piątek 3 kwietnia 2020     Renata, Jakub, Ryszard
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Rodzic nauczycielem dobrych nawyków higienicznych
eGorzowska - 4702_oxA99HB2RKWMIoLUDEgo.jpgCzym skorupka za młodu nasiąknie… Jak mówi stare polskie przysłowie, to okres dzieciństwa w największy sposób wpływa na nasze dorosłe życie. Odnosi się to zarówno do charakteru, jak i nawyków w zakresie higieny osobistej. Jak pomóc naszemu dziecku, by nauczyło się przestrzegać zasad higieny osobistej? Jak przekonać je tym, że pewne działania pozwalają ustrzec przed niebezpiecznymi zachorowaniami? I w końcu jak wspierać malucha, gdy już choruje? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu „Zdrowa ONA” psycholog Adriana Klos.

Wypracowanie u dziecka dobrych nawyków higienicznych wymaga przede wszystkim systematyczności i konsekwencji. Nie może się to kojarzyć z przymusem i złem koniecznym. Codzienne kąpiele, mycie zębów i zmiana bielizny wchodzą w krew szybciej, jeśli rodzic potrafi wytłumaczyć dziecku, dlaczego się je wykonuje. Z własnego doświadczenia wiem, że rozmowa z maluchem musi być stanowcza, ale zarazem nie może budzić w nim lęku. Poza tym dzieci często nieświadomie przejmują zachowania rodziców. Dlatego tak ważne jest bycie dla nich wzorem do naśladowania w tej kwestii – mówi psycholog Adriana Klos.

Metoda małych kroków

Aby nauczyć nasze dziecko zasad właściwej higieny, należy zastosować metodę małych kroków. Przede wszystkim nie powinniśmy na siłę wdrażać wszystkiego na raz, bo może to zrazić malucha do higieny. Poza tym kupmy dziecku ręcznik i szczoteczkę do zębów z ulubioną postacią z bajki, tak by po części traktowało higienę jako element zabawy.

• Myjemy ręce przed każdym posiłkiem. Po powrocie z podwórka czy nawet wtedy, gdy dziecko bawiło się w domu, przypominajmy mu o koniecznej wizycie w łazience i umyciu dłoni przed posiłkiem. Najlepiej, gdyby ta czynność była wykonywana wspólnie. Warto tłumaczyć to dziecku: „Jeśli nie umyjemy rączek, a będziemy nimi coś jeść, może nas rozboleć brzuch i możemy zachorować”.

• Codziennie zmieniamy bieliznę. Dzieci zwykle nie stawiają oporu przed codzienną zmianą bielizny. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przeciwstawiają się oddaniu część garderoby z ulubionym bohaterem z bajki. Warto wówczas rozplanować grafik na poszczególne dni tygodnia, w którym ustalone zostaną ubrania na każdy dzień. Dziecko będzie wówczas czuło, że ma wpływ na to, co zakłada i będzie rozumieć, że tak lubiana część garderoby musi zostać uprana, by móc ją znów założyć.

• Myjemy owoce i warzywa przed spożyciem. Zdarza się, że zakupione w supermarkecie winogrona czy śliwki zjadane są już w trakcie zakupów. Jeśli dziecko widzi takie zachowanie u rodziców, samo również będzie chciało tak postępować. Tymczasem na nieumytych warzywach znajduje się wiele niebezpiecznych bakterii, które mogą doprowadzić do zarażenia pasożytami, takimi jak na przykład owsiki czy glisty. Zmodyfikujmy nasze postępowanie i wytłumaczmy dziecku konsekwencje takich zachowań.

• Nie obgryzamy paznokci. Ten niosący wiele negatywnych konsekwencji nawyk może być wynikiem potrzeby rozładowania emocji, niepokoju czy samotności dziecka. Niestety niełatwo się go pozbyć. Warto porozmawiać z dzieckiem o takim zachowaniu i znaleźć jego przyczynę. Ważne jest okazywanie aprobaty, chwalenie, wspólne gry i zabawy, by wzmocnić w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie wolno ośmieszać, grozić i karać za obgryzanie paznokci. Koniecznie jest ich regularne przycinanie, czasem warto zastosować specjalny, nie dający połysku lakier, który po naniesieniu na płytkę paznokcia daje kwaśny smak, co zniechęca dziecko do wkładania palców do buzi.

• Uczymy właściwych zachowań w toalecie. Lekarze zwracają uwagę na fakt, że nieumycie rąk po wykonaniu czynności fizjologicznych sprzyja przedostawaniu się bakterii do układu pokarmowego (wkładanie rąk do buzi). Podobnie czynność podcierania się u dziewczynek wymaga dużej uwagi, ponieważ bakterie z okolic odbytu mogą przenosić się z papieru toaletowego do układu moczowego i rozrodczego. Jeśli dziecko odpowiednio wcześnie nauczy się właściwego zachowania pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Mamo, tato… pomocy!
Niestety nie zawsze udaje się uniknąć zachorowania. Okres dzieciństwa obfituje w różne dolegliwości, takie jak różyczka, ospa, świnka i choroby pasożytnicze, problemy z układem moczowym i wiele innych. Dziecko potrzebuje wówczas jeszcze większego zaangażowania ze strony rodziców. Przy wspomnianych chorobach istotne jest zachowanie właściwej higieny, co pozwala szybciej uporać się z problemem.

Przy chorobach takich jak ospa czy owsiki ważne jest dbanie o kosmetykę paznokci, tak by nie były one zbyt długie. W przypadku ospy pozwoli to nie rozdrapywać krostek, a w owsicy zapobiegnie przenoszeniu się robaków do ust. Przy chorobach układu moczowego ogromną rolę pełni właściwa higiena w toalecie i nie przetrzymywanie moczu, na co warto uczulić malucha. Przy wdrażaniu każdego z zaleceń rozmawiajmy z dzieckiem o korzyściach, jakie może to przynieść, o skróceniu czasu choroby i złagodzeniu jej skutków – dodaje psycholog Adriana Klos, ekspert programu”Zdrowa ONA”.

ZdrowaONA


27 grudnia 2013 21:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Elpro" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Marian Kużel

ul. Poniatowskiego 3 lok. 22, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 23 50
branża: Informatyka <czytaj dalej>
Centrum Leczenia Otyłości

ul.Krzywoustego 9-10, Szczecin
tel. 880-220-020
branża: Medyczne laboratoria - analizy, badania <czytaj dalej>
Majewski Andrzej Sklep Mięsny

ul. Baczyńskiego 5, Gorzów Wlkp.
tel. 603 232 364
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>

1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Kuroniówka dla Gorzowa
W pierwszą środę kwietnia o 4.00 Katarzyna Wójtowicz z Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - uniejow.jpg
Hanna Kaup:
2IV2020 - Okno Tokarczuk
2IV2020. Żyjemy w coraz większych ograniczeniach. Jak na tę sytuację patrzy ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6234:
ona jest z PO tak jak nasz Surowiec ktory dostal zdaje sie od niej etat dyrektora czerwonegon marszalkowskoego szpitala wojewodzkiego w Gorzowie.
<czytaj dalej>
Anonim_5592:
Klepie. I wydaje mu się, że coś znaczy. <czytaj dalej>
Anonim_5256:
Człowieku, czy Ty masz jakąś podstawową wiedzę o rzeczywistości,czy tylko tak klepiesz? <czytaj dalej>
Anonim_6234:
myślę źe marszałek Polakowa specjalnie wzięła do siebie do zielonej góry chorych na koronawirusa z regionu gorzowskiego żeby wysłupłać jaki <czytaj dalej>
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej