środa 26 lutego 2020     Bogumił, Aleksandra, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dwie strony medalu, czyli świadectwo jednej lekarki - Małgorzaty Marczewskiej cz. 1
eGorzowska - 4074_PUKk0wCZfKLAY8OMgSG.jpgRezydująca od 1 lipca 2012 r. lekarka Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie dała świadectwo skandalicznych, jej zdaniem, zaniedbań i nieprawidłowości, jakie mają miejsce w gorzowskim szpitalu za rządów Marka Twardowskiego.

6 lipca o 12.00 w wynajętej prywatnie sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie, opłacana przez Ministerstwo Zdrowia rezydentka oddziału wewnętrznego Małgorzata Marczewska zwołała konferencję. Właściwie informacja o niej pojawiła się w portalu www.natemat.pl pod wywiadem, którego zainteresowana udzieliła jednej z dziennikarek.

Przebieg konferencji był zaskakujący dla wszystkich obecnych, którzy w liczbie około 20 osób zjawili się w WiMBP. Znaczną część stanowili dziennikarze, także TVN 24 czy Polsat News, nie licząc miejscowych i regionalnych. Pojawili się też radni: Elżbieta Płonka, Mirosława Winnicka i Marek Surmacz oraz poseł Elżbieta Rafalska. Było kilka osób związanych w przeszłości ze szpitalem, przyjechał też specjalnie gość z Poznania.

Medalu strona pierwsza, czyli: awers

Lotem błyskawicy rozniosła się po kraju i Gorzowie wieść o lekarce z SPSW, która przerwała zmowę milczenia i mówi o karygodnych praktykach, które mają miejsce w szpitalu od czasów, gdy zarządza nim były wiceminister Marek Twardowski.

Małgorzata Marczewska, którą w minionym tygodniu bezpodstawnie – według niej – zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, od kwietnia do maja przeżyła niewyobrażalne sytuacje. Jak twierdzi:
1. Była zmuszona do podjęcia dyżuru na SOR bez wyrażenia zgody opt-out;
2. Na tym dyżurze była sama, choć to niezgodne z prawem;
3. Nikt nie udzielił jej wsparcia w arcytrudnej sytuacji, gdy przywieziono kobietę z podejrzeniem o gwałt;
4. Kiedy emocjonalnie wybuchła po załamaniu nerwowym, posądzono ją o chorobę psychiczną, a nawet pojawiły się głosy o jej ubezwłasnowolnieniu;
5. Choć na różne sposoby starała się skontaktować z dyrektorem, ten – oraz jego współpracownicy – ignorowali ją.

Małgorzata Marczewska uważa też, że w szpitalu stosowano wobec niej mobing, o czym informowała dyrektora, a ten – choć w jego obowiązkach leży przeciwdziałanie takim sytuacjom – nie uczynił nic.
Ponieważ rezydentka pracowała w placówkach medycznych także za granicą, jako szokujące określiła zasady pracy w SPSW, a szczególnie na SOR-ze, którego kierownikiem uczynił się sam dyrektor Twardowski, ale – jak twierdzi lekarka – nigdy go tam nie było.

Ponieważ wykonywała swoje obowiązki zgodnie ze sztuką lekarską, jaką posiadła na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie (otrzymała na zakończenie najwyższą notę), zlecała takie procedury i badania, które uznała za konieczne. Za to była również krytykowana, bo – jak przypomina – w szpitalu trzeba na wszystkim oszczędzać.

Małgorzata Marczewska uważa, że to, co dzieje się w SPSW, to „nieporozumienie gorzowskie”. – Kiedyś dyrektor Marek Twardowski działał w Porozumieniu Zielonogórskim, ale to, co robi tutaj, to jest nieporozumienie gorzowskie. To jest oszczędzanie kosztem zdrowia pacjentów oraz personelu – podkreślała kilkakrotnie.
Poza tym skarżyła się, że była główną dyżurantką w szpitalu, bo miała do ośmiu dyżurów w miesiącu, a wolno jej cztery – po dwa na oddziale i dwa na SOR-ze. Co do funkcjonowania tego oddziału ma najwięcej uwag.
– Tam pielęgniarki (czasami tylko jedna) są także sekretarkami i niańkami, gdy starsze osoby czasami spadają z łóżek. A salowe, czasami z 30-letnim stażem, mają odebrany dodatek za ten staż. Może to marne 150 zł, ale jednak – mówiła. – W tym szpitalu leczymy długi, bo pacjent nie jest traktowany z należną mu godnością, ale jak dług – dodała.
Wspomniała też przypadek 51-letniego pacjenta, według niej, zaniedbanego przez lekarzy.

Małgorzata Marczewska przyznała, że robi sobie krzywdę, bo o siebie nie walczy.
– Ci, którzy są mi przychylni, mówili, że nikt nie stanie po mojej stronie i nie weźmie w obronę. Jestem trochę głupia, naiwna, niereformowalna idealistka, ale inaczej nie umiem. Tak zostałam wychowana. To jest też mój kraj, za który moi umierali – kończyła.

Zaproponowała też plan naprawczy dla szpitala. Czego domaga się rezydentka? Chce, by było więcej medycyny i etyki, personel powinien ze sobą współpracować, sprzęt działać, a ludzie zająć się pracą, a nie plotkami i cyferkami.
– Niektórzy powinni być księgowymi albo zostać w polityce. Ja walczę o godność życia, o godność kobiety. To dla mnie podstawa jako Polki i lekarki. Walczę o to, by lekarze nie brali łapówek, by pacjenci nie musieli jeździć do innych szpitali. Ale teraz to już sprawa leży po państwa stronie. Ja oficjalnie myję z tego ręce. Nie wiążę swojej przyszłości z Gorzowem Wielkopolskim i wkrótce mnie tu nie będzie – zakończyła.

Ciąg dalszy nastąpi

Tekst i foto Hanna Kaup


dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 1/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 2/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 3/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 4/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 5/5


8 lipca 2013 14:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dziękuję za tę stronę medalu ;o)
Małgorzata Marczewska, lekarz rezydent, 09.07.2013, 03:23, 89.228.146.187 ##

Jak obłowić się na majątku, studium nie przypadku.
Anonim_4756, 09.07.2013, 13:20, 178.183.164.73 ##

No kto ma powiedzieć DOŚĆ ! Twardowskiemu, Polakowej, Bukiewiczowej. Zielonogórska Mafia ma się dobrze i robi z gorzowian idiotów. Czyżby w Gorzowie nie było już odważnych, silnych i intyligentynych ludzi. Chyba nie ma, bo horror trwa juz bardzo długo, a cała Polska, jeszcze o tych nie wie.
ludwik, 09.07.2013, 15:09, 79.190.249.18 ##

Cytata z Twardowskiego (http://www.echogorzowa.pl/news/1/mija-dzien/2013-07-09/marek-twardowski-odpowiada-na-zarzuty-4272.html)
W sprawie rzekomych oszczędności kosztem pacjentów.

„Przyszedłem 13 miesięcy temu do szpitala który jest najbardziej zadłużoną placówką w Polsce. W tej chwili dług wynosi 290 mln zł. To jest dług księgowy, dług gotówkowy wynosi 242 mln zł. W ciągu miesiąca szpital zostanie przekształcony w spółkę i zostanie w bardzo znaczący sposób oddłużony. Gdyby nie to, to tego szpitala za rok by nie było, dlatego że nie da się przetrwać w lecznicy, w której zajęcia komornicze są codziennością, 25 procent przychodów szpitala od jesieni jest systematycznie zajmowane przez komorników. Jak szpital zarabia miesięcznie mniej więcej 16 mln zł, to cztery od razu zabiera komornik. Koszty wynoszą czternaście do piętnastu milionów, w związku z tym nawet na bieżącą działalność nam brakuje.”

Jak on chce przekształcić toto nieszczęście w spółkę ? Przecież ogłaszał jeszcze chwilę temu że dług się zmniejsza i szpital "bilansuje się na działalności podstawowej" - taka gospodarska nowomowa.
Zarząd komisaryczny. Niezależny, bezpartyjny, z Warszawy. Tego jako mieszkańcy powinniśmy się domagać. Zniszczą ten szpital.
Anonim_8551, 09.07.2013, 19:23, 83.23.62.157 ##

Ze zdjęć widać, że polityczne sępy stawiły się licznie. Chyba z lekka się rozczarowały?!
pacjent, 09.07.2013, 20:19, 31.0.149.240 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Lubuskie a koronawirus
W związku z doniesieniami medialnymi oraz służb epidemiologicznych o dynamicznie rozwijającej się w Europie sytuacji w zakresie zakażenia koronawirusem zarząd ... <czytaj dalej>
Popielec i pokuta
W najbliższą środę 26 lutego wierni Kościoła katolickiego wkraczają w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt ... <czytaj dalej>
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Wojcieszyce 69" Ul.Osiedlowa 9a-9b

Ul.Osiedlowa 9a-9b, Wojcieszyce 69
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Euro Bank S.A. Placówka

ul. Sikorskiego 11, Gorzów Wlkp.
tel. 801 700 100
branża: Banki <czytaj dalej>
"Stolbar" Zakład Stolarski

ul. Miernicza 24, Gorzów Wlkp.
tel. 798 083 850
branża: Stolarskie usługi <czytaj dalej>

24II2020
24II2020. Australia z początku XXI w. była tematem wystąpienia Agi Doberschuetz ... <czytaj dalej>
Fundusze na miejsca w przedszkolu
Prawie 900 tys. zł trafi do Gorzowa i Bogdańca w ... <czytaj dalej>
Nie bój się zadbać o zdrowie psychiczne.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu najbliższych 10 ... <czytaj dalej>
Trakt Królewski do przebudowy
Przetarg na przebudowę Traktu Królewskiego w Gorzowie wygrało konsorcjum firm ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
Hanna Kaup:
25II2020
25II2020. Na spotkanie z Jerzym Bralczykiem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
24II2020
24II2020. Australia z początku XXI w. była tematem wystąpienia Agi Doberschuetz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2842:
to z gołębiem - pyszne. <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Może też napisać tak: Drodzy komentatorzy tego forum! Tłumaczenie wam czegokolwiek jest jak gra w szachy z gołębiem.
Nieważne, jak dobrze <czytaj dalej>
Anonim_2842:
Szanowni Państwo,
Realizacja projektu powiodła się. Cieszymy się, że kolejna inicjatywa z budżetu obywatelskiego, została wykonana. Schody <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Od admina do Anonima 4846: Bardzo prosimy o nieobrażanie nikogo. Rzecznik jak rozumiemy, nie potrzebuje adwokata i świetnie sobie poradzi z udzielen <czytaj dalej>
Anonim_7969:
Bo inwestor prywatny liczy kasę. Tutaj mamy URZĘDNIKÓW - wysokość zarobków, zatrudnienie, nijak ma się do wykonanej pracy. A o wyborze na stoł <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej