wtorek 16 kwietnia 2024     Julia, Erwina, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wielkanocny talerzyk dziecka
eGorzowska - 5085_dmLujBdSboQpkIh6zjmt.jpgCo podać niemowlęciu i małemu dziecku na Wielkanoc?

Wkrótce Wielkanoc – czy zaplanowałaś już dania dla Twojego maluszka? Nadchodzące święta wielkanocne to czas, w którym Twoje dziecko będzie miało okazję, być może po raz pierwszy, poznać świąteczne tradycje. Zapewne będzie również chciało spróbować nowych potraw. Warto oswajać najmłodszych domowników z nowymi smakami, jednak pamiętaj, że organizm dziecka nie jest przygotowany na wszystkie pyszności, które znajdą się na świątecznym stole.

1000 pierwszych dni
Geny tylko częściowo determinują zdrowie Twojego dziecka. Pierwszych 1000 dni – czyli okres od poczęcia i pierwsze lata życia – to wyjątkowy czas, w którym masz realny wpływ na jakość życia dziecka teraz i w przyszłości. Wtedy odbywa się proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia, czyli kształtowania metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie. Warto o tym pamiętać także podczas Wielkanocy, bo pokus na świątecznym stole jest bardzo dużo!

Z myślą o najmłodszym członku rodziny

Święta to czas, który chętnie spędzamy w rodzinnym gronie. Jeżeli jesteś teraz w ciąży – pamiętaj, że dziecko za Twoim pośrednictwem też ma już swój udział w przysmakach wielkanocnego stołu.
Przyszła mama powinna unikać dań z dodatkiem surowych jaj, jak np. sernik na zimno czy domowy majonez. W okresie ciąży lepiej zjedz jajka gotowane na twardo albo w postaci mocno ściętej jajecznicy; na świątecznym stole świetnie też sprawdzą się jaja faszerowane rybą lub warzywami. Majonez zastąp jogurtem naturalnym, do dekoracji użyj rzeżuchy lub natki pietruszki, które zawierają cenne składniki odżywcze. Jogurt naturalny doskonale zabieli też świąteczny barszcz lub żurek.
Niewskazane dla przyszłej mamy są ciasta z dużą ilością cukru i twardych margaryn, które zawierają niezdrowe kwasy tłuszczowe typu trans. Przy wielkanocnym stole kieruj się zasadą, aby jeść dla dwojga, nie za dwoje!

Pierwsza Wielkanoc z niemowlęciem
Jeśli to pierwsze święta Waszego maluszka, który nie skończył jeszcze 6. miesiąca życia, najlepszym posiłkiem dla niego na co dzień i od święta będzie mleko mamy. Ten odżywczy, doskonale zbilansowany pokarm dostarcza dziecku wszystkiego, czego jego organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju.
Jeśli jednak maluch ma już ponad pół roku, Wielkanoc będzie dla Was świetną okazją do próbowania nowych smaków. Oczywiście nie powinnaś karmić małego dziecka – nawet z tak wyjątkowej okazji – potrawami przeznaczonymi dla dorosłych. Pamiętaj, że jego układ pokarmowy dopiero się kształtuje i jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany.
Możesz podać dziecku jajko gotowane na twardo (wcześniej umyjmy skorupkę gorącą wodą), ale dopasuj jego ilość do wieku dziecka. Po 7. miesiącu podawaj pół żółtka co drugi dzień, po 11. miesiącu malec może dostawać już całe jajo 3-4 razy w tygodniu. Nie dodawaj jednak musztardy ani majonezu, a jeśli faszerujesz jaja – niech nadzienie będzie, np. z pieczonego łososia. Nie podawaj dziecku surowych jajek w różnej postaci, np. w serniku na zimno, a także surowych mięs i wędlin.
Od 11. miesiąca może jeść nabiał, m.in. jogurt czy twaróg, który możesz przyozdobić wiosenną rzeżuchą.

Jeśli skończyło roczek

Dziecko pomiędzy 1. a 3. rokiem życia je już wiele posiłków wspólnie z Wami. Nie sądź jednak po pozorach – to nie jest mały dorosły, któremu wystarczy zmniejszyć porcje. Jego organizm nadal jest w intensywnej fazie wzrostu i rozwoju, nadal trwa proces programowania żywieniowego. Z okazji świąt możesz podać maluchowi odrobinę domowego delikatnego białego barszczu bez dodatku chrzanu, zabielonego jogurtem naturalnym. Dziecko może też spróbować odrobinę świątecznych, pieczonych mięs i wędlin, pod warunkiem, że przyrządzisz je samodzielnie, z niewielką ilością soli. Przede wszystkim pamiętaj jednak o odpowiednim doborze wysokiej jakości produktów oraz o niedodawaniu do nich soli i cukru.

Po jedzeniu – wiosenny spacer!

Warto zaplanować święta w taki sposób, aby nie spędzać ich wyłącznie przy stole. Nie służy to nikomu, a szczególnie łatwo jest w te wyjątkowe, świąteczne dni przekarmić dziecko. W jego diecie bardzo ważna jest regularność posiłków – powinno być ich 5 dziennie – zrezygnuj więc z wielogodzinnego biesiadowania.
Po urozmaiconych, świątecznych daniach warto skorzystać z wolnych dni i wybrać się całą rodziną na długi spacer lub przejażdżkę rowerem. Oprócz przyjemności z czasu spędzonego w gronie najbliższych na świeżym powietrzu, przy odrobinie szczęścia dostarczą nam one także wymiernych korzyści: wiosenne promienie słońca to szansa na wytworzenie się w naszej skórze cennej witaminy D, na której niedobory narażeni są w Polsce i dorośli i dzieci. Pamiętajmy jednak, że synteza skórna tej witaminy na początku wiosny może być niewystarczająca, a kremy z filtrem skutecznie obniżają jej efektywność. Dlatego szczególnie u małych dzieci warto zadbać o odpowiednią podaż „słonecznej witaminy” także w diecie oraz – w porozumieniu z lekarzem – poprzez suplementację.

Dla całej Waszej rodziny te święta będą wyjątkowe. Dla jej najmłodszych członków mogą być też prawdziwą inwestycją w zdrową przyszłość.

Angelika Drozd, specjalista ds. żywienia programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”

17 kwietnia 2014 17:52, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku prezesa GIM
Objęcie funkcji prezesa spółki zajmującej się realizacją miejskich inwestycji, jest kolejnym wyzwaniem, które postawił przed Agnieszką Surmacz - byłą wiceprezydent ... <czytaj dalej>
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
To centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. - To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Inter Cars" S.A.

ul. Olimpijska 44, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 03 50
branża: Samochody - części, akcesoria - hurt <czytaj dalej>
Długosz Dariusz

ul. 30 Stycznia 9, Gorzów Wlkp.
tel. 508 340 965
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Adas" Sp. z o.o.

ul. Szarych Szeregów 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 669 518 518
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Czy to jest prawda?
Piątek, 12 kwietnia 2024 roku. Filharmonia Gorzowska. Foyer – przerwa ... <czytaj dalej>
30 lat chóru Cantabile
W sobotnie popołudnie, w kościele pw. Chrystusa Króla w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Serce mi stanęło
Jak wczoraj zobaczyłem te płonące budynki nadwarciańskie gorzowskiej uczelni, to ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Ostatnie 100 dni mojego życia
Poznajcie Piotrka, wrażliwego, dobrego, ambitnego i z pozoru uśmiechniętego faceta ... <czytaj dalej>
admin ego:
Szkoła a podróże w czasie
Gdyby ktoś z 1824 roku przeniósł się do teraźniejszości, byłby ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3929:
Do 5964: noo, najlepiej to zorganizować jakieś obozy pracy przymusowej. Bić i nie dać jeść! Może brukwiową zupę, jak w Auschwitz... Ogarnij s <czytaj dalej>
Anonim_5964:
Na depresję najlepszy lek to kijem po plecach i do roboty.
Jak ktoś się nudzić to ma tylko dwpresje <czytaj dalej>
Anonim_2174:
Taki jest mechanizm. Upierdliwych trzeba "kupić" jakoś. Kiedyś taki manewr zrobiono z jednym od nieruchomości, aby nie był niewygodny. <czytaj dalej>
Anonim_1974:
Gratulacje dla Pani Marty.Będxie w G.pięknie.
<czytaj dalej>
Anonim_1848:
Wielka szkoda, że rolnicy protestujący w słusznej sprawie nie znajdują sojuszników w terenie. Ogromne brawa i uznanie dla rolników i innych grup <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej