środa 18 września 2019     Irena, Stanisław, Józef
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dwie strony medalu, czyli świadectwo jednej lekarki - Małgorzaty Marczewskiej cz. 1
eGorzowska - 4074_PUKk0wCZfKLAY8OMgSG.jpgRezydująca od 1 lipca 2012 r. lekarka Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie dała świadectwo skandalicznych, jej zdaniem, zaniedbań i nieprawidłowości, jakie mają miejsce w gorzowskim szpitalu za rządów Marka Twardowskiego.

6 lipca o 12.00 w wynajętej prywatnie sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie, opłacana przez Ministerstwo Zdrowia rezydentka oddziału wewnętrznego Małgorzata Marczewska zwołała konferencję. Właściwie informacja o niej pojawiła się w portalu www.natemat.pl pod wywiadem, którego zainteresowana udzieliła jednej z dziennikarek.

Przebieg konferencji był zaskakujący dla wszystkich obecnych, którzy w liczbie około 20 osób zjawili się w WiMBP. Znaczną część stanowili dziennikarze, także TVN 24 czy Polsat News, nie licząc miejscowych i regionalnych. Pojawili się też radni: Elżbieta Płonka, Mirosława Winnicka i Marek Surmacz oraz poseł Elżbieta Rafalska. Było kilka osób związanych w przeszłości ze szpitalem, przyjechał też specjalnie gość z Poznania.

Medalu strona pierwsza, czyli: awers

Lotem błyskawicy rozniosła się po kraju i Gorzowie wieść o lekarce z SPSW, która przerwała zmowę milczenia i mówi o karygodnych praktykach, które mają miejsce w szpitalu od czasów, gdy zarządza nim były wiceminister Marek Twardowski.

Małgorzata Marczewska, którą w minionym tygodniu bezpodstawnie – według niej – zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, od kwietnia do maja przeżyła niewyobrażalne sytuacje. Jak twierdzi:
1. Była zmuszona do podjęcia dyżuru na SOR bez wyrażenia zgody opt-out;
2. Na tym dyżurze była sama, choć to niezgodne z prawem;
3. Nikt nie udzielił jej wsparcia w arcytrudnej sytuacji, gdy przywieziono kobietę z podejrzeniem o gwałt;
4. Kiedy emocjonalnie wybuchła po załamaniu nerwowym, posądzono ją o chorobę psychiczną, a nawet pojawiły się głosy o jej ubezwłasnowolnieniu;
5. Choć na różne sposoby starała się skontaktować z dyrektorem, ten – oraz jego współpracownicy – ignorowali ją.

Małgorzata Marczewska uważa też, że w szpitalu stosowano wobec niej mobing, o czym informowała dyrektora, a ten – choć w jego obowiązkach leży przeciwdziałanie takim sytuacjom – nie uczynił nic.
Ponieważ rezydentka pracowała w placówkach medycznych także za granicą, jako szokujące określiła zasady pracy w SPSW, a szczególnie na SOR-ze, którego kierownikiem uczynił się sam dyrektor Twardowski, ale – jak twierdzi lekarka – nigdy go tam nie było.

Ponieważ wykonywała swoje obowiązki zgodnie ze sztuką lekarską, jaką posiadła na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie (otrzymała na zakończenie najwyższą notę), zlecała takie procedury i badania, które uznała za konieczne. Za to była również krytykowana, bo – jak przypomina – w szpitalu trzeba na wszystkim oszczędzać.

Małgorzata Marczewska uważa, że to, co dzieje się w SPSW, to „nieporozumienie gorzowskie”. – Kiedyś dyrektor Marek Twardowski działał w Porozumieniu Zielonogórskim, ale to, co robi tutaj, to jest nieporozumienie gorzowskie. To jest oszczędzanie kosztem zdrowia pacjentów oraz personelu – podkreślała kilkakrotnie.
Poza tym skarżyła się, że była główną dyżurantką w szpitalu, bo miała do ośmiu dyżurów w miesiącu, a wolno jej cztery – po dwa na oddziale i dwa na SOR-ze. Co do funkcjonowania tego oddziału ma najwięcej uwag.
– Tam pielęgniarki (czasami tylko jedna) są także sekretarkami i niańkami, gdy starsze osoby czasami spadają z łóżek. A salowe, czasami z 30-letnim stażem, mają odebrany dodatek za ten staż. Może to marne 150 zł, ale jednak – mówiła. – W tym szpitalu leczymy długi, bo pacjent nie jest traktowany z należną mu godnością, ale jak dług – dodała.
Wspomniała też przypadek 51-letniego pacjenta, według niej, zaniedbanego przez lekarzy.

Małgorzata Marczewska przyznała, że robi sobie krzywdę, bo o siebie nie walczy.
– Ci, którzy są mi przychylni, mówili, że nikt nie stanie po mojej stronie i nie weźmie w obronę. Jestem trochę głupia, naiwna, niereformowalna idealistka, ale inaczej nie umiem. Tak zostałam wychowana. To jest też mój kraj, za który moi umierali – kończyła.

Zaproponowała też plan naprawczy dla szpitala. Czego domaga się rezydentka? Chce, by było więcej medycyny i etyki, personel powinien ze sobą współpracować, sprzęt działać, a ludzie zająć się pracą, a nie plotkami i cyferkami.
– Niektórzy powinni być księgowymi albo zostać w polityce. Ja walczę o godność życia, o godność kobiety. To dla mnie podstawa jako Polki i lekarki. Walczę o to, by lekarze nie brali łapówek, by pacjenci nie musieli jeździć do innych szpitali. Ale teraz to już sprawa leży po państwa stronie. Ja oficjalnie myję z tego ręce. Nie wiążę swojej przyszłości z Gorzowem Wielkopolskim i wkrótce mnie tu nie będzie – zakończyła.

Ciąg dalszy nastąpi

Tekst i foto Hanna Kaup


dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 1/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 2/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 3/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 4/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 5/5


8 lipca 2013 14:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dziękuję za tę stronę medalu ;o)
Małgorzata Marczewska, lekarz rezydent, 09.07.2013, 03:23, 89.228.146.187 ##

Jak obłowić się na majątku, studium nie przypadku.
Anonim_4756, 09.07.2013, 13:20, 178.183.164.73 ##

No kto ma powiedzieć DOŚĆ ! Twardowskiemu, Polakowej, Bukiewiczowej. Zielonogórska Mafia ma się dobrze i robi z gorzowian idiotów. Czyżby w Gorzowie nie było już odważnych, silnych i intyligentynych ludzi. Chyba nie ma, bo horror trwa juz bardzo długo, a cała Polska, jeszcze o tych nie wie.
ludwik, 09.07.2013, 15:09, 79.190.249.18 ##

Cytata z Twardowskiego (http://www.echogorzowa.pl/news/1/mija-dzien/2013-07-09/marek-twardowski-odpowiada-na-zarzuty-4272.html)
W sprawie rzekomych oszczędności kosztem pacjentów.

„Przyszedłem 13 miesięcy temu do szpitala który jest najbardziej zadłużoną placówką w Polsce. W tej chwili dług wynosi 290 mln zł. To jest dług księgowy, dług gotówkowy wynosi 242 mln zł. W ciągu miesiąca szpital zostanie przekształcony w spółkę i zostanie w bardzo znaczący sposób oddłużony. Gdyby nie to, to tego szpitala za rok by nie było, dlatego że nie da się przetrwać w lecznicy, w której zajęcia komornicze są codziennością, 25 procent przychodów szpitala od jesieni jest systematycznie zajmowane przez komorników. Jak szpital zarabia miesięcznie mniej więcej 16 mln zł, to cztery od razu zabiera komornik. Koszty wynoszą czternaście do piętnastu milionów, w związku z tym nawet na bieżącą działalność nam brakuje.”

Jak on chce przekształcić toto nieszczęście w spółkę ? Przecież ogłaszał jeszcze chwilę temu że dług się zmniejsza i szpital "bilansuje się na działalności podstawowej" - taka gospodarska nowomowa.
Zarząd komisaryczny. Niezależny, bezpartyjny, z Warszawy. Tego jako mieszkańcy powinniśmy się domagać. Zniszczą ten szpital.
Anonim_8551, 09.07.2013, 19:23, 83.23.62.157 ##

Ze zdjęć widać, że polityczne sępy stawiły się licznie. Chyba z lekka się rozczarowały?!
pacjent, 09.07.2013, 20:19, 31.0.149.240 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych prac remontowych, które drogowcy wykonają na terenie Nowego Miasta. Zadania ... <czytaj dalej>
Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa 30 Stycznia 15a w Gorzowie Wlkp.

ul. Teatralna 49, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 22 45
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Stowarzyszenie Edukacyjne "Razem"

ul. Osadnicza 3, Gorzów Wlkp.
tel. 605 518 601
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>
"Gorzowskie Szkoły Medyczne" Sp.j. Michał Dojs i Michał Gajewski

ul. Żeromskiego 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 18 40
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych ... <czytaj dalej>
Usiedli przy otwartym stole
Wielokulturowy piknik z okazji 20-lecia województwa lubuskiego odbył się w ... <czytaj dalej>
INNEKO – Przyjazny Pracodawca
Tegoroczna edycja konferencji "Lubuski Przyjazny Pracodawca AWARD 2019” skierowana do ... <czytaj dalej>
Uratować od zapomnienia
Pod koniec sierpnia na Ukrainie uporządkowano dwa polskie cmentarze: w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
W kolejce po... rozum
Trudno, oj trudno żyje się dziś w którejś tam z kolei Rzeczypospolitej. Niby nowocześnie, niby lepiej, a każdego dnia aż chce mi się wyć z bezsilności, gdy zderzam się z ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - facet2b.jpg
Hanna Kaup:
Chopin w podgorzowskim lesie
To był jeden z piękniejszych koncertów chopinowskich. Niektórzy mówili, że ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9315:
Trzeba podkreślić rolę i zaangażowanie członka Koła Łowieckiego w perfekcyjnym przygotowaniu całego kulturalnego wydarzenia Pana MARKA PAŁYSA <czytaj dalej>
Anonim_2416:
zastępcami trzeba jeszze umiec kierować.
inaczej obciazeni obowiazkami nic nie zdzialaja jak tylko zasteoujac szefa w jego obowiazkach <czytaj dalej>
Anonim_1676:
Przekaż jest prosty. Dostajemy nagrody to znaczy że jesteśmy fajni a Ci co twierdzą że nie jesteśmy fajni nie dostają nagrody. <czytaj dalej>
Anonim_9943:
Wystarczy jeden fałszywy ruch Pani z fałszywym uśmiechem a dżinsowy Kim będzie miał kolejną ofiarę do złożenia na stosie dla swojej kariery. <czytaj dalej>
Anonim_6888:
bandyterka w gorzowie to miasto jest coraz bardziej zdegradowane <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej