środa 29 stycznia 2020     Franciszek, Zdzisław, Zenon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uwolnić oddech
Więcej edukacji dla lekarzy i pacjentów, więcej sprzętu, wcześniejsze wykrywanie – takie wnioski płyną z konferencji prasowej zorganizowanej 15 listopada w Warszawie przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia” oraz Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię
i POChP.

14 listopada, w ok. 250 szpitalach, przychodniach i placówkach leczniczych w całej Polsce można było bezpłatnie wykonać spirometrię - badanie czynnościowe układu oddechowego. Akcję wspierał Wojskowy Instytut Medyczny oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc. – Dzień był zorganizowany po to, abyśmy odnaleźli brakujący milion osób chorych na POChP w Polsce – przekonywał płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Badania populacyjne pokazują, że w Polsce właśnie tyle chorych z POChP nie ma postawionej diagnozy i nie może rozpocząć leczenia tej śmiertelnej choroby przewlekłej. – Bez spirometrii nie można stwierdzić POChP – podkreślał dr Dąbrowiecki.

Badanie objęło ponad 7 tys. osób – było to największe jednorazowe badanie tego rodzaju w Polsce. Na podstawie przeanalizowanych ok. 1600 formularzy można wyciągnąć wniosek, że dwie trzecie badanych miało wykonaną spirometrię po raz pierwszy. U prawie 13 proc. osób zbadanych po raz pierwszy stwierdzono obturację. Wśród osób niewykazujących cech obturacji, 34 proc. skarżyło się na duszność, 38 proc. na kaszel suchy, 36 proc. na kaszel z odkrztuszaniem, 24 proc. na świszczący oddech. Te osoby spełniają kryteria rozpoznania POChP, ale nigdy nie miały wykonanej spirometrii, co więcej – nie miały opieki swoich lekarzy rodzinnych. W trakcie Polskiego Dnia Spirometrii sprawdzano też reakcje na takie czynniki zewnętrzne, jak dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza. Okazało się, że kobiety mieszkające w pobliżu dużych szlaków komunikacyjnych miały cztery razy częściej obturację niż populacja zdrowa. W grupie osób palących analogiczne objawy pojawiły się u 14,2 proc. Są to prawdopodobnie osoby z nierozpoznaną POChP, które zostały skierowane do dalszej diagnostyki. Jest to dla nich wiadomość na wagę uratowania życia, bo nieleczona POChP skraca je o 10-15 lat.

- Polacy potrafią wymienić dwie pierwsze przyczyny zgonów w społeczeństwie – choroby serca i nowotwory. Nie mają jednak świadomości na temat trzeciej najczęstszej przyczyny: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)! – przekonywał dr n. med. Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Prelegent podkreślił wielką i niewykorzystaną rolę mediów w uświadamianiu społeczeństwu zagrożeń związanych z chorobami płuc. Zagrożenia te płyną nie tylko z palenia tytoniu – istotnym czynnikiem jest również zanieczyszczenie powietrza w wielkich miastach – Mamy ponad 300 chorób, których objawami są kaszel i duszność. Ponadto, większość pacjentów uważa przewlekły kaszel za coś normalnego. Dlatego rozpoznanie POChP jest takie trudne. Nie rozpoznamy POChP bez masowego dostępu do spirometrii, świadomości chorych, a także lekarzy – argumentował dr Zielonka.

Farmakoekonomiczny aspekt choroby omówiła prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk, kierownik Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej WIM, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z wiodących przyczyn śmiertelności w Polsce i na całym świecie – informowała. – Szczególną rolę odgrywają stany zaostrzenia i związana z tym hospitalizacja, wymagająca m.in. korzystania ze specjalistycznych urządzeń do podawania leków. W lżejszych stanach tej choroby największy koszt stanowią leki. Ogólnie rzecz biorąc, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach, POChP jest chorobą niedoleczoną, a w związku z tym niedoszacowaną.

POChP jest jedną z najbardziej kosztochłonnych chorób. Prof. Jahnz-Różyk przypomniała wyniki kierowanych przez nią wieloośrodkowych badań przeprowadzonych w Polsce w latach 2007-2008. Wynika z nich, że przeciętny koszt leczenia szpitalnego pacjenta z zaostrzeniem POChP wynosił 4871,55 zł, natomiast w opiece ambulatoryjnej całkowity koszt leczenia jednego pacjenta (stany przewlekłe i zaostrzenia), wyniósł 4027,82 zł. Świadczy to o istotnym niedoszacowaniu tej procedury przez NFZ, który w tamtym okresie wyceniał ją na ok. 2,5 tys. zł. W analizie badań wskazano również na wadliwy system opieki nad chorym. Dodatkowym obciążeniem są liczne choroby współwystępujące. POChP jest również chorobą upośledzającą społecznie oraz na rynku pracy, skutkującą niską wydajnością lub absencjami.

W dyskusji, która wywiązała się po wystąpieniach prelegentów, podkreślano konieczność stworzenia dobrych warunków do masowej diagnostyki. Przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformowała, że działania zmierzające do poprawy profilaktyki są wieloetapowe i rozłożone na wiele lat. Podkreśliła rolę edukacji lekarzy i pacjentów, także lekarzy medycyny pracy. Wymieniła także pracodawców, dla których ZUS prowadzi szkolenia z dziedziny BHP i ochrony zdrowia pracowników, na przykład w kontekście zapylenia. Dr n. med. T. Zielonka podkreślił, że warunkiem poprawy stanu zdrowia społeczeństwa są rozwiązania systemowe: edukacja lekarza, pacjenta oraz zapewnienie narzędzi. – Działania punktowe nie wystarczą – przekonywał.

W dyskusji wspomniano o poprawie sytuacji związanej z wycenieniem i opłacaniem przez NFZ badania spirometrycznego, podkreślano jednak konieczność działań edukacyjnych i profilaktycznych.

Przedstawicielka Narodowego Funduszu Zdrowia powiedziała, że jej zdaniem lekarze POZ nie wykonują do końca swoich obowiązków, mimo że nie wykorzystują pełnej stawki otrzymanej od płatnika. – Mogliby te nadwyżki wykorzystać na badanie pod kątem POChP oraz na kierowanie chorych na rehabilitację oddechową – powiedziała.

Dr n. med. P. Dąbrowiecki poinformował o projekcie edukacyjnym Federacji i NFZ „Liczy się każdy oddech”, w ramach którego w wielu miastach będzie prowadzona edukacja pacjentów przez lekarzy. Dr n. med. T. Zielonka przypomniał o słabości nadzoru merytorycznego nad wykonywaniem obowiązków przez lekarzy. Dr inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, który brał udział w podsumowywaniu wyników Polskiego Dnia Spirometrii, odniósł się do wpływu środowiska na wzrost zachorowań na POChP, szczególnie zanieczyszczenia powietrza. Osoby niepalące mają ograniczone możliwości reakcji – nie każdy może wyprowadzić się z ruchliwej ulicy na wieś. – Niestety, w Warszawie co roku rejestrujemy przekroczone normy poziomu pyłów i dwutlenku azotu, dlatego istotne jest, aby władze zarządzały ruchem ulicznym w sposób świadomy – mówił.

- Chciałbym podsumować naszą debatę w formie listu otwartego do nowego ministra zdrowia, a także przedstawić je na komisji zdrowia. Niech to będzie ogólny projekt poprawy stanu zdrowia oddechowego w Polsce - zaproponował dr Piotr Dąbrowiecki.

Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia”,
listopad 2011 r.


19 listopada 2011 09:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w oparciu o rzetelną diagnozę: Potencjały woj. lubuskiego: Parki Naukowo-Technologiczne Dostępność transportowa i teleinformatyczna Duża ... <czytaj dalej>
Konkursy, konkursy. Marszałek dzieli pieniądze
Z początkiem roku mamy dobre informacje dla organizacji pozarządowych. Zarząd województwa przyjął uchwały w sprawie 7 konkursów na wsparcie zadań ... <czytaj dalej>
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Perfect" Hurtownia Spożywcza Robert Mikołajczak

ul. Małorolnych 34 paw. 72, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 75 78
branża: Catering <czytaj dalej>
Stal Gorzów Wielkopolski S.A.

ul. Kwiatowa 55, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 62 45
branża: Sport, rekreacja - nauka, ośrodki, kluby <czytaj dalej>
"Printeam"

ul. Tartaczna 4, Gorzów Wlkp.
tel. 887 619 515
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>

25. Dzień Pamięci i Pojednania - obchody
Po raz 25. będziemy obchodzić Dzień Pamięci i Pojednania. Święto ... <czytaj dalej>
27I2020
27I2020. Dzień refleksyjny. Po pierwsze, 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Potworna ... <czytaj dalej>
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w ... <czytaj dalej>
Efekty śledztwa o muzyce Landsberga
Czy dawni mieszkańcy Landsberga lubili tańczyć? Jakiej muzyki słuchali na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
Hanna Kaup:
28I2020
28I2020. Środek zimy, choć z opadów mamy tylko deszcz, którego natura ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27I2020
27I2020. Dzień refleksyjny. Po pierwsze, 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Potworna ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Wq......y:
Do pani Poseł Sibinskiej, pozostałych polityków z Gorzowa, czy do strategii województwa należy włączenie Przychodni Kolejowej z ul. Dworcowej w <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Gorące Żary coś mówi nazwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Będzie film miasto krematorium. <czytaj dalej>
Anonim_9211:
to są środki unijne. a ile wpłaciliśmy do tej unii zeby je otrzymac? <czytaj dalej>
Tu:
Bardzo dziękuję za Pani imprezę, za zaangażowanie w dawaniu życia temu zdychającemu miastu. Gdyby radni i urzędnicy mieli tyle samozaparcia i p <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej