czwartek 4 marca 2021     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Brak kasy, nepotyzm i terror,
czyli o sytuacji szpitala w Gorzowie
eGorzowska - 2978_iOr3LEp6KR3oqd6Ws7Rm.jpgW czwartkowe południe gorzowscy dziennikarze zostali zaproszeni na konferencję prasową do dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Marka Twardowskiego. Jej tytuł brzmiał: „Ostatnia pełna wypłata już była” i jak się należało spodziewać, najważniejszy temat dotyczył trudnej sytuacji finansowej placówki.

W wypełnionym po brzegi gorzowskimi dziennikarzami gabinecie dyrektora Marka Twardowskiego – po raz pierwszy od czasu objęcia przez niego funkcji szefa SPSW – odbyła się konferencja prasowa. Dziennikarze usłyszeli, że obecny stan zadłużenia szpitala wynosi 257 mln zł. Niestety, z dnia na dzień sytuacja pogarsza się, bo – jak mówił dyrektor – rośnie liczba tzw. płatności wymagalnych, które wynoszą dziś 74,5 mln zł, podczas gdy przychody z NFZ-u oscylują na poziomie 14, 5 mln zł. Gdyby więc chcieć zapłacić wierzycielom należności, trzeba by wydać pięciomiesięczne zarobki. A to jest niemożliwe.

Jakie dyrektor widzi lekarstwo? O tym mówi tytuł konferencji. „Ostatnia pełna wypłata już była” oznacza, że pracownicy zatrudnieni na umowy cywilno-prawne dostaną 20 września 50 proc. należnych poborów. Taka jest decyzja dyrekcji, która woli zapłacić nie im, ale m.in. dostawcom leków czy środków opatrunkowych, gdyż w przeciwnym razie szpitalowi grozi paraliż, bo kasy po prostu nie ma.

– Ponad 300 wierzycieli domaga się spłaty swoich zobowiązań – mówił M. Twardowski.
Sytuację pogarsza fakt, że szpital nie jest klinicznym i w związku z tym nie może ubiegać się o pomoc z Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor uznał za słuszne przypomnieć, że właściciel szpitala, czyli Marszałek Województwa Lubuskiego, w ciągu minionych dziesięciu lat przekazał gorzowskiej lecznicy ok. 160 mln zł, a także teraz wsłuchuje się w nasze potrzeby i daje np. na wkład własny, którego nie mamy, by zakupić nowy tomograf komputerowy.

W rozwiązaniu problemów finansowych i gospodarnym zarządzaniu szpitalem dyrektor posiłkuje się firmą konsultingową, która skończyła swoją pracę i stworzyła dokument wyjściowy. Co w nim jest? Niestety: – Po konsultacji z Radą Ordynatorów uznaliśmy, że będzie miał on status poufny i nie zostanie upubliczniony – powiedział M. Twardowski.

W celu poprawy tragicznej sytuacji finansowej, dyrektor podjął negocjacje z wicedyrektorem ds. ekonomiczno-finansowych lubuskiego NFZ-u Piotrem Bromberem, w sprawie dodatkowych środków dla szpitala, jak również zdecydował o wystąpieniu na drogę sądową o zwrot kosztów tzw. nadwykonań za rok 2011.

Dyrektor nie ukrywał, że w związku z brakiem kasy będzie konieczna redukcja wśród personelu medycznego, co wzbudza silny sprzeciw zwłaszcza związków zawodowych, a głównie OM NSZZ „Solidarność” na czele z przewodniczącym Andrzejem Andrzejczakiem. I to on nie tylko nie zgadza się z decyzjami dyrektora szpitala, ale także 11 września wysłał do niego pismo – do wiadomości Wojewody Lubuskiego i Marszałek Województwa Lubuskiego – w którym w imieniu związku żąda m.in. zapłacenia zaległych należności za świadczenia socjalne za rok 2011 z odsetkami, respektowania i realizacji zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy oraz przedstawienia planów reorganizacji w zakresie zatrudnienia, likwidacji oddziałów szpitalnych i komórek organizacyjnych szpitala, mających wpływ na zmiany warunków pracy i płacy pracowników.

Dyrektor Twardowski nazywa działania Andrzejczaka prowadzeniem terroru, ale twierdzi, że nie ma zamiaru mu się podporządkować i podkreśla, że decydować o losach SPSW będzie on i tylko on, bo został do tego powołany na mocy konkursu. Uważa też, że pismo, które otrzymał, zawiera hasła i slogany, które można wysłać do każdego dyrektora każdego przedsiębiorstwa w tym kraju.

W temacie Andrzeja Andrzejczaka dziennikarze usłyszeli coś o nepotyzmie, łącznie z jego definicją w odniesieniu do średniowiecza, jak i współczesności. – Ja przyszedłem do szpitala jako Marek Twardowski i nikt z mojej rodziny tu pracować nie będzie – podkreślił i pytał dalej:
– Ile dobrego Andrzej Andrzejczak zrobił jako przewodniczący dla pacjentów z naszego regionu? Przecież pracuje tutaj od kilkunastu lat na etacie związkowym. Został zwolniony dyscyplinarnie przez dyr. Szumną. Potem odbyła się sprawa sądowa, a następny dyrektor podpisał z nim ugodę. Wynagrodzenie, które otrzymał, jest niezgodne z układem zbiorowym, który mam na biurku, bo nie może posiadać – jako zatrudniony w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie ani żadnym innym przedsiębiorstwie w Polsce – umowy jako przewodniczący NSZZ Solidarność.

Oburzenie dyrektora budzi również 50-procentowy dodatek funkcyjny, przyznany Andrzejowi Andrzejczakowi przez byłego dyrektora Andrzeja Szmita.

Sytuacja w gorzowskim szpitalu nabrzmiewa. Dyrektor twardo argumentuje swoje posunięcia, a związkowcy nie odpuszczają. Odpowiedzi na pismo oczekują do 18 września. W przeciwnym wypadku wejdą z dyrektorem w spór zbiorowy.

Karolina Perska, Hanna Kaup
foto Michał Kapuściński

13 września 2012 22:58, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ile kasy dostały niemieckie fabryki autobusów Man w Poznaniu z budżetu państwa ??? A ile szpitale (Centrum Zdrowia Dziecka, w Gorzowie itd.).
Anonim_9772, 16.09.2012, 22:45, 62.152.147.137 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"10 Net" Łukasz Wiśniewski

ul. Bolesława Chrobrego 18 m. 1, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Meble <czytaj dalej>
Komenda Miejska Policji

ul. Wyszyńskiego 122, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 25 11
branża: Policja <czytaj dalej>
"Irenka" Irena Karasiova

ul. Ściegiennego 21, Gorzów Wlkp.
tel. 510 907 272
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

A może joga biurowa?
Co możesz zrobić dla siebie, kiedy prowadzisz siedzący tryb życia? ... <czytaj dalej>
Jak gorzowski szpital będzie się rozwijać przez kolejne 5 lat
W ostatni piątek lutego Rada Nadzorcza Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w ... <czytaj dalej>
Uwaga na Spichrzowej i Walczaka
W środę nastąpią zmiany w organizacji ruchu na terenie miasta. Spichrzowa 3 ... <czytaj dalej>
Jak to było na Teneryfie - oświadczenie klubu
W minionym tygodniu Polskę obiegł materiał dziennikarski, który w złym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Die Pacht to bogactwo. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Dwóch gości kłóciło się nad jeziorem pod Berlinem o die Pacht. Musiałem ich godzić. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
My wiemy co w Niemczech ma wartość. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
https://www.facebook.com/Uzdrowisko-Termalne-K%C5%82odawa-w-otulinie-Barlineckiego-Parku-Narodowego-101787998097422 <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej