środa 16 października 2019     Florentyny, Ambrożego, Gawła
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dwie strony medalu, czyli świadectwo jednej lekarki - Małgorzaty Marczewskiej cz. 1
eGorzowska - 4074_PUKk0wCZfKLAY8OMgSG.jpgRezydująca od 1 lipca 2012 r. lekarka Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie dała świadectwo skandalicznych, jej zdaniem, zaniedbań i nieprawidłowości, jakie mają miejsce w gorzowskim szpitalu za rządów Marka Twardowskiego.

6 lipca o 12.00 w wynajętej prywatnie sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie, opłacana przez Ministerstwo Zdrowia rezydentka oddziału wewnętrznego Małgorzata Marczewska zwołała konferencję. Właściwie informacja o niej pojawiła się w portalu www.natemat.pl pod wywiadem, którego zainteresowana udzieliła jednej z dziennikarek.

Przebieg konferencji był zaskakujący dla wszystkich obecnych, którzy w liczbie około 20 osób zjawili się w WiMBP. Znaczną część stanowili dziennikarze, także TVN 24 czy Polsat News, nie licząc miejscowych i regionalnych. Pojawili się też radni: Elżbieta Płonka, Mirosława Winnicka i Marek Surmacz oraz poseł Elżbieta Rafalska. Było kilka osób związanych w przeszłości ze szpitalem, przyjechał też specjalnie gość z Poznania.

Medalu strona pierwsza, czyli: awers

Lotem błyskawicy rozniosła się po kraju i Gorzowie wieść o lekarce z SPSW, która przerwała zmowę milczenia i mówi o karygodnych praktykach, które mają miejsce w szpitalu od czasów, gdy zarządza nim były wiceminister Marek Twardowski.

Małgorzata Marczewska, którą w minionym tygodniu bezpodstawnie – według niej – zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, od kwietnia do maja przeżyła niewyobrażalne sytuacje. Jak twierdzi:
1. Była zmuszona do podjęcia dyżuru na SOR bez wyrażenia zgody opt-out;
2. Na tym dyżurze była sama, choć to niezgodne z prawem;
3. Nikt nie udzielił jej wsparcia w arcytrudnej sytuacji, gdy przywieziono kobietę z podejrzeniem o gwałt;
4. Kiedy emocjonalnie wybuchła po załamaniu nerwowym, posądzono ją o chorobę psychiczną, a nawet pojawiły się głosy o jej ubezwłasnowolnieniu;
5. Choć na różne sposoby starała się skontaktować z dyrektorem, ten – oraz jego współpracownicy – ignorowali ją.

Małgorzata Marczewska uważa też, że w szpitalu stosowano wobec niej mobing, o czym informowała dyrektora, a ten – choć w jego obowiązkach leży przeciwdziałanie takim sytuacjom – nie uczynił nic.
Ponieważ rezydentka pracowała w placówkach medycznych także za granicą, jako szokujące określiła zasady pracy w SPSW, a szczególnie na SOR-ze, którego kierownikiem uczynił się sam dyrektor Twardowski, ale – jak twierdzi lekarka – nigdy go tam nie było.

Ponieważ wykonywała swoje obowiązki zgodnie ze sztuką lekarską, jaką posiadła na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie (otrzymała na zakończenie najwyższą notę), zlecała takie procedury i badania, które uznała za konieczne. Za to była również krytykowana, bo – jak przypomina – w szpitalu trzeba na wszystkim oszczędzać.

Małgorzata Marczewska uważa, że to, co dzieje się w SPSW, to „nieporozumienie gorzowskie”. – Kiedyś dyrektor Marek Twardowski działał w Porozumieniu Zielonogórskim, ale to, co robi tutaj, to jest nieporozumienie gorzowskie. To jest oszczędzanie kosztem zdrowia pacjentów oraz personelu – podkreślała kilkakrotnie.
Poza tym skarżyła się, że była główną dyżurantką w szpitalu, bo miała do ośmiu dyżurów w miesiącu, a wolno jej cztery – po dwa na oddziale i dwa na SOR-ze. Co do funkcjonowania tego oddziału ma najwięcej uwag.
– Tam pielęgniarki (czasami tylko jedna) są także sekretarkami i niańkami, gdy starsze osoby czasami spadają z łóżek. A salowe, czasami z 30-letnim stażem, mają odebrany dodatek za ten staż. Może to marne 150 zł, ale jednak – mówiła. – W tym szpitalu leczymy długi, bo pacjent nie jest traktowany z należną mu godnością, ale jak dług – dodała.
Wspomniała też przypadek 51-letniego pacjenta, według niej, zaniedbanego przez lekarzy.

Małgorzata Marczewska przyznała, że robi sobie krzywdę, bo o siebie nie walczy.
– Ci, którzy są mi przychylni, mówili, że nikt nie stanie po mojej stronie i nie weźmie w obronę. Jestem trochę głupia, naiwna, niereformowalna idealistka, ale inaczej nie umiem. Tak zostałam wychowana. To jest też mój kraj, za który moi umierali – kończyła.

Zaproponowała też plan naprawczy dla szpitala. Czego domaga się rezydentka? Chce, by było więcej medycyny i etyki, personel powinien ze sobą współpracować, sprzęt działać, a ludzie zająć się pracą, a nie plotkami i cyferkami.
– Niektórzy powinni być księgowymi albo zostać w polityce. Ja walczę o godność życia, o godność kobiety. To dla mnie podstawa jako Polki i lekarki. Walczę o to, by lekarze nie brali łapówek, by pacjenci nie musieli jeździć do innych szpitali. Ale teraz to już sprawa leży po państwa stronie. Ja oficjalnie myję z tego ręce. Nie wiążę swojej przyszłości z Gorzowem Wielkopolskim i wkrótce mnie tu nie będzie – zakończyła.

Ciąg dalszy nastąpi

Tekst i foto Hanna Kaup


dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 1/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 2/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 3/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 4/5

dwie strony medalu czyli swiadectwo jednej lekar, zdjęcie 5/5


8 lipca 2013 14:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dziękuję za tę stronę medalu ;o)
Małgorzata Marczewska, lekarz rezydent, 09.07.2013, 03:23, 89.228.146.187 ##

Jak obłowić się na majątku, studium nie przypadku.
Anonim_4756, 09.07.2013, 13:20, 178.183.164.73 ##

No kto ma powiedzieć DOŚĆ ! Twardowskiemu, Polakowej, Bukiewiczowej. Zielonogórska Mafia ma się dobrze i robi z gorzowian idiotów. Czyżby w Gorzowie nie było już odważnych, silnych i intyligentynych ludzi. Chyba nie ma, bo horror trwa juz bardzo długo, a cała Polska, jeszcze o tych nie wie.
ludwik, 09.07.2013, 15:09, 79.190.249.18 ##

Cytata z Twardowskiego (http://www.echogorzowa.pl/news/1/mija-dzien/2013-07-09/marek-twardowski-odpowiada-na-zarzuty-4272.html)
W sprawie rzekomych oszczędności kosztem pacjentów.

„Przyszedłem 13 miesięcy temu do szpitala który jest najbardziej zadłużoną placówką w Polsce. W tej chwili dług wynosi 290 mln zł. To jest dług księgowy, dług gotówkowy wynosi 242 mln zł. W ciągu miesiąca szpital zostanie przekształcony w spółkę i zostanie w bardzo znaczący sposób oddłużony. Gdyby nie to, to tego szpitala za rok by nie było, dlatego że nie da się przetrwać w lecznicy, w której zajęcia komornicze są codziennością, 25 procent przychodów szpitala od jesieni jest systematycznie zajmowane przez komorników. Jak szpital zarabia miesięcznie mniej więcej 16 mln zł, to cztery od razu zabiera komornik. Koszty wynoszą czternaście do piętnastu milionów, w związku z tym nawet na bieżącą działalność nam brakuje.”

Jak on chce przekształcić toto nieszczęście w spółkę ? Przecież ogłaszał jeszcze chwilę temu że dług się zmniejsza i szpital "bilansuje się na działalności podstawowej" - taka gospodarska nowomowa.
Zarząd komisaryczny. Niezależny, bezpartyjny, z Warszawy. Tego jako mieszkańcy powinniśmy się domagać. Zniszczą ten szpital.
Anonim_8551, 09.07.2013, 19:23, 83.23.62.157 ##

Ze zdjęć widać, że polityczne sępy stawiły się licznie. Chyba z lekka się rozczarowały?!
pacjent, 09.07.2013, 20:19, 31.0.149.240 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Centrum Gorzowa od-nowa
W Gorzowie powstanie atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Spójna przestrzeń w przyszłości połączy nadwarciański bulwar z ulicą Sikorskiego ... <czytaj dalej>
Grand Prix za kampanię promocyjną
Miasto Gorzów otrzymało nagrodę Grand Prix w konkursie KRYSZTAŁY PR w kategorii najlepsza kreatywna kampania promocyjna. To wyróżnienie za działania ... <czytaj dalej>
Czytajcie, żebyście później nie tracili nerwów
W poniedziałek (7 października) wykonawca modernizacji estakady kolejowej przystąpi do prac związanych z kanalizacją deszczową na ulicy Jancarza (w rejonie ... <czytaj dalej>
Sprawdź, które drogi będą w niedzielę wyłączone z ruchu
W niedzielę (6 października) od godziny 9. do 13. odbędzie się impreza sportowa III Gorzowski Duathlon. Na jej potrzeby nastąpi ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
PKO BP S.A. Bankomat

ul. Słoneczna 63 a, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Landbruk Jacek Nowak

ul. Gwiaździsta 5 l. 64, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 94 67
branża: Drogi - budowa, sprzęt, usługi <czytaj dalej>
Park 111

ul. Sikorskiego 111 /317, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 77 51
branża: Handlowe centra <czytaj dalej>

Centrum Gorzowa od-nowa
W Gorzowie powstanie atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. ... <czytaj dalej>
Muzyka, która jest dokumentem
Dwóch współczesnych kompozytorów amerykańskich, dwa muzyczne dokumenty, dwie poruszające historie ... <czytaj dalej>
Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach
Ta historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Dawno oczekiwane "Boże ... <czytaj dalej>
Żeby Polska nie świeciła się na czerwono
Rozwój Polski i Regionu Lubuskiego, ochrona środowiska, nowoczesne technologie, rozwój ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2019 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Zniewalający koncert
W minionym tygodniu odbyła się w Gorzowie I ogólnopolska konferencja ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7864:
ktoś kto kogoś naśladuje jest miernotą bez kręgosłupa <czytaj dalej>
Anonim_2211:
Ten komentarz ponizej dotyczy rowniez Kostrzynskiej : nie widac Budimexu i podwykonawcow mimo dobrej pogody. Moze przynajmniej chodniki wykonczyc ? Ch <czytaj dalej>
Anonim_5348:
Chcemy na Baczynie lotnisko w tym roku. Przy wyjezdzie na Szczecin. <czytaj dalej>
Anonim_6578:
Trzeba iść i posłuchać! <czytaj dalej>
Gorz:
Panie Kropiński, edfekty widać o godz 15.00. Czy wy nie macie siły, możliwości, wyobraźni, aby zmusić wykonawców do pracy na 2 zmianę? Czy ni <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej