środa 13 listopada 2019     Arkadia, Mikołaj, Stanisław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nie umrze pani na raka,
jeśli nie zawierzy niewykształconemu lekarzowi
Rozmowa z dr. Pawłem Knappem z z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Białostockiego
eGorzowska - 2017_CWoxB3DnYJgdlVZ8AAP.jpgO sprawach bardzo ważnych w życiu kobiety rozmowa z dr. n. med. Pawłem Knappem z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Czym jest kolposkopia i co kobieta powinna o tym badaniu wiedzieć?

– Kolposkopia to badanie, które jest wykonywane ze wskazania. Gdy pacjentka otrzymuje nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, jest zwykle kierowana przez lekarza specjalistę – lekarza ginekologa, do tzw. diagnostyki rozszerzonej. To diagnostyka, w której staramy się zweryfikować otrzymany, często nieprawidłowy wynika badania cytologicznego. Do tego służy badanie kolposkopowe.

A czym jest kolposkop?
– Kolposkop to taki półmikroskop, element, który powiększa zmiany na tarczy części pochwowej, nabłonek, który my możemy sklasyfikować jako prawidłowy czy nieprawidłowy. Są różne stopnie tej nieprawidłowości. Kobieta często mówi, że to jest kopuloskopia czy koposkopia. Nie, to jest kolposkopia. Kolpos po grecku znaczy pochwa. Od tego bierze się nazwa. Czyli w powiększeniach półmikroskopowych szukamy zmian na części pochwowej szyjki macicy.

Czyli, kiedy okaże się, że w badaniu cytologicznym coś jest nie do końca jasne...
– ... Następnym etapem jest badanie kolposkopowe. Chociaż nie zawsze adekwatne, ponieważ kiedy mamy nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, na szyjce macicy często jeszcze nie ma charakterystycznej zmiany. To powoduje, że powinniśmy poczekać, wytłumaczyć pacjentce, że jeszcze nie pora, choć ona przychodzi i mówi: „Panie doktorze, jestem chora, mam zmiany na szyjce”, a my tam nic nie znajdujemy.

A kiedy przychodzi i mówi, że ma raka?
– Musimy jej to wytłumaczyć, żeby nie wpadała w karcinofobię, bo nasze pacjentki najczęściej boją się nowotworów. Mówią: „Ja mam zły wynik badania cytologicznego, umrę na nowotwór”. Nie, nieprawda. Są stany, które w dziewięćdziesięciu kilku procentach ulegają samoistnej reemisji, to znaczy znikają z tarczy części pochwowej. Siły odpornościowe, czyli to, co kobieta ma jako własne siły obronne, ten oręż do walki ze zmianami, potrafi „wyleczyć” ją tak, że niepotrzebna jest żadna interwencja medyczna.

Czy lekarze nadużywają kolposkopii?
– Nie, pani redaktor. Nie nadużywają, wręcz uważają, że jest to bardzo niepotrzebne badanie. Zawsze następnym elementem diagnostyki zmian na tarczy części pochwowej, na szyjce macicy musi być badanie kolposkopowe. Nie możemy go traktować jako tylko elementu – powiem brzydko – do wieszania fartucha. Niestety, często się zdarza, że dobrze wyposażony gabinet ginekologiczny ma stojący w kącie kolposkop i to właśnie on służy do wieszania fartucha podczas badania ginekologicznego. To złe postępowanie. Jesteśmy jednym z członków Unii Europejskiej, jesteśmy krajem europejskim, przewodzimy w Unii, więc powinniśmy głęboko zastanowić się, czy to przewodnictwo również związane jest z przewodnictwem w medycynie. Jak najbardziej nie.

Badanie kolposkopowe jest więc koniecznością?

– Badanie kolposkopowe jest badaniem niezbędnym do poszukiwania konkretnego miejsca do pobrania tzw. wycinka celowanego, tzn. miejsca, które odbiega od normy. Kobieta, pacjentka, która ma nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, musi sobie zdawać sprawę, że następnym elementem po nieprawidłowej cytologii jest kolposkopia, czyli ocena jej szyjki macicy. Jest to badanie bezbolesne, trwające dziesięć minut. Przy wprawnych, nazwijmy to, oczach lekarza ginekologa to badanie daje bardzo dużo informacji o wyglądzie obserwowanej, analizowanej tkanki pokrywającej szyjkę macicy, a przede wszystkim, skąd pobrać celowany wycinek.

I on ma najwięcej powiedzieć o sytuacji pacjentki?

– Często w naszym kraju było tak, że w gabinetach, poradniach czy szpitalach lekarze na podstawie własnych obserwacji, bez jakichkolwiek badań epidemiologicznych zakładali miejsca najczęstszego występowania zmian. Przypuszczenia te okazały się nieprawdą. Dlaczego? Bo wiele kobiet umarło, gdy wykonany wycinek „na ślepo”, bez użycia kolposkopu, nie prezentował zmiany w badaniu histologicznym, pod mikroskopem. Pacjentka słyszała, że nieprawidłowa poprzednia cytologia nie została potwierdzona w badaniu z wycinka i jest przysłowiowo zdrowa. Chcę podkreślić słowo „umarło”, dlatego że zawierzyło swojemu lekarzowi. Niestety, lekarzowi, który – i proszę to napisać – był niewykształconym, bo uważał, że kolposkopia jest badaniem trywialnym, szukającym jakiejś tam zmiany na tarczy części pochwowej. Okazało się, że nie, że to badanie jest badaniem precyzyjnym, szukającym miejsca nieprawidłowości, miejsca, które wskazuje na patologię, tę, która musi być znaleziona.

To znaczy, że to badanie może uratować życie pacjentce?

– Ono ratuje jej życie. My nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zagrożenie dotyka osób żyjących wokół nas, nam bardzo bliskich. Uważamy, że nasze kobiety będą żyły wiecznie, a jeśli umrą, to ze starości. Kiedy przychodzi choroba nowotworowa, zaczynają się schody, przychodzi dramat rodzinny, pytania: Dlaczego ja? Dlaczego ona? Dlaczego to moja ukochana? Dlaczego to moja mama? Dlaczego to moja żona? Nie zdajemy sobie sprawy, że gros przypadków zostało puszczonych przez lekarzy. Musimy o tym mówić. Musimy o tym wspominać. I musimy się kształcić. Nie boję się tego powiedzieć, że my przestaliśmy się kształcić. To jest fakt, który należy zaznaczyć.

Rozmawiała Hanna Kaup

Cdn.
W następnych odcinkach wywiadu przeczytacie m.in. o szansach ciężarnej chorej na raka, niebezpieczeństwach kryjących się w eketrokonizacji i elektrokoagulacji a także w stosowaniu zabawek erotycznych.


31 października 2011 09:21, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Kilka faktów: kilkanaście lat regularnych "prywatnych" badań cytologicznych. Lekarz nie sygnalizował żadnych podstaw do niepokoju. Rutynowe badanie w ramach akcji NFZ - nie stwierdzono żadnych niepokojących żmian. I nagle, w parę tygodni do ostatnim badaniu, w trakcie rutynowego, w nadgorliwości lekarza zleconego pobrania wycinka do badania histopatologicznego szok: duży nowotwór z przerzutani, w stanie agresywnym! Konsternacja, szukanie winnych zaniedbania i Prof. Friebe z Kliniki AM w Poznaniu, który ( po wielkich rozterkach co do celowości operacji w tym stadium choroby ) zadecydował jednak o operacji i uratował mojej żonie życie. Nie wierzcie standardowym badaniom, nie wierzcie "szeregowym" lekarzom! Są - w większości przypadków - niedouczeni, nie potrafią czytać i interpretować wyników badań cytologicznych! Nie przeżywajcie kosznmru spóźnionych operacji, udręki radio i chemioterapii! Nie każda z Was trafi w ręce człowieka i lekarza takiego formatu jak Prof. Friebe, nie każda z Was będzie miała tyle szczęścia co moja żona. Z dystansem podchodźcie do nonszalancji lekarza/specjalisty perwszego kontaktu. On nie zawsze jest tym specjalistą, do którego można mieć bezwzględne zaufanie...
bytek, 06.11.2011, 09:24, 79.184.135.46 ##

"I nagle, w parę tygodni do ostatnim badaniu, w trakcie rutynowego, w nadgorliwości lekarza zleconego pobrania wycinka do badania histopatologicznego szok: duży nowotwór z przerzutani, w stanie agresywnym!".
To nie nadgorliwość, to obowiązek. Widocznie umiał rozpoznać zmianę.
Dr Knapp mówi: "Chcę podkreślić słowo „umarło”, dlatego że zawierzyło swojemu lekarzowi. Niestety, lekarzowi, który – i proszę to napisać – był niewykształconym..." Porażające.
Jest jeszcze jedna refleksja. Dobrze by było, gdyby panowie trochę zadbali o swoje panie, gdyby chcieli wiedzieć, że one się badają, ze mają LEKARZA. Jak widać z Waszego przypadku i "prywatny" nie gwarantuje niczego.
no, no, 06.11.2011, 09:37, 89.228.134.128 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Co ze stadionem przy Krasińskiego?
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego z pozytywną oceną ministerstwa. Gorzów jest na ostatniej prostej do pozyskania dofinansowania na modernizację stadionu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bunar" S.C. Zakład Usług Budowlanych

ul. Marcinkowskiego 10 e/4, Gorzów Wlkp.
tel. 691 361 050
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>
"Puls" S.C. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Piłsudskiego 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 93 38
branża: Pielęgniarki, pomoc pielęgniarska <czytaj dalej>

ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych ... <czytaj dalej>
Siedem premier
Kino Helios proponuje w nowym filmowym tygodniu aż siedem premier. ... <czytaj dalej>
Mamy Niepodległą, więc wyślij kartkę
Latem wysyłaliśmy kartki w akcji #StądJestem, a teraz możemy pozdrowić ... <czytaj dalej>
"Nietykalni" są wśród nas
Kiedy poznałam historię Michała Worocha, który – poruszając się na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
widz5328:
Nie zapomnijmy o rewelacyjnym oświetleniu, którego autorem i pomysłodawcą jest Monika Sidor, pochwalona przez samą autorkę dramatu, a o której <czytaj dalej>
ryś:
A czy prawdą jest, że Inneko RCS wywozi odpady komunalne bez odpowiedniego zezwolenia?
W Rejestrze Działalności Regulowanej
ZCG MG6 ta <czytaj dalej>
krzyś:
ciekawe jak w takim towarzystwie odnalazłby się prezes Inneko RCS?

wychowanek prezesa Artura Cz.


<czytaj dalej>
Anonim_7993:
trudnosci ze znalezieniem pracownikow wykwalifikowanych wynikaja z braku szkolen przez przedsiebiorcow i przyjmowania na staze. zamiast tego szuka sie <czytaj dalej>
Anonim_7993:
o trudnosci znalezienia pracownika za minimum krajowe po wyzszych studiach do ksiegowosci??? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej