetu Stanowego Nowy Jork, stworzył pierwszy obraz MRI, wówczas jeszcze bardzo niedoskonały. W lipcu 1977 r. zespół, w którego składzie był wspomniany dr Damadian wykonał pierwszy pełny skan ludzkiego ciała pod kątem diagnostyki raka. Skan wykonano na pierwszym prototypowym aparacie MRI. Obraz wówczas uzyskany byłby dziś uznany za niewystarczający, jednak był to epokowy sukces. Można było obrazować ludzie ciało bez użycia szkodliwych promieni rentgena, choć ogromnym kosztem i z bardzo niedoskonałym wynikiem. To się jednak miało zmienić.

W 1982 r. ilość aparatów do MRI na świecie można było policzyć na palcach obu rąk. Obecnie są ich tysiące. W samej Polsce – około 200. Wraz z upowszechnieniem techniki ogromnie spadała cena aparatu (nadal są to sumy milionowe, lecz już nie liczone w dziesiątkach milionów dolarów), skracał się czas badania i poprawiała się jakość otrzymywanych obrazów. Technika upowszechniła się i dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną diagnostykę bez MRI, a w szczególności onkologia nie może się obyć bez tej metody.

Jak cicho pracuje rezonans magnetyczny z Silent Scan można sprawdzić klikając: http://bit.ly/14krJ3O.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

22 czerwca 2014 21:20, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa

ul. Teatralna 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 60 22
branża: Szkoły - wyższe - publiczne <czytaj dalej>
Wyceny i Doradztwo Elżbieta Leciejewska

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 62 40
branża: Rzeczoznawcy <czytaj dalej>
"Terebint" Usługi Informatyczne

ul. Piłsudskiego 11 e/7, Gorzów Wlkp.
tel. 606 631 478
branża: Informatyka <czytaj dalej>

Propozycje miejskiego wsparcia dla AJP
W czasie nadzwyczajnego posiedzenia senatu Akademii im. Jakuba z Paradyża ... <czytaj dalej>
Ostatnie 100 dni mojego życia
Poznajcie Piotrka, wrażliwego, dobrego, ambitnego i z pozoru uśmiechniętego faceta ... <czytaj dalej>
Marta Bejnar-Bejnarowicz wkrótce nie radna
Najaktywniejsza radna Rady Miasta Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz przyjmuje stanowisko architekta ... <czytaj dalej>
Koniec blokowania S3 na węźle Myślibórz
Rolnicy blokujący trasę S3 nie dostali zgody na przedłużenie protestu. Tydzień ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - uniejow.jpg
admin ego:
Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn
W przeddzień rocznicy powstania. Ostatnia wola i testament Geli Seksztajn. (1907, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wędrując ciemnym korytarzem
Jak najlepiej świętować Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków? Oczywiście oglądając je. Właśnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej