sobota 8 sierpnia 2020     Iza, Cyprian, Dominik
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Za złe działanie w spółce grozi prokurator
eGorzowska - 4352_NLLeKNHVfquitHR8dnRt.jpgOd 6 września 2013 r. w miejscu Samodzielnego publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie działa Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki sp. z o.o. Pierwszym prezesem został były wicedyrektor SPSW Piotr Dębicki.

Redakcja eGo przeprowadziła rozmowę z nowym prezesem. Część pierwszą przeczytasz tu:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,4322,

Dziś część druga, w której m.in. mówimy o poziomie leczenia, kontraktach i… polityce.

Gdyby miał pan polecić leczenie w gorzowskim szpitalu, co by to było?
– Z ręką na sercu mogę polecić wiele dziedzin, bo niedomogi związane są nie ze sprzętem ani z kadrą ale, np. z za małą wielkością oddziału, a więc też trudnościami z dostaniem się tam. Na pewno mogę polecić okulistykę, świetną chirurgię dziecięcą, znakomitą kardiologię, bardzo dobry oddział chorób wewnętrznych, ortopedię, która jest na bardzo wysokim poziomie w skali kraju. I mówię to już jako lekarz, nie jako prezes spółki. Cóż dalej? Mamy przyzwoitą hematologię, onkologia się rozwija również. Jest dobra pediatria, choć w tej chwili są pewne zawirowania. Psychiatria gorzowska jest bardzo dobrej jakości. Zdecydowanie lepsza niż w wielu klinicznych ośrodkach.

Szpital ciągle działa w dwóch miejscach, na Dekerta i Walczaka. To spore obciążenie dla spółki. Są jakieś plany ze skupieniem tego w jedno miejsce, czy jednak tak jak jest, jest dobrze?
– Trudno powiedzieć. To są kosztowne działania. Zobaczymy, jak szpital będzie się rozwijać. To nie jest temat na dzisiaj. Owszem, na szpital trzeba patrzeć w perspektywie przynajmniej dziesięciu, 20 lat. On tutaj będzie pewnie i za 100, natomiast to jest w dużej mierze uzależnione od sytuacji gospodarczej w Polsce. Jeżeli kryzys – tak jak powiedział pan premier – kończy się i nastąpi przyspieszenie wzrostu gospodarczego, to pewnie będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, jaką miał pan dyrektor Szmit, który jechał do NFZ-u i regularnie bardzo szybko powiększał kontrakt, bo wpływy do NFZ rosły dosyć dynamicznie. Ale jeśli będzie stagnacja, to różne rzeczy będą przebiegały wolniej. Ale niezależnie od tego będziemy na pewno starali się doprowadzić do sytuacji, aby działalność szpitala była jak najtańsza. Na pewno byłoby lepiej mieć go w jednym miejscu, ale to, że on w tej chwili jest rozłożony na dwa obiekty, nie jest jakimś problemem.

Z pewnością będziecie szukali dodatkowych finansów. Proszę zdradzić choćby jeden pomysł na to, czego jeszcze w Gorzowie nie było, a co chcecie wprowadzić.

– Takim pomysłem, który najszybciej zrealizujemy, jest psychiatria sądowa o podstawowym zabezpieczeniu, bo tam prawie cała papierologia jest zrobiona. Oddział jest przygotowany, wymaga tylko zakupu mebli. Na razie jeszcze wstrzymywaliśmy go, bo trzeba było opanować sytuację finansową. Teraz policzymy, czy nas na to stać i myślę, że to zdarzy się szybko. NFZ czeka na naszą aplikację. Ministerstwo sprawiedliwości podpisało z nami umowę. W rozporządzeniu było 15 miejsc, ale ministerstwo dało nam dodatkowe 30, więc to będzie całkiem spory oddział 45-łóżkowy i z tego tytułu powiększy przychód szpitala. Następny ruch to prawdopodobnie będzie remont urologii, bo to jest jedyny oddział, który od momentu wybudowania szpitala w l.80. nigdy nie był porządnie remontowany, więc tu trzeba będzie szybko zrobić porządek. Jest jeszcze kilka pomysłów, które szybko mogą być zrealizowane, ale chciałbym najpierw to sfinalizować, a potem opowiadać.

Psychiatria sądowa jest źródłem finansowania pewnym.

– Tak, to jest pewne, bo mamy już rozporządzenie z obowiązującymi 15 miejscami dla Gorzowa, a jeszcze 30 jest w podpisanej umowie.

Zbliża się koniec roku, a więc rozmowy z NFZ, bo trzeba podpisywać nowe kontrakty. Jest jakiś niepokój?
– Nie.

A życzenie?

– Z NFZ-em współpracuję od wielu lat. To nasz partner. Wielokrotnie pacjenci nie rozumieją tego, że NFZ nie jest elementem takim jak szpital. NFZ właśnie w imieniu pacjentów kupuje u nas usługi, a naszą rolą jest te usługi zapewnić i wykonać ich jak najwięcej.

A na ile niebezpieczne dla szpitala są prywatne ośrodki medyczne, które pojawiają się i pojawiły już w Gorzowie?

– W ogóle nie są niebezpieczne, w żadnym stopniu.

Nie mogą spowodować umniejszenia waszego kontraktu?

– Nie ma co w ten sposób na to patrzeć, bo to jest tak, jakby porównywać mrówkę ze słoniem. Mogą sobie być. Niech się otworzy jeszcze dziesięć. Nie widzę żadnego problemu.

Czuje pan jakąś presję psychiczną z powodu oczekiwań społecznych?

– Myślę, że te oczekiwania są w tej chwili bardzo niskie.

Żeby się kręciło?

– Żeby nie padło. Takie mam wrażenie, jak słucham różnych wypowiedzi, że jak nie padnie, to wszyscy będą szczęśliwi. Tak przynajmniej to wygląda w Gorzowie. Może gdzie indziej już nie, ale tutaj została stworzona taka atmosfera, jakby zaraz miało nastąpić trzęsienie ziemi.

Wystarczyło, żeby przyszedł Dębicki i już jest dobrze?

– Nie, nie chodzi o to.

Jak to, nie. Przecież jest pan swój człowiek. Z Gorzowa.

– To też jest jakieś chore. Dziwne myślenie. Jeszcze może w szpitalu publicznym, ale zakładanie, że właściciel będzie chciał, żeby się źle działo w jego własnej spółce, to jest niezgodne z prawem. Za to grozi prokurator.

Jak pan wie, jesteśmy najlepszymi spiskowcami dziejów.
– Tu w Gorzowie teorie spiskowe często się pojawiały. A mnie na te różne teorie spiskowe bardzo dobrze zrobiła praca w Drezdenku. Jak się trochę popracuje na zewnątrz, popatrzy z innej perspektywy, to wtedy inaczej patrzy się na problemy wewnątrz województwa.

Widzi pan różnicę w odbiorze pana osoby po powrocie do Gorzowa i przyjęciu stanowiska prezesa? Jest pan traktowany delikatniej?
– Ja wcześniej w Gorzowie miałem trochę inną rolę. Byłem politykiem aktywnym na niwie gorzowskiej, a przez ostatnie cztery lata zdecydowanie odsunąłem się od polityki. Nie zajmuję się nią.

Wyleczył się pan z polityki?

– Nie tyle się wyleczyłem, co po prostu zająłem się zdecydowanie zarządzaniem, biznesem – oczywiście w spółce samorządowej – bo szpital w Drezdenku to spółka samorządowa. Natomiast aktywnym politykiem nie jestem i myślę, że w różnych środowiskach wiedzą, że mnie nie interesuje działalność polityczna, tylko chcę zająć się szpitalem, zarządzać nim w sposób efektywny i chciałbym, by ta polityka jak najszerszym łukiem omijała szpital. W związku z tym nie jestem dla nikogo zagrożeniem, bo nie zamierzam używać szpitala jako narzędzia do promocji siebie i realizacji bliżej nieokreślonych ambicji politycznych, ale tylko nim skutecznie zarządzać.

Wie pan, już mieliśmy w Gorzowie takiego polityka, który przestał chcieć być politykiem, a teraz znowu chce.
– A któż to taki?

No jak to, nie pamięta pan?
– Nie.

Były premier.
– O… powiem tak. Ja polityką zajmowałem się jako stosunkowo młody człowiek. Ostatnio bardzo ciepło na mój temat wypowiadał się pan prezydent w radio. Dziękuję mu za to, ale on mówił o mnie sprzed paru lat, a ja już dziś jestem statecznym czterdziestoparolatkiem. To jest taki wiek, kiedy człowiek ma już dużo doświadczeń i zapał młodzieńczy już mu wywietrzał.

Albo przeżywa drugą młodość.
– No tak, drugą młodość zafundowałem sobie na sportowo (mowa o sportowym aucie – dop. red.), ale jeżeli chodzi o działanie, to ja na pewno jestem dużo bardziej stonowanym człowiekiem, niż jak zostawałem radnym dziesięć czy jedenaście lat temu i na wiele spraw patrzę z innej perspektywy i z dystansem.

Cdn.


Foto Hanna Kaup

28 września 2013 10:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Bon Wsparcia Przedsiębiorców
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o wznowieniu konkursu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców i przeprowadzeniu naboru uzupełniającego na nowych – transparentnych ... <czytaj dalej>
Dziecko z COVID 19 w gorzowskim szpitalu
Do odwołania Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bednarek Ośrodek Leczenia i Korekcji Wzroku

ul. Piłsudskiego 1 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 40 26
branża: Optycy <czytaj dalej>
Bukowski Wiesław Mechanika Pojazdowa

ul. Poznańska 95, Gorzów Wlkp.
tel. 601 615 711
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ... <czytaj dalej>
Zalety mleka matki
Mleko matki zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji. ... <czytaj dalej>
Filharmonia zaprasza na koncerty online
Premiera kolejnego koncertu kameralnego zrealizowanego przez Filharmonię Gorzowską w ramach ... <czytaj dalej>
4VIII2020 - taki przecisk
4VIII2020. Od kiedy została wyremontowana ulica Wyszyńskiego, korzysta z niej coraz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
Hanna Kaup:
7VIII2020 - historia Ziem Zachodnich
7VIII2020. Ziemie zachodnie kryją wiele pozostałości po czasach, w których żyli ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
6VIII2020 - sąsiedzi, Zielona Ławeczka i Moja Bora Bora
6VIII2020. Przy białej i czerwonej oranżadzie oraz ciasteczkach, na gorzowskim Manhattanie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy biedus:
Myślibórz, jak wyglądał do 1945? A jak teraz?. Dlaczego Myślibórz nie dąży do bycia miasteczkiem na poziomie Barlinka?. Ma warunki, jezioro ni <czytaj dalej>
Anonim_3329:
Napisano o tym i ....nic. Dzierżyñski sprawę załatwiłby szybko. <czytaj dalej>
Moja BoraBora:
Dziękujemy za wizytę, przepraszamy za trudne warunki zdjęciowe i zapraszamy we wrześniu z jakąś roślinką - będziemy wspólnie urządzać ten <czytaj dalej>
Anonim_8319:
Chcesz żyć w tym chorym miasteczku, pracować i cieszyć sie Rodziną, bądź jak mgła - naucz się znikać. Bądź jak cień - nie posiadaj twarzy <czytaj dalej>
Anonim_8553:
Znając życie zerwą wybrzuszenie i wyrównają kostką brukową a urzędnicy powiedzą OK. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej