
19 września ruszyła XI Ogólnopolska Konferencja Polka w Europie. Tym razem w Poznaniu spotkali się dziennikarze z całej Polski, by uczestniczyć w wykładach i spotkaniach, którym przewodzi temat: „Zdrowie społeczne, a zdrowe społeczeństwo. Wpływ medycyny na jakość życia człowieka”.
Przybyłych na XI Ogólnopolską Konferencję Polka w Europie powitali rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof.
Jacek Wysocki i prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia
Ewa Dux-Prabucka. Spotkanie rozpoczęło się 19 września w Collegium Stomatologicum.
Każdego roku Polka w Europie ściąga ponad setkę dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia. Przyjeżdżają z całego kraju, by pogłębiać wiedzę medyczną i jak najlepiej przekazywać ją swoim odbiorcom.
– Witam serdecznie w murach Uniwersytetu Medycznego. Dla nas to zaszczyt, że chcieliście państwo swoje kolejne spotkanie rozpocząć od naszego uniwersytetu. Bardzo się z tego cieszymy, bo ostatnie lata pokazują, jak ogromną rolę w leczeniu odgrywa wiedza, a to państwo jesteście jej transmiterem do społeczeństwa – powiedział rektor Jacek Wysocki.
Tradycją jest, że konferencję prowadzi dziennikarz pochodzący z miasta, w którym rozpoczynają się obrady, dlatego środowej sesji wykładowej przewodziła dziennikarka z Poznania Dorota Juszczyk. Na wstępie przypomniała, kim był Karol Marcinkowski, którego imię nosi Uniwersytet Medyczny: – To lekarz z pierwszej połowy XIX w. Tu żył i tu pracował. Umarł, mając 46 lat, ale w ciągu swojego krótkiego życia bardzo wiele zrobił dla ludzi: fundował stypendia, leczył za darmo, był człowiekiem, któremu przyświecały hasła pracy u podstaw.
W tym roku Polka zaczęła się w Poznaniu, a skończy w Berlinie. Tylko w pierwszym dniu dziennikarze wysłuchali referatów na temat szczepień, prewencji wtórnej, opieki medycznej nad pracownikami czy systemów finansowania w kontekście postępów medycyny. Obejrzeli również Muzeum Uniwersytetu Medycznego, w którym zobaczyli, jak wielki postęp dokonał się w XX wieku w medycynie. – Tu widać, jak medycyna poszła do przodu. Dobrze, że tak się stało, bo wiele z tych specjalistycznych przyrządów stosowanych dawniej w leczeniu, dziś wzbudza strach, a nawet przerażenie – powiedziała dziennikarka wrocławskiego Radia Rodzina
Marta Łomnicka.
Tekst i foto Hanna Kaup
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ...
<czytaj dalej>Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych.
Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ...
<czytaj dalej>Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>