sobota 25 stycznia 2020     Tatiana, Paweł, Miłosz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie umrze pani na raka,
jeśli nie zawierzy niewykształconemu lekarzowi
Rozmowa z dr. Pawłem Knappem z z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Białostockiego
eGorzowska - 2017_CWoxB3DnYJgdlVZ8AAP.jpgO sprawach bardzo ważnych w życiu kobiety rozmowa z dr. n. med. Pawłem Knappem z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Czym jest kolposkopia i co kobieta powinna o tym badaniu wiedzieć?

– Kolposkopia to badanie, które jest wykonywane ze wskazania. Gdy pacjentka otrzymuje nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, jest zwykle kierowana przez lekarza specjalistę – lekarza ginekologa, do tzw. diagnostyki rozszerzonej. To diagnostyka, w której staramy się zweryfikować otrzymany, często nieprawidłowy wynika badania cytologicznego. Do tego służy badanie kolposkopowe.

A czym jest kolposkop?
– Kolposkop to taki półmikroskop, element, który powiększa zmiany na tarczy części pochwowej, nabłonek, który my możemy sklasyfikować jako prawidłowy czy nieprawidłowy. Są różne stopnie tej nieprawidłowości. Kobieta często mówi, że to jest kopuloskopia czy koposkopia. Nie, to jest kolposkopia. Kolpos po grecku znaczy pochwa. Od tego bierze się nazwa. Czyli w powiększeniach półmikroskopowych szukamy zmian na części pochwowej szyjki macicy.

Czyli, kiedy okaże się, że w badaniu cytologicznym coś jest nie do końca jasne...
– ... Następnym etapem jest badanie kolposkopowe. Chociaż nie zawsze adekwatne, ponieważ kiedy mamy nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, na szyjce macicy często jeszcze nie ma charakterystycznej zmiany. To powoduje, że powinniśmy poczekać, wytłumaczyć pacjentce, że jeszcze nie pora, choć ona przychodzi i mówi: „Panie doktorze, jestem chora, mam zmiany na szyjce”, a my tam nic nie znajdujemy.

A kiedy przychodzi i mówi, że ma raka?
– Musimy jej to wytłumaczyć, żeby nie wpadała w karcinofobię, bo nasze pacjentki najczęściej boją się nowotworów. Mówią: „Ja mam zły wynik badania cytologicznego, umrę na nowotwór”. Nie, nieprawda. Są stany, które w dziewięćdziesięciu kilku procentach ulegają samoistnej reemisji, to znaczy znikają z tarczy części pochwowej. Siły odpornościowe, czyli to, co kobieta ma jako własne siły obronne, ten oręż do walki ze zmianami, potrafi „wyleczyć” ją tak, że niepotrzebna jest żadna interwencja medyczna.

Czy lekarze nadużywają kolposkopii?
– Nie, pani redaktor. Nie nadużywają, wręcz uważają, że jest to bardzo niepotrzebne badanie. Zawsze następnym elementem diagnostyki zmian na tarczy części pochwowej, na szyjce macicy musi być badanie kolposkopowe. Nie możemy go traktować jako tylko elementu – powiem brzydko – do wieszania fartucha. Niestety, często się zdarza, że dobrze wyposażony gabinet ginekologiczny ma stojący w kącie kolposkop i to właśnie on służy do wieszania fartucha podczas badania ginekologicznego. To złe postępowanie. Jesteśmy jednym z członków Unii Europejskiej, jesteśmy krajem europejskim, przewodzimy w Unii, więc powinniśmy głęboko zastanowić się, czy to przewodnictwo również związane jest z przewodnictwem w medycynie. Jak najbardziej nie.

Badanie kolposkopowe jest więc koniecznością?

– Badanie kolposkopowe jest badaniem niezbędnym do poszukiwania konkretnego miejsca do pobrania tzw. wycinka celowanego, tzn. miejsca, które odbiega od normy. Kobieta, pacjentka, która ma nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, musi sobie zdawać sprawę, że następnym elementem po nieprawidłowej cytologii jest kolposkopia, czyli ocena jej szyjki macicy. Jest to badanie bezbolesne, trwające dziesięć minut. Przy wprawnych, nazwijmy to, oczach lekarza ginekologa to badanie daje bardzo dużo informacji o wyglądzie obserwowanej, analizowanej tkanki pokrywającej szyjkę macicy, a przede wszystkim, skąd pobrać celowany wycinek.

I on ma najwięcej powiedzieć o sytuacji pacjentki?

– Często w naszym kraju było tak, że w gabinetach, poradniach czy szpitalach lekarze na podstawie własnych obserwacji, bez jakichkolwiek badań epidemiologicznych zakładali miejsca najczęstszego występowania zmian. Przypuszczenia te okazały się nieprawdą. Dlaczego? Bo wiele kobiet umarło, gdy wykonany wycinek „na ślepo”, bez użycia kolposkopu, nie prezentował zmiany w badaniu histologicznym, pod mikroskopem. Pacjentka słyszała, że nieprawidłowa poprzednia cytologia nie została potwierdzona w badaniu z wycinka i jest przysłowiowo zdrowa. Chcę podkreślić słowo „umarło”, dlatego że zawierzyło swojemu lekarzowi. Niestety, lekarzowi, który – i proszę to napisać – był niewykształconym, bo uważał, że kolposkopia jest badaniem trywialnym, szukającym jakiejś tam zmiany na tarczy części pochwowej. Okazało się, że nie, że to badanie jest badaniem precyzyjnym, szukającym miejsca nieprawidłowości, miejsca, które wskazuje na patologię, tę, która musi być znaleziona.

To znaczy, że to badanie może uratować życie pacjentce?

– Ono ratuje jej życie. My nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zagrożenie dotyka osób żyjących wokół nas, nam bardzo bliskich. Uważamy, że nasze kobiety będą żyły wiecznie, a jeśli umrą, to ze starości. Kiedy przychodzi choroba nowotworowa, zaczynają się schody, przychodzi dramat rodzinny, pytania: Dlaczego ja? Dlaczego ona? Dlaczego to moja ukochana? Dlaczego to moja mama? Dlaczego to moja żona? Nie zdajemy sobie sprawy, że gros przypadków zostało puszczonych przez lekarzy. Musimy o tym mówić. Musimy o tym wspominać. I musimy się kształcić. Nie boję się tego powiedzieć, że my przestaliśmy się kształcić. To jest fakt, który należy zaznaczyć.

Rozmawiała Hanna Kaup

Cdn.
W następnych odcinkach wywiadu przeczytacie m.in. o szansach ciężarnej chorej na raka, niebezpieczeństwach kryjących się w eketrokonizacji i elektrokoagulacji a także w stosowaniu zabawek erotycznych.


31 października 2011 09:21, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Kilka faktów: kilkanaście lat regularnych "prywatnych" badań cytologicznych. Lekarz nie sygnalizował żadnych podstaw do niepokoju. Rutynowe badanie w ramach akcji NFZ - nie stwierdzono żadnych niepokojących żmian. I nagle, w parę tygodni do ostatnim badaniu, w trakcie rutynowego, w nadgorliwości lekarza zleconego pobrania wycinka do badania histopatologicznego szok: duży nowotwór z przerzutani, w stanie agresywnym! Konsternacja, szukanie winnych zaniedbania i Prof. Friebe z Kliniki AM w Poznaniu, który ( po wielkich rozterkach co do celowości operacji w tym stadium choroby ) zadecydował jednak o operacji i uratował mojej żonie życie. Nie wierzcie standardowym badaniom, nie wierzcie "szeregowym" lekarzom! Są - w większości przypadków - niedouczeni, nie potrafią czytać i interpretować wyników badań cytologicznych! Nie przeżywajcie kosznmru spóźnionych operacji, udręki radio i chemioterapii! Nie każda z Was trafi w ręce człowieka i lekarza takiego formatu jak Prof. Friebe, nie każda z Was będzie miała tyle szczęścia co moja żona. Z dystansem podchodźcie do nonszalancji lekarza/specjalisty perwszego kontaktu. On nie zawsze jest tym specjalistą, do którego można mieć bezwzględne zaufanie...
bytek, 06.11.2011, 09:24, 79.184.135.46 ##

"I nagle, w parę tygodni do ostatnim badaniu, w trakcie rutynowego, w nadgorliwości lekarza zleconego pobrania wycinka do badania histopatologicznego szok: duży nowotwór z przerzutani, w stanie agresywnym!".
To nie nadgorliwość, to obowiązek. Widocznie umiał rozpoznać zmianę.
Dr Knapp mówi: "Chcę podkreślić słowo „umarło”, dlatego że zawierzyło swojemu lekarzowi. Niestety, lekarzowi, który – i proszę to napisać – był niewykształconym..." Porażające.
Jest jeszcze jedna refleksja. Dobrze by było, gdyby panowie trochę zadbali o swoje panie, gdyby chcieli wiedzieć, że one się badają, ze mają LEKARZA. Jak widać z Waszego przypadku i "prywatny" nie gwarantuje niczego.
no, no, 06.11.2011, 09:37, 89.228.134.128 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Raport "Centrum Gorzowa OD-NOWA"
Za nami pierwszy krok w stronę przebudowy ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej - testowanie dwóch wariantów organizacji ruchu dobiegło końca. W ... <czytaj dalej>
Miasto informuje o kompromisie

Władze miasta podjęły decyzję w sprawie przyszłości części miasta skupionej wokół ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej. Podjęto decyzję kompromisową. Była ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Chwiłkowska Bożena Logopeda

ul. Matejki 75 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 605 354 424
branża: Logopedzi <czytaj dalej>
Kisielewski Marek Robert Oprogramowania Komputerowe

ul. Kazimierza Wielkiego 81 l. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 600 186 918
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
Bema S.C.

ul. Szkolna 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 97 70
branża: Okna, drzwi - akcesoria <czytaj dalej>

22I2020
22I2020. Tego samego dnia życie jednym gra swoje pierwsze dźwięki, innym ... <czytaj dalej>
To wcale nie były sceny z filmu Barei
To był kolejny zwykły dzień pracy funkcjonariuszy drogówki. Ale ten ... <czytaj dalej>
Czy to się w Gorzowie przyjmie?
W marcu na gorzowskich drogach mają jeździć elektryczne hulajnogi. Taka ... <czytaj dalej>
Najlepsi dziennikarze
W czasie Konferencji Noworocznej w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu Dziennikarz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - ndianin.jpg
Hanna Kaup:
24I2020
24I2020. Dzisiejszy dzień należał w Gorzowie do Natalii Ślizowskiej. Wystawa jej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
23I2020
23I2020. Jak obchodzić dzień bez opakowań foliowych, który przypada właśnie dziś? ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
Z powyższego, wieloznacznego określenia po(na)d każdy sobie wybierze to, co odpowiada jego odczuciom: na, pod, ponad... Ja zdecydowanie wybieram po <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Każdy sobie z wieloznacznego "po(na)d" wybierze to co odpowiada jego własnym odczuciom - po, na, ponad... Ja wybieram ponad! (y) <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Wydarzenie po(na)d miarę Gorzowa... <czytaj dalej>
Anonim_1876:
Potwierdzam opinię Pana Piotra Kurtyki. Mam doświadczenia z Wrocławia i Warszawy. Hulajnogi ze znacznie większą niż piesi prędkością poruszaj <czytaj dalej>
Spacerowiczka:
Tak, można zejść z tej drogi. Trzeba nosić ze sobą własne wielorazowe siatki/torby. W miarę możliwości można też uszyć z siatki lub tkanin <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej