poniedziałek 10 sierpnia 2020     Borys, Bogdan, Wawrzyniec
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jestem twardym zawodnikiem
eGorzowska - 4416_D3GaQAaA5iPq8EWaNB2r.jpgOd 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki. Dziś wywiadu część czwarta, ostatnia.

Wcześniejsze części rozmowy przeczytasz tu:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4322,
tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4352,
i tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4374,

Ostatnio udzielił pan wielu wywiadów. Czy jest coś, co chciałby pan podkreślić szczególnie?

– Myślę, że najważniejszy przekaz udało mi się zawrzeć w tych różnych rozmowach, bo pytania rzeczywiście były różne, bardzo szerokie, tak jak i w naszej rozmowie. Najważniejsza informacja jest taka, że: z samego faktu zmiany formy prawnej dla pacjenta nic nie wynika. Druga: my nie zamierzamy tu nic zamykać, nie zamierzamy degradować placówki w jakimkolwiek stopniu do lecznicy powiatowej, wręcz przeciwnie. Idea jest taka, że ma to być szpital o charakterze regionalnym, w miarę możliwości świadczącym usługi na poziomie klinicznym tam, gdzie to się da zrobić, gdzie będzie kadra i sprzęt do tego. Szpital ma się rozwijać. To jest naturalne, bo tu i w okolicy nic takiego nie ma. I mrzonkami można nazwać mówienie, że ktoś będzie rozwijał nasz bratni szpital w Zielonej Górze, a tu zwijał, żeby pacjenci z Gorzowa jeździli do Zielonej. To jest bzdura kompletna, to przecież każdy rozsądnie myślący człowiek, rozsądnie myślący w Zielonej Górze, w NFZ-ecie, w urzędzie marszałkowskim, doskonale sobie zdaje sprawę, że gorzowianin, jeżeli będzie już musiał wyjechać poza Gorzów, to nie pojedzie do Zielonej Góry, tylko do Szczecina czy Poznania. Bo jak już ma stąd wyjechać, to niech go leczy profesor, doktor hab., nauk med., itd. Więc te obawy są nieuzasadnione. Ale żeby się rozwijać, to trzeba mieć stabilną sytuację finansową. Za mrzonki trzeba też uznać mówienie, że szpital, który miał 270 mln długu, wybuduje ośrodek radioterapii. Trzeba by wierzyć w cuda, że pociągnie stumilionową inwestycję, nawet zakładając, że większość pieniędzy będzie z zewnątrz, bo na te pieniądze w każdej chwili mógłby wejść komornik.

Mężczyźni są chyba większymi realistami niż kobiety, ale zapytam, jakie jest pana marzenie odnośnie szpitala, w którym został pan prezesem? Zapytam także w kontekście pana doświadczeń w świecie.
– Wiem, jak wyglądają te szpitale w świecie, ale chciałbym, żeby się spełniło realne zwiększenie finansowania usług medycznych w Polsce. Bo my żyjemy w takiej schizie. Z jednej strony mówimy, że pacjentowi wszystko się należy, dalej, że wszystko jest za darmo i powinno być jeszcze szybko, a z drugiej strony chcemy finansowania jak na zachodzie. Ale co to znaczy na zachodzie? Nie mówimy o Portugalii czy Grecji, ale Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji.

I raczej nie znamy konkretów.

– Tak, ale mamy jakieś wyobrażenie na podstawie seriali, które stamtąd do nas przychodzą. Myślimy, że tam jest świetnie i pięknie. A przecież prawda jest taka, że finansowanie mamy jak w trzecim świecie. I nawet jak porównujemy siebie do krajów obok – Niemicy składka 14 proc., Czechy składka 14 proc. – to trzeba sobie powiedzieć, że medycyna jest bardzo kosztowna wszędzie. Kadra jest kosztowna. U nas w większości przypadków tyle samo kosztują leki, rezonanse, tomografy, nawet jednorazowy sprzęt. W związku z tym, jeżeli chcemy mieć naprawdę na poziomie zachodu opiekę medyczną, musimy trochę więcej do systemu wlać pieniędzy. Takie jakieś slogany typu szukanie kozłów ofiarnych, robienie szołu, bo gdzieś karetka nie dojechała. No nie dojechała, bo jej nie ma. Jak była jedna, to nie dojechała, a pewnie muszą być ze dwie, trzy, a ich nie ma. Na to wszystko potrzebne są pieniądze. Tak samo na kadrę. Trzeba ją wykształcić, spowodować, by nie uciekała za granicę i to nie dotyczy takko lekarzy, choć zaraz usłyszymy „pokaż lekarzu, co masz garażu”. Jeśli chodzi o kadrę lekarską, to te płace zostały podwyższone o tyle, że dla specjalisty ten wyjazd nie jest już taki atrakcyjny. Dla lekarza młodego po studiach jeszcze tak, bo on tam się łatwiej wyszkoli. Jemu będą otwierać te drzwi sami, a u nas jeszcze będzie trzeba się z systemem mocować. Poza tym, coraz większy problem jest w kadrze pielęgniarskiej. Średnia wieku się podwyższa, nie ma chętnych do uprawiania tego zawodu, także za chwilę będziemy mieli problem z pielęgniarkami. Trzeba było już wcześniej coś robić. A nie jak zacznie ten problem być nabrzmiały, to ktoś się obudzi z ręką w nocniku, choć tego problemu nie rozwiążemy na poziomie gorzowskim. Taki szpital jak nasz, widziałem w Niemczech, ale tam finansowanie było prawie na poziomie miliarda euro rocznie, a my mamy 50 mln euro. Gdyby chociaż o 50 proc. zwiększyło się finansowanie za to, co robimy, to naprawdę można byłoby wszystko poukładać, by nikt złego słowa nie powiedział.

Ale świetnie może być od razu, pod warunkiem, że pacjent dostanie to od pracownika szpitala. Mam na myśli kulturę obsługi.

– Tak, ale ten pracownik musi działać w dobrze zorganizowanym środowisku. To zrobiliśmy w Drezdenku. Trzeba poukładać wszystko na swoje miejsce, by wiedział, że działa w oprocedurowanym szpitalu, gdzie sprzęt jest sprawny, gdzie odpowiednia liczba personelu jest w odpowiednim miejscu, dostosowanym do realnej sytuacji tego, co się w szpitalu dzieje. Ten pracownik musi wiedzieć, że jest pełna stabilność pracy i płacy, szpital nie jest szarpany konwulsjami. Wtedy się spokojniej pracuje i człowiek jest ogólnie życzliwie nastawiony do wszystkiego wokoło, nie tylko do pacjentów, ale i do swoich kolegów, do przełożonych, żyje mu się lepiej i to się przekłada na jego kontakt z pacjentem.

Ale pracownik musi pamiętać, że pacjent zależy od niego i zawsze jest w gorszej niż on sytuacji.
– Tak, ale to jest wiedza deklaratywna. On to wie, ale diabeł tkwi w szczegółach i trzeba czasami pracownikowi pomóc, by on wiedział, jak pewne sytuacje rozwiązywać. Musi być taka sytuacja, która naturalnie nie będzie powodowała konfliktów, bo jeżeli mamy dzisiaj w oddziale X sytuację, że jest cały obłożony i lekarz przychodzi na SOR do pacjenta, wiedząc, że nie ma go gdzie położyć, bo nie ma wolnych łóżek, pacjent jest w sytuacji na dwoje babka wróżyła. Lekarz może go odesłać, więc od razu wytwarza się sytuacja napięcia, bo stara się podjąć działania w kierunku odmowy przyjęcia. Takie komunikowanie i organizacja szpitala musi być przystosowana do tego, jakie ma spełniać potrzeby. Poza tym jest jeszcze problem w dużej mierze rozwiązywany przez moich poprzedników, bo chodzi o remontowanie oddziałów. Przecież inaczej leży się w czystej sali po remoncie i to też są rzeczy, które powodują, że ta relacja jest lepsza lub gorsza.

Ale w kontekście przyszłości możemy złożyć jedną ważną deklarację. Chyba musi być jakość, nie jakoś.
– Oczywiście. Jakość musi być. I jakość będzie na różnych etapach. ISO, akredytacja, to są cele, które będziemy realizować w szpitalu, ale skala zapóźnień, żeby nie powiedzieć zaniedbań jest tu duża. Patrzę na wiele rzeczy, które powinny być już zrobione, lub być w toku realizacji, niestety, nie są. Więc w ciągu kilku miesięcy tego wszystkiego nie zrobimy, tu potrzeba półtora do dwóch lat. Wtedy większość tych tematów będzie opanowana w takim samym stopniu, jak to robiliśmy w Drezdenku, choć skala jest większa, ale i więcej ludzi do pracy. Najważniejsze, że widzę, że tu jest chęć w pracownikach, żeby zrobić porządki, żeby postawić to wszystko na nogi, żeby działało tak, jak należy. To jest największy kapitał tak naprawdę.

Jestem przekonana, że pan wstaje i budzi się z myślą o szpitalu.

– Przez najbliższy czas tak jeszcze będzie.

Jak się pan resetuje?
– No, na przykład gram w tenisa. Zaraz też jadę pograć. Tam mogę wyładować emocje. Ale jestem twardym zawodnikiem, trochę różnych rzeczy przeżyłem i z tym też sobie dam radę.

Zdrowia życzę.

– Dziękuję.

Hanna Kaup


12 października 2013 21:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ta krowa co dużo ryczy, mało mleka daje. Mniej ryczenia, więcej mleka!
Anonim_2134, 13.10.2013, 07:56, 31.0.29.191 ##

Piotr Ty nie rzadzisz rzadzi rysio
Anonim_7837, 14.10.2013, 17:54, 89.228.138.76 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Bon Wsparcia Przedsiębiorców
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o wznowieniu konkursu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców i przeprowadzeniu naboru uzupełniającego na nowych – transparentnych ... <czytaj dalej>
Dziecko z COVID 19 w gorzowskim szpitalu
Do odwołania Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Euro-Trans-System" Agnieszka Zawadzka

ul. Wróblewskiego 39 am. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 59 95
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Media-Service" Sp. z o.o.

ul. Marcinkowskiego 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 32 32
branża: Meble <czytaj dalej>

Dość siedzenia w domu.
Wybierz się na "Włoskie wakacje"
Wszyscy mamy dość zamknięcia, ale nie wszyscy możemy wybrać się ... <czytaj dalej>
5VIII2020 - uważasz się za dobrego człowieka?
5VIII2020. Poszukiwanie sposobów perswazji działającej na ludzi, którzy nie potrafią zadbać ... <czytaj dalej>
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ... <czytaj dalej>
Zalety mleka matki
Mleko matki zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
Hanna Kaup:
9VIII2020 - koncert z The Sunny Side Band
9VIII2020. Wczoraj w Zbąszynku i Kostrzynie nad Odrą, a dziś w ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
8VIII2020 - o człowieku obdarzonym wolną wolą
8VIII2020. Sobotni wakacyjny wieczór w Gorzowie warto spędzić na Starym Rynku. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy biedus:
Myślibórz, jak wyglądał do 1945? A jak teraz?. Dlaczego Myślibórz nie dąży do bycia miasteczkiem na poziomie Barlinka?. Ma warunki, jezioro ni <czytaj dalej>
Anonim_3329:
Napisano o tym i ....nic. Dzierżyñski sprawę załatwiłby szybko. <czytaj dalej>
Moja BoraBora:
Dziękujemy za wizytę, przepraszamy za trudne warunki zdjęciowe i zapraszamy we wrześniu z jakąś roślinką - będziemy wspólnie urządzać ten <czytaj dalej>
Anonim_8319:
Chcesz żyć w tym chorym miasteczku, pracować i cieszyć sie Rodziną, bądź jak mgła - naucz się znikać. Bądź jak cień - nie posiadaj twarzy <czytaj dalej>
Anonim_8553:
Znając życie zerwą wybrzuszenie i wyrównają kostką brukową a urzędnicy powiedzą OK. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej