poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Więcej rozsądku przy kupowaniu suplementów diety!
eGorzowska - 2862_0Btov3gLVh5SXxw3hS25.jpgRozmowa z dyrektorem Narodowego Instytutu Leków w Warszawie prof. Zbigniewem Fijałkiem.

Czym jest Klaster Roślinnych Produktów Leczniczych i Suplementów Diety, nowy projekt firmowany przez Narodowy Instytut Leków?

– Jest to powiązanie kooperacyjne między wytwórcami produktów (ewentualnie surowców roślinnych) a instytucjami naukowo-badawczymi. Idea powstała w naszym Instytucie cztery lata temu, a trzy lata zajęło nam budowanie struktury. W październiku 2011 r. podpisana została umowa z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która finansuje projekt w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013).
Rynek produktów ziołowych i suplementów diety rozwija się niezwykle dynamicznie, ale jest praktycznie poza kontrolą. Ustawodawstwo unijne, a w związku z tym i polskie, pozostawia w tym względzie wiele do życzenia. Chcielibyśmy choć w pewnym zakresie uregulować tę kwestię i właśnie po to powstał Klaster.

Na czym polega problem z suplementami?

– W ciągu ostatnich lat pojawiło się na naszym rynku ponad 10 tys. suplementów diety. To ogromna grupa, zważywszy że leków mamy ok. 16 tys. Suplementy „wyszły” z leków. Najpierw były to preparaty wielowitaminowe i witaminowo-minerałowe oraz niektóre ziołowe. Obecnie są to produkty zawierające łącznie ponad 500 składników. Dla stosowania wielu z nich nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, to znaczy brak jest wiarygodnych informacji o ich niezbędności dla człowieka. A przecież suplementacja oznacza uzupełnianie tego, czego nam brakuje.

Jak funkcjonuje dziś ten rynek?

– Do tej pory producenci składali tzw. oświadczenia zdrowotne, w których deklarowali określone działanie swojego produktu (np. uspokajające, wzmacniające włosy). Nikt jednak tego nie sprawdzał. W końcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wziął się za porządkowanie tych oświadczeń i poddał je weryfikacji. Wyniki ogłoszono na początku tego roku. Okazało się, że trzy czwarte oświadczeń zdrowotnych zostało odrzuconych jako całkowicie nieuzasadnione. Wytwórcy ci będą mogli nadal sprzedawać swoje suplementy, ale nie będą mogli ich reklamować ani mówić o ich pozytywnym działaniu na konkretne funkcje czy narządy naszego organizmu.
Kolejny powód utworzenia Klastra to fałszowanie suplementów.

O czym Pan mówi?

– Większość ze wspomnianych 10 tys. produktów roślinnych, odżywek i suplementów diety nie jest badana jakościowo. Inspekcja sanitarna zajmuje się tylko trzema elementami: bada czystość mikrobiologiczną, obecność metali ciężkich i – jeżeli suplement zawiera rośliny – pestycydów. Sanepid zupełnie nie interesuje się tym, co naprawdę zawierają te produkty. I duża ich część, zwłaszcza z głównych grup ryzyka (środki na potencję i odchudzanie) jest sfałszowana. W 2010 r. zbadaliśmy 39 suplementów, w 2011 r. - 66, a w tym roku - 8 produktów. I tak w 2010 r. sfałszowanych lub niezgodnych z deklaracją było 80 proc. suplementów, w 2011 - 20 proc., a w tym roku - już 50 proc. Niepokoi fakt, że większość z nich pochodziła z aptek, a nie z Internetu czy bazaru. Mówimy więc o zagrożeniu, które istnieje przy legalnej sieci dystrybucji. Niestety, odpowiedzialność za ten proceder jest nadal znikoma.

Jak to się dzieje, że w takiej powodzi produktów Instytut Leków trafia niemal od razu na te sfałszowane?

– To bardzo proste. Wystarczy przejrzeć wskazania, skład, cenę i rzucić okiem na internetowe oceny użytkowników. Jeżeli są bardzo pochlebne czy entuzjastyczne, z reguły mamy do czynienia ze sfałszowanym suplementem. Bo jeśli jest tak skuteczny, to musi zawierać substancje farmakologicznie aktywne. Nie ma cudów. A jeżeli suplement zawiera substancję leczniczą, sprzedawaną na receptę, to nie jest już suplementem.

Na czym polega fałszerstwo?

– Środki na potencję fałszowane były głównie substancją aktywną z Viagry, czyli sildenafilem, tadalafilem lub ich analogami strukturalnymi. Natomiast odchudzające były i są fałszowane sybutraminą (pochodna amfetaminy, wycofana z lecznictwa 2 lata temu i jej analogami strukturalnymi). Jest ona rzeczywiście skuteczna, ale obciążona poważnymi działaniami ubocznymi - to związek psychotropowy działający poprzez blokowanie ośrodka głodu w mózgu. Powoduje m.in. kołatanie serca, skoki ciśnienia krwi, depresję, uzależnienie i głód narkotyczny. Do środków odchudzających coraz częściej dodawane są też leki przeciwcukrzycowe (przyspieszają metabolizm glukozy) i fenoloftaleina (związek silnie przeczyszczający). Mamy więc psychotrop, lek przeciwcukrzycowy i środek przeczyszczający, a klient myśli, że przyjmuje ziołowy suplement...

Czy preparaty te są groźne dla zdrowia?

– Tak. W ostatnich latach w krajach UE odnotowano ponad 20 przypadków udokumentowanych zgonów z powodu stosowania sfałszowanych produktów roślinnych i suplementów diety. Od pewnego czasu, aby utrudnić życie kontrolerom, prawnikom i policji, fałszerze zaczęli dodawać do tych produktów analogi strukturalne. Inaczej mówiąc, tworzą nowe związki chemiczne (dodając np. do cząsteczki syldenafilu jedną czy dwie grupy CH3 albo siarkę), które farmakologicznie działają bardzo podobnie. A nawet silniej, stąd jeszcze poważniejsze działania niepożądane. Ponieważ jednak nie jest to aktywna substancja lecznicza, nie podlega zasadom prawa farmaceutycznego.

Jakie korzyści będą miały firmy, które przystąpią do Klastra?

– Znak certyfikatu widoczny będzie na opakowaniu produktu i wytwórca będzie mógł się nim posługiwać w reklamie. Zasadnicza część grafiki będzie taka sama, natomiast inne będą napisy. Główny, merytoryczny trzon Klastra tworzy Narodowy Instytut Leków - odpowiadamy za wszystkie suplementy, odżywki i produkty ziołowe. Drugi trzon stanowi Instytut Sportu, w którego gestii będą odżywki i suplementy diety dla sportowców (głównie pod kątem dopingu). A trzeci (od niedawna) – Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, która zajmować się będzie kosmetykami. Gros środków z PARP przeznaczone zostało na zakup nowoczesnej aparatury badawczej. Będziemy to spłacać firmom, które przystąpiły do projektu, wykonując dla nich badania - najpierw nieodpłatnie, a potem po znacznie niższych cenach.

Na rynku farmaceutycznym istnieją już różne wyróżnienia. Czy potrzebne jest kolejne?

– Znak Klastra będzie się różnił od wszystkich dotychczasowych nagród i laurów tym, że one odnoszą się tylko do analizy dokumentacji papierowej, natomiast u nas najważniejszym elementem będzie badanie analityczne produktu lub surowca (dokumentacja też będzie przeglądana). Będziemy weryfikować, czy to, co deklaruje wytwórca lub importer jest zgodne z prawdą.
Wierzę, że Klaster będzie funkcjonował długo. Będzie to zależało przede wszystkim od tego, czy uda nam się wypromować ten znak i czy wytwórcy i importerzy będą zainteresowani tym, by sprzedawać klientom dobre produkty. Mam nadzieję, że będą one dostępne na rynku już w czwartym kwartale tego roku.

Na jakim etapie koncentrują się prace nad projektem?

– Ruszamy z certyfikacją surowców i suplementów. Budujemy też portal internetowy, na którym będziemy podawać informacje o suplementach certyfikowanych, a z drugiej strony ostrzegać przed zagrożeniami. Niektóre suplementy na pewno są potrzebne. Ekspansja tego rynku jest jednak związana głównie z chęcią zysku, a niewiele z tym, by skutecznie poprawić funkcjonowanie organizmu. Apeluję więc: więcej rozsądku przy kupowaniu suplementów! I odsyłam do naszego portalu: www.klasterzdrowia.pl

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”

10 sierpnia 2012 13:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Centrostal Bydgoszcz" S.A. Oddział

ul. Walczaka 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 18 37
branża: Hutnicze wyroby <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
NEWSWEEK prima aprilis <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej