wtorek 10 grudnia 2019     Julia, Judyta, Daniel
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wszyscy mają być zadowoleni
eGorzowska - 4374_X4QRmLFLwCt8pvDInOKN.jpg

Od 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki.

Wcześniejsze części rozmowy przeczytasz tu:http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4322,

i tu:  http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4352,


Mówiliśmy o doświadczeniu politycznym. Ono pomogło panu w kontakcie biznesowo-politycznym z urzędem marszałkowskim?
– Na pewno, jak każde życiowe doświadczenie. Mi o tyle, że jako polityk byłem aktywny i spotykałem się z różnymi środowiskami i rozumiem uwarunkowania polityczne i samorządowe, bo to też jest specyficzna dziedzina wiedzy tajemnej. Rozumiem otoczenie tych ludzi, w jakim działają i ograniczenia, jakim podlegają. Bo to nie jest tak, że mogą sobie robić, co chcą. Rozumiem też mechanizmy działania polityki prawdziwej, nie tej, którą można sobie w telewizorze obserwować. Wiem, jak to działa od środka. I w związku z tym pewne rzeczy mnie nie dziwią. Wiem, jak organizować działalność, by nikomu z polityków, którzy są moimi szefami, nie tworzyć problemów, ale z drugiej strony wiem też, jak skorzystać z pewnych możliwości, które oni oferują, a czasami nawet sobie z tego nie zdają sprawy, bo też niedługo są w polityce. Ogólnie ujmując, jeżeli chce się skorzystać z pomocy polityka, to trzeba mu to konkretnie powiedzieć: Wiesz, żeby nam pomóc, musiałbyś zrobić to, to i to, pójść do tego, załatwić to w ministerstwie. Trzeba go poprowadzić za rękę. On sobie to może później politycznie uznać za swój sukces, że nam pomógł. I dobrze. Niech tak będzie.

Podpowiada pan, jak rozmawiać z politykami?
– Tak, bo ludzie często myślą, że polityk jako taki to wszechwiedzący guru i nagle sam wymyśli rozwiązanie problemu. Niestety, to działa dokładnie odwrotnie.

Czarodziejskiej różdżki nie ma.

– Dokładnie. I w miejscu takim jak szpital, trzeba wymyślić, w jaki sposób polityk może pomóc i który może to zrobić. Trzeba spotkać się, przekonać go do tego i powiedzieć, czego konkretnie od niego się oczekuje. Wtedy ta pomoc często jest bardzo efektywna.

Był pan w ekipie Wandy Szumnej i Andrzeja Szmita, którzy zostali zwolnieni. I pan odszedł w medialnym szumie sprowokowanym odgórnie. Czuje pan dziś satysfakcję, że marszałek poprosiła pana o wejście drugi raz do tej samej wody?
– Nie, jeszcze raz powiem, to jest myślenie rodem z polityki.

Przesiąknięci nią jesteśmy.
– To prawda, zwłaszcza w Gorzowie. Ja się zajmuję zarządzaniem, bo ktoś mnie wynajmuje. Nie dlatego zostałem dyrektorem i dostałem propozycję, że kiedyś uprawiałem politykę – rzeczywiście wszystkich w Gorzowie znam i z większością jestem na ty – ale tylko dlatego, że ocena moich działań zarządczych, także wcześniej moich działań tu w gorzowskim szpitalu, ale zwłaszcza w tym, co zrobiliśmy z moim szefem Ryszardem Hatałą w Drezdenku, jest bardzo wysoka w różnych miejscach, nie tylko w urzędzie marszałkowskim. Szpital jest pokazywany jako przykład sukcesu i dlatego ta propozycja padła. Pani marszałek działając w imieniu zarządu, czyli właściciela spółki, starała się znaleźć jakiegoś menedżera, który w jej ocenie będzie w stanie poradzić sobie z tym problemem. Z drugiej strony, moim dodatkowym atutem było to, że ten szpital znam i nie będę musiał wciągać się w jego problematykę przez dłuższy czas, tylko od razu aktywnie zarządzać. Myślę, że to jest ten poziom relacji. Jestem wynajętym menedżerem i mam tu skutecznie pracować. Za to dostanę wynagrodzenie i z tego powodu wszyscy mają być zadowoleni. Właściciel, mieszkańcy i pacjenci.

Jak często będzie się spotykać zarząd?
– W miarę potrzeby, w miarę potrzeby.

Czyli tak naprawdę pan i zastępca decydujecie o sprawach na bieżąco.

– Oczywiście. Są jakieś sprawy wymagające aprobaty – w zależności od ich kalibru – bądź rady nadzorczej, bądź zgromadzenia wspólników. Tu wspólnik jest jeden, to województwo lubuskie. W jego imieniu działa zarząd, czyli realnie to jest spotkanie z zarządem. Natomiast są sprawy, które w każdej spółce podlegają ustaleniom, to zbywanie nieruchomości, zaciąganie kredytów. To jest jasne, że właściciel musi się na to godzić. A żeby się zgodził, trzeba mu przygotować odpowiednie argumenty, że to ma ręce i nogi. Wtedy, jak się rozmawia na konkretach, a nie ideologicznie, to zawsze prościej dochodzi się do porozumienia. Jeśli przygotuję wyliczenia, że jakieś działanie ma sens, to myślę, że nie będzie jakiegoś problemu, by uzyskać zgodę naszych właścicieli.

Kiedy był pan w dyrekcji szpitala publicznego, każdy dyrektor czy zastępca miał godziny do kontaktu z pacjentem. Teraz też zwykły człowiek będzie mógł przyjść i wyrazić przed panem opinie – nie mówię, że złożyć skargę – czy zamknie się pan przed nim?

– Na pewno nie będzie można do mnie wejść ot tak, choć staram się być maksymalnie otwarty w odróżnieniu od mojego poprzednika. Ale docelowo chciałbym, aby w szpitalu funkcjonował taki system rozwiązywania problemów, skarg, jak w porządnych instytucjach leczniczych na zachodzie, np. w Wielkiej Brytanii. Chodzi o to, że skarga powinna być załatwiana na możliwie najniższym poziomie, czyli najpierw u pracownika, który bezpośrednio styka się z pacjentem, potem jego bezpośredniego przełożonego, później dyrektora medycznego względnie naczelnej pielęgniarki, wreszcie u dyrektora medycznego. Prezes spółki jest stosunkowo daleko od problemu.

Wspominam o tym, ponieważ ciągle powtarzamy, że dla zwykłego człowieka ma się w szpitalu nic nie zmienić, więc ten prezes i tak dla wielu pacjentów będzie dyrektorem.
– To jest pewien problem, bo działanie spółek jest trochę bardziej skomplikowane niż jednostek budżetowych. Prezes spółki w szpitalu w Gorzowie jest teraz jednocześnie dyrektorem zarządzającym, czyli głównym dyrektorem podejmującym decyzję. Jest uwspólnienie tych stanowisk. Podobnie jak zastępcy dyrektora będą jednocześnie członkami zarządu. Nie ma więc żadnego problemu, jeśli ktoś powie „dyrektor”, bo nie chodzi o tytułomanię. Jestem na to mało wrażliwy, bo pracowałem na zachodzie i bardzo dobrze nauczyłem się, że można mówić do większości ludzi po imieniu, a zdobywanie szacunku nie wymaga zastosowania tytułów. Oczywiście są jakieś kategorie wyłączone. Do królowej nikt nie mówi po imieniu. Natomiast myślę, że pewnymi sprawami powinny zajmować się określone osoby w firmie. Prawdopodobnie pierwszym formalnym działaniem będzie usystematyzowanie sposobu działania i załatwiania skarg, ze wskazaniem pacjentowi możliwości szukania rozwiązania poza szpitalem, bo są przecież inne instytucje, które się tym zajmują, jak rzecznik praw pacjenta czy NFZ, który też posiada taką funkcję. Jest ogólnopolski rzecznik praw, są izby lekarskie, pielęgniarskie, więc w naszym systemie prawnym możliwości jest sporo. Prezes jest daleko od problemu, więc działanie na tym poziomie polega na tym, że później i tak sprawę deleguje. Ja wysłucham czy przyjmę skargę, ale nie oznacza to, że wszystko rzucę i się nią zajmę.

Cdn.

Foto Hanna Kaup


5 października 2013 15:42, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Obrady rozpoczną się o godz. 14.00 w sali ... <czytaj dalej>
Ważny komunikat
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych lekarzy w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym w ... <czytaj dalej>
Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Koreańczycy w Gorzowie
Przedstawiciele Yanguu, miejscowości w Korei Południowej, odwiedzili w poniedziałek Gorzów. Spotkanie władz obu miast odbyło się w gorzowskiej filharmonii. Prezydent ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kraszewski Adrian Usługi Budowlane

ul. Mickiewicza 15 a/6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 02 26
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Agencja Usługowo-Budowlana Anna Wróblewska

ul. Kosynierów Gdyńskich 77 /4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 32 93
branża: Nieruchomości - wycena <czytaj dalej>
"Box Gsm" Anna Olender

ul. Mostowa 12, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Meble <czytaj dalej>

Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta ... <czytaj dalej>
Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara ... <czytaj dalej>
Mikołajkowe kino
Z okazji 6 grudnia kino Helios przygotowało liczne seanse filmowe ... <czytaj dalej>
Uwaga! Awaria! Przystanek zawieszony
W związku z awarią wodociągu w rejonie przystanku autobusowego na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2299.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8695:
Sam album nie byl zbyt udany, zdjecia powtorzone, brak typowo gorzowskich akcentow tamtego okresu. To nie tylko moja opinia. <czytaj dalej>
Anonim_9346:
"Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot. Dziś zasi <czytaj dalej>
Anonim_4393:
Smieszny i naiwny komentarz...

(Nobel dla Tokarczuk byl/jest gestem czysto etno-kulturo-politycznym, wiec nie mozna tego brac zbyt powaznie <czytaj dalej>
Anonim_9346:
Pani Olga Tokarczuk na Prezydenta! <czytaj dalej>
Anonim_1853:
dlatego zadnych szczepionek nigdy nie brałem ani brać nie będe
a lewacy chcą wprowadzic szczepionki obowiązkowe <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej