środa 19 lutego 2020     Arnold, Konrad, Marceli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Takie cuda rodzą się w Gorzowie.
Teraz w normalnych warunkach
eGorzowska - 1999_qkaoohBiammHANRrcpeP.jpg

Gorzowska ginekologia, położnictwo i patologia ciąży tworzą dziś jeden kompleks szpitalny. Właśnie zakończono prace remontowe, które trwały przy Dekerta od kwietnia 2010 roku.

4 mln zł – z czego 1,6 mln zł z budżetu miasta i 2,4 mln zł środków własnych szpitala – to koszt inwestycji, którą ordynatorzy noworodków Hanna Chrystyniak oraz ginekologii i położnictwa Mariusz Brych nazwali Bocianim gniazdem.

– Od kwietnia 2010 przebudowaliśmy trakt porodowy, całkowicie zmodernizowaliśmy patologię ciąży, położnictwo i ginekologię. Teraz pacjentki mają do dyspozycji jedną łazienkę na dwie sale, izolatki oraz pojedyncze sale do porodów. Poprawiliśmy też całą instalację i komfort leczenia – mówi zastępca dyrektora Kamil Jakubowski.

Rzeczywiście. Wygląd oddziałów, na których leżą chore kobiety albo przychodzą na świat takie cuda jak – urodzona dziś Laura – w niczym nie przypomina warunków, w jakich jeszcze kilka miesięcy temu przyjmowano pacjentki i nowych obywateli. Na oddziały prowadzą drzwi otwierane kodem. Jeśli ktoś go nie zna, wystarczy zadzwonić, a będą otwarte przyciskiem z pulpitu w dyżurce. Zielone, żółte czy pomarańczowe kolory ścian dają wrażenie ciepła i bezpieczeństwa. Białe kafelki z kolorowymi akcentami, bezprogowe prysznice i przestrzenne toalety sprawiają, że kobieta przychodząca do szpitala, znajduje tam warunki, które pozwolą jej w spokoju spędzić czas choroby lub oczekiwania na poród. Jest świeżo i czysto.

Dziś na świat przyszła mała Laura

– Gratuluję dyrekcji i cieszę się, że gorzowski szpital doszedł do standardów, które są w innych szpitalach – powiedział na otwarciu przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Tomasz Możejko.

– Jestem szczerze zbudowana tym, co tu widzę – dodała poseł Bożena Sławiak. – Bywam tu często. Nowe inwestycje są potrzebne pacjentom, a szczególnie kobietom. Kiedyś to wyglądało inaczej. Zazdroszczę pacjentkom, a dyrekcji szpitala gratuluję, bo potrafi zdobywać pieniądze i inwestować je w szpital.

Ginekolog-położnik Piotr Gratkowski i poseł Bożena Sławiak przy jednej z bliźniaczek urodzonych w gorzowskim szpitalu

Otwarcie kompleksu szpitalnego odbyło się w atmosferze napięcia (związanego z protokołem pokontrolnym szpitala i ubiegłotygodniowymi spięciami z zarządem województwa), którego nie kryli także pracownicy.
– Od 25 lat jestem tu ordynatorem. Dyrektor Szmit jest pierwszym dyrektorem, który dla tego szpitala zrobił tak wiele. Jeśli go nie będzie, to będzie największa krzywda dla naszych pacjentek – podkreśliła Hanna Chrystyniak.

Maleństwa urodzone przedwcześnie przebywają w inkubatorach

Na otwarciu kompleksu nie pojawił się nikt z zarządu województwa. Dyrektor Andrzej Szmit dyplomatycznie skomentował nieobecność marszałek Elżbiety Polak. – Na dzisiejsze spotkanie chciałem zaprosić same kobiety. Niestety, one przysłały brzydsze części swoich urzędników. Co prawda, pan Możejko nie jest w żadnym stopniu częścią składową Urzędu Marszałkowskiego, ale serdecznie go witamy – powiedział i ukłonił się również wicewojewodzie Janowi Świrepo.

Wspomniał także, że w miniony piątek udało się zakontraktować usługi poradni prenatalnej i badań genetycznych, która zostanie otwarta w szpitalu. – Co prawda nie za 12,60, tylko za 12 zł, ale też się z tego cieszymy – dodał.

Oddziały, którymi kieruje ordynator Mariusz Brych, przyjmują jedną dziesiątą pacjentów szpitala, czyli ok. 5 tys. osób rocznie. Na świat przychodzi tu ok. 13,5 tys. dzieci. Pacjentkami i małymi pacjentami opiekuje się 15 lekarzy i 50 położnych. Część sprzętu wymaga wymiany, bo pracuje w szpitalu od 20 lat. – Na pewno potrzebny jest nam laparoskop i histeroskop z resektoskopem, a także sprzęt do monitorowania okołoporodowego – podkreśla ordynator. – Jest duża szansa na otrzymanie na ten cel 2 mln zł z programu Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej. Musimy mieć tylko środki na wkład własny.

Komentarz
Otwarty kompleks ginekologiczno-położniczy budzi ogromne emocje, szczególnie u naszych południowych sąsiadów. Mówi się tam, że mamy nie wiadomo jak wyposażony oddział, podczas gdy to standard. Nota bene, podkreślił ten fakt wysłannik marszałek Elżbiety Polak Tomasz Możejko. Ona sama nie pojawiła się na otwarciu, a szkoda, choć jej nieobecność była do przewidzenia. W końcu gorzowski szpital znów jest na cenzurowanym. A ja - na miejscu pani marszałek - zrobiłabym wszystko, żeby jednak tu być. Właśnie na otwarciu. I pokazać, że naprawdę zależy mi na rozwoju placówki.  Przy okazji po gospodarsku powiedziałabym wszystkim, że ten standard zobowiązuje. Czyżby fakt, że pierwszy raz w historii szpitala nie dostał on dofinansowania z urzędu marszałkowskiego, tak onieśmielił panią marszałek? Bo chyba nie to, że obecna dyrekcja będzie się jutro tłumaczyć z pokontrolnego protokołu.

Tekst i foto Hanna Kaup


Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2011-10-24_Ginekologia_otwarcie,

takie cuda rodza sie w gorzowie teraz w normaln, zdjęcie 1/4

takie cuda rodza sie w gorzowie teraz w normaln, zdjęcie 2/4

takie cuda rodza sie w gorzowie teraz w normaln, zdjęcie 3/4

takie cuda rodza sie w gorzowie teraz w normaln, zdjęcie 4/4
 


24 października 2011 21:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bistro" Bar Krystyna Zawitkowska

ul. Słoneczna 50 /51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 12 36
branża: Bary <czytaj dalej>
Prokuratura Okręgowa

ul. Moniuszki 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 739 20 10
branża: Prokuratury <czytaj dalej>

17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
W Gorzowie powstanie centrum logistyczne
W najbliższy piątek, 14 lutego, przy ul. Szczecińskiej zostanie wmurowany ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s.jpg
Hanna Kaup:
18II2020
18II2020. Milord, doktorka, furgon militarny, lando, klap break, landolet, to tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3695:
na wsi takie rzeczy to normalka
jak jacuś po polu jeździł kombajnem <czytaj dalej>
Anonim_9892:
do Taczki. Słucham z przyjemnością tego pana. On się w "gorzówku" marnuje, on do rządu powinien iść. Jak on mówi, to gdyby nie mój <czytaj dalej>
Anonim_4857:
sami debila wybrsliscie sobie na wójta gorzowa więc co sie dziwicie <czytaj dalej>
Taczka :
Co na to nasz najlepszy bajerant, rzecznik UM? Znowu jakieś bzdury. <czytaj dalej>
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej