środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
To może spotkać każdego
Rozmowa z Barbarą Woźniak, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti
eGorzowska - 1725_XtgZcnGLAn6eX979WHnK.jpgCo to jest NTM i ilu osób w Polsce dotyczy?
- Jest to objaw polegający na niekontrolowanym trzymaniu moczu. Może ono mieć wiele przyczyn. Konkretnie nie wiadomo, ile osób ma ten problem. Jest to dolegliwość wstydliwa, rzadko kobiety przychodzą z nią bezpośrednio do lekarza. Przynajmniej po 65 roku życia, około 35-40 proc. osób może mieć NTM. Po osiemdziesiątce - już blisko 80 proc.

Możemy więc mówić o kilku milionach osób w Polsce?

- Na pewno tak. Najczęściej są to kobiety. Wstydliwość tej przypadłości powoduje, że jest ona wykrywana najczęściej „przy okazji”, np. wizyty u ginekologa, który badając czasem zapyta, czy pacjentka nie ma problemu z nietrzymaniem moczu. Wiele kobiet po prostu nie idzie do lekarza, dopóki nie jest to ostra dolegliwość. Gdy nietrzymania moczu są chwilowe, kropelkowe - chorzy jakoś sobie sami radzą. Stąd trudność ze statystyką.

Jak wygląda taka postulowana normalność w życiu z NTM?
- Bezpieczny chory z NTM, to chory dobrze zaopatrzony w odpowiednie materiały absorpcyjne, czyli wkładki, podkłady anatomiczne, pieluchomajtki oraz inne produkty, na przykład kosmetyki do podrażnionej skóry, narażonej na stały kontakt z moczem. Ale problemów jest więcej. Przede wszystkim, NTM nie jest zarejestrowane jako jednostka chorobowa, nie jest wyodrębnione. W Polsce jest ono traktowane jako objaw towarzyszący wielu chorobom neurologicznym, po zabiegach urologicznych i onkologicznych, czy przy otępieniu starczym. UroConti od dawna postuluje, aby kobiety, które nie cierpią na wymienione choroby, a skarżą się na NTM, również mogły korzystać z zaopatrzenia. Obecnie nie mogą.

Jaki lekarz orzeka o zaopatrzeniu w środki chłonne przy nietrzymaniu moczu?
- Onkolog, chirurg, neurolog, urolog i lekarz rodzinny.

Dlaczego nie ginekolog?
- No właśnie, to jest jeden z naszych najważniejszych postulatów. Ginekolog oraz geriatra także powinni uzyskać możliwość przepisania pieluchomajtek. Teraz kobieta idzie do ginekologa, skarży się na nietrzymanie moczu, a ginekolog, może tylko ją odesłać do lekarza rodzinnego. Starsza, chora osoba z problemami musi biegać po lekarzach.

Załóżmy, że taka osoba trafia do lekarza rodzinnego z problemem NTM, i co dalej?

- Lekarz rodzinny może powiedzieć tak: na jakiej podstawie mam pani wypisać zlecenie, bez orzeczenia ginekologa czy urologa? Nie zawsze lekarz chce to zrobić. Na takie problemy także natrafiają pacjenci z NTM.

Udaje się uzyskać zlecenie i….
- Trzeba z nim iść do NFZ.

Nie można wysłać pocztą?
- Teoretycznie tak, ale wtedy trwa to tygodniami, dlatego rzadko z tego ktokolwiek korzysta. Jeżeli nie możemy się zgłosić osobiście, musimy upoważnić pełnomocnika. Teraz mamy pacjenta, który jest obłożnie chory. Ktoś w jego imieniu musi pójść do lekarza rodzinnego, następnie do NFZ, a na koniec do specjalistycznego sklepu. Tych sklepów jest coraz więcej, w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Ale i tutaj pojawia się problem gdyż NFZ nie chce podpisywać kontraktów ze wszystkimi. Tak jest np. w Warmińsko-Mazurskim. UroConti już tam interweniowało. Nasza reakcja pomogła, ale wcale nie jesteśmy pewni czy za chwilę nie wrócą do tych praktyk.

W sklepie dostaje się potrzebne wyroby medyczne za darmo?
- W żadnym wypadku! Refundacja NFZ wynosi 63 zł, z limitem 60 sztuk na miesiąc.

To dużo czy mało?
- Kwota refundacji nie zmieniła się od 1999 roku. Wiemy, jak bardzo zdrożało życie od tego czasu. Kwota jest wciąż ta sama. Co za to można mieć? To zależy. Są różne pieluchomajtki. Im bardziej chłonne, bardziej przewiewne, tym droższe. Ceny różnią się w zależności od rozmiaru. Ale uśredniając, w przypadku tanich pieluchomajtek po 1,20 zł za sztukę, daje to 52 sztuki. Państwo uznało, że zwróci nam za dwie na dobę. To trochę śmieszne, bo przecież zdrowy człowiek częściej oddaje mocz niż dwa razy dziennie.

Czyli NFZ oferuje w zasadzie zapomogę. Resztę pacjent musi sobie kupić sam.
- Tak jest. Takie absolutne minimum przy leżącym, obłożnie chorym pacjencie, to są cztery sztuki dziennie. A to nie wszystko. Trzeba dokupić podkłady zabezpieczające łóżko i inne środki – w tym nikt nie pomoże.

A ile realnie kosztuje komfort w NTM?
- Razem z nocnymi „pampersami” (tak je nazywamy w żargonie pacjentów), które nie przeciekają, wychodzi, że muszę dopłacić jeszcze 100 zł, aby mieć jako taki komfort.

Postulatem wielu środowisk pacjentów jest przynajmniej likwidacja limitu ilościowego.

- Tak, podnosimy to od dawna, ale z tego co wiemy, nie ma większych szans, z powodu braku pieniędzy. Urzędnicy twierdzą, że ludzie mogą nadużywać tej refundacji. Nie bardzo wiemy, w jaki sposób. Postulujemy, aby przy ciężkim NTM przysługiwały przynajmniej 3 pieluchomajtki na dobę, chociaż o komforcie możemy mówić przy czterech. My mówimy o ludziach ciężko chorych, zdanych na opiekę, często ubogich i jeszcze płacących za leki. Sprawa dodatkowa – jak wygląda skóra tych osób, jak zapobiegać podrażnieniom, odleżynom? Odpowiednie, nowoczesne środki kosztują. Poza tym, należy zwiększyć limit dopłat, gdyż kwota refundacji pozostaje niezmienna od 12 lat.

A jak wygląda sytuacja u naszych sąsiadów?
- Na przykład w Czechach refundowane jest 5 sztuk środków wchłaniających na dobę. Trudno liczyć na to, że u nas szybko będzie podobnie. Może przynajmniej doczekamy się ułatwień w wystawianiu wniosków na środki absorpcyjne. Podobno od 2012 roku będą to mogły robić pielęgniarki.

Dziękuję.

Materiał prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia“ na konferencję prasową „Polscy niepełnosprawni w ogonie Europy”, maj 2011


foto Shutterstock

10 lipca 2011 23:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"Jest to objaw polegający na niekontrolowanym trzymaniu moczu." a dziennikarz ma "niekontrolowany slowotok"!
NTM to nietrzymanie moczu!
Anonim_8413, 11.07.2011, 17:34, 89.79.182.49 ##

Raczej rozmówca. To nie jest wypowiedź dziennikarza, tylko odpowiedź na jego pytanie, więc powinieneś inaczej zaadresować uwagę.
Anonim_9976, 12.07.2011, 09:27, 81.190.166.228 ##

OKI - wiem. Cierpię na niekontrolowane krytykanctwo. Dziennikarz powinien zweryfikować od strony merytorycznej "puszczany" tekst.
Anonim_8413, 12.07.2011, 10:29, 89.79.182.49 ##

Czyżby 8413 zawsze musiał mieć rację? Czy jednak nie pomyślał, że dziennikarz autoryzuje teksty? To wie nawet początkujący adept sztuki dziennikarskiej. Takie o charakterze medycznym to już na pewno. Ja teraz nie wiem, kto ma rację. 8413 czy kobieta, która udzieliła wywiadu. "Nietrzymanie" to jedno słowo, a "niekontrolowane trzymanie" dwa, więc jakoś stąd mi wynika skrót NTM. Czy jedzie z nami jakiś lekarz?
Anonim_5538, 12.07.2011, 10:37, 93.175.129.29 ##

Oczywiście powinienem napisać "Czy leci z nami jakiś lekarz" ;)
Anonim_5538, 12.07.2011, 10:37, 93.175.129.29 ##

http://www.uroconti.pl/index.html

"Ja teraz nie wiem, kto ma rację" - chyba wiarygodna jest firmowa strona?
Na swojej stronie uzywają sformułowania - "nietrzymanie moczu" czyli NTM
Anonim_8413, 12.07.2011, 13:43, 89.79.182.49 ##

www.uroconti.pl/index.html


Anonim_8413, 12.07.2011, 13:44, 89.79.182.49 ##

W takim razie pani członek Zarządu Głównego nie wie, co mówi? Swoją drogą interesujące. Może redakcja wyjaśni?
Anonim_5538, 12.07.2011, 13:57, 93.175.129.29 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa

ul. Dąbroszyńska 94, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 30 68
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Majewski Andrzej Sklep Mięsny

ul. Baczyńskiego 5, Gorzów Wlkp.
tel. 603 232 364
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>
"Euro Serwis" Jarosław Łojewski

ul. Fabryczna 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 80 98
branża: Silniki, prądnice <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Pionierom szacunek, ale takim piernikom marudzącym na forum, zatruwającym ludziom umysły nie! Siedzisz tu i zrzędzisz. I myślisz, że naprawiasz <czytaj dalej>
Taczka :
Do 5592. Siedzisz i piszesz, nawet niepoprawnie po rosyjsku. Trzeba było na lekcjach uważać. Nazywając mnie towarzyszem, rozumiem, że jako klient <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Czas pionierów skończył się z odejściem Jędrzejczaka - powiedział towarzysz. Pionierzy Jędrzejczaka z tego forum: Put wsiegda budiet sonce...M <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej