środa 12 sierpnia 2020     Klara, Lech, Julian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Guru polskiej hematologii w Gorzowie
eGorzowska - 5176_a0n3Uts7nl3cRMCgqmLz.jpg– Potwierdzam, że w Gorzowie na oddziale hematologii pacjenci są leczeni zgodnie z najlepszymi współczesnymi standardami – powiedział profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak w czasie konferencji prasowej.

Profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak, konsultant krajowy, guru polskiej hematologii, 13 maja odwiedził gorzowski szpital. Na oddziale, którym kieruje dr Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, uczestniczył w lekarskim obchodzie pacjentów.

– Potwierdzam, że w Gorzowie na oddziale hematologii pacjenci są leczeni zgodnie z najlepszymi współczesnymi standardami – powiedział w czasie konferencji prasowej. – Oddział na tle innych w Polsce prezentuje się bardzo dobrze. Część kadry jest nowa, dlatego trzeba dać jej jeszcze trochę czasu, aby móc ocenić ich pracę. Natomiast sprzęt, możliwości diagnostyczne i nowe dziecko, czyli pododdział dziennej chemioterapii, są na wysokim poziomie. Do pełnego rozwoju hematologii niewątpliwie potrzebna jest tzw. cystometria przepływowa, która pomaga w diagnozowaniu wszelkich odmian białaczek – zapewnił profesor, który w 1984 wykonał pierwszy udany zabieg przeszczepienia szpiku w Polsce.

Krajowy konsultant do spraw hematologii prof. Jędrzejczak, na co dzień kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, będzie wspierał rozwój oddziału w gorzowskim szpitalu.

– Duży ukłon należy się panu profesorowi z naszej strony, że zgodził się tu przyjechać, spędzić z nami cały dzień i służyć wsparciem w naszych rozwojowych planach. Profesor Jędrzejczak w życiu już wszystko udowodnił. Tym bardziej należy mu się podziękowanie, że chce pomagać w realizacji naszych ambitnych planów, także – co jest szczególnie ważne – w kwestii szkolenia lekarzy – powiedział prezes szpitala Piotr Dębicki, który szuka naturalnych sprzymierzeńców u specjalistów najwyższej klasy. Poza prof. Jędrzejczakiem uzyskał również wsparcie prof. Mariusza Ratajczaka, specjalisty hematologii eksperymentalnej.

– Choroby hematologiczne spadają na ludzi nagle, bez udziału z ich strony – mówił w Gorzowie prof. Jędrzejczak. – To straszny dopust Boży. One grożą śmiercią w krótszym lub dłuższym okresie, dlatego lekarze tej specjalizacji mają szczególną misję ratowania życia w sensie dosłownym. Jako hematolog żyję dziś w szczęśliwym czasie. Kiedy zaczynałem pracę, ta choroba kończyła się po tygodniu, dwóch lub trzech od zdiagnozowania. Dziś wiele z jej odmian można całkowicie wyleczyć.

Niestety, jak przyznaje profesor, nie istnieje właściwie żadna prewencja w przypadku tych chorób.
– Natomiast w odniesieniu do niektórych chorób krwi ma znaczenie wczesna diagnostyka oraz prewencja wtórna i trzeciorzędowa, czyli zapobieganie powikłaniom leczenia. To jest ważne również z tego względu, że oprócz niebagatelnych kosztów leczenia przeciwnowotworowego u chorych, bardzo znaczną część kosztów stanowią koszty leczenia wspomagającego – uzupełnił.

Choć konferencja prasowa była poświęcona rozwojowi Oddziału Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w kontekście rozszerzania usług onkologicznych świadczonych przez gorzowską lecznicę, profesor Jędrzejczak odpowiedział również na pytanie dotyczące coraz bardziej popularnego w ostatnich latach pobierania krwi pępowinowej, jej przechowywania i wykorzystywania.

– To jest działalność biznesowa, która nie ma żadnego praktycznego znaczenia z punktu widzenia niesienia pomocy chorym – powiedział z pełnym przekonaniem. – Praktycznie – poza pojedynczymi przypadkami – ta krew nie jest wykorzystywana, choć przez firmy, które się tym zajmują, traktowana jak polisa na życie. Zdarzają się pojedyncze przypadki, gdy jest bankowana krew jednego dziecka, natomiast w rodzinie drugie zachoruje na białaczkę w momencie, gdy tamto, zgodne tkankowo, nie może oddać szpiku czy komórek krwi obwodowej. I nie kwestionuję tych przypadków. Jednakże nie ma medycznego uzasadnienia do bankowania własnej krwi pępowinowej, aczkolwiek marketing firm zajmujących się tym biznesem, jest bardzo agresywny. Sam się z tym zetknąłem, gdy prawie siedem lat temu zostałem tatą. Mojej żonie przebywającej w szpitalu mówiono, że jest w Warszawie taki głupi profesor Jędrzejczak, który twierdzi, że pobieranie krwi pępowinowej nie ma sensu. Prawda jest taka, że nie ma takiego uzasadnienia, by pobierać krew pępowinową. To nie jest tylko moja prywatna opinia. Na ten temat jest wiele oficjalnych dokumentów, łącznie z opinią Europejskiej Rady do Spraw Etyki w Nauce i Technologii.

Tekst i foto Hanna Kaup
Foto szpital

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 1/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 2/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 3/4

guru polskiej hematologii w gorzowie, zdjęcie 4/4


13 maja 2014 23:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


OPINIE PACJENTÓW KIEROWANYCH NA DZIENNĄ CHEMIOTERAPIĘ SĄ ZGOŁA INNE- WYSTARCZY PODŁUCHAĆ NA PSEUDO POCZEKALNI WYODRĘBNIONEJ Z HOLU GŁÓWNEGO SZPITALA.ZGOŁA WSZYSCY MAJĄ DOŚĆ TRAKTOWANIA ICH W SPOSÓW PRZEDMIOTOWY, WIELOGODZINNEGO OCZEKIWANIA NA NIE WIADOMO CO, BO PRZYJMUJE TAM PANI LEKARZ , KTÓREJ OPIECE BYŁO BY ŻAL POWIERZYĆ KAMIENIE, A NIE CHORYCH SŁABYCH LUDZI.PANI ORDYNATOR WINNA ZMIENIĆ SWOJE PARCIE NA MEDIA I SWOJĄ KARIERĘ NA ORGANIZACJĘ PRACY PODOODZIAŁU.KILKAKROTNY TAM WIELOGODZINNY POBYT BEZ ŻADNYCH EFEKTÓW I LECZENIA PODDAJE W WĄTPLIWOŚĆ SKUTECZNOŚĆ LECZENIA.W TAKIM TEMPIE TO CAŁKIEM ZDROWEGO MOŻNA UŚMIERCIĆ.
Anonim_6629, 29.05.2014, 12:12, 150.254.196.114 ##

Def. Pani Brzeźniakiewicz : bizneswoman, ordynator no i wreszcie lekarz ..
Może warto przypomnieć szanownej Pani doktor definicje jej zawodu, który wierzę, ze robiła z powołania.
Na tę chwilę oddział hemiologii nie spełnia żadnych standardów oprócz ładnych kolorów ścian. Nie sugerujcie się Państwo wypowiedzią Pana profesora z Warszawy, ponieważ wśród lekarzy każdy sobie ręce myje. Taki zawód... oczywiście z całym szacunkiem do profesora. Pozdrawiam i ci którzy mogą nie pozwólcie się leczyć w tym szpitalu.
Anonim_2924, 14.08.2017, 11:17, 188.22.72.153 ##

Pani która żądzi prezesem jak ona mu zagra tak prezes tańczy żądzi szpitalem ludzi najniszego poziomu ma zanic mobiguje
Anonim_8191, 10.07.2020, 11:28, 31.0.67.198 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dożynki diecezjalne
Diecezja zielonogórsko-gorzowska włączy się w zaproponowaną przez biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego inicjatywę czuwania modlitewnego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W kościołach ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz wiemy, że w tym roku będzie trudniej, bowiem do rywalizacji ... <czytaj dalej>
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Full Kolor" Krzysztof Szot

ul. Ogińskiego 14 a m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 501 028 826
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
Foltyński Bogdan Usługi Geodezyjne

ul. Obrońców Pokoju 7 /8, Gorzów Wlkp.
tel. 693 857 295
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>
PKS Gorzów Wlkp. Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 93 85
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

9VIII2020 - koncert z The Sunny Side Band
9VIII2020. Wczoraj w Zbąszynku i Kostrzynie nad Odrą, a dziś w ... <czytaj dalej>
7VIII2020 - historia Ziem Zachodnich
7VIII2020. Ziemie zachodnie kryją wiele pozostałości po czasach, w których żyli ... <czytaj dalej>
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Dość siedzenia w domu.
Wybierz się na "Włoskie wakacje"
Wszyscy mamy dość zamknięcia, ale nie wszyscy możemy wybrać się ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image075.jpg
Hanna Kaup:
11VIII2020 - awantura o elewację
11VIII2020. Nie tylko mnie nieco poniosło w czasie porannego pisania felietonu. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
10VIII2020 - wydanie specjalne na 30-lecie
10VIII2020. Gmina Bogdaniec przygotowuje specjalne wydanie biuletynu, poświęcone 30-leciu samorządu terytorialnego. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1459:
Dokładnie. Jak Margaret w Anglii. Zagrożono zamknięciem ligi z powodu rozrób i rozróby się skończyły. Skończyć z dotowaniem czwartorzędnych <czytaj dalej>
Anonim_4888:
A może przy okazji akcja "Jadę po chodniku - dzwonię dzwonkiem".
Często przechodzę ul. Dąbrowskiego oraz Jagiełły gdzie rowerz <czytaj dalej>
Anonim_1459:
Akurat w centrum łażą jak karaluchy w piwnicy.
Zero kontroli. <czytaj dalej>
Anonim_2497:
Zasilają a pozniej miasteczko te pieniadze trwoni na filharmonike grającą za 6mln rocznie. A nawet zadnej imprezy nie zoeganizuja dla mlodych ludzi <czytaj dalej>
Anonim_2497:
a i tak pracuja w nich dojezdni z całych okolic. I ich dorobek z podatkow zasila Gorzówek zamiast swoje miejsxowosci zaniedbane (zusy srusy kapital <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej