sobota 21 września 2019     Hipolit, Mateusz, Daria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Za złe działanie w spółce grozi prokurator
eGorzowska - 4352_NLLeKNHVfquitHR8dnRt.jpgOd 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki.

Redakcja eGo przeprowadziła rozmowę z nowym prezesem. Część pierwszą przeczytasz tu:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4322,

Dziś część druga, w której m.in. mówimy o poziomie leczenia, kontraktach i… polityce.

Gdyby miał pan polecić leczenie w gorzowskim szpitalu, co by to było?
– Z ręką na sercu mogę polecić wiele dziedzin, bo niedomogi związane są nie ze sprzętem ani z kadrą ale, np. z za małą wielkością oddziału, a więc też trudnościami z dostaniem się tam. Na pewno mogę polecić okulistykę, świetną chirurgię dziecięcą, znakomitą kardiologię, bardzo dobry oddział chorób wewnętrznych, ortopedię, która jest na bardzo wysokim poziomie w skali kraju. I mówię to już jako lekarz, nie jako prezes spółki. Cóż dalej? Mamy przyzwoitą hematologię, onkologia się rozwija również. Jest dobra pediatria, choć w tej chwili są pewne zawirowania. Psychiatria gorzowska jest bardzo dobrej jakości. Zdecydowanie lepsza niż w wielu klinicznych ośrodkach.

Szpital ciągle działa w dwóch miejscach, na Dekerta i Walczaka. To spore obciążenie dla spółki. Są jakieś plany ze skupieniem tego w jedno miejsce, czy jednak tak jak jest, jest dobrze?
– Trudno powiedzieć. To są kosztowne działania. Zobaczymy, jak szpital będzie się rozwijać. To nie jest temat na dzisiaj. Owszem, na szpital trzeba patrzeć w perspektywie przynajmniej dziesięciu, 20 lat. On tutaj będzie pewnie i za 100, natomiast to jest w dużej mierze uzależnione od sytuacji gospodarczej w Polsce. Jeżeli kryzys – tak jak powiedział pan premier – kończy się i nastąpi przyspieszenie wzrostu gospodarczego, to pewnie będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, jaką miał pan dyrektor Szmit, który jechał do NFZ-u i regularnie bardzo szybko powiększał kontrakt, bo wpływy do NFZ rosły dosyć dynamicznie. Ale jeśli będzie stagnacja, to różne rzeczy będą przebiegały wolniej. Ale niezależnie od tego będziemy na pewno starali się doprowadzić do sytuacji, aby działalność szpitala była jak najtańsza. Na pewno byłoby lepiej mieć go w jednym miejscu, ale to, że on w tej chwili jest rozłożony na dwa obiekty, nie jest jakimś problemem.

Z pewnością będziecie szukali dodatkowych finansów. Proszę zdradzić choćby jeden pomysł na to, czego jeszcze w Gorzowie nie było, a co chcecie wprowadzić.

– Takim pomysłem, który najszybciej zrealizujemy, jest psychiatria sądowa o podstawowym zabezpieczeniu, bo tam prawie cała papierologia jest zrobiona. Oddział jest przygotowany, wymaga tylko zakupu mebli. Na razie jeszcze wstrzymywaliśmy go, bo trzeba było opanować sytuację finansową. Teraz policzymy, czy nas na to stać i myślę, że to zdarzy się szybko. NFZ czeka na naszą aplikację. Ministerstwo sprawiedliwości podpisało z nami umowę. W rozporządzeniu było 15 miejsc, ale ministerstwo dało nam dodatkowe 30, więc to będzie całkiem spory oddział 45-łóżkowy i z tego tytułu powiększy przychód szpitala. Następny ruch to prawdopodobnie będzie remont urologii, bo to jest jedyny oddział, który od momentu wybudowania szpitala w l.80. nigdy nie był porządnie remontowany, więc tu trzeba będzie szybko zrobić porządek. Jest jeszcze kilka pomysłów, które szybko mogą być zrealizowane, ale chciałbym najpierw to sfinalizować, a potem opowiadać.

Psychiatria sądowa jest źródłem finansowania pewnym.

– Tak, to jest pewne, bo mamy już rozporządzenie z obowiązującymi 15 miejscami dla Gorzowa, a jeszcze 30 jest w podpisanej umowie.

Zbliża się koniec roku, a więc rozmowy z NFZ, bo trzeba podpisywać nowe kontrakty. Jest jakiś niepokój?
– Nie.

A życzenie?

– Z NFZ-em współpracuję od wielu lat. To nasz partner. Wielokrotnie pacjenci nie rozumieją tego, że NFZ nie jest elementem takim jak szpital. NFZ właśnie w imieniu pacjentów kupuje u nas usługi, a naszą rolą jest te usługi zapewnić i wykonać ich jak najwięcej.

A na ile niebezpieczne dla szpitala są prywatne ośrodki medyczne, które pojawiają się i pojawiły już w Gorzowie?

– W ogóle nie są niebezpieczne, w żadnym stopniu.

Nie mogą spowodować umniejszenia waszego kontraktu?

– Nie ma co w ten sposób na to patrzeć, bo to jest tak, jakby porównywać mrówkę ze słoniem. Mogą sobie być. Niech się otworzy jeszcze dziesięć. Nie widzę żadnego problemu.

Czuje pan jakąś presję psychiczną z powodu oczekiwań społecznych?

– Myślę, że te oczekiwania są w tej chwili bardzo niskie.

Żeby się kręciło?

– Żeby nie padło. Takie mam wrażenie, jak słucham różnych wypowiedzi, że jak nie padnie, to wszyscy będą szczęśliwi. Tak przynajmniej to wygląda w Gorzowie. Może gdzie indziej już nie, ale tutaj została stworzona taka atmosfera, jakby zaraz miało nastąpić trzęsienie ziemi.

Wystarczyło, żeby przyszedł Dębicki i już jest dobrze?

– Nie, nie chodzi o to.

Jak to, nie. Przecież jest pan swój człowiek. Z Gorzowa.

– To też jest jakieś chore. Dziwne myślenie. Jeszcze może w szpitalu publicznym, ale zakładanie, że właściciel będzie chciał, żeby się źle działo w jego własnej spółce, to jest niezgodne z prawem. Za to grozi prokurator.

Jak pan wie, jesteśmy najlepszymi spiskowcami dziejów.
– Tu w Gorzowie teorie spiskowe często się pojawiały. A mnie na te różne teorie spiskowe bardzo dobrze zrobiła praca w Drezdenku. Jak się trochę popracuje na zewnątrz, popatrzy z innej perspektywy, to wtedy inaczej patrzy się na problemy wewnątrz województwa.

Widzi pan różnicę w odbiorze pana osoby po powrocie do Gorzowa i przyjęciu stanowiska prezesa? Jest pan traktowany delikatniej?
– Ja wcześniej w Gorzowie miałem trochę inną rolę. Byłem politykiem aktywnym na niwie gorzowskiej, a przez ostatnie cztery lata zdecydowanie odsunąłem się od polityki. Nie zajmuję się nią.

Wyleczył się pan z polityki?

– Nie tyle się wyleczyłem, co po prostu zająłem się zdecydowanie zarządzaniem, biznesem – oczywiście w spółce samorządowej – bo szpital w Drezdenku to spółka samorządowa. Natomiast aktywnym politykiem nie jestem i myślę, że w różnych środowiskach wiedzą, że mnie nie interesuje działalność polityczna, tylko chcę zająć się szpitalem, zarządzać nim w sposób efektywny i chciałbym, by ta polityka jak najszerszym łukiem omijała szpital. W związku z tym nie jestem dla nikogo zagrożeniem, bo nie zamierzam używać szpitala jako narzędzia do promocji siebie i realizacji bliżej nieokreślonych ambicji politycznych, ale tylko nim skutecznie zarządzać.

Wie pan, już mieliśmy w Gorzowie takiego polityka, który przestał chcieć być politykiem, a teraz znowu chce.
– A któż to taki?

No jak to, nie pamięta pan?
– Nie.

Były premier.
– O… powiem tak. Ja polityką zajmowałem się jako stosunkowo młody człowiek. Ostatnio bardzo ciepło na mój temat wypowiadał się pan prezydent w radio. Dziękuję mu za to, ale on mówił o mnie sprzed paru lat, a ja już dziś jestem statecznym czterdziestoparolatkiem. To jest taki wiek, kiedy człowiek ma już dużo doświadczeń i zapał młodzieńczy już mu wywietrzał.

Albo przeżywa drugą młodość.
– No tak, drugą młodość zafundowałem sobie na sportowo (mowa o sportowym aucie – dop. red.), ale jeżeli chodzi o działanie, to ja na pewno jestem dużo bardziej stonowanym człowiekiem, niż jak zostawałem radnym dziesięć czy jedenaście lat temu i na wiele spraw patrzę z innej perspektywy i z dystansem.

Cdn.


Foto Hanna Kaup

28 września 2013 10:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych prac remontowych, które drogowcy wykonają na terenie Nowego Miasta. Zadania ... <czytaj dalej>
Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Fast-Pack" Jakub Łesak

ul. Dąbroszyńska 92 /6, Gorzów Wlkp.
tel. 662 058 759
branża: Kurierskie usługi <czytaj dalej>
"Saska Sport" Tomasz Saska

ul. Małyszyńska 9 b l. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 662 032 406
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Policjanci nie tylko na służbie
Aspirant sztabowy Dariusz Sztylka i sierżant sztabowy Mateusz Partyka z ... <czytaj dalej>
Jeśli nie możesz być w Warszawie, posłuchaj radia
Gorzowska premiera książki „Jedzie Pan Jazz” miała miejsce w czerwcu. ... <czytaj dalej>
65 lat GTF
Miłośnicy fotografii spotkali się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej ... <czytaj dalej>
Usiedli przy otwartym stole
Wielokulturowy piknik z okazji 20-lecia województwa lubuskiego odbył się w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
W kolejce po... rozum
Trudno, oj trudno żyje się dziś w którejś tam z kolei Rzeczypospolitej. Niby nowocześnie, niby lepiej, a każdego dnia aż chce mi się wyć z bezsilności, gdy zderzam się z ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
Hanna Kaup:
Chopin w podgorzowskim lesie
To był jeden z piękniejszych koncertów chopinowskich. Niektórzy mówili, że ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6772:
Hax! Zdecydowanie zmniejsz dawkę. Proponuję sanatorium w Obrzycach. <czytaj dalej>
Anonim_4362:
a skąd kasa na te wszystkie plakaty wyborcze?
czyżby od koalicji? <czytaj dalej>
HAX:
Zabiera Pani głosy koalicji tym samym daje Pani przewagę PiSowi czyli jest Pani za PiSem ???????????? i łamaniem prawa przez nich ????????????‍ <czytaj dalej>
HAX:
To se głosuj lamusie na PiS a cała reszta normalnych na koalicje żadne wynalazki i plagiatorki na KOALICJĘ głosujemy 13.10.2019 bo będzie znów <czytaj dalej>
Anonim_6772:
Czy prawdą jest że Komunalnik z Nysy będzie wywoził śmieci w Gorzowie od przyszłego roku? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej